-->

poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Inwentarz Charchów Pański (1827)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Wincentego Kobyłeckiego z Szadku z roku 1827. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, akt nr. 209)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

"Działo się w wsi Charchowie Pańskim powiecie Szadkowskim Woiewodztwie Kaliskim zamieszkaniu Dworskim dnia siedmnastego Czerwca Roku Tysiąc osmset dwudziestego siodmego."

Rejent Powiatu Szadkowskiego Wincenty Kobyłecki zjechał na grunt wsi Charchowa Pańskiego wezwany przez Józefa Miniszewskiego. Tomasz Psarski właściciel Charchowa Pańskiego wystawił w roku 1823 obligację w monecie srebrnej na sumę 10695 na rzecz Damazego Zyglera właściciela wsi Kuśnie. Strony ustaliły, że w przypadku nie spłacenia zobowiązania w ustalonym terminie Damazy Zygler stanie się dzierżawcą Charchowa Pańskiego i będzie trzymał wieś do momentu całkowitej spłaty długu wraz z prowizją. Tomasz Psarski zmarł, zobowiązania nie spłacił, wskutek czego zięć Damazego Zyglera Józef Miniszewski w jego imieniu wspomnianą wieś wziął w posesję. Wincenty Kobyłecki wewspół z dwoma świadkami sołtysem Janem Tarczyńskim i młynarzem Bogusławem Tylem przystąpił do opisania stanu dóbr.


Zabudowania Dworskie

1. Dwór z bali rzniętych wewnątrz na klimku gliną wyrzucane ściany długości łokci 28, szerokości łokci 16, wysokości od przyciesi 5 łokci. Pokoi trzy, czwarta kuchnia i garderoba przybudowana, komin lepiony, w pokoiach kominy w lepione a teraz z cegły przez Wo Miniszewskiego wystawione. Dwór ten stary, ściany zbolałe i przyciesi zgniłe, sufit z tarcic na belkach, dach z szkudeł stary wklęśnięty i grozi zawaleniem, dla tego że kozły są połamane. W pierwszym pokoiu okien trzy w duże tafle w których dziewięć tafli Wy Miniszewski a w drugim pokoju dwie tafle wprawić kazał. Do drzwi zamki, klucze i inne zamknięcia przez Wo Miniszewskiego zreperowane. Na sali i w kuchni okna w małych taflach z których potłuczonych sztuk czternaście, podłogi w pokoiach się znayduią stare z tarcic a w kuchni żadnych podług. Dwór nad zrębem niema żadnego wiązania iak tylko kozły na owierkach i z tąd dach grozi obaleniu.

2. Ozdownia z drzewa rzniętego, przyciesi zgniłe, dach słomiany zły, komin zruynowany, posowy w połowie brakuie a że iest i to zgniłe z dyli łupanych. Szczyty z tarcic całkami przybite, drzwi na biegunach bez szkobla i wrzecądza, długości łokci trzynaście, wysokości łokci cztery.

4. Chlew z bali rzniętych, ściany spruchniałe, przyciesi zgniłe, dach zawalony, drzwi 3 na biegunach bez szkobli i wrzecądzów poruynowane, dach słomiany zły. Budynek ten potrzebuie przestawienia nowych przyciesi u drzwi, niektórych bali, belek, owierek inaczey nie iest w stanie do użytku iako iuż w połowie zawalony. Długi łokci 18, szeroki 16.

5. Browar zrobiony z oficyny długości łokci 33 i szerokości 10 1/2, wysokości łokci 3 z drzewa rzniętego, przyciesi zupełnie zgniłe, belki popodpierane zgniłe, sufit zgniły grozi zawaleniem, komin lepiony, dach słomiany, wiązania gurnego żadnego, składa się po iedney stronie z izdebki z komorą, z drugiey z izby gorzalney, drzwi pięcioro na zawiasach oprocz iednych tylnych na biegunach. Budynek ten grozi obaleniem i  potrzebuie koniecznego przestawienia lub zreperowania. Statków gorzelnianych żadnych nie masz. Przy gorzelni studnia od wywaru i studnia na nalew ocembrowana balami ale zgniłemi potrzebuie reperacyi.

6. Pod iednym dachem dwie staynie w środku wozownia z drzewa różnego starego, przyciesi zupełnie zgniłe, słupy zgniłe i bez pokładu wszędzie oprócz na iedney stayni pokład zgniły, dach pod wozownią wklęśnięty grozi obaleniu, wiązania żadnego niemasz oprócz kozłów, dach z dranic stary, drzwi troie na biegunach stara, zła. Ten budynek potrzebowałby przestawienia a przynaymniey wyreperowania go z dodaniem nowego drzewa, długi łokci 31, a szeroki łokci 11.

7. Owczarnia z bali rzniętych nowa, dach z słomy potrzebuie reperacyi, długa łokci 65, szeroka łokci 17, wysoka od przyciesi cztery łokcie. Wrotni u szczytu dwoie, drzwi z boku troie na biegunach, pokładu wcale niemasz.

8. Spichrz z bali rzniętych, długi 22 łokcie, szeroki 10 łokci, wysoki 4 z wystawami, przyciesi zgniłe, sufity z tarcic, dach słomiany, potrzebuie reperacyi, wewnątrz trzy koyce, podłoga całkiem zła i legary, potrzeba konieczne nowey.

9. Stodoła przy spichrzu mała, stara z drzewa łupanego z całków i różnego starego, w słupy wkopywane bez przyciesi na czterech sochach, wrotnie zdezelowane, potrzeba koniecznie nowych wrotni i do zareparowania, bali, łokci długa 36, szer. 14, wy. 4, dach słomiany zły.

10. Stodoła druga o dwóch klepiskach na 7 sochach od wichru są skręcone grożą zawaleniem, z drzewa rzniętego, i różnego o czterech wrotniach na biegunach nie zdatnych, długa łokci 64, szeroka łokci 16, wyso. 4. Dach słomiany zły potrzebuie reperacyi.

11. Stodoła mała z drzewa rzniętego, przyciesi zgniłe, wrota niezdatne, dach słomiany potrzebuie reperacyi, długa łokci 35, szeroka 13, wy. 4.

12. Karczma z drzewa obrabianego stara, przyciesi niezdatne z wystawą zruynowaną, komin lepiony, zawalony, dach słomiany stary, okna u czwartego części powybiane. Wewnątrz izba z komorką a po drugiey stronie izdebka sama, długa z wystawą szerokość 15, a długości 41 łokci, wysok. 5.

13. Gościniec na Bugaju z drzewa rzniętego długi 25 łokci, szerok. 11, wysok. 4. Dach słomiany zły, komin lepiony. Wewnątrz izba z komorą, sufit zgniły, przyciesi zgniłe, cały ten budynek potrzebuie reperacyi.

14. Staynia przy tym gościńcu długa 24, szer. 14, wys. 4 w takimże stanie iak gościniec.

15. Kuźnia z drzewa rzniętego długa łokci 16, szeroka 11, wysoka 4. Dach z dranic, przyciesi zgniłe, sufit zgniły z dylami. Budynek ten potrzebuie przestawienia z dodaniem drzewa brakuiącego w mieysce starego.

Zabudowania Wieyskie w Charchowie.

1.Chałup iedenaście we wsi a na Bugaju iedna z kamieni murowana, z drzewa starego różnego te chałupy, kominy wszystkie lepione między któremi trzy kominy zawalone, chałupy te niektóre potrzebuią konieczney reperacyi a większa część chałup powinna bydź nowo wystawiona iako grożąca niebezpieczeństwem. Do tych chałup znayduie się stodołek 11 a dwunasta zawalona, i wszystkie te stodołki potrzebuią konieczney reperacyi, a pomiędzy temi trzy stodołki muszą bydź przestawione z dodaniem drzewa w większey połowy brakuiącego. Chałupa czyli czworaki na Bugaju potrzebuią konieczney reperacyi inaczey niemogą bydź zamieszkałe, bo się ściany zawalaią, dach zły, grozi obaleniu.

Ogrodzenia

1. Około dworu sad i podwórze tudzież około stodół są ogrodzenia z żerdzi łupanych gdzie niegdzie słupy ugniłe płatów tych przynaymniey w połowie brakuie.

2. Rowy są zalazłe potrzebuią odnowienia bo zatapiaią wody grunta gromadzkie i dworskie i mostów trzech brakuie.

Załogi włościan nieopisuią się tu dla tego że nie wszyscy są dzierżawy wiadome a dziedzic zmarły nie obiaśnił.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz