-->

sobota, 16 kwietnia 2022

Inwentarz Opojowice (1864)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Opojowice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Wieluniu 824/297. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w dobrach Opojowice w Ogu i Powiecie Wieluńskim Gubernii Warszawskiej w zamieszkaniu Marcina Paciorkowskiego dnia 10 / 22 lipca 1864 r."

Dobra ziemskie Opojowice składające się z wsi zarobnej i folwarku tegoż nazwiska położone w Okręgu i Powiecie Wieluńskim, Gubernii Warszawskiej, w Gminie Staw, parafii Wydrzyn, należące do Marcina Paciorkowskiego, zajęte zostały przez Komornika Franciszka Roweckiego na rzecz i na żądanie Franciszka Bakowicza i Ignacego Błeszyńskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy 6000 rubli srebrem z procentem.


Opis zabudowań dworskich wsi Opojowice.

1. Dwór o czterech pokojach, jednej sieni, jednego komina nad dach murowanego, z drzewa na podmurowaniu budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 20, szerokości 22, wysokości 4.

Przy dworze przystawka o dwóch pokojach i jednej sieni, z drzewa na podmurowaniu budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 15, szerokości 11, wysokości 4.

Druga przystawka o jednej kuchni, jednego schowania, jednej sieni i jednego komina, z drzewa na podmurowaniu budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 15, szerokości 10, wysokości 4.

Za dworem przystawka, z drzewa na podmurowaniu budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 7, szerokości 5, wysokości 4.

2. Kloak, z drzewa na podmurowaniu budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 2, szerokości 1 1/2, wysokości 3.

3. Sklep i mleczarnia, z cegły palonej budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 9, szerokości 4, wysokości 3.

Za dworem jest ogród owocowy i warzywny w którem się mieści drzew rodzajnych, jako to: gruszek, jawbłoni, śliwek, wisien i tereśni około sztuk 140, wyrosłych dębów sztuk ośm, dzikich drzew, topoli, wierzb, sztuk 160.

4. Stodoła o trzech klepiskach, pod którą są sklepy na kartofle, z cegły palonej i surowej budowana, słomą i w części szkudłami kryta, długości arszynów 95, szerokości 17, wysokości 5.

5. Stodoła druga o trzech klepiskach, w której jest kompletna młockarnia i sieczkarnia, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 95, szerokości 17, wysokości 5.

6. Szopa przy stodole w której jest kierat górny z wałem i kołem palecznym do obracania młockarni, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 18, szerokości 18, wysokości 4.

7. Studnia w podwórzu balami ocembrowana przy której jest żuraw z wiadrem okutem,

8. Kurniki, chlewiki pod jednem dachem, z drzewa budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 22, szerokości 9, wysokości 4.

9. Dom oficyna dla ludzi wiejskich o czterech stancyach, dwóch sieniach i jednem kominie, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 7, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

10. Szopa na drzewo, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 25, szerokości 13, wysokości 4.

11. Stajnie, obory i owczarnie pod jednem dachem, z cegły palonej i kamieni budowane, słomą kryte, długości arszynów 66, szerokości 15, wysokości 5.

W podwórzu stawek mały dla kaczek i gęsi. W ogrodzie za dworem jest mały stawek, lecz łabuziem zarośnięty. Około zabudowań dworskich są znaczne ogrodzenia z żerdzi łupanych w parniki kołkami zwiercane.

Opis zabudowań wiejskich wsi Opojowice.

1. Chałupa, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 26, szerokości 11, wysokości 4, o jednej izbie, jednej komorze, jednej sieni, jednego komina, jednej stajenki, dwóch oborków. W tej mieszka Andrzej Marciniak gospodarz, odrabia pańszczyznę dworowi tygodniowo po dni trzy ręczno za to posiada pomieszkanie, budynki i grunt orny.

2. Stodoła o jednem klepisku i szopa pod jednem dachem, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 26, szerokości 9, wysokości 4.

W ogrodzie drzewek rodzajnych gruszek, wisien, śliwek sztuk 28,

3. Studzienka w ogrodzie balikami ocembrowana.

W wsi mały stawek lecz nie zarybniany.

4. Chałupa, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 32, szerokości 10, wysokości 3 1/2, o dwóch stancyach, jednej komorze, jednej sieni, jednego komina. W tej mieszka Wojciech Witaszczyk komornik, odrabia pańszczyznę dworowi tygodniowo po dniu jednym ręczno, posiada pomieszkanie i grunt, jak również szynkuje dworskie trunki za wynagrodzeniem trzydziesty pierwszy procent i Franiszek Florczak komornik odrabia pańszczyzne dworowi tygodniowo po dniu jednem ręczno, posiada pomieszkanie i grunt orny.

Chlewik, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 2 1/2, szerokości 1 1/2, wysokości 2 1/2.

5. Chałupa, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 32, szerokości 10, wysokości 3, o dwóch izbach, dwóch komorach, jednej sieni, jednego komina, jednej oborki, pod jednem dachem, w tej mieszkają Bartłomiej Karczmarek gospodarz, odrabia pańszczyzny dworowi tygodniowo po dni 3 i Beniamin Barański komornik odrabia po dniu jednem tygodniowo ręczno, za to mają od dworu pomieszkania, ogrody i grunt orny.

Chlewik, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 5, szerokości 6, wysokości 3.

Chlewik drugi, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 4, szerokości 2, wysokości 2 1/2.

Stajenka nowo budowana, z drzewa budowana, bez nakrycia, długości arszynów 9, szerokości 7, wysokości 3 1/2.

6. Chałupa, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 27, szerokości 9, wysokości 4, o dwóch izbach, dwóch komorach, jednej sieni, jednego komina, w tej mieszka Piotr Boruń, gospodarz który odrabia dworowi pańszczyzne tygodniowo po dni trzy ręczno, za to ma sobie dane od dworu pomieszkanie, ogród i grunt orny.

Obórka, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 8, szerokości 6, wysokości 3.

Stodoła o jednem klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 18, szerokości 11, wysokości 4.

Studzienka balami ocembrowana.

Ogród owocowy w którem jest drzewek rodzajnych jako to: gruszek, śliwek i wisien sztuk 20cia.

7. Chałupa, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 32, szerokości 11, wysokości 3, o dwóch izbach, dwóch komorach, dwóch obórkach, dwóch sieniach, pod jednem dachem, o jednem kominie, w tej mieszkają Franciszek Ciach i Tomasz Ramus, gospodarze, odrabiali pańszczyznę dworowi tygodniowo po dni trzy ręczno każden, za to mają sobie nadane od dworu pomieszkania, budynki, ogrody i grunt orny.

Stodoła o dwóch klepiskach pod jednem dachem do dwóch gospodarzy należąca, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 25, szerokości 11, wysokości 4.

8. Chałupa, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 19, szerokości 11, wysokości 4, o dwóch izbach, dwóch sieniach, jednego komina, w tej mieszkają ludzie dworscy.

9. Chałupa i kuźnia pod jednem dachem, z drzewa budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 18, szerokości 8, wysokości 3, o jednej izbie i kuźni, w tej mieszka Stanisław Baranowski kowal, odrabia dworowi wszelką robotę kowalską starą i nową za to ma pomieszkanie kuźnie i pobiera od dworu ordynaryą podług ugody, jak również pieniędzy rocznie bierze od dworu rs. 12, porządki w kuźni będące są wyłączną własnością kowala, posiada grunt w polu.

10. Chałupa gościniec, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 18, szerokości 13, wysokości 4, o dwóch izbach, jednem alkierzu, jednej sieni, jednym kominie i jednej obory pod jednem dachem przy szosie Brody zwany, w tej mieszka Szczepan Ramuś gościnny, szynkuje dworskie trunki za wynagrodzeniem trzydziesty pierwszy procent,posiada grunt z którego opłaca czynszu dworowi rocznie rs. 36.

11. Stodoła o jednem klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 12, szerokości 9, wysokości 4.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz