-->

wtorek, 19 kwietnia 2022

Inwentarz Urbanice (1851)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Urbanice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Wieluniu 824/363. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

"Działo się na gruncie dóbr Urbanice z przyległościami w Okręgu Wieluńskim położonych w zamieszkaniu dworskiem dnia siedmnastego / dwudziestego dziewiątego stycznia tysiącznego ośmsetnego pięćdziesiątego pierwszego roku."

Dobra ziemskie Urbanice składające się z wsi i folwarku Urbanice, z karczmą Tumidaj do których jako przyległość należą części Bieniądzice litera A i Małyszyn litera A, położone w Gubernii Warszawskiej, Okręgu i Powiecie Wieluńskim, w Gminie Urbanice, należące do Władysława Kobierzyckiego, zajęte zostały przez Komornika Józefa Sikorskiego na rzecz i na żądanie Gerszona Dreher i Ludwika Mamroth na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia.


A. Zabudowania dworskie.

1. Dwór w którym Stefan Domiński mieszka, o dwóch sieniach, czterech pokojach, ma komin murowany, z bali rzniętych stawiany, wapnem otynkowany, gontami kryty, długości łokci na miarę warszawską 30, szerokości 15 1/2, wysokości 4 1/2. Dach potrzebuje reparacyi.

2. Officyna dawniej gorzelnia, w której Augustyn Marczyński ekonom mieszka, o jednej sieni i dwóch izbach ze sklepami pod niemi, murowana z kamienia wapiennego, gontami kryta, długości łokci na miarę warszawską 24, szerokości 10, wysokości 5 1/2. Dach wymaga reparacyi.

3. Chlewy przy officynie przystawione, z drzewa stawiane, gontami kryte, długości łokci na miarę warszawską 24, szerokości 5, wysokości 3. Grożą zawaleniem.

4. Owczarnia, obory i stajnia pod jednym dachem, z drzewa rzniętego stawiane, gliną obrzucone, słomą kryte, długości łokci na miarę warszawską 64 1/2, szerokości 20, wysokości 4 1/2. Dach potrzebuje reparacyi w kalonce.

5. Stodoły przy owczarni o dwóch klepiskach, trzech samsiekach, z drzewa rzniętego stawiane, słomą kryte, długości łokci na miarę warszawską 60, szerokości 20, wysokości 5. W średnim stanie.

6. Stodoła druga o dwóch klepiskach, przy której wjednym samsieku szpichrz, z drzewa rzniętego stawiana, gontami kryta, długości łokci na miarę warszawską 64 1/2, szerokości 19 1/2, wysokości 5 1/2. W średnim stanie.

B. Zabudowania włościańskie.


1. Chałupa, w której Błażej Falisz karczmarz mieszka, w której karczma o dwóch izbach, ma komin lepiony, z drzewa rzniętego stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 18, szerokości 7 1/2, wysokości 3. Reparacyi potrzebuje.

2. Chałupa, w której wdowa Zofia Stempień mieszka, o jednej izbie, ma komin lepiony, z drzewa rzniętego stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 18, szerokości 9, wysokości 3.  

Chlew do niej należący, z drzewa rzniętego stawiany, bez pokrycia, długości łokci na miarę warszawską 5, szerokości 4, wysokości 2. Zawalony.

3. Chałupa dwojaki, w której Wojciech Stempień mieszka, z obórką pod jednym dachem, z drzewa rzniętego stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 22 1/2, szerokości 7 1/2, wysokości 3. Potrzebuje przyciesi.

Stodoła o jednym samsieku, z drzewa rzniętego stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 20, szerokości 9, wysokości 3. Potrzebuje wrót.

4. Chałupa dwojaki, w której Jan Kaczera mieszka, z obórką pod jednym dachem, z drzewa rzniętego stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 33, szerokości 9, wysokości 2 1/2. Potrzebuje reparacyi.

Stodoła o jednym samsieku, z drzewa rzniętego stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 16, szerokości 10, wysokości 2. Potrzebuje reparacyi.

5. Chałupa dwojaki, w której Ignacy Pawlak mieszka, z obórką pod jednym dachem, z drzewa rzniętego stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 30, szerokości 8, wysokości 3. Potrzebuje reparacyi.

Stodoła o dwóch samsiekach, z drzewa rzniętego stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 18, szerokości 5, wysokości 8. Potrzebuje reparacyi.

6. Chałupa pojedyńcza, w której Wincenty Piotrowski mieszka, z obórką pod jednym dachem, w połowie z drzewa, a w połowie z płatów stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 7 1/2, wysokości 3. Potrzebuje reparacyi.

7. Chałupa dwojaki, w której Andrzej Pawlak mieszka, z oborą pod jednym dachem, z drzewa rzniętego stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 27, szerokości 7 1/2, wysokości 3. W średnim stanie.

8. Karczma Tumidaj zwana, w której Jan Mikołajewski karczmarz mieszka razem z Janem Przygodzkim młynarzem, ze stajenką zajezdną, z drzewa rzniętego stawiana, słomą kryta, długości łokci na miarę warszawską 30, szerokości 18, wysokości 3 1/2. W średnim stanie.

Wiatrak o jednym zamełku, z drzewa stawiany, deskami obity, gontami kryty, konstrukcyi zwyczajnej.

Przy zabudowaniach dworskich folwarcznych od strony podwórza znajdują się płoty po trzy żerdzi na wysokość mające. W podwórzu jest studnia ocembrowana z koszturem, słupem, wiadrem okutym, przy tej koryto. W podwórzu tymże znajduje się słup z dzwonkiem. Przy samym dworze jest sadek, w którym kilkanaście sztuk drzewa śliwkowego po większej części dzikiego, a w ogrodzie po za officyną są dwa sklepy do chowania kartofli urządzone. W polu za wsią Urbanice ku wsi Olszowy i Olewinowi znajdują się trzy sadzawki zarybnione, bez żadnych upustów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz