-->

niedziela, 18 kwietnia 2021

Inwentarz Widawa (1829)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Antoniego Pstrokońskiego w Sieradzu z roku 1829, akt nr 172. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.

"Działo się na Folwarku Kopiec zwanym przy mieście Widawie położonym dnia siodmego września roku tysiąc ośmset dwudziestego dziewiątego."

Miasto Widawa z folwarkiem Kopiec na mapie z 1829 roku

Izrael Fajans dzierżawca trzechletni Folwarku Kopiec, miasta Widawy i wsi Rudy w powiecie Sieradzkim leżących wzywa Rejenta Powiatu Sieradzkiego aby ten opisał stan dóbr dzierżawionych od sukcesorów Ksawerego Turskiego.


Folwark Kopiec
Budynki Dworskie


1o. Folwark stary, zupełnie zły, pochylony, z obu stron wyparty ledwie stoiący, maiący dach zły, stary, wklęsły, kominy trzy, ieden lepiony, nadmurowany, a dwa murowane małe, drzwi wszystkich pięcioro na zawiasach żelaznych z wrzecądzami i szkoblami, w oknach szyb i szybek wszystkich całych czterdzieści dziewięć, okienica na zawiasach z ryglem i dwiema haczykami żelaznemi.

2o. Za rzeką Nieczec idąc przez most dobry z poręczami będący są stodoły trzy o czterech klepiskach stare, po części wyparte, w niektórych mieyscach przyciesi nowo podwleczone i z boków podmurowane, dachy stare poreperowane, przez które iednak po części ciecze, wrota na biegunach z wrzeciądzami i szkoblami z przodu a iedne maią zamek z kluczem. Na boku iedney stodoły iest szopa stara, wyparta na siano z drzwiami staremi do reperacyi

3o. W szrodku tych stodół na froncie spichrz z drzewa rzniętego podmurowany, dach słomiany, dobry z dymnikiem na drzwiczki zamykane. Drzwi dwoie na wylot na zawiasach żelaznych, iednę z wrzecądzem i szkoblami, drugie z ryglem, wewnątrz szpichrza przegrody dobre. Te stodoły i szpichrz między węgłami ogrodzone płotami o wrotach i drzwiach podwoynych o dwóch kunach.

4o. Obory z stayniami i wozownią z drzewa rzniętego w trianguł, maiące dach słomiany z szorami szkudeł iuż starych u dołu i u góry. Wrot troie na biegunach z iednym wrzeciądzem i dwiema szkoblami. Drzwi pięcioro u których dwa wrzeciądze i cztery szkoble. W dwóch stayniach podłogi stare, żłoby dwa, drabiny dwie, a w trzech oborach są żłoby i niektóre drabki.

5o. Browar przed kilku lat postawiony z drzewa rzniętego w słupy gęste maiący dach szkudlany reperowany, komin duży murowany, izbę do piwa robienia w którey drzwi dwoie na zawiasach żelaznych, u pierwszych dwa wrzecądze i cztery szkoble, u drugich rygiel z szkoblami dwiema, okna dwa, iedno o szybach dobrych, a drugie okienice zamykane. Na drugiey stronie dwie izby małe maiące dwa okna dobre. Piec i kominek z cegły, drzwi z tarcic z wrzecądzem, szkoblami, haczykiem i antabą. Drugie drzwi żerdziane z wrzecądzem i szkoblami. W tym całym browarze astrychy z cegły a w izbach małych posowa z tarcic.

6o. Przed browarem studnia z drzewa kostkowego stara z sochą i żurawiem w żelazo oprawnym. Od tey studni do browaru ciągnie się rynna dla biegu wody.

7. Chlewiki na trzodę z drzewa rzniętego stare, wyparte, maiące sześcioro drzwi bez żelaza. Dach słomiany, zły.

8. Spichrz drugi na piaskach na górce z drzewa kostkowego z ośmiu okienkami o dwóch prętach żelaznych. Dach słomiany stary, drzwi troie na zawiasach żelaznych z trzema wrzecądzami i sześciu szkoblami, u iednych iest zamek z kluczem, posowy i podłogi z tarcic.
Pod tym spichrzem sklep starożytny z kamieni i cegły na wapno murowanym, maiący muru grubości około łokci sześć bez sklepienia, drzwi żelazne z zamkiem, kluczem, wrzeciądzem i szkoblami. W sklepie hak żelazny do wieszania.

9. Dwoiaki z drzewa rzniętego stare w piasek wklęsłe o dwóch izbach, dwóch komorach, dwóch oknach, drzwiach pięciu na biegunach. Dach słomiany, stary, zły, komin lepiony, wszystko warte obalenia.

10. Dom zwany woskarnia z drzewa rzniętego, stary, maiący komin murowany, dach słomiany, izbę z posową z tarcic, sień, drzwi na biegunach, okno iedno złe, u iednych drzwi iest wrzecądz i dwa szkoble. W sieni dwa słupy dębowe i korytko do stępy zdezelowane.

11.Dom przed kilku lat postawiony z drzewa rzniętego, dach szkudlany, komin murowany, maiący cztery izby, cztery komory, czternaście drzwi na zawiasach z wrzecądzami i szkoblami oprócz u drzwi komornych u których są rygle, klamki lub haczyki, okien wszystkich dobrych cztery, podłogi w izbach posowy wszędzie oprócz u iedney komory w którey takowe przeszły komornik zniszczył, kominków cztery, i piec ieden z cegły.

12. Młyn na rzece Nieczec pod liczbą 134 z drzewa łatanego stary, dach szkudlany, komin lepiony nadmurowany, izba i komora z posowami z tarcic, okna dwa, piec i kominek z cegły, drzwi dwoie na zawiasach z wrzeciądzem iednym, szkoblami czterma, klamką i haczykiem, trzecie drzwi na biegunach, ściana iedna do wody bardzo licha. Pogrodki stare, upust zły. Ten młyn ma iedno koło dobre, a drugiego potrzebuie, bo tylko ma kawał wału.

13. Do tego młyna oborka z drzewa rzniętego o dachu słomianym z dymnikiem i dwiema szorami szkudeł, maiąca dwoie drzwi na zawiasach z dwiema wrzecądzami i czterma szkoblami, wrota do wozowni na prągło zamykane, wszystko bez podłogi i posowy.

Za Stodołami Dworskiemi na polu.

14. Chałupa w pruski mur postawiona stara, w którey mieszka strycharz Szczepan Kłotkowski, maiąca komin murowany, dach z dranic, sień, izbę o kominku i piecu. Drzwi dwoie na zawiasach z wrzeciądzami, szkoblami i haczykami, okna dwa, przez strycharza wymurowana.

15. Stodoła do tey chałupy o iednym klepisku i samsieku, maiąca przyciesi dobre, wrota na biegunach, i dach słomiany. Oborki dwie stare popróchniałe, lecz te maią bydź kosztem strycharza postawione. Obok chałupy są dwa sadki owocowe.

16. Szopa nowa do cegły o ośmiu sochach i słupkach pod dachem słomianym. Do tey szopy iest piec do palenia cegły murowany, stary, popękany, około niego stoi dziesięć słupów dębowych i iedna belka, na których był dach.

w Mieście Widawie

17. Austerya murowana w Rynku nowym pod liczbą 3om maiąca dwa kominy murowane, i dach cały pod dachówką. Wchodząc do niey są wrota szalowane o sześciu zawiasach i hakach z ryglem i prętem szynowym w progu. Po prawey stronie drzwi gładkie stolarskie o dwóch zawiasach z zamkiem, kluczem i antabą, do izby wielkiey szynkowney. W tey izbie okna dwa dobre kitowane maiące po dwa haczyki, po cztery zawiasy i po iednem ryglu, podłogi i posowa z tarcic, piec i kominek z cegły. Z tey izby drzwi gładkie do izdebki na zawiasach z zamkiem i antabą, maiącey okno podobne pierwszym, posowę z tarcic, podłogę nieco nadpsutą. Piec i kominek z kapturem. Z tey izdebki po prawey stronie drzwi gładkie do schowania ciemnego szczupłego na zawiasach z wrzecądzem i dwiema szkoblami. Podobnież z tey izdebki drzwi do sklepu na zawiasach z zamkiem starym bez klucza, wrzecądzem i dwiema szkoblami. Podobnież z tey izdebki drzwi do sklepu na zawiasach z zamkiem starym bez klucza, wrzeciądzem z dwiema szkoblami, do sklepu wschody podmurowane, sklep murowany sklepiony. Z tego sklepu wychod na podwórze, maiącego wschody podobne i drzwi na zawiasach z dwiema haczykami i szkoblami. Także z tey izdebki drzwi gładkie na zawiasach z klamką, haczykiem o dwóch szkobelkach do sieni małey, w którey iest dwoie drzwi gładkich na zawiasach z ryglami do zasuwania. W sieni wiezdney po prawey stronie znayduie się kuchenka sklepiona pod kominem, do którey drzwi na zawiasach o iednym wrzecądzu z szkoblami. Po lewey stronie wchodząc od frontu izdebka dla gości w którey pierwsze drzwi stolarską robotą na zawiasach z zamkiem, kluczem, antabą, gałką i zasówką, okno z wszelkiemi rekwizytami do otwierania. Z tey izdebki drzwi do kramnicy na zawiasach maiącey podłogę i posowę dobrą, piecyk moskiewski z blachą do zasuwania, sabatnik i kominek z kapturem. W tyle tey izdebki i kramnicy izba, która ma drzwi na zawiasach z zamkiem, kluczem, antabami, haczykiem i dwiema szkobelkami, podłogę i posowę z tarcic. Okna dwa dobre, otwierane z wszelkiemi rekwizytami, kominek kapturowy, piec i sabatnik z cegły. Wychodząc z tey izby iest kuchenka ciemna sklepiona pod kominem, do którey drzwi na zawiasach z haczykiem i szkobelkami. Na górę wschody kryte tarcicami i drzwi na zawiasach bez zamku. W sieni frontowey brak, a posowa z tarcic niecheblowanych. Z tey sieni wchod do stayni o wrotach na czterech zawiasach i fórtce na zawiaskach z zasufką, wrzecądzem łamanym i dwóch szkobelkach. W stayni są dwiema liniami żłoby i drabki w niezłym stanie, okienka dwa bez szkła, każda o kracie żelazney. Posowy niemasz, wrota do wyiazdu szalowane o sześciu zawiasach, wrzecądzu łamanym, dwóch szkoblach i pręcie szynowym przez cały próg.
Przy tey austeryi pod iednym dachem przy ulicy od Dąbrowy idącey są kramnice dwie, pierwsza naroznia, druga podle niey. U pierwszey drzwi szalowane o czterech zawiasach z zamkiem, kluczem, ryglem, haczykiem i szkobelkami, u drugiey drzwi z tarcic o czterech zawiasach z zamkiem, kluczem, ryglem, wrzeciądzem łamanym, szkoblami i haczykiem. Po tym izdebka z małą ścianką, maiąca drzwi o czterech zawiasach z zamkiem i klamkami dwiema, astrych, posowę z ciosanych dylów, kominek, piec z sabatniczkiem z cegły, okno iedno otwierane na zawiaskach z rygielkami, okienicę o dwóch zawiasach z sierdzionkiem i zatyczką o oddzielnem nad dach kóminie. Po tym iest pięć jatek maiące pięcioro drzwi na zawiasach, pięć okienic jatkowych na zawiasach, z których dwóch brakuie, trzy zamki z kluczami trzema wrzecądzami i sześciu szkoblami. Posowy z rzenów, posadzki z cegły nieco nadpsute. Przy austeryi iest ośm okienic składanych na zawiasach z sierdzionkami, zatyczkami i haczykami. W tyle austeryi podwórze obalowane z wrotami na biegunach i prągłem. W podwórzu staienka z drzewa rzniętego o dachu szkudlanem, nie maiąca posowy, podłogi ani drzwi. Cały ten gmach austeryi w dachu iest wyreperowany, a wewnątrz i zewnątrz wytynkowany. W drugim narożniku austeryi kramnica maiąca posowę z tarcic, posadzkę z cegły, drzwi szalowane na zawiasach z zamkiem, kluczem, dwiema haczykami, czterma szkoblami i iednym ryglem, i drzwi na zawiasach z zasufką.

18. Kamienica pod Nm 4 wchodząc z rynku. Drzwi szalowane o dwóch zawiasach z zamkiem, kluczem, antabą, gałką i zasuwką. Po prawey stronie izba, do niey drzwi głatkie na zawiasach z zamkiem, kluczem, wrzeciądzem i dwiema szkoblami. W tey izbie okna dwa szklane otwierane na zawiaskach z zasufkami i haczykami, o okienicach na ośmiu zawiasach z szrubami, posowa i podłoga nieco nadpsuta z tarcic, piec i kominek z szabatnikiem z cegły. Z tey izby drzwi do kramnicy gładkie na zawiasach z zamkiem, kluczem, haczykiem i szkobelkami. W kramnicy posowa z tarcic, posadzka z cegły, drzwi zwyczayne kramniczne, częścią szalowane z zamkiem bez klucza o czterech haczykach, ośmiu szkobelkach i iedney zasowce. Do drugiey izby tylniey drzwi gładkie o czterech zawiasach z zasofką , haczykami dwiema, i czterma szkoblami. W tey izbie okno w połowie otwierane na zawiaskach z antabką, szrubką, dwiema haczykami, okienicą składaną na czterech zawiasach z haczykami, posowa z tarcic, podłoga częścią zdezelowana, kominek z sabatnikiem z cegły, piecyk moskiewski z blachą do zasuwania. Z tey izby drzwi do alkierza gładkie na dwóch zawiasach z wrzecądzem, haczykiem i czterma szkoblami, w alkierzu okno z różnych tafelek w oprawie drzewney nadpsutey na zawiaskach z zasuwką i haczykami, posowa z tarcic, posacka z cegły nieco powybijana. W tym budynku komin murowany, pokrycie z dachówki wyreperowane w dachu i ścianach z frontu przez wytynkowanie.

19. Kamienica druga pod liczbą pięć z kominem murowanym i pokryciem z dachówki. Wchodząc do sieni z rynku drzwi szalowane na czterech zawiasach z zamkiem bez klucza i zasuwką. Po tym drzwi do pierwszey izby fasowane na dwóch zawiasach z zamkiem, kluczem, antabą i gałką. W izbie podłoga i posowa z tarcic, dość dobre, okna dwa otwierane w połowie na zawiasach z antabkami, haczykami, szkobelkami, szrubami, okienicami składanemi na ośmiu zawiasach z haczykami, piecyk szafiaty z sabatnikiem. Z tey izby drzwi do kramnicy fasowane na dwóch zawiasach, z zamkiem, kluczem i antabą. W kramnicy posowa z tarcic i podłoga dobra, piecyk szafiaty z blachą do zasuwania, drzwi kramniczne na czterech zawiasach z zasowką, czterma haczykami i ośmiu szkoblami. Drzwi z kramnicy do kuchenki na dwóch zawiasach gładkie bez zamku. Do drugiey izby drzwi fasowane na dwóch zawiasach z zamkiem, kluczem i antabą. W izbie posowa z tarcic a podłoga w małey części nadpsuta, okna dwa na zawiaskach z antabkami z opadaiącemi na haki przy których haczyków cztery, szkobelków ośm. Okienic cztery na zawiasach ośmiu z haczykami, piece dwa, ieden w połowie z kafli i z cegły, drugi cały z cegły na sposób piekarski dwie izby grzeiący. Z tey izby drzwi do inney fasowane na dwóch zawiasach z zamkiem, kluczem, nieco zdezelowane. W izbie posowa z tarcic, a podłoga w połowie pogniła, kominek obszerny przed którym pręt żelazny do szufitu ciągniony, okno iedno stare na zawiaskach z dwiema haczykami, czterma szkobelkami, antabką i okienicami na czterech zawiasach z haczykami. Z tey izdebki drzwi do komorki ciemney fasowane, zepsute, na dwóch zawiasach z klamką, w niey posowa z tarcic, a posadzka z cegły. Z tey komórki wchod pod kómin do kuchenki czyli drzwi dwoie, iednę o zawiasie zdezelowane z zamkiem bez klucza, a drugie dobre gładkie na zawiasach dwóch z wrzecądzem i dwiema szkoblami. Wychod z kamienicy na tył czyli drzwi szalowane na czterech zawiasach z ryglem i zasuwką u dołu. W tey kamienicy na górze izdebka, do niey drzwi fasowane na dwóch zawiasach z zamkiem, kluczem i antabą, okna dwa otwierane na czterech zawiaskach z dwiema haczykami, piecyk z cegły z drzwiczkami żelaznemi, kominek z kapturem i sabatniczkiem, posowa i podłoga z tarcic. W tyle tey kamienicy podwórze obalowane z wrotami nadpsutemi na czterech zawiasach z prągłem. W podwórzu są: sklepik na szrodku murowany, sklepiony, maiący pokrycie szkudlane, drzwi gładkie na zawiasach dwóch, z zamkiem, kluczem i kratą małą w okienku. Staienka maiąca drzwi na dwóch zawiasach nadpsute, podłoga z dyly po części zgniłych, żłoby dwa, drabki dwie, na pokładzie czternaście tarcic piętnaście łokciowych. Po tym oborka o dwoygu drzwiach na biegunach z dwiema wrzecądzami i czterma szkoblami, pokładzie i iedynastu łupankach. Dach szkudlany na staience i oborce zreperowany.
Staynia druga z iedney strony w węgieł a z drugiey w słupy z bali rzniętych budowana na przyciesiach iuż nadpsutych, dach szkudlany, poreperowany, podłoga zgniła, drzwi dwoie na zawiasach czterech z dwiema wrzecądzami i szkoblami czterma, żłoby dwa, ieden dobry, drugi zdezelowany, drabki dwie, na pokładzie szesnaście tarcic piętnasto łokciowych, a łupanek dziesięć. Przy stayni w obórce podłoga nieco nadpsuta. Żłob z tarcic, drabina, wrota na dwóch kunach żelaznych i pokład z pięciu tarcic piętnasto łokciowych.

20. Kamienica trzecia pod Nm 6 o kominie murowanym i pokryciu z dachówki. Wchodząc z rynku do sieni drzwi szalowane na dwóch zawiasach z zamkiem, kluczem i antabą. Po prawey stronie idąc drzwi gładkie do izdebki i kramnicy na zawiasach z zamkiem, kluczem i gałką. Posowa z tarcic, podłoga w połowie zgniła, okno iedno szklane, otwierane na czterech zawiaskach z antabką, haczykami dwiema, okienicą składaną na czterech zawiasach z szrubą i haczykami, piec i kominek z kapturem z cegły dobry, do kramnicy drzwi gładkie na dwóch zawiasach z klamką u kramnicy drzwi szalowane na czterek zawiasach z zamkiem, kluczem, czterma haczykami, ośmiu szkoblami i zasuwką, posowa z tarcic, posacka z cegły. Po teyże stronie nie w tyle od podwórza drzwi do izby gładkie, dobre na dwóch zawiasach z zamkiem i kluczem, posowa z tarcic, podłoga zdezelowana gliną wyrównana, okna dwa szklane bez otwierania w starey oprawie bez okienic. W izbie tey piec z cegły z sabatnikiem a kominek szafiaty. Po lewey stronie od frontu izdebka z kramnicą do którey drzwi gładkie na zawiasach dwóch z zamkiem, kluczem, antabą, gałką i haczykiem, okno iedno przez pół otwierane, szklane na czterech zawiaskach z antabką na hak zapadaiącą, haczykami dwiema, okienice składane na zawiasach czterech z haczykami i szrubą, posowa z tarcic, podłoga w większey części zdezelowana, piec i kominek z kapturem i sabatnikiem z cegły, drzwi z izdebki do kramnicy gładkie na zawiasach dwóch z zamkiem, kluczem i antabą, posowa z tarcic, posacka z cegły, drzwi z kramnicy na front szalowane na zawiasach czterech z zamkiem, kluczem, zasuwką i haczykiem czterma. Poteyże stronie izdebka druga z alkierzem do którey drzwi gładkie na zawiasach dwóch z zamkiem, kluczem, antabą, gałką i wrzecądzem na dwóch szkoblach, okno iedno szklane w drzewie starem z antabką i haczykami dwiema, posowa z tarcic, podłoga w większey połowie zbutwiała, piec i kominek z kapturem i sabatnikiem z cegły. Drzwi do alkierza gładkie na zawiasach dwóch z klamką, gałką, wrzecądzem przy dwóch szkoblach, okna w alkierzu szklane otwierane w starey oprawie, posowa z tarcic, podłogi niemasz. Na górze izdebka do którey drzwi gładkie na dwóch zawiasach z zamkiem, kluczem, antabą i gałką, okna dwa otwierane, szklane w starey oprawie na zawiaskach ośmiu z czterma haczykami, posowa i podłoga z tarcic, piec i kominek z kapturem i sabatnikiem z cegły, potrzebuiące cokolwiek reperacyi. Przy tey izdebce na boku komórka pod dachówką, do którey drzwi proste na dwóch zawiasach z haczykiem. Na przeciwko tey izdebki pod strzechą dachówki iest forsztowanie z łupanych żerdzi, o drzwiach ordynaryinych na biegunach i pałągu z wrzecądzem i szkoblami. Na teyże samey górze przy trzeciey stronie iest schowanie z tarcic zrobione o drzwiach ordynaryinych na zawiasach dwóch z wrzeciądzem i szkoblami. Z tey kamienicy na dole wychod na podwórze czyli drzwi gładkie, dobre na dwóch zawiasach z klamką i ryglem. Na tey kamienicy dach wyreperowany a z frontu mury wytynkowane. Wschody na góre drewniane dobre. Podwórze dobrze oparkanione z wrotami na biegunach o dwóch kunach żelaznych.

21. Dom drewniany pod Nm 36 w pruski mur stawiany w którym mieszka exaktor konsumcyiny, ma dach szkudlany o dwóch dymnikach, komin murowany, sień wielką gdzie była dawniey kuźnia, drzwi składane na zawiasach z frontu, w tyle na podwórze drugie małe także na zawiasach z zaporą, trzecie drzwi z ulicy na zawiasach o klamce, ryglu i wrzecądzu z szkoblami. Z sieni drzwi do pokoiu na zawiasach z zamkiem, rękoymią, haczykiem i szkoblami. W pokoiu dwa kominki moskiewski z blachą i polski dobre, podłoga i posowa z tarcic, okna trzy dobre, drzwi do alkierza na zawiasach z wrzecądzem i szkoblami w alkierzu okna dwa, w których trzy szyby przetrącone a iedna wybita, podłoga z cegły, posowa z tarcic, kominek z kapturem.

22. Plac narożny Węgrzynowizna czyli Litwiżczyzna? zwany, w którym teraz exystuią same sklepy murowane, sklepione dwa, a trzeci pusty, pokryte szkudłami, w których od kilkunastu lat znayduie się szynk piwa i wódki. W iednym sklepie komin murowany nad dach wyprowadzony, kominek z sabatnikiem, drzwi troie, pierwsze do sieni na biegunach z schodami, drugie do szynku gładkie na zawiasach dwóch z zamkiem bez klucza, klamką, wrzeciądzem i szkoblami, trzecie do sklepu gorzałczanego na zawiasach dwóch z wrzecądzem i szkoblami. W izbie szynkowney okno w którym krata żelazna i ze szkłem w mieysce podłogi brug posowa z tarcic. W pierwszym sklepie pustym iest komórka z łupanek z drzwiami na biegunach z wrzecądzem i skoblami.

23. Austerya druga drewniana, podmurowana Rogozinka zwana pod Nm 52 przy ulicy Piotrkowskiey leżąca z drzewa rzniętego z frontu z wystawą na filarach murowanych, maiąca komin murowany, izbę wielką, izdebkę, komorę, komórki, sionki, drzwi na zawiasach żelaznych z zamkami, wrzecądzami i szkoblami, okna w części na zawiasach wszystkie do otwierania z haczykami, posowy i podłogi z tarcic, piec dwie izby grzeiący i dwa kominki polski i moskiewski. Przy tey karczmie staynia wiezdna z wrotami na wylot dwiema, nabianemi gwozdziami na zawiasach żelaznych, w stayni żłoby i drabiny, posowy niemasz. Dach na obu budynkach szkudlany, reperowany. W samey austeryi są takie żelaza: zawias ośm, zamków cztery, kluczy cztery, wrzecądz ieden, szkobli cztery, haczyki dwa, antaby trzy, rękoieści dwie, klamka iedna, pręt żelazny przy kominie ieden, zawias u okien szesnaście, haczyków tamże osmnaście.

24. Most na rzece Nieczec na Trakcie Piotrkowskim z bali rzniętych ale wąskich z poręczami, do którego trzeba kilku bali nowych bo stare poprzecierane.

25. Dom drewniany w ryglówkę i cegłę, Sklepy Nowe zwany pod Nm 81 w Rynku Starego Miasta stoiący pod szkudłami o dwóch kominach murowanych. Wchodząc z rynku do sieni drzwi szalowane na zawiasach dwóch. Po prawey stronie drzwi do izdebki gładkie na zawiasach dwóch z zamkiem bez klucza, antabą, wrzecądzem, szkoblami dwiema, haczykiem, posowa z tarcic dobra, podłoga w połowie wygnieła, okno o ośmnastu taflach szklane otwierane na czterech zawiasach z dwiema haczykami, piec i kominek z kapturem z cegły potrzebuiący reperacyi. Na drugiey stronie podobnaż izdebka z takiemiż drzwiami, lecz bez zamku z klamką, wrzecądzem i szkoblami, oknem podobnym, podłogą i posową z tarcic, który się po S. Janie załamał iako stary, podłoga zaś zgnieła. W tey izdebce kominek z kapturem i piecyk z cegły. Po tym drzwi gładkie do wielkiey izby szynkowney na zawiasach dwóch z zamkiem, antabą, wrzecądzem, szkoblami i haczykiem. W izbie okna dwa w połowie otwierane z różnych tafel na zawiasach ośmiu z haczykami i antabkami, podłoga i posowa z tarcic. Piec i kominek z kapturem i sabatnikiem z cegły. Stół ordynaryiny na krokwiach, ławy dwie z tarcic nad ścianami. Z tey izby drzwi do alkierza składane gładkie na zawiasach z klamką, wrzecądzem, szkoblami i haczykiem. W alkierzu okno w połowie otwierane z różnych tafel szklanych na zawiaskach czterech z haczykami i antabą, posowa i podłoga z tarcic, okienica na dwóch zawiasach z sierdzionkiem, piecyk moskiewski z blachą do zasuwania, z tego alkierza drzwi do sieni na zawiasach z wrzecądzem i szkoblami. Z izby wielkiey wychodząc kuchenka do którey drzwi gładkie na dwóch zawiasach połamanych. Obok tego domu iest frontowana delami oborka z stajenką, maiąca podłogę ciosaną, bez posowy, drzwi z sieni na zawiasach dwóch gładkie, drugie ordynaryine na biegunie z kuną żelazną. Pod tym domem są sklepy murowane sklepione o czterech przedziałach. Do tych sklepów wchod pierwszy czyli drzwi z tarcic na zawiasach czterech, gładkie wschody spuszczone, drewniane, po tym drzwi składane na zawiasach czterech z zamkiem starym, wrzecądzem i szkoblami, daley trzecie i czwarte drzwi na zawiasach czterech z iednym zamkiem, kluczem, wrzecądzami dwiema, szkoblami czterma i okienkami trzema bez krat.

26. Dom narożni pod Nm 88 z drewna rzniętego a iedna trzecia część murowa bardzo stara sklepiona, o dachu szkudlanym, kominach dwóch murowanych. Wchodząc z rynku do tego domu Stare Sklepy zwanego są wrotka na biegunach z dwiema kunami żelaznemi, a po lewey stronie drzwi gładkie do izby murowaney, z okienkiem w szrodku na dwóch zawiasach z klamką, haczykiem i szkoblami. W izbie okna dwa o dwunastu taflach w połowie otwierane, na zawiaskach ośmiu z antabkami dwiema i ryglikami, podłoga z tarcic w części popsuta, piec i kominek z sabatnikiem z cegły. W sieni od frontu kómorka z ciosanych dylików w słupy z takiemże pokładem. W niey otwór z okienicą, przy którey zawiasy cztery, szkoble cztery, wrzecądze dwa, haczyki dwa, drzwi gładkie na dwóch zawiasach z zamkiem bez klucza i wrzecądzem z dwiema szkoblami. Daley izdebka do którey drzwi gładkie na dwóch zawiasach z okienkiem w szrodku, klamką, haczykiem, wrzecądzem i szkoblami, posowa z tarcic, podłoga w trzeciey części zgniła, okno iedno o sześciu taflach, otwierane na dwóch zawiaskach z dwiema haczykami, piec i kominek z kapturem i sabatnikiem z cegły. Z sieni sklep murowany sklepiony z iednym okienkiem bez szkła do którego drzwi gładkie na dwóch zawiasach, schody z bali z tarcic dobre, wrzecądz z szkoblami. W tyle garbiarnia przybudowana, lecz w ścianach i balkach, oraz posowie spróchniała i słaba, drzwi dwoie gładkich na zawiasach czterech z dwiema wrzecądzami i szkoblami, piec z okrągła sklepiony, kotliny pod kocieł, okna dwa stare z różnych drobnych tafelek, pod kominem połowa drzwi o iedney zawiasie. Nad izdebką iest forsztowanie żerdkami i chrostem. W tyle garbarni podwórze żerdziami dartami ogrodzone z takiemiż wrotami. W podwórzu studnia dobrze ocembrowana z sochą, żurawiem, kosiorem i wiadrem w żelazo oprawnym. Obok tego oborka z delików łupanych w słupy szrodkiem przeforsztowana, pod dachem szkodlanem maiąca dwoie drzwi na biegunach. W tyle zabudowania iest znaczna część placu pusto leżącego, do dominium należącego. Przed domem podsienie z posową z tarcic. Dach na widok dobry lecz wkrótce potrzebować będzie reperacyi.

27. Plac narożny pusty pod liczbą 49 na którym ieszcze exystuie sklep murowany.

28. Plac pusty narożni przy cmentarzu Xięży Bernardynów pod liczbą 53 leżący.

Następnie inwentarz wymienia czynszowników wraz z numerem domu, z czego opłaca się czynsz i ile wynosi kwota roczna. Podaję same nazwiska.

W mieście Widawie: Mosiek Pik Dziekoski?, Lewek Bergman Gierszon, Eliasz Jankiel, Josek Markowicz Richtigier, Hersz Mendlowicz Weiss, Majer Złotniczek, Kopel Szpigiel, Szmul Weiss, Jakób Knop, Jakób Markowicz, Joachim Ekstein, Mosiesk Stern, P. Hoskora Exaktor, Franciszek Lewandowicz teraz Kościołkowa, Antoni Wandachowicz, Benedykt Szkudlarczyk, Mendel Rozenbaum, Stanisław Werocy?

Kopiec: Porczyński, Brygida Rogulska, Sobestyan Dorędowski, Mateusz Piekliński, Jakób Fałay, Szczepan Klatkoski, Moyżesz Drezner.

Następnie opisano zasiewy. Szczegóły pomijam. Pojawiają się nazwy pól: dział ZA POCZTĄ, dział PILCHY, działek MIELCARSKI czyli RYDZOSZCZYZNA, dział ZA BROWAREM, dział W ŁĘGU, działek WĘGRZYNOWIZNA, niwa RUDNA, niwa SZESNASTKA, rola PLEBANKA, rola KLINY, działek ZA KOPCEM, rola NIWKA, rola PÓLKO, wzmiankowano GÓRY PIASKOWE.

Kolejno opisany jest stan inwentarza (konie fornalskie, krowy paktowe) i ruchomości (w browarze, w spichrzu, porządki fornalskie i gospodarskie, w młynie) na folwarku Kopiec, w karczmie (austeryi) murowanej w mieście Widawie pod numerem 3, w szynku Węgrzynowizna pod nr. 47, w domu Nowe Sklepy pod numerem 81 w szynkowni i sklepie, w karczmie (austeryi) Rogozinka pod numerem 52, w szynku na Nowym Mieście w domu Klemensa Dunikiewicza pod numerem 126, w różnych miejscach.

Wieś Ruda

1. Chałupa czyli karczma z drzewa rzniętego, maiąca komin lepiony, dach słomiany, sień, izbę, komorę, drzwi na biegunach bez żelaza. W izbie okno iedno o różnych tafelkach, których iest dobrych dwadzieścia.

Pomijam opisane ruchomości znajdujące się w tej karczmie. Potem opisano stan włościan w wsi Rudzie, ile mają pańskiego inwentarza i jakie są ich powinności. Podaje tylko nazwiska włościan z Rudy:

Pułrolnicy- Filip Gacki, Dominik Nastalcik?, Kazimierz Marciniak, Kacper Miksa, Józef? Maskulski po Rochu Matusiaku, Józef Gabrysiak.
Zagrodnicy- Andrzey Marciniak, Izydor Szkudlarek, Jędrzy Hadrysiak, Piotr Fabrysiak?
Chałupnik- Benedykt.
Komornicy- Szczepan Gacki, Michał Materka, Rochowa Matusianka, Piotrowa Sz[k?]udlarka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz