Źródło inwentarza:
Dowody majątku Brudzew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1916. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
"Działo się na gruncie wsi Brudzewa w pomięszkaniu dworskim dnia 23 grudnia 1822 roku."
Dzierżawca dóbr Brudzewa Marcin Skórzewski zamieszkały w Bogucicach w ówczesnym powiecie Kaliskim wezwał Józefa Łojewskiego Patrona przy Trybunale Cywilnym Województwa Kaliskiego do Brudzewa. Patron pojawił się na miejscu i zgodził się poprzeć przymusową sprzedaż (subhastację) zadłużonych dóbr Brudzewa. Właściciel Brudzewa Mikołaj Wężyk zadłużył się u starozakonnego Szymona Lewi. Dług na kwotę 4400 taksą i prowizją po pięć od sta liczony był od roku 1807 do czasu zapłacenia. Następnie zobowiązanie to w drodze cesji przeszło na Marcina Skórzewskiego. Mecenas Sądu Najwyższej Instancji Królestwa Polskiego Antoni Glotz jako ustanowiony kurator sukcesji bezdziedzicznej po Mikołaju Wężyku nie otrzymawszy pieniędzy na zaspokojenie roszczeń przystąpił do zajęcia dóbr. Jako świadkowie zostali przywołani Franciszek Kowalczyk sołtys i Szymon Klimczak zagrodnik, obaj mieszkańcy wsi Brudzewa.
[Zabudowania dworskie]
Dwór, długości łokci miary warszawskiey 45, szerokości 16, wysokości 4, z drzewa w węgły, ściany gliną wyrzucane, dach słomą i dranicami kryty, w którym 3 pokoie, 2 komory, kuchnia, sień.
Kuchnia, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 10, wysokości 3 1/2, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
Studnia z drzewa. Dziedziniec płotem ogrodzony w płaty rznięte.
Dwie stodoły, długości łokci miary warszawskiey 126, szerokości 14, wysokości 4, o 3 klepiskach w klamre, z drzewa w węgły i słupy, dach słomą kryty.
Chlewy, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 7 1/2, wysokości 3, o 4 przedziałach, z drzewa w węgły, dach słomą kryty.
Obora, długości łokci miary warszawskiey 35, szerokości 13, wysokości 5 1/2, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
Spichrz, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 12, wysokości 4 3/4, z drzewa w węgły, dach słomą kryty.
Owczarnia i Staynia, długości łokci miary warszawskiey 51, szerokości 12, wysokości 4, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
Szopa na słupach, długości łokci miary warszawskiey 40, szerokości 18, wysokości 4 1/2, o 3 klepiskach w klamre, z drzewa w węgły, dach słomą kryty.
Stodoła, długości łokci miary warszawskiey 32, szerokości 10, wysokości 2 1/2, z drzewa w węgły, dach słomą kryty.
[Zabudowania wieyskie]
1. [Chałupa] Franciszka Kowalczyka, zagrodnika, dom mieszkalny, długości łokci miary warszawskiey 19, szerokości 10, wysokości 4, z drzewa w węgły, dach słomą kryty.
Oborka, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 5, wysokości 3, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
Oborka, długości łokci miary warszawskiey 9, szerokości 7, wysokości 3 1/2, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
Stodoła, długości łokci miary warszawskiey 23 1/2, szerokości 7, wysokości 3, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
2. [Chałupa] Szymona Klimczaka, zagrodnika, dom mieszkalny, długości łokci miary warszawskiey 19, szerokości 11, wysokości 4, z drzewa w węgły, dach słomą kryty.
Oborka, długości łokci miary warszawskiey 5, szerokości 11, wysokości 3, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
Stodoła, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 7 1/2, wysokości 2 1/2, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
3. Dom czworaki, długości łokci miary warszawskiey 37 1/2, szerokości 12, wysokości 3 1/4, z drzewa w słupy i w węgły, dach słomą kryty.
Oborka, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 4, wysokości 2 1/2, z drzewa w słupy i w węgły, dach słomą kryty.
Stodoła, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 7 1/2, wysokości 3, z drzewa w słupy i w węgły, dach słomą kryty.
4. [Chałupa] Jana Klimczaka i Józefa Płuciniczaka, zagrodników, dom dwoiaki, długości łokci miary warszawskiey 32, szerokości 10, wysokości 4, z drzewa w słupy i w węgły, dach słomą kryty.
Oborka, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 8, wysokości 2 1/2, z drzewa w słupy i w węgły, dach słomą kryty.
Oborka, długości łokci miary warszawskiey 5, szerokości 9, wysokości 2 1/2, z drzewa w słupy i w węgły, dach słomą kryty.
5. Dom mieszkalny, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 10, wysokości 4, z drzewa w węgły, dach słomą kryty.
Oborka i staienka, długości łokci miary warszawskiey 17 1/2, szerokości 10, wysokości 4, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
Na Bugaiu
6. Dom czyli karczma, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 9 1/2, wysokości 4, z drzewa w węgły, dach słomą kryty.
Oborka, długości łokci miary warszawskiey 9 1/2, szerokości 9 1/2, wysokości 2 1/2, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
Stodoła, długości łokci miary warszawskiey 23 1/2, szerokości 9, wysokości 3, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
Oborka, długości łokci miary warszawskiey 11, szerokości 5, wysokości 2 1/2, z drzewa w słupy, dach słomą kryty.
Dalej opisano położenie, granice, rozmiar dóbr, wysiewy, powinności włościan, podatki. Wzmiankowano także, że obecną posesorką dzierżawną jest Brygida z Krobanowskich Piaszczyńska w rozwodzie zostająca, której kontrakt dzierżawny wygasa w roku 1823.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz