-->

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Inwentarz Platoń (1875)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Teklin. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Wieluniu 824/27a. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie dóbr ziemskich Platon Powiecie Wieluńskim dnia 27 stycznia/8 lutego 1875 r."

Dobra ziemskie Platon, składające się z jednego dominialnego folwarku Platon dawniej z dobrami Teklin i Łagiewniki jedną hipotekę mającego, obecnie oddzielonego, leżące Powiecie Wieluńskim, Gubernii Kaliskiej, gminie Wydrzyn, parafii Łagiewniki czyli Raczyn, należące do Jana Chryzostoma i jego żony Jadwigi z Szaniawskich obojga małżonków Szaniawskich, zajęte zostały przez Komornika Romualda Pinowskiego na rzecz i na żądanie Stanisława Krzewskiego, (który nabył te prawa w drodze cesji od Filipa Batkowskiego w 1874 roku) na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy rubli srebrem 1060 z procentem i kosztami egzekucyjnymi.


Zabudowania dworskie w folwarku Platon

1. Dwór, z drzewa w słupy z bali budowany, gontami kryty, o dwóch kominach murowanych, wewnątrz wapnem otynkowany. W dworze tym mieszka dzierżawca dóbr tych Stanisław Kokowski, który dobra te za kontraktem w dniu 23 czerwca/4 lipca 1872 r. przed Władysławem Porczyńskim Rejentem w Wieluniu zawartym zadzierżawił na lat dwanaście uważając od dnia 12/24 czerwca 1872 r. pod warunkami tegoż kontraktu i za opłatą ceny dzierżawnej po rs. 600 rocznie za każde trzy lata z góry płacić się winną i za pierwsze trzy lata z góry zapłaconą, do której to dzierżawy złożył właścicielce tych dóbr kaucyę w kwocie rs. 600.

2. Ogród świeżo zaprowadzający się, przed frontem tegoż dworu, w którym jest drzew młodocianych rodzajnych około sztuk sto.

3. Sklep po za powyższym dworem mieszkalnym, uważając w ziemi z drzewa wybudowany, z wierzchu ziemią kryty.

4. Stodoła łącznie ze stajnią, z drzewa w słupy z bali zbudowana, gontami kryta, o dwóch klepiskach i dwóch na przestrzał wrotniach, w rogu której to stodoły jest oddział na spichrz, zaś przed frontem tej stodoły jest szopa na porządki gospodarcze z drzewa zbudowana, gontami kryta, do frontowej ściany rzeczonej stodoły dobudowana, a nadto z boku tej stodoły, czyli przy oddziale stajni, zbudowane są także z drzewa, gontami kryte chlewy.

5. Studnia balami ocembrowana z żurawiem i wiadrem okutem do wydobywania wody.

Powyższe zabudowania otoczone są płotem z desek urządzonym, a w części od strony dworu sztachetami.

W pewnej odległości od powyższych zabudowań są:

6. Dom czworak dla ludzi dworskich z drzewa w słupy, z bali zbudowany, z jednej strony gontem, a z drugiej słomą kryty, o jednym kominie murowanym.

7. Obora również z drzewa w słupy z bali zbudowana, gontami kryta.

8. Dom drugi czworak stary, z drzewa w słupy z bali zbudowany, słomą kryty, o jednym kominie sztangowym z powodu chylenia się do upadku niezamieszkały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz