-->

niedziela, 10 października 2021

Inwentarz Głaniszew (1836)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Głaniszew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1997. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie wsi Głaniszewa w Powiecie Wartskim Obwodzie i Województwie Kaliskim w zamieszkaniu dworskim dnia piętnastego / dwudziestego siódmego kwietnia tysiąc ośmset trzydziestego szóstego roku."

Dobra Głaniszew położone w Powiecie Wartskim, Obwodzie i Województwie Kaliskim, gminie Głaniszew i parafii Góra należące do Antoniego Łęskiego zostały zajęte na sprzedaż publiczną w drodzę przymuszonego wywłaszczenia przez Komornika Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego Józefa Waliszewskiego.


I. Zabudowania dworskie

1. Dwór stary w średnim stanie, stawiany w ryglówkę na podmurowaniu, dach gontami pokryty, wewnątrz składa się z 4ch pokoi i 4ch alkierzy i jedna sala, długość na łokci miary warszawskiey 63, szerokość 19, wysokość 6. Mieszka w nim Chonorata Pławińska dzierżawczyni.

2. Officyna przy dworze, zruinowana potrzebuie przestawienia, stawiana w ryglówkę, dach gontami pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 17, szerokość 9, wysokość 5.

3. Staynia i wozownia pod jednym dachem, zruinowane potrzebuią przestawienia, stawiane w ryglówkę, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 31, szerokość 12, wysokość 4.

4. Chlewy trzodne i kurniki pod jednym dachem, stawiane w ryglówkę, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 34, szerokość 7, wysokość 4.

5. Chlewy trzodne i kurniki pod jednym dachem, stare, zruinowane, stawiane z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 19, szerokość 7 1/2, wysokość 4.

6. Stara gorzelnia na mieszkanie obrócona, przestawienia potrzebuie, stawiana w ryglówkę, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 52 1/2, szerokość 12, wysokość 4. Mieszka w niey Ignacy Kubacki, owczarz.

7. Owczarnia w trójkąt stawiana, stara, przestawienia potrzebuie, stawiana w ryglówkę, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 94, szerokość 14, wysokość 4.

8. Chałupa, potrzebuie nowego dachu, stawiana w ryglówkę, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 18, szerokość 18, wysokość 5. Mieszka w niey ekonom Franciszek Witowski.

9. Sklep przy dworze, potrzebuie nowego dachu, masyw budowany, dach gontami pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 19, szerokość 10, wysokość 4.

10. Stodoła o jednym klepisku w dobrym stanie, stawiana z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 52, szerokość 19, wysokość 6.

11. Stodoła o dwóch klepiskach w średnim stanie, stawiana w ryglówkę, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 92, szerokość 19, wysokość 6.

12. Stodoła o jednym klepisku, stara, przestawienia potrzebuie, stawiana w ryglówkę, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 52, szerokość 22 1/2, wysokość 5.

13. Studnia ocembrowana z poddaszkiem, potrzebuie dachu nowego, stawiana na słupach, dach gontami pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 7, szerokość 7, wysokość 4.

14. Gościniec z stainią zajezdną w dobrym stanie, wewnątrz po jedney stronie izby i komory, po drugiey stronie z izby i komory, stawiana w ryglówkę, komin murowany, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 35, szerokość 13, wysokość 4. Mieszka w niey Wawrzyniec Pługoski gościnny i zarazem kowal.

15. Stajnia wjezdna przy karczmie, w średnim stanie, stawiana w ryglówkę w strychulce, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 45, szerokość 12, wysokość 5.

16. Kuźnia wraz z mieszkaniem, potrzebuie dachu nowego, stawiana w ryglówkę w strychulce, komin murowany, dach dranicami pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 23, szerokość 15, wysokość 3. Mieszka w niey Mateusz Doławski.

II. Zabudowania wieyskie.

17. Chałupa o dwóch izbach i dwóch komorach, potrzebuie dachu nowego, stawiana w ryglówkę w strychulce, komin murowany, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 24, szerokość 12, wysokość 4. Mieszkają w niey Mateusz Walendzki i Bartłomiey Karpik, rataje.

18. Chałupa o dwóch izbach, w średnim stanie, stawiana w ryglówkę strychulcami, komin z gliny, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 19, szerokość 10, wysokość 4. Mieszkają w niey Józef Mucha ratai i Kazimierz Michalak komornik.

Stodoła, potrzebuie przestawienia, stawiana z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 19, szerokość 10, wysokość 4.

Chlew, stary, potrzebuie przestawienia, stawiany z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 10, szerokość 6, wysokość 2.

19. Chałupa o jedney izbie, w średnim stanie, stawiana w ryglówkę z strychulcami, komin z gliny, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 18, szerokość 18, wysokość 4. Mieszka w niey Mateusz Przybysz, zagrodnik.

Stodoła, potrzebuie przestawienia, stawiana z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 20, szerokość 12, wysokość 4.

Obora, potrzebuie przyciesi nowych, stawiana z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 16, szerokość 8, wysokość 4.

20. Chałupa o dwóch izbach, potrzebuie nowego dachu, stawiana z drzewa w słupy, komin z gliny, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 23, szerokość 10, wysokość 4. Mieszkaią w niey Andrzey Solarek fornal i Józef Jarzemcki?

21. Chałupa o dwóch izbach i dwóch komorach, potrzebuie nowych ścian, stawiana z drzewa w słupy, komin z gliny, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 23, szerokość 10, wysokość 3. Mieszkają w niey Jan Tedder zagrodnik. Bartłomiey Wiesiołowski? parobek.

Stodoła o dwóch klepiskach, potrzebuie przestawienia, stawiana z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 30, szerokość 12, wysokość 4.

Chlew, potrzebuie przestawienia, stawiany z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 15, szerokość 8, wysokość 3.

22. Chałupa o jedney izbie z komorą, potrzebuie przyciesi nowych, stawiana w ryglówkę w strychulce, komin z gliny, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 19, szerokość 8, wysokość 4. Mieszka w niey Maciey Mrogalski? parobek.

Stodoła, w średnim stanie, stawiana z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 20, szerokość 10, wysokość 4.

Obora, zruinowana na przestawienie, stawiana z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 14, szerokość 8, wysokość 4.

23. Chałupa o dwóch izbach, w średnim stanie, stawiana w ryglówkę, komin z gliny, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 22, szerokość 16, wysokość 4. Mieszkają w niey Andrzey Stempiński zagrodnik i Felix Rędziak parobek.

24. Chałupa o dwóch izbach, w średnim stanie, stawiana w ryglówkę, komin z gliny, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 20, szerokość 10, wysokość 4. Mieszkają w niey Paweł Walczak zagrodnik i Piotr Woliński fornal.

Stodoła, potrzebuie przestawienia, stawiana z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 20, szerokość 12, wysokość 3.

Chlew, w średnim stanie, stawiana z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 12, szerokość 8, wysokość 4.

25. Chałupa o dwóch izbach, w średnim stanie, stawiana w ryglówkę w strychulce, komin z gliny, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 19, szerokość 10, wysokość 4. Mieszkają w niey Kazmierz Gralak zagrodnik i Tomasz Rynkiewicz szewc.

Stodoła, potrzebuie przestawienia, stawiana z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 20, szerokość 12, wysokość 3.

Chlew przy chałupie, stawiany z drzewa w słupy, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 14, szerokość 10, wysokość 3.

26. Chałupa o jedney izbie, zruinowana potrzebuie przestawienia, stawiana z drzewa w węgły, dach słomą pokryty, długość na łokci miary warszawskiey 21, szerokość 10, wysokość 4. Mieszka w niey Tomasz Lis komornik.

Więcey nad powyższą ilość budynków folwarcznych ani wieyskich nie masz. Jest ogród owocowy dworski za dworem na okół oparkaniony, lecz parkan ten przez starość znacznie napruchniały.

Następnie opisano zakłady i fabryki (nie ma żadnych), inwentarz gruntowy, włościanie (5 zagrodników: Kazmierz Gralak, Andrzey Stępień, Mateusz Przybysz, Paweł Walczak, Jan Tedder, 2 komorników: Kazmierz Michalak, Tomasz Lis), wysiew, ciężary gruntowe, rozległość dóbr (wzmiankowane pole Lipka, staw Lipka u granicy), granice.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz