-->

czwartek, 25 kwietnia 2013

Stefanów Barczewski

Słownik Geograficzny:
Stefanów,   kol. i fol. nad rz. Żegliną, pow. sieradzki, gm. Barczew, par. Brzeźno, odl. od Sieradza 13 w., Kol. ma szkołę początkową, 48 dm., wraz z os. młyn. Dąbie 421 mk. (26 ewang.), 843 mr. Fol. ma 2 dm., 668 mr., należy do dóbr Ruszków.

Spis 1925:
Stefanów Barczewski, wś i kol., pow. sieradzki, gm. Barczew. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 67, kol. 9. Ludność ogółem: wś 443, kol. 69. Mężczyzn wś 216, kol. 30, kobiet wś 227, kol. 39. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 388, kol. 50, ewangelickiego wś 55, kol. 19. Podało narodowość: polską wś 443, kol. 69.

Wikipedia:
Stefanów Barczewski Pierwszy-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Brzeźnio. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

Wikipedia:
Stefanów Barczewski Drugi-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Brzeźnio. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

 1992 r. 

Gazeta Warszawska 1819 nr 79

Pisarz Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego, stosuiąc się do Artyk: 866 Kodexu postępowania wiadomo czyni ninieyszem, iż Ludwika z Luboieńskich Tkotnicka, zastawna Possesorka w Folwarku Stefanowie mieszkaiąca w Powiecie Szadkowskim a małżonka Antoniego Skotnickiego, maiąca z Urzędu wyznaczonego Obrońcę w osobie Nepomucena Sobockiago Patrona Trybunału, tu w Kaliszu przy ulicy Maryańskiey, pod Nm 97 mieszkaiącego, który od niey kroki prawne czynić będzie przeciw mężowi swemu Antoniemu Skotnickiemu, Dziedzicowi dóbr Przanowic w Woiew: Mazow: Powiecie Brzezińskim położonych, mieszkaiącemu w Stefanowie, Powiecie Szadkowskim, podała w dniu wczorayszym 16 Sierpnia przeciw wspomnionemu mężowi swemu skargi o rozdział iey maiątku od maiątku męża swego, i na dniu dzisieyszym 17 Sierpnia otrzymała od W. J Zastępcy Prezesa Trybunału upoważnienie do rozpoczęcia z mężem swoim wspomnionego Processu.— Kalisz d. 17 Sierpnia 1819 roku. (L.S.) (podpisano:) Rybczyński, Pisarz Wy.



Dziennik Warszawski 1873 nr 103

WIADOMOŚCI KRAJOWE.
W ostatnich czasach zostały otwarte szkoły elementarne w dyrekcjach:
b) kaliszkiej: katolickie: (…) w kolonji Stefanowie, w powiecie sieradzkim, w własnym domu, z utrzymaniem, oprócz 7 morgów 62 prętów gruntu, po 201 rub. 87 kop., z których: zapomogi od skarbu w ciągu 10 lat po 100 rub. rocznie i ze składek od gminy szkolnej — po 101 rub. 87 kop. rocznie;

Kaliszanin 1874 nr 89

Rozporządzenia Rządowe.
Z rozporządzenia Naczelnika Kaliskiej Dyrekcji Naukowej. — (...) Uwolnieni od obowiązków: nauczycielka katoli­ckiej elementarnej szkoły w kolonji Stefanowie, sieradzkim powiecie, Teodozja Chełmińska, na wła­sne żądanie;(...).

Kaliszanin 1875 nr 71

Zmiany w służbie.
Z rozporządzenia Naczelnika kaliskiej Dyrekcji Naukowej.
Mianowani: Po ukończeniu kursu nauk w łęczyckiem nauczycielskiem seminarjum (...) b. nauczyciel szkoły początkowej katolickiej we wsi Rudnikach, pow. wieluńskiego Juljan Wró­blewski, nauczycielem szkoły początkowej katoli­ckiej w kolonji Stefanowie, pow. sieradzkiego:(...).

Ziemia Sieradzka 1925 nr 9 marzec

Brzeżno. Dnia 20 lutego o godzinie 10-ej rano został zamordowany w Stefanowie Barczewskim mieszkaniec tamtejszy, Józef Nowak lat 61. Morderca Siemiński liczący lat 40, znęcał się nad nim w bestjalski sposób. Napadłszy go z nienacka, bił w głowę siekierą tak długo,dopóki ofiara zemsty ducha nie wyzionęła. Morderca już oddawna uchodził za poderwanego na umyśle, lecz dopiero po strasznym wypadku odstawiono go do domu warjatów do Warty. Już przedtem usiłował zamordować swą żonę, w czem mu Nowak przeszkodził, ściągając na siebie zemstę. Jest to przestrogą dla innych, by podejrzane na umyśle indywidua czemprędzej, przed możliwemi następstwami, wysyłali dokąd należy.


Obwieszczenia Publiczne 1926 nr 103


Sąd okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1777-6 U. P. C., obwieszcza, iż na skutek decyzji sądu z dn. 28 sierpnia 1926 r., zostało wdrożone postępowanie o uznanie za zmarłego Stanisława Ciesielskiego, wobec czego sąd wzywa go, aby w terminie 6-ciomiesięcznym, od dnia wydrukowania niniejszego, zgłosił się do sądu, gdyż w przeciwnym razie po upływie tego terminu zostanie przez sąd uznany za zmarłego; wzywa się wszystkich, ktoby wiedział o życiu, lub śmierci Stanisława Ciesielskiego, aby o znanych sobie faktach zawiadomili sąd okręgowy w Kaliszu w powyższym terminie; nadto sąd nadmienia, że Stanisław Ciesielski był stałym mieszkańcem wsi Stefanów, gm. Barczew, pow. sieradzkiego. Nr. II Z. 108/26 r.


Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 98

Regulacje hipotek.
Wydział hipoteczny powiatowy, w Sieradzu obwieszcza, że na d. 10 marca 1928 r. wyznaczony został termin pierwiastkowych regulacyj hipotek dla:
2) osady włościańskiej we wsi Stefanowie Barczewskim, gm. Barczew, oznaczonej N. 17 tab. likw., przestrzeni 5 morgów 148 prętów, na żądanie Stefana i Eugenji małż. Wilk-Wilczyńskich.
W powyższym terminie winny zgłosić się osoiby interesowane, w kancelarji hipotecznej, pod skutkami prekluzji.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 267 

— (s) Jeszcze o kłusowniku. Leśniczy Maszewski przy pomocy policji w niedzielę rano odebrali fuzje synowi sołtysa i radnego, Stefanowi Szaflikowskiemu zam. w Stefanowie Barczewskim gm. Barczew — I tacy kłusownictwo uprawiają.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 272 

SIERADZ.
— (s) Kłusownikom figle płatają. Mieszkaniec wsi Stefanów Barczewski gm. Barczew St. Kuśmirek widząc chodzącego po polach kłusownika Simińskiego Marcina z nagankę, aby ich wystraszyć ubrał się stosownie jak się ubiera p. Pisarski pisarz z Dom. Dąbrowa Wielka, który często ściga na koniu kłuso wników i odbiera im fuzje, podebrał takiegoż konia i wyjechał w pole.
Kłusownik na widok tegoż, myśląc, że to p. Pisarski począł uciekać, rzucając fuzję w łubin. Simiński podjechał i fuzję zabrał. Gdy kłusownik Kuśmirek dowiedział się, że tak go wystraszył Simiński poszedł do niego i po wspólnej libacji fuzję odebrał.
Dowiedział się o powyższem posterunek policji w Dębołęce i podczas rewizji fuzję zabrano.
Nadto odebrano fuzję Gruchotowi Stanisławowi z Stefanowa Barczewskiego, który polując zabił wiewiórkę.

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 21a

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu, wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
dnia 7 listopada 1929 roku
11223. „Antoni Świniarski", sklep spożywczy w Stefanowie, gminy Barczew, powiatu sieradzkiego. Istnieje od 1926 r. Właśc. Antoni Świ­niarski, zam. w Stefanowie.
 
Goniec Sieradzki 1930 nr 178

Nagły zgon.
(s) Przed paru dniami we wsi Stefanów Barczewski gm. Barczew zmarł nagle Sznajner Gotfryd. Ponieważ żona zmarłego miało kochanka policji wydał się zgon podejrzanym, zabezpieczyła zwłoki na miejscu dała znać prokurat. w Kaliszu, który, polecił przeprowadzić sekcje zwłok. Okazało się że nieboszczyk zmarł na otłuszczenie serca.

Ziemia Sieradzka 1930 sierpień

Nagły Zgon. W dniu 23 lipca 1930 roku około godziny 24 ej we wsi Stefanów Barczewski, gminy Barczew zmarł nagle Gotfryd Sajtner, lat 48. Przyczyn śmierci na razie nie ustalono.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
I. Obszar gminy wiejskiej Barczew dzieli się na gromady:
9. Stefanów-Barczewski I, obejmującą: wieś Niebiosy, wieś Stefanów Barczewski I.
10. Stefanów-Barczewski II, obejmującą: wieś Stefanów-Barczewski II.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Echo Łódzkie 1934 lipiec

Monety z wizerunkiem Jana Kazimierza znalazły dzieci na wydmie piaszczystej.
Sieradz, 14 lipca. W dniu wczorajszym we wsi Stefanów-Barczewski, pod Sieradzem, grupa dzieci w wieku szkolnym, bawiąca się na wydmie piaszczystej wygrzebała z piasku woreczek z pieniędzmi. Woreczek zjedzony zębami czasu rozpadł się w rękach dzieci, pieniądze, które wypadły zeń dzieci pozbierały i zaniosły kierownikowi miejscowej szkoły p. Zachowi. Są to monety polskie, przeważnie miedziane szelągi, z wizerunkiem króla Jana Kazimierza. Niektóre z monet pochodzą z roku 1661-go. Wśród monet znajdowały się również trzy srebrne monety austrjackie. Znalezione monety przesłane zostaną do muzeum regionalnego w Sieradzu.


Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1934 16 lipiec

Monety z wizerunkiem Jana Kazimierza
znalazły dzieci na wydmie piaszczystej.
Sieradz. 15. 7. W dniu wczorajszym we wsi Stefów-Barczewski, pod Sieradzem, grupa dzieci w wieku szkolnym, bawiąca się na wydmie piaszczystej wygrzebała z piasku woreczek z pieniędzmi. Woreczek zjedzony zębami czasu rozpadł się w rękach dzieci, pieniądze, które wypadły zeń dzieci pozbierały i zaniosły
kierownikowi miejscowej szkoły p. Zachowi.
Są to monety polskie, przeważnie miedziane szelągi, z wizerunkiem króla Jana Kazimierza. Niektóre z monet pochodzą z roku 1661-go. Wśród monet znajdowały się również trzy srebrne monety austrjackie.

Znalezione monety przesłane zostaną do muzeum regionalnego w Sieradzu. z

Echo Łódzkie 1934 grudzień

Skoczne melodje przy trupie. Ojcobójcę skazano na 8 lat więzienia. 
SIERADZ 28.12 Areną krwawej zbrodni popełnionej z premedytacją przez zwyrodnialca w osobie Gustawa Reczydło — była wieś Stefanów gminy Barczew. W tejże wsi dochodziło do częstych konfliktów na tle majątkowem pomiędzy Janem Reczydło a jego synami Gustawem i Natanielem. Gustaw popadał często w trans podniecenia, w wyniku którego stawał się wysoce niebezpieczny dla otoczenia. Fakt ten miał tem większe znaczenie, iż Jan Reczydło nosił się z zamiarem wprowadzenia w czyn powtórnego ożenku z Emilją Bichner vel Wagenbichner, której to postanowił aktem rejentalnym zapisać w dożywocie morgę ziemi — podczas gdy całe jego gospodarstwo składało się z 4 mórg. Okoliczność ta wpłynęła podniecająco na Gustawa Reczydło — rzekomo podburzanego przez brata Nataniela mieszkańca wsi Wola Majaczewicka, gmina Majaczewice, tembardziej, że ten ostatni maltretowany był ze względu na swe kalectwo przez swą żonę i wzgardzany przez ojca. Gustaw Reczydło udał się do zabudowań swego ojca Jana i pochwyciwszy napotkany pod ręką młotek siedmioma uderzenimi strzaskał nim głowę swego własnego ojca, poczem zbryzgany ojcowską krwią począł śpiewać nad ciałem ojca skoczne melodje. Jan Reczydło naskutek pęknięcia czaszki i wewnętrznego krwotoku na opony mózgowe zmarł. Nadmienić wypada, iż Gustaw Reczydło oddawna już nosił się z zamiarem pozbawienia życia ojca, czego dowodem może być to, iż wywiercił w suficie dziurę, "by powiesić starego, jak świnię", gdyż — zdaniem oskarżonego — ojciec innej śmierci nie był wart. Nadto zaś Gustaw Reczydło działał w przedświadczeniu, że symulując anormalność psychiczną wywinie się od kary. Ekspert, w osobie dra Marka Zaleskiego, orzekł, iż oskarżony daleki jest od zaburzeń psychicznych, gdyż podlega on jeno symptomatom choroby nerwowej, drugi zaś ekspert, w osobie dra Stankewicza, wyjaśnił, iż objawy nerwicy uzewnętrznione przez oskarżonego, są podległe woli chorego, który jest w stanie, zależnie od okoliczności, odpowiednio je wzmacniać. Zreasumowawszy więc te dane Sąd Okręgowy w Sieradzu uznał oskarżonego winnym morderstwa, do czego się zresztą sam przyznał i skazał Gustawa Reczydło na 8 lat więzienia. Nataniela zaś oskarżonego o namawianie do morderstwa, z braku dowodów winy, uniewinnił. 

Gazeta Świąteczna 1934 nr 2781

Stanisław Ciesielski, wzięty do wojska rosyjskiego w 1911 roku, od roku 1914 nie daje znaku życia. Stanisław Ciesielski, syn Ignacego i Antoniny ze Świniarskich, urodził, się dnia 18-go września 1890 roku w Stefanowie, kol. i gmina Barczewska, powiat sieradzki. Ktoby wiedział o miejscu jego pobytu, proszę zawiadomić Urząd Stanu Cywilnego w Chróścinie, poczta Bolesławice, pow. wieluński.   


Echo Łódzkie 1935 maj

Lepsze ubranie powodem zbrodni. 15-letni wyrostek zamordował rówieśnika. Tłum usiłował zlynczować aresztowanych.
Sieradz 6.5 We wsi Stefanów Barczewski gm. Barczew u gospodarza Stanisława Gruchoty młodzież 5 okolicznych wsi urządziła zabawę, na którą przybyło około 100 osób. W trakcie zabawy, gdy w ciasne] izbie wszyscy nie mogli tańczyć, część biesiadników wyszła na podwórza i poczęła demolować co było pod ręką. Gdy zabawa dobiegała końca, kilku awanturników napadło na idącego do domu 18-letniego Alfonsa Malinowskiego przyczem rówieśnik jego 18-letni Arczyński począł bić go laską po głowie. Niejaki Rajnhold Rajch lat 15 towarzysz Arczyńskiego wyrwawszy trzymetrową wierzbę pośpieszył koledze z pomocą i leżącemu na ziemi Malinowskiemu zadał wyrwaną wierzbą cały szereg ciosów masakrując mu czaszkę. Malinowski zdążył jeszcze krzyknąć „Darujcie mi życie, nie bijcie" i zemdlał. Po przewiezieniu do domu Malinowski zmarł. Zabójcy zostali aresztowani i osadzeni w więzieniu. Dodać należy iż do rodziny Malinowskich okoliczna młodzież czuła pewną nienawiść z tego powodu, że ojciec zabitego jako biedny 3 morgowy gospodarz dbał ogromnie o wychowanie swych 3 synów. Jeden z nich został policjantem w Wieluniu drugi pracuje w Banku w Kaliszu, a trzeci zabity kończył praktykę fachową i był lepiej odziany niźli jego koledzy ze wsi. Nazajutrz gdy policja młodocianych zbrodniarzy prowadziła skutych ulicą tłum usiłował aresztantów zlynczować. Policji z trudem udało się niedopuścić do rozlewu krwi.

Obwieszczenia Publiczne 1936 nr 26

Wdrożenia postępowań w sprawie uznania zaginionych za zmarłych.
Wydział I cywilny sądu okręgowego w Łodzi, na zasadzie art. 1777-3 U. P. C. oraz zgodnie z decyzją z dnia 17 października 1929 r., ogłasza, że na skutek podania Zofji Skibińskiej, zamieszkałej w Pabjanicach, przy ulicy Nowej Nr. 2, wdrożone zostało postępowanie celem uznania Stanisława Skibińskiego, za zmarłego i z mocy art. 1777-8 U. P. C., wzywa tegoż Stanisława Skibińskiego, męża petentki, a syna Jó­zefa i Katarzyny, ur. Senenko, urodzonego we wsi Stefanów-Barczewski, gm. Barczew, pow. sieradzki, w dniu 14 kwietnia 1888 roku, ostatnio zamieszkałego tamże, w roku 1914 powołany został do wojska rosyjskiego niewiadomego z miejsca pobytu, aby w terminie 6-miesięcz­nym, od daty opublikowania niniejszego, stawił się w kancelarji wy­działu cywilnego sądu okręgowego w Łodzi, przy PI. Dąbrowskiego 5, albowiem po tym czasie nastąpi uznanie go za zmarłego.
Nadto I wydział cywilny sąd okręgowego w Łodzi, wzywa wszystkich, którzy o życiu lub śmierci pomienionego Stanisława Ski­bińskiego posiadają wiadomości, by o znanych sobie faktach zawiado­mili sąd najpóźniej w oznaczonym wyżej terminie do sprawy Nr. Z. 673/29.
 
Głos Chłopski 1949 nr 145

Chłopi uświetnią czynem Święto Ludowe
Rolnicy pow. sieradzkiego odpowiadają na apel Regnowa
Apel gospodarzy z Regnowa odbił się głośnym echem wśród chłopów naszego województwa. Ze wszystkich stron napływają meldunki o zobowiązaniach, jakie podejmują chłopi w celu należytego uczczenia Święta Ludowego. Z olbrzymiej ilości napływających zobowiązań podajemy kilka najcharakterystyczniejszych. I tak chłopi z gminy Barczew (pow. sieradzki) zobowiązali się naprawić drogi gromadzkie o łącznej długości około 4 km. Niezależnie od tego zobowiązali się oni wybudować nowy most i naprawić kilka innych, oraz oczyścić rowy w gromadzie Kuśnie, Stefanowie i Pyszkowie.
Na uwagę zasługują uchwały podjęte przez chłopów z gminy Bartochów, którzy zobowiązali się do wybudowania i naprawienia wyrwy w wałach nad rzeką Wartą długości 1,2 km, zaś gospodarze z gromady Łabędzie tejże gminy zobowiązali się do wybudowania jednego piętra remizy strażackiej, oraz świetlicy ZSCh.
Godna naśladownictwa jest uchwała Powiatowego Zarządu Związku Samopomocy Chłopskiej w Sieradzu, który postanowił zorganizować 68 kół gromadzkich ZSCh. W ten sposób już wszystkie gromady w ziemi sieradzkiej posiadać będą swoje koła samopomocowe.(...)
Tegoroczne Święto Ludowe będzie wielkim przeżyciem dla całej polskiej wsi. Będzie one mobilizacją w walce o pokój, o odbudowę kraju, o jedność ruchu ludowego, o sojusz robotniczo-chłopski. 



Dziennik Łódzki 1971 nr 145


Wczoraj w miejscowości Stefanów Barszczewski I podczas wypieku chleba, od iskry powstał pożar w gospodarstwie Feliksa S. Spłonął dach na budynku mieszkalnym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz