-->

piątek, 26 kwietnia 2013

Wolnica Grabowska

Czajkowski 1783-84 r.
Wolnica Grabowska, parafia burzenin, dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Rychłowski.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Wolnica grabowska, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Burzenin, własność prywatna. Ilość domów 18, ludność 157, odległość od miasta obwodowego 2.

Słownik Geograficzny:  
Wolnica Grabowska,  kol., pow. sieradzki, gm. Majaczewice, par. Burzenin, par. ew. Wieluń, o 17 w. od Sieradza. Kolonia ta powstała na gruntach odprzedanych od dóbr Grabówka. Ma 26 dm., 340 mk. ewang., 9 izr., 240 mr. roli, 52 mr. łąk. W r. 1827 było 18 dm., 157 mk.

Spis 1925:
Wolnica Grabowska, kol., pow. sieradzki, gm. Majaczewice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 44. Ludność ogółem: 265. Mężczyzn 133, kobiet 132. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 23, ewangelickiego 226, mojżeszowego 16. Podało narodowość: polską 54, niemiecką 195, żydowską 16.

Wikipedia:
Wolnica Grabowska-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. W skład sołectwa wchodzi także Wola Szczawieńska. We wsi istnieje żwirownia. Przed II wojną światową zamieszkiwała tu liczna grupa osadników niemieckich. Mieli własną szkołę i kaplicę ewangelicką. Pozostałością po nich jest niewielki, poważnie zniszczony cmentarz.

1992 r. 

 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1820 nr 17

OBWIESZCZENIE.
Prezes Kommissyi Woiewództwa Kaliskiego.
Uwiadomia poniżey wyrażone wsie Obwodu Sieradzkiego, iż dla ich dogodności w roku bieżącym odrabiać będą Szarwark do Sekcyi Wielgie za Faktami Kommissarza Obwodu Wieluńskiego, iako to:
Wsie Kuźnia zagrzebska, Kuźnia błońska, Klonowa, Leliwa, Sokolenie, Lipcze, Owieczki, Godynice, Uników Isza część, Uników Szlachecki, Starce, Zwierzyniec, Robaszew, Niemojew, Świercze, Kloski, Groiec mały i Stanisławów, Groiec wielki, Łagiewniki, Złoczew miasto, Złoczewska wieś, Borzęckie, Boynów, Czarne, Huta Stara, Cegielnia, Miklerz, Huta Szklana, Ostrów i Rydzow, Podgorze, Krzaki, Wolka Brzezińska, Brzeźno, Borowisko, Nowa wieś z Pustkowiami, Potok, Przedgorze, Zapole, Stolec, Biesiń, Broszki, Dąbrowa miętka, Leszczyny, Lipno, Pyszkow, Niechmirów, Kamionka, Wolnica Niechmierowska, Gronów, Gronowek i Brzeźnice, Grabówka, Wolnica grabowska, Rusieckie Dąbrowy.
(...)Wsie tu wyrażone po odrobieniu Szarwarku winny składać Kwity Konduktorskie Kommissarzom tych Obwodów, z których teraz będą paletowane, i z wszelkiemi zażaleniami, iakieby mieć mogły, na Urzędników i Officyalistów drogowych, udadzą się do tychże Kommissarzy Obwodowych.
Aby zaś każda wieś wiedziała, iak stoi z powinnością Szarwarkową, i wiele ieszcze ma odrobić, tak z poprzednich lat zadeklarowanych Szarwarków, iako też i roku bieżącego, winna się udać do Kommissarza właściwego Obwodu i z nim się obrachować, gdyż w przeciwnym razie sama sobie winę przypisze, gdy przez rzeczonego Kommissarza, Kommissarzowi paletować maiącemu z większą ilością powinności, podaną zostanie, iakby się od niey należeć mogło.
Działo się w Kaliszu dnia 13. mca Kwietnia 1819 r.
Radoszowski.
 
Dziennik Urzędowy Województwa Kaliskiego 1831 nr 6

REJENT KANCELLARYI ZIEMIAŃSKIEY WOJEWÓDZTWA KALISKIEGO.
Po zmarłym Marcinie Kąsinowskim w dniu 22 Kwietnia 1829 r. otworzonem iest postępowanie spadkowe, o którem donosząc podpisany Rejent, zawiadomia: iż do przeniesienia na imie czyie wypadnie, tytułu własności summy 6,000 złp. z prowizyą na dobrach Grabówka z przyległością Wolnica w powiecie Sieradzkim położo­nych, w dziale IV. pod Nr. 4 dla zmarłego spadkodawcy hypotecznie zabezpieczoney, termin sześciomiesięczny, na dzień 25 Kwietnia 1831 r. w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego, wyznaczonym został.
Kalisz dnia 25 Stycznia 1831 r.
Franciszek Nowosielski.

Kurjer Warszawski 1872 nr 141

Dnia 17-go i 18 go maja burza z gradem zniszczyła zasiewy w kilku wsiach powiatu Sieradzkiego:
Biadaczewie, Wolnicy Grabowskiej, Szczawnie, Tworkowiźnie i Rakowicach, zrządziwszy szkód na summę przeszło 7,500 rubli.  

Kaliszanin 1886 nr. 57

Na kolonji Wolnica-Grabowska, w powiecie sieradzkim, spaliła się stodoła, ubezpieczona na 200 rs.

Tydzień Piotrkowski 1888 nr. 36


 Dziennik Łódzki 1889 nr. 49 

Piotrków. Z sądów-Regent pod sądem. Dnia 15 października 1885 r. regent przy kancelaryi sędziego pokoju w Łasku, zamieszkały w Widawie Franciszek Szebeko zrobił akt sprzedaży osady włościańskiej we wsi Wolnica Grabowska, pozostałej po śmierci Daniela Ketnera. We wspomnianym akcie regent Szebeko napisał, że do aktu stawiły się miedzy innymi spadkobiercami Daniela Ketnera „osobiście mu znane" Elżbieta Lange i Krystyna Guze w asystencji swych mężów. Tymczasem okazało się, że zamiast Elżbiety Lange, Krystyny Guze i mężów ich stawili się do aktu Beata Przygoda, Zuzanna Pogoda, Wojciech Pogoda i August Lange, spadkobierczynie zaś Ketnera Krystyna Guze i Elżbieta Lange stale mieszkają w guberni wołyńskiej. Na zasadzie powyższych danych izba sądowa warszawska oddała pod sąd regenta Szebekę. Regent Szebeka tłómaczył się tem, że do aktu stawiło się, kilkunastu spadkobierców Ketnera, z których znał tylko sołtysa Lange, który upewnił go o tożsamości osób. Oprócz sołtysa Langego, zaświadczył tożsamość osób znany regentowi osobiście faktor Bergman, który właściwie był główną sprężyną i twórcą tego aktu. Sąd nie uwzględnił obrony Szebeki i skazał go na usunięcie od obowiązków z pozbawieniem raz na zawsze prawa zajmowania posady rejenta, Bergman i sołtys Lange skazani zostali do rot aresztanckich na rok jeden.

Gazeta Kaliska 1893 nr. 45

D. 21 w kol. Wolnica Grabowska, tymże pow. zmarł nagle 61 letni Fryderyk Dabitz.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 56

Sąd pokoju w Brzezinach, pow. Kaliskiego, na zasadzie art. 846 i 847 K K., poszukuje Jana-Fryderyka Guze, mieszkańca wsi Wolica Grabowska, gm. Majaczewice, ostatnio zamieszkałego we wsi Żadowice, gm. Żydów, oskarżonego z art. 581 K. K.
Rysopis poszukiwanego: lat 33, wzrostu średniego, włosy ciemno-blond, oczy niebieskie.
Każdy, komu jest wiadome miejsce pobytu poszukiwanego, winien wskazać je sądowi.   

 Ziemia Sieradzka 1926 grudzień

Dn. 29. X. r. b. o godz. 17 m. 40 we wsi Wolnica Grabowska, gm Majaczewice, spłonęły zabudowania gospodarza Karola Giza, a mianowicie: dom i stodoła z przybudówkami i zbożem oraz obora. Straty wynoszą 7,300 zł. Przyczyna pożaru nieostrożne obchodzenie się z ogniem.

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 21a

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu, wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
dnia 7 listopada 1929 roku
11124. „Edward Franc", sklep kolonjalno - spożywczy ze sprzedażą wyrobów tytoniowych w Wolnicy - Grabowskiej, gminy Majaczewice, po­wiatu sieradzkiego. Istnieje od 1929 roku. Właśc. Edward Franc, zamiesz­kały w Wolnicy - Grabowskiej.


Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 5a

Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
dnia 6 listopada 1930 roku
11878. „August Pogoda", pośrednik przy sprzedaży maszyn do szy­cia w Wolnicy - Grabowskiej, gminy Majaczewice, powiatu sieradzkiego. Właśc. August Pogoda, zam. w Wolnicy - Grabowskiej.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
X. Obszar gminy wiejskiej Majaczewice dzieli się na gromady:
20. Wolnica - Grabowska, obejmującą: wieś Biadaczew, wieś Wolnica-Grabowska.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda
 
Ziemia Sieradzka 1934 nr 1

Z gminy Majaczewice.
Dzień 18 września r. z. był uroczystym dla członków Straży Pożarnej w Szczawnie, bowiem obchodzono tu poświęcenie nowopobudowanej remizy straży. W uroczystości tej prócz członków miejscowego oddziału wzięły udział ochotnicze straże pożarne: ze wsi Strzałki, Prażmów, pododdział z Wolnicy-Grabowskiej.
Aktu poświęcenia remizy dokonał ks. Grzegorz Domański, proboszcz z Burzenina. Oddając remizę do użytku społeczeństwa, ks. proboszcz Domański zwrócił uwagę zebranych na cele, jakie winny tak ważnej placówce społecznej, jak straż pożarna, przyświecać.
Okręgowy Związek Straży Pożarnych pow. Sieradzkiego reprezentował d-h Franciszek Górski, naczelnik rejonu Burzenin, który pokrótce streściwszy zadania ciążące na członkach straży, złożył Straży Pożarnej w Szczawnie życzenie dalszego pomyślnego rozwoju. Poza tem wygłosili przemówienia: d-h Alfred Lelke, prezes Zarządu Straży w Szczawnie, wójt gminy Stefan Labusz, oraz p. Plewiński ze wsi Strzałki.
Zaznaczyć należy, że Straż Pożarna w Szczawnie, powstała niedawno, bo w dniu 25 maja 1929 roku, pomimo tak krótkiego czasu swego istnienia wykazała dużą żywotność. W tym krótkim okresie Straż ta pobudowała remizę, nabyła najniezbędniejsze narzędzia pożarnicze, a obecnie zamówiła w Składnicy Straży Pożarnych w Warszawie sikawkę, otrzymanie której spodziewane jest w dniach najbliższych. Nadzwyczaj żywotnym i czynnym jest Zarząd tej Straży, staraniem którego w roku bieżącym utworzony został pododdział Straży z Wolnicy-Grabowskiej oraz drużyna samarytańsko-pożarnicza. Stwierdzili to osobiście członek Zarządu Związku Okręgowego d-h F. Górski oraz instruktor pożarniczy d-h E. Gałka podczas lustracji i inspekcji Straży w Szczawnie, za co w imieniu Zarządu Związku Okręgowego złożyli Zarządowi Straży w Szczawnie podziękowanie.
Życzyć należy by Straż w Szczawnie na czele ze swym obecnym Zarządem, w imię szczytnego swego hasła „Miłość bliźniego” w dalszych swych poczynaniach, mających na celu dobro społeczeństwa, nie ustała.
Na zdjęciu na tle poświęconej remizy w Szczawnie Straż Pożarna w Szczawnie. W pierwszym rzędzie od lewej strony do prawej, siedzą: Stefan Labusz, wójt gminy Majaczewice i Sekretarz Zarządu O. S. P. w Szczawnie, Franciszek Górski członek Zarządu Okręgowego, w środku ks. Grzegorz Domański, proboszcz z Burzenina, Alfred Lelke, prezes Zarządu O. S. P. w Szczawnie i Bronisław Włodarczyk zast. nacz. tejże Straży. Po bokach stoją członkinie drużyny Samarytańsko-pożarniczej z Woli-Grabowskiej. W dalszych rzędach członkowie Zarządu i członkowie oddziału O. S. P. w Szczawnie. 
 
Dziennik Łódzki 1971 nr 211

Kronika wypadków
Wczoraj w Wolnicy Grabowskiej (pow. Sieradz) spłonęły zabudowania w gospodarstwach E. Klimczaka i M. Mikołajczyka — budynek mieszkalny stodoła oraz sterta słomy. Pożar, który powstał od iskry — spowodował straty ok. 40 tys. zł.

Na Sieradzkich Szlakach 2007/1


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz