-->

wtorek, 20 kwietnia 2021

Inwentarz Strońsko (1850)

 Źródło inwentarza:
Akta notariusza Celestyna Stokowskiego z Szadku z roku 1850. (Archiwum Państwowe w Łodzi oddział w Sieradzu, sygn. 50/4, akt nr. 238)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

 "Działo się w wsi Strońsku w zamięzkaniu dworskim Okręgu Szadkowskim Powiecie Sieradzkim Gubernii Warszawskiey dnia drugiego czternastego miesiąca sierpnia roku tysiącznego osmsetnego pięćdziesiątego."

 
Rejent Kancellaryi Okręgu Szadkowskiego Celestyn Stokowski przybywa do Strońska. Na miejscu jest Ignacy Starzyński, dzierżawaca dóbr Strońsko. Dobra objął w dzierżawę w bieżącym roku od dziedzica Wiktora Wołłowicza. Ignacy Starzyński oświadczył, że nie był w stanie obiąć dobra w dzierżawę z powodu zajęcia dworu przez pułkownika Kopernickiego a oficyn przez oficerów, ponadto były dzierżawca Jan Skolimowski nie ustąpił mu miejsca. W końcu po ostatecznym przejęciu dóbr wezwał Rejenta do opisania stanu dóbr.

Stan Budowli Dworskich.

1.Dwór massiv murowany z cegły na wapno, parterowy z kominami dwiema murowanemi pod gontami, mury? wszystkie? i od tyłu zressowane, ściany środkowe popękane, schody do kuchni w szczycie z drzewa zdezelowane, okiennice od tyłu i drzwi na ogród wychodzące popsute, ściany od tyłu z tynku opadłe, okien trzynaście, w których brakuje szyb siedmnaście, drzwi pojedyńczych siedm, drzwi podwójnych sześć, wszystkie na zawiasach, u drzwi brakuje trzech zamków, jednych francuzkiego, dwóch zwyczajnych, kluczy dwunastu, przy wchodzie na górę brakuie zamku z kluczem, na górze w szczytach brak dwóch okien.
Piecy kaflanych w pokoju dwa, puł kaflany ieden, piecy ceglanych dwa. W pokojach legary i podłogi zgniłe, podziurawione i zapadnięte, potrzebuią nowego przełożenia za dodaniem nowych legarów, tarcic na podłogi w miejsce spruchniałych, ściany środkowe i sufity poressowane i popękane.
2. Oficyna z przystawką z drzewa rzniętego w słupy i zamki zbudowana z kuminem murowanym, dach gontami kryty, okien z okiennicami siedm, piecy ogrzewanych trzy, kuminy do gotowania z cegły dwa, sabatnik wielki w kuchni do pieczenia chleba, szyb w oknach wybitych dwadzieścia trzy, drzwi z klamkami na zawiasach czworo, na biegunach dwoje, podłogi i sufity z tarcic, w jedney stancyi podłoga zła, dach potrzebuie reperacyi, w przystawie sufit z żerdzi łupanych w polepę.
3. Za oficyną w podwórzu znayduie się studnia z koszorem bez wiadra, słup zgniły, cembrzyna u studni również zgniła zawalaiąca się.
4. Chlewy z drzewa pod słomą w zamek i słupy zbudowane z trzema przełożeniami, troje drzwi na biegunach bez szkobli, dach zły, przyciesi zgniłe.
5. Chlewy większe z drzewa pod słomą, w zamki i słupy zbudowane z trzema przedziałami, drzwi czworo na biegunach, dach zły, brak kawału kalonki, u drzwi brakuie zamknięcia.
6. Budynek Czeladnica zwany z drzewa rzniętego w słupy i zamki na podłożonych kamieniach zbudowana, dach gontami kryty, komin murowany, na lewey stronie brak podłogi i posowy i kuminka, drzwi czworo na zawiasach, dwoie z klamkami i chaczykami, dwoie bez klamek. Na prawey stronie podłoga zła z tarcic, posowa z polepą, kotlina jedna i kominek ogrzewny ieden z cegły zły. Szyb w oknach wybitych dwanaście.
7. Dom dla ogrodowego w ogrodzie massiv murowany z cegły na wapno z kuminem murowanym pod gontami. Pod mięszkaniem cztery piwnice w których pięcioro drzwi z jednym zamkiem, drzwi schodowe złe, wszystkie na zawiasach bez zamknięć, u góry w mięszkaniu piecy ceglanych dwa, drzwi poiedyńczych na zawiasach z klamkami pięcioro i z jednym zamkiem bez klucza, okien czworo, szyb stłuczonych dziesięć, podłogi stare nadpsute, wschody do mięszkania nad piwnicą? złe, ściany od spodu wszystkie odpadły a u wierzchu się ressują, dach i posowy złe.
Około zabudowań dworskich znayduiące się płoty z żerdzi łupanych i rzniętych w koły i słupy sosnowe, stare, złe.
Za dworem i za oficyną znayduią się ogrody owocowe w których największa część śliwiny zdziczałey i nieoczyszczoney starey około sztuk dwieście, między tą liczbą mała ilość innego gatunku drzew ...... i młodych, obwiedzione płotem z żerdzi łupanych i słupy sosnowe w złym stanie, krzewów winnych............
8. Owczarnia z drzewa rzniętego w zamek i słupy zbudowana, dach słomiany okapy gontowe na podciągu podwójnym, z powodu zgnicia przyciesi wypadnięcia fundamentów, spruchniałości ścian ...... dach ..... wiązania i podciągi połamane grozi zawaleniem, sufit z żerdzi łupanych z polepy.
9. Spichrz murowany z cegły na wapno, dach słomą kryty nadpsuty, mury nieco poressowane, podłoga zła, potrzebuią nowego przełożenia za dodaniem tarcic w mieyscu zgniłych, schody na górę złamane, posowa z tarcic stara z polepy, drzwi wchodowe stare z szkoblem na kłodki, bez zamku, schodki zepsute z drzewa zgniłego.
10. Stodoła nowa z drzewa rzniętego kostkowego pod słomą w zamki i słupy zbudowana na podwóynym .... wrota na biegunach, klepisk dwa, bez zamku tylne wrota, frontowe z szkoblami bez kłotek, przyciesi na podłożonych kamieniach.
11. Stodoła druga o dwóch klepiskach na podwóynym ..... w wiązaniu brak czterech ramion, wrotnie dane z szkoblami bez kłodek, a dwie bez żadnego zamknięcia, wszystkie na biegunach, poddaszki otwarte, dach zły, ściany powyprężane na podmurowaniu, które od wschodniey strony wypadłe, cały budynek z powodu starości i złey budowy wykrzywiony grozi zawaleniem, potrzebuie przestawienia za dodaniem drzewa, słomy i gontów w mieysce zepsutych.
12. Staynia o dwóch otworach z dwiema wozowniami w szczytach z drzewa rzniętego pod słomą, stara, zła, zawalaiąca się, przyciesi zgniłe, drzwi z szkudłami bez zamków, sufit z żerdzi łupanych, w jedney wozowni brak pokładu, cały budynek potrzebuie nowego odbudowania za dodaniem drzewa potrzebnego i innych materiałów.
13. Stajnia druga z oborami z drzewa rzniętego w zamki i słupy zbudowana, dach słomą kryty, bez żłobów i drabin, podłogi zgniłe, ściany spruchniałe, drzwi? bez zamków na zawiasach, pokład z żerdzi łupanych, fundamenta zepsute, cały budynek w złym stanie potrzebuie nowego przestawienia za dodaniem brakuiących materiałów w mieysce zepsutych, jako grożący obaleniem.
Przy tey stajni znayduie się studnia z koszorem na słupie bez wiadra, ocembrowanie zgniłe potrzebuie nowego założenia cembrzyny i wiadra.
14. Karczma z drzewa pod gontami z kominem murowanym w zamki i słupy zbudowana z drzewa rzniętego, w którey pieców ogrzewanych dwa i dwa kominki z cegły, podmurowanie z kamieni na wapno i glinę, dach zły.
15. Kuźnia z mięszkaniem kowala z drzewa rzniętego pod gontami z kominem murowanym w zamek i słupy zbudowana, okien dwa w większey części potłuczone.

Zabudowania włościańskie

1. Chałupa komornicza szczytem do frontu stojąca z drzewa w zamki i słupy z kominem lepionym, stara, zła zawaląca się grozi niebezpieczeństwem.
2. Chałupa druga frontowa z komorami dwoma z drzewa w zamek i słupy na podłożonych kamieniach z kominem murowanym zbudowana, słomą kryta, w średnim stanie, za tą chałupą stodoła stara, zła zawaląca się.
3. Chałupa z drzewa pod słomą z kominem lepionym w złym stanie grozi zawaleniem. Za tą chałupą chlewy, stodoła zła zawalaiąca się.
4. Chałupa z drzewa pod słomą z kominem murowanym z drzewa kostkowego w zamki i słupy zbudowana na podłożonych kamieniach. Za tą chałupą stodoła i obora z drzewa pod słomą zawalaiąca się. Chałupa zaś w dobrym stanie.
Przy pustym placu wybudowana stodoła z dwoma klepiskami. Obora i chlewy z drzewa w zamki i słupy pod słomą w stanie średnim.
5. Chałupa z drzewa pod słomą z kominem lepionym. Stodoła i obora z takiegoż drzewa pod słomą, stare zawalaiące się grożą niebezpieczeństwem. Stodoła druga z oborą z drzewa pod słomą spruchniałe, dach zły, cały budynek wykrzywiony.
6. Chałupa z drzewa pod słomą, komin lepiony, stara, zła waląca się. Za tą chałupą stodoła i obora z drzewa po słomą, stara, stan średni.
7. Chałupa z drzewa pod słomą z kominem lepionym, stara, zła, dach zgniły. Stodoła z drzewa pod słomą w słupy, dach zły.
8. Chałupa włościańska na pustkowiu Oszczywilk zwanym z oborami i stajniami z drzewa rzniętego i okrąglaków pod słomą, komin lepiony, stara, w złym stanie.
9. Chałupa na pustkowiu Zmyślona zwanym dawniey na szynk przeznaczona z drzewa rzniętego pod słomą, z kominem murowanym, bez drzwi, okien i podłóg, opustoszała, dach słomiany zaklęsły. W tyle oborka z drzewa okrąglakowego pod słomą, także zawalaiąca się.
10. Żabiniec pustkowie, na którym chałupa z drzewa pod słomą z kominem murowanym, bez podłogi, drzwi na zawiasach dwoje, kominek i piec murowane z cegły, posowa z tarcic. Za tą chałupą chlewy z drzewa okrąglakowego pod słomą, stan średni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz