-->

piątek, 22 kwietnia 2022

Inwentarz Teklina (1871)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Teklin. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Wieluniu 824/27. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 


"Działo się w dobrach Teklin i Platoń z przyległościami w Okręgu i Powiecie Wieluńskim Gubernii Kaliskiej dnia 8/20 lutego 1871 roku."

Dobra ziemskie Teklin i Platoń, składające się z folwarku i wsi Teklin, z folwarku Platoń, z osady Klapka, karczmy i propinacji we wsi Łagiewnikach, leżące w Okręgu i Powiecie Wieluńskim, Gubernii Kaliskiej, gminie Wydrzyn, parafii Raczyn i Łagiewniki, należące do Ignacego Szaniawskiego (właściciel Teklina i Klapki) i Jadwigi z Szaniawskich żony Jana Chryzostoma Szaniawskiego (właściciele dóbr Platoń), zajęte zostały przez Komornika Franciszka Roweckiego na rzecz i na żądanie Antoniego Myszkowskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu dwóch sum to jest rubli srebrem 3000 i 1050, obie z procentem. 
 
[Opis zabudowań wsi Teklin]

1. Dwór, z cegły palonej budowany, w części dachówką, w większej części słomą kryty, długości arszynów 42, szerokości 17, wysokości 7, o trzech kominach, o 5ciu pokojach, 2ch schowaniach, jednej kuchni, 3ch sieni, na górze w szczycie jednego pokoiku, w tem zamieszkuje Ignacy Szaniawski właściciel tych dóbr.

2. Dom dwojaki, o jednem kominie murowanym, w tem zamieszkują ludzie dworscy, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 17, szerokości 8, wysokości 4.

3. Chlewik i drugi taki chlewik, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 6, szerokości 4, wysokości 3.

4. Dom czworaki o jednem kominie murowanym, w tem mieszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 26, szerokości 15, wysokości 4.

5. Chlewiki o 3ch przedziałach, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 9, szerokości 5, wysokości 2.

6. Kloak o jednem przedziale, z drzewa budowany, deskami kryty, długości arszynów 2, szerokości 2, wysokości 3.

7. Stodoła o jednem klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 30, szerokości 11, wysokości 5.

8. Stodoła druga o 2ch klepiskach, w tej stodole jest kompletna młockarnia z kompletnem kieratem, z cegły palonej budowana, słomą kryta, długości arszynów 82, szerokości 17, wysokości 5.

9. Owczarnia, obory i stajnia pod jednem dachem, z pecy na glinę i w części kamienia budowane, słomą kryte, długości arszynów 65, szerokości 17, wysokości 4.

10. Stodoła 3cia o jednem klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 26, szerokości 12, wysokości 4.

11. Bróg, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 9, szerokości 8, wysokości 3.

12. Studnia w podwórzu balami ocembrowana, przy której jest żuraw i wiadro okute do nabierania wody.

Pomiędzy zabudowaniami jest ogród owocowy i warzywny, w którym mieści się drzew rodzajnych, jako to: jabłoni, gruszek, śliwek, tereszni i wisien około sztuk 80, krzewów agrestu i pożyczek około sztuk 35. Za dworem jest ogród warzywny, w którem jest drzew dzikich 125, krzewów różnych, a mianowicie kwiatów około sztuk 46. Około zabudowań są ogrodzenia że zerdzi łupanych w parniku kołkami zwiercany.

13. Karczma i stajnia pod jednem dachem, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 40, szerokości 16, wysokości 4. W tej zamieszkuje Antoni Maciejewski propinator, który opłaca rocznie dzierżawy po rs. 120 za kontraktem ustnem, któremu się rok zaczyna od d. 11/23 kwietnia 1870 roku na lat dwa a kończy się w d. 11/23 kwietnia 1871 r., już zapłacił.

Opis zabudowań osady Klapka zwanej.

1. Karczma i stajnia pod jednem dachem, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 30, szerokości 13, wysokości 4. W tej szynkują się trunki do propinatora w wsi Łagiewnikach mieszkającego Antoniego Maciejewskiego.

2. Stodołka, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 16, szerokości 9, wysokości 4.

Opis zabudowań folwarku Platon.

1. Dwór stary, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 26, szerokości 11, wysokości 4, o dwóch kominach, dwóch sieniach, trzech pokojach, jednej kuchni, jednego schowania. W tem zamieszkują ludzie dworscy.

2. Dwór nowo budowany, lecz jeszcze nie wykończony, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 32, szerokości 14, wysokości 4, o 4ch pokojach, 2ch sieni, jednego schowania. W tem nikt nie mieszka.

3. Dom czworaki, w tem zamieszkują ludzie dworscy, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 24, szerokości 10, wysokości 4.

4. Dom dwojaki, zawalony, po którym są tylko ślady.

5. Stajnie i obory pod jednem dachem, z drzewa budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 30, szerokości 10, wysokości 4.

6. Stodoła o 2ch klepiskach, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 64, szerokości 13, wysokości 5. Przy tej stodole jest młockarnia kompletna.

7. Studnia balami ocembrowana z żurawiem przy którem jest wiadro okute do nabierania wody.

8. Ogród przy dworze starym, w którem jest drzewek młodociannych jabłoni, gruszek, śliwek i wisien, około sztuk 30.

Około zabudowań i koło ogrodu ogrodzenia w małej części ze zerdzi łupanych w parniki kołkami zwiercane.
Stawek mały w małej części zarybniony.
Przez terytorium dóbr zajmowanych przechodzi Trakt z miasta Powiatowego Wielunia do miasta Gubernialnego Kalisza.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz