-->

środa, 13 kwietnia 2022

Inwentarz Kamyk (1875)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Kamyk. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Wieluniu 824/228. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

"Działo się na gruncie dóbr Kamyk Powiecie Łaskim Gubernii Petrokowskiej dnia 18 / 30 października 1875 roku."

Dobra ziemskie Kamyk z wyłączeniem pustkowia Piaski od tych dóbr odłączonego, składające się z dominialnego folwarku Kamyk, realności Zakurów, karczmy przy wsi Piaski i karczmy przy wsi Kamyk, leżące w Gubernii Piotrkowskiej, Powiecie Łaskim, gminie Dąbrowa Rusiecka, parafii Brzyków, należące do Ignacego Jakuba dwóch imion Szaniawskiego, zajęte zostały przez Komornika Romualda Pinowskiego na rzecz i na żądanie Lejzera Gliksman na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy rubli srebrem 375, kopiejek 35 z procentem, plus pozostałe koszty.


Opis zabudowań folwarku Kamyk

1. Dwór mieszkalny z drzewa w słupy z bali zbudowany, gontami kryty, o dwóch kominach murowanych. W tym mieszka wyż rzeczony dzierżawca Kamil Szaniawski, oraz właściciel tychże dóbr z familją.

2. Kuchnia równiez z drzewa w słupy z bali budowana, gontami kryta, o 1 kominie murowanym. Pod kuchnią są piwnice murowane.

3. Ogród, częścią owocowy, częścią warzywny, po za powyższemi domami położony, pod drogą przez folwark przechodzącą, ciągnący się, płotem w słupy i deski urządzonym, ogrodzony.

4. Dom dawniej czyli stary dwór, z drzewa w słupy z bali budowany, gontami kryty, o dwóch kominach murowanych, jak obecny właściciel dóbr podał łącznie z dzierżawcą wyexcypowany przez właściciela dla służby leśnej, a obecnie przez służbę dworską dzierżawcy zajęty, w zamian czego później tenże właściciel dóbr wyexcypował zajmowane przez siebie obecnie mieszkanie w części dworu pod pozycyą 1 opisanego.

5. Gorzelnia przy powyższym starym dworze, z drzewa w słupy z bali zbudowana, gontami kryta, obecnie nieczynna, gdyż w niej niemasz apparatu gorzelniannego. Przy tej gorzelni jest dobudowany w ziemi i po nad poziom ziemi z drzewa, gontami kryty, skład gorzelniany, oraz drwalnik.

6. Chlewy i kurniki z drzewa w słupy z bali zbudowane, gontami kryte.

7. Stajnie i wolarnia w prostej lini powyższego budynku z drzewa w słupy z bali zbudowana, także gontami kryte.

8. Obora po za powyższy budynek uważając podobnież z drzewa w słupy z bali zbudowana, gontami kryta.

9. Wozownie, porządkarnia i szopy na narzędzia rolnicze pod jedym dachem, w poprzek powyższych zabudowań, z drzewa w słupy z bali wybudowane, gontami kryte.

10. Owczarnia po za powyższe budynki uważając, z drzewa w słupy z bali zbudowana,  gontami kryta, w której urządzoną jest sieczkarnia do której kierat konny zmieszczony jest w urządzonej przy tejże wozowni szopa z drzewa i desek zbudowanej, gontami krytej.

11. Stodoła, z drzewa w słupy z bali zbudowana, od okapu gontem, a dalej słomą kryta, o dwóch klepiskach.

12. Stodoła druga, podobnież z drzewa w poprzek powyższej, a czołem na powyżej pod pozycyą 10 opisaną owczarnią zbudowana, deskami kryta, o jednym klepisku.

13. Stodoła trzecia, również z drzewa w słupy z bali w poprzek poprzedniej, a czołem na stodołę pod pozycyą jedynastą opisaną, o dwóch klepiskach zbudowana, słomą kryta.

Wszystkie powyższe trzy stodoły oraz pod pozycyą 10 opisana owczarnia postawione są w czworobok, zaś pomiędzy wszystkiemi powyżej opisanemi zabudowaniami poprzeprowadzane są płoty w słupy z desek urządzone tak iż takowe okalają podwórze folwarczne, wśród którego jest:

14. Dzwonek na słupie drewnianym w ziemie wkopanym urządzony oraz

15. Gołębnik podobnież na słupie drewniannym w ziemie wkopanym z desek urządzony, gontami kryty.

Po za budynki od pozycyi 4 do 10 włącznie uważając jest:

16. Ogród owocowy mieszczący w sobie drzewa rodzajne, grusze, jabłonie, śliwki, tereśnie, krzewy agrestu, pożyczek i t.p. Ogród ten jest w około płotem w słupy i deski urządzonym ogrodzony.

Dalej naprzeciw folwarku Kamyk powyż opisane zabudowania składający to jest po drugiej stronie traktu przez tenże folwark przechodzącego są:

17. Dom koszary wraz z stajnią zajezdną pod jednym dachem, z drzewa w słupy z bali, o dwóch kominach murowanych, zbudowany, gontami kryty, w którym także mieści się karczma.

18. Kuźnia stara, zdezelowana, w słupy z bali zbudowana, gontami kryta.

19. Studnia przy rzeczonym wyżej trakcie położona, z drzewa to jest balami ocembrowana, z żurawiem i wiadrem okutem do wydobywania wody.

Wreszcie przy Pustkowiu czyli wsi Piaski to jest przy trakcie tam przechodzącym jest:

20. Dom karczma Numerem Tabeli 3 oznaczona, z drzewa w słupy z bali zbudowana, gontami kryta, o jednym kominie murowanym.

21 Stajnia zajezdna przy powyższej karczmie, podobnież z drzewa w słupy i z bali zbudowana, gontami kryta.

22. Chlewik od tyłu powyższej karczmy, z drzewa dobudowany, słomą kryty.

W ostatku przy Pustkowiu Zakurów to jest przy trakcie tam prowadzącym jest:

23. Dom karczma wraz z zajazdem, z drzewa w słupy z bali budowana, gontami kryta, o jednym kominie murowanym.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz