-->

sobota, 24 kwietnia 2021

Inwentarz Rogóźno (1832)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Antoniego Pstrokońskiego w Sieradzu z roku 1832 cz. b, akt nr 248. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.

Rogóźno na mapie WIG-owskiej

"Działo się na gruncie wsi Roguznia Powiatu Sieradzkiego dnia osmego sierpnia roku tysiąc osmset trzydziestego drugiego."

Rejent Powiatu Sieradzkiego przybył do Roguźna aby dokonać rewizji stanu dóbr w obecności Franciszka Kaczkowskiego, który był pełnomocnikiem extrahenta Józefa Kaczkowskiego, Maksymiliana Turskiego przeszłego dzierżawcy i Walentego Kęszyckiego obecnego dzierżawcy.


Wieś Roguznio
Budynki Dworskie Folwarczne.


1. Dwór iak był iest.
2. Budynek to iest staynia z wozownią przez W. Turskiego byłego Dzierżawcę przestawione, maiące dach słomiany w iedney stayni podłogę i pokład z dylików, dwoie drzwi na biegunach, wrota do wozowni w którey niemasz podłogi. Na boku przy ścianie przystawiony iest chlewik pod snopkami.

3. Ogrodzenie wedle budynków i dziedzińca, iak było, iest.

4. Owczarnia murowana iak była iest. W tey owczarni są na przodzie trzy okienka szklane, o dwóch tafelkach, dach zaś na niey bardzo stary.

5. Za owczarnią o staje chałupka owczarska potrzebuiąca reperacyi w dachu i kominie.

6. Stodoła chrościana iak była iest.

7. Druga podobnaż z spichrzem.

8. Bróg iak był iest, potrzebuiący reperacyi w dachu.

9. Ogrodzenie wedle tych stodół iak było iest.

10. Browarek czyli dom dla służących iak był iest. Przyciesi nadpruchniałe w ziemię wklęsłe, w oknach brakuie szyb sześć. Za browarkiem studnia maiąca słup z kosiorem bez wiadra.

11. Chlewiki o czterech drzwiach z dachem szkudlanym są iak były.

12. Młyn spalił się za Dzierżawy W. Turskiego w Październiku r. 1830. Z młynicy stoi ieszcze komin murowany i wysoki. Pogrodki z drzewa od młyna zostały na rzece Widawcę. Jeśli młyn nie będzie wystawiony to wypada  drzewo z tych pogrodek użyć na inny potrzebny budynek.

13. Stodoła młynarska pod snopkami iak była iest.

14. Stajenka młynarska spaliła się razem z młynem. Kuźnia na pieńkach z drzewa kostkowego maiąca komin murowany sień, izbę i komorę, dach słomiany stary z przodu szkudlany, zupełnie zły, drzwi na biegunach. Okno iedno bez szkła i bez ram, pokład na sieni i na izbię, lecz w ostatniey bardzo zły. Teraz w tym budynku nikt nie mieszka.

15. Austerya stara rozebrana, a w mieysce iey nowo postawiona przez W. Turskiego z drzewa częścią starego, częścią nowego w słupy, maiąca dach z frontu i z tyłu na karczmie szkudlany, a na stayni słomiany, komin murowany, drzwi na zawiasach z dwiema klamkami i trzema haczykami. Okna dobre z szkła składanego różnego gatunku, posowy na izbie wielkiey komorcę i izdebcę. W stayni są oborki dwie z łupanych dylików gruntowych przez karczmarza postawione bez pokładu u iedney brakuie boku, są także żłoby i drabki.

16. Most na rzece Widawcę na Trakcie dość dobry, lecz potrzeba kilka balików nowych, drugi most daley także na rzece starszy reperacyi wymagaiący.

Potem opisano zasiewy, inwentarze gospodarskie, żelastwo po spalonym młynie, porządki w karczmie w Rogóźnie.
Następnie opisano stan włościan, ile mają pańskiego inwentarza i jakie są ich powinności. Wymieniam same nazwiska.


Półrolnicy: Stanisław Materka, Urban Materka w mieysce Mikołaya Materki, Mikołay Wąterski, Klemens Szczerbala, Maci Rybak w mieysce Materki Jana.

Zagrodnicy:
Karol Materka, Maciey Kozioł, Karol Stępień, Jan Kowalczyk w mieysce Witeckiego, Mikołay Stasiak w mieysce Klimczaka, Tomasz Parkos, Tomasz Wandoch, Felix Mikła, Jan Szkudlarek, Antoni Rybak w mieysce Szczerbali, Walenty Moraski, Kazimierz Witecki w mieysce Kowalczyka, Marcin Podwoyniak, Antoni Bączek, Mateusz Mielcarek w mieysce Rybaka, Benedykt Materka, Alexy Klimczak.

Komornicy:
12 komorników z imienia nie podanych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz