-->

środa, 13 października 2021

Inwentarz Wróblew (1869)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Wróblew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1978. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

"Działo się w dobrach Wróblew Okręgu i Powiecie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej dnia 11/23 listopada 1869 r."

Dobra ziemskie Wróblew należące do Ksawery z Kobierzyckich Rudnickiej, żony Zygmunta Rudnickiego zostały zajęte przez Komornika Wiktora Lipskiego na sprzedaż w drodze sądowego przymusowego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy 900 rsr. z procentem.


Opis zabudowań dworskich.

1. Dwór z drzewa budowany, długości arszynów 34, szerokości 17, wysokości 5, dach szkudłami kryty, na podmurowaniu z cegły o jednym kominie nad dach murowanym z przystawką od tyłu o dwóch sieniach, czterech pokojach, jednej kuchni i schowanku i góry, okien w tym dworze dziesięć. Zamieszkuje Maxymilian Szczucki rządca Dzierżawcy Karola Dehnel. Pod dworem znajdują się piwnice.
Przy tem ogród warzywny i owocowy, w którym drzew owocowych jako to śliwek, jabłoni itp. sztuk 20, drzew dzikich sztuk sześć.

2. Kloaka o jednym przedziale, z drzewa budowana, dach szkudłami kryty, długości arszynów 3, szerokości 3, wysokości 3.

3. Obory i wolarnia, z drzewa budowane, dach szkudłami i słomą kryty, długości arszynów 44, szerokości 14, wysokości 5.

4. Owczarnia, z cegły palonej budowana, dach słomą kryty, długości arszynów 85, szerokości 21, wysokości 6.

5. Stodoła na podmurowaniu z cegły o dwóch klepiskach, z drzewa budowana, dach słoma kryty, długości arszynów 80, szerokości 20, wysokości 8. Około stodoły drzew dzikich sztuk 14.

6. Dom [o] jednym kominie, trzech sieniach, 4ch izbach z przystawką, z drzewa na podmurowaniu budowany, dach szkudłami i słomą kryty, długości arszynów 26, szerokości 14, wysokości 5. Zamieszkują ludzie dworscy.

7. Chałupa o jednym kominie, jednej sieni, trzech izbach, z drzewa budowana, dach słomą kryty, długości arszynów 27, szerokości 14, wysokości 4. Zamieszkują ludzie dworscy i ogrodowy Marcin Filiciński, który dzierżawi ogród owocowy i warzywny (którego opis poniżej nastąpi) za kontraktem ustnym przez Dzierżawcę Karola Dehnel onemu na lat dwa wydzierżawiony poczynając od So Michała 1868 r. do tegoż dnia 1870 r. za cenę roczną rsr. 105, którą Dehnel do terminu dzierżawy odebrał w całości.

8. Chlewik, z drzewa budowany, dach słomą kryty, długości arszynów 4, szerokości 13, wysokości 3.

Ogród owocowy i warzywny w którym drzew rodzajnych śliwek, gruszek, jabłoni itp. około sztuk 120, drzew dzikich sztuk 15cie, krzewów agrestu około sztuk 50. Ogród częścią z żerdzi, łat a reszta rowem. Przy tym studnia balami ocembrowana, z zasiewem bez wiadra.

9. Dom czyli karczma przy szosie, długości arszynów 32, szerokości 18, wysokości 6, z cegły palonej na glinę budowana, dach szkudłami kryty, z kominem murowanym nad dach, sień jedna, trzy izby, okien siedm. Od frontu wystawa na słupach. Zamieszkuje Ignacy Piestrzyński jako propinator za kontraktem prywatnym przez Dzierżawcę Karola Dehnel pod d. 19 września 1868 r. na lat dwa poczynając a dnia 24 kwietnia 1869 r. do dnia tegoż roku 1871 za cenę dzierżawną rsr. 360 rocznie dzierżawa ta z góry po dzień kończącego się kontraktu z góry zapłaconą została. Wszelkie zaś trunki mocen propinator sprowadzać skąd mu się podoba, do tego ma gruntu 6 mórg.

Przy karczmie od tyłu przybudowana przystawka z drzewa budowana, dach szkudłami kryty, długości arszynów 5, szerokości 4, wysokości 3, która stosownie do oświadczenia Propinatora stanowi jego własność, jako przez niego z pozwolenia dzierżawcy wybudowana, ta więc z pod zajęcia wyłącza się.

10. Do karczmy przybudowana stajnia wjezdna z wrotniami, z cegły palonej budowana, dach szkudłami kryty, długości arszynów 27, szerokości 24, wysokości ?. W tej 4 żłoby i trzy drabiny. Nadto w karczmie znajduje się szynkwas, szafa i pień do gruntu przywiązane.

11. Dom o jednym kominie przy szosie o trzech izbach, sieni, z drzewa budowany, dach szkudłami kryty, długości arszynów 14, szerokości 13, wysokości ?. Zamieszkują ludzie dworscy.

12. Studnia balami ocembrowana z żurawiem i wiadrem okutym.

W dobrach zajmowanych znajdują się dwa stawki w części zarybione, nadto kościół parafialny z zabudowaniami proboszczowskiemi i gruntem czyli ogrodem, tudzież kancellarja gminna i obórka do tejże należąca.
Cmentarz rowem ogrodzony, drogi wysadzone w części drzewem dzikiem.

13. Chałupa o jednym kominie murowanym z sienią i izbą, zamięszkuje Ferdynand Angelm młynarz, budowana z drzewa pod słomą, długa arszynów 12, szerokości 10, wysokości 3.

14. Obórka przy tej chałupie własna młynarza.

15. Stodoła o jednym klepisku zdezelowana, z drzewa słomą kryta, długa arszynów 18, szerokości 14, wysokości 4.

Studnia balami ocembrowana.

Wiatrak z drzewa pod szkudłami o jednym ganku, dwóch szmigach, dyszlu z kołowrotem, długi arszynów 8, szerokości 8, wysokości 15. Porządki do gruntu przywiązane następujące: cywia dwa, kosz do zboża, bloty, wrzeciono, łańcuch, lina, drąg żelazny, socha, mącznica, dwa kamienie z okuciami.
Wiatrak wyż wspomniony dzierzawi Ferdynand Angelm za kontraktem prywatnym od dzierżawcy pod dniem 13 października 1867 r. na lat dwa poczynając od dnia 24 kwietnia 1868 r. za cenę rocznej dzierżawy po rsr. 90 i mlewo do dworu uskuteczniać, do tego ma gruntu mórg 7 1/2.

Kolejno opisano granice i rozległość dóbr, wysiew, podatki.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz