-->

środa, 28 lipca 2021

Inwentarz Podłężyce (1834)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Wincentego Kobyłeckiego z Szadku z roku 1834. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, akt nr. 231)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie dóbr Podłężyc w zamieszkaniu dworskim, leżących w Pcie Szadkowskim dnia 17 lutego tysiącznego ośmset trzydziestego czwartego roku."

Na żądanie rodzeństwa Stefana i Bronisławy Stawiskich Marcin Drzewiecki Komornik Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego wezwał po raz drugi Karola Stępowskiego, byłego posesora dóbr Podłężyc oraz Hieronima Kijańskiego jego poddzierżawcę, obydwóch w Podłężycach zamieszkałych, do ustąpienia z powyższych dóbr i do opłacenia kosztów wyroków sądowych. Powodowie postanowili ustanowić administratorem dóbr Jana Lewańskiego z Sieradza oraz wydzierzawić je na okres trzech lat. Komornik nie zastał na miejscu Karola Stępowskiego, natomiast obecny Hieronim Kijański nie uregulował roszczeń. W dworze podłężyckim spotkał komornik Józefa Stępowskiego (syna Karola Stępowskiego z ś. p. Teklą z Stawiskich), któremu nakazał uprzątnąć effekta znajdujące się w budynku dworskim oraz inwentarze w dobrach będące, oprócz załóg chłopskich i porządków gruntowych. Po wykonaniu tych czynności przystąpił komornik do zrewidowania spichrza, stodół, pól oziminnych, boru, zabudowań dworskich i wiejskich.


Zabudowania dworskie w Podłężycach

1. Dwór massiv budowany, dachówką kryty, bez piętra, potrzebuiący znaczney reperacyi, a szczególniey pokrycia, czyli dachu, drzwi i zamków.

2. Spichlerz łącznie z lamusem i wozownią, którey zbywa na bramie, podobnie massiv jak dwór stawiony, wymagaiący reperacyi, a szczególniey prawie całego pokrycia, czyli dachu.

3. Officyna tym samym sposobem budowana, dość zdatna do użytku, oprócz że iey na zamkach do drzwi zbywa.

4. Kurniki z drzewa słomą kryte są w dobrym stanie.

5. Gorzelnia dachówką zupełnie zruynowaną kryta od frontu w łupy zdrzewa z łupów w pecy stawiana, którey całkiem na ścianie tylney i iedney poprzeczniey zbywa, wreszcie oprócz dwóch kominów massiv dość dobrych, nie zapewnia dalszey exystencyi, tem bardziey iż nawet w tey chwili, lubo iest używaną, jednakże widocznie okazuie się bydź do użytku nie zdatną, w którey narzędzia są te:
a. wanien obitych żelaznemi obręczami trzy.
b. drybasów starych z drewnianemi obręczami 12.
c. drybasów nowych z drewnianemi obręczami 8.
d. sądków starych z drewnianemi obręczami 2.
e. oxeftów żelaznymi obręczami obitych 2.
f. oxeftów drewnianemi obręczami obitych 3.
g. rurnic dobrych 2.
h. kocioł ieden stary, obeymuiący około pięć beczek 1.
i. dwie kadzie, wybierka i kosz.
k. trzy garnce z miedzi, z których pierwszy około 11, drugi 5, a ostatni 4 beczek obeymuiące, stare i wymagaiące reperacyi, a szczególniey ostatniemu zbywa na dnie, gdyż istnące, iest do niczego niezdatne.
l. węże miedziane dwa dobre.

6. Owczarnia z staynią w klamre z frontu i po bokach w pruski mur wewnątrz z drzewa w bale stawiona, słomą kryta, znacznie pochylona, grożąca upadkiem, znaczney przeto wymagaiąca reperacyi, w którey żłoby i drabki oraz piczniki niektóre i drabeczki się znayduią.

7. Kuchnia z drzewa w węgły stawiana stara, gontami kryta wymagaiąca znaczney reperacyi, oraz pokrycia.

8. Stodoły dwie, każda o dwóch sąsiekach, tyluż wrotniach na przestrzał z drzewa w bale stawiane, słomą kryte, w średnim stanie będące, bez pokrycia koniecznie wymagaiące, oraz kalonek, z których iedne całkiem prawie pokryćby należało.

9. Chlewy są tak nikczemne, iż pierwsza burza zruynować ich może.

10. Obory zupełnie są w dobrym stanie z iednego budynku się składające, z drzewa stawiane, dranicami kryte.
Płoty około podwórza są w płaty, lecz w niektórych mieyscach zbywa na nich.

Na folwarku Chałupki

a. Domek folwarczny z drzewa, tak pusty i stary, oraz całkiem zruynowany, iż żaden sposób do użytku niezdatny.

b. Stodół dwie o iednem klepisku z drzewa słomą kryte, z których iedna zbyt stara i pochylona, całkiem potrzebuiąca pokrycia, zaś druga iest w miernym stanie, lecz również pokrycia wymagaiąca.

c. obora iedna całkiem do uzytku niezdatna, ponieważ iest w zbyt nędznym stanie, tak że co chwila wywaleniem się grozi.

d. Spichlerz iest w miernym stanie, oprócz dachu, który wymaga znaczney reperacyi, a zatem oprócz spichlerza stodół do naprawy zdatnych, reszta całkiem upadkowi grozi.

Zabudowania wieyskie są w ogólności w iedney szóstey części w dobrym, w trzech szóstych, w miernych, w iedney szóstey zupełnie zruynowanym stanie, a w ostatniey znaczney reperacyi wymagaiącym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz