-->

piątek, 19 kwietnia 2013

Kopydłów

Rosin:
KOPYDŁÓW- (1395 Nabwisdorf, Copla, 1409 Kopidlow) 6 km na W do Wielunia. 1395 Mik. Struś nadał wieś N. aug. wiel. z warunkiem odprawiania mszy (AGd 1943); 1401 Miczko Rogalicki sprzedał rajcom wiel. za 4 grz. s. 97i 3 wiard. cz. posiadłości Copla w dystr. wiel., którą ciż rajcy trzymali już w zastawie od jego o. Andrzeja (H 15); 1409 Wichna z Raczyna sprzedała ojcowiznę w K. rajcom wiel. za 30 grz. (ZR 98); 1421 Wierzbięta Struś z Raczyna zatwierdził nadanie łąk i lasów z r. 1395 augustianom wiel.1 (AGd 1943); 1431 w sporze pomiędzy Januszem Spiglem, Janem Stroska z Łagiewnik, Maciejem i Mikołajem Rogalińskimi z Raczyna a mieszczanami wiel. przyznano ostatnim 1/6 K. (ZR 122); 1459 Andrzej z Kluczborka z br. Mich. z Gorzowa sprzedali młyn w K. za 15 grz. przedmieszczanom wiel. (GW 1, 34); 1464, 1557, 1563 wzmianki (Ros. 170); 1615 ustalono granice między Raczynem, Kopydłowem Raczyńskim i Kopydłowem Mniszym (PW 3-4, 45, 47).1 Dokument z 1421 r. wskazuje, że przedmiotem nadania były tylko lasy i łąki w Kopydłowie.

Taryfa Podymnego 1775 r.
Kopydłów, wieś, woj. sieradzkie, ziemia wieluńska, własność szlachecka, 19 dymów.

Czajkowski 1783-84 r.
Kopydłow, parafia raczyn, dekanat rudzki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, ziemia wieluńska, własność: Stokowski, kom. z wiel.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827r.
Kopydłów, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Wieluński, parafia Raczyn, własność prywatna.Ilość domów 17, ludność 143, odległość od miasta obwodowego 1.

Słownik Geograficzny:
Kopydłów,  wś i folw., nad rz. Oleśnicą albo Ochlą, pow. wieluński, gm. Naramnice, par. Raczyn, o 7 w. od Wielunia. W 1827 r. było tu 17 dm., 143 mk.; obecnie ma wś: 22 dm., 234 mk., 34 osad, 283 mr. rozl.; folw. 6 dm., 47 mk., 550 mr.

Spis 1925:
Kopydłów, wś i os. mł., folw., pow. wieluń, gm. Naramice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś i os. mł. 41, folw. 5. Ludność ogółem: wś i os. mł. 241, folw. 87. Mężczyzn wś i os. mł. 108, folw. 40, kobiet wś i os. mł. 133, folw. 47. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś i os. mł. 241, folw. 87. Podało narodowość: polską wś i os. mł. 241, folw. 87.

Spis 1925:
Kopydłów-Raczyn, kol., pow. wieluń, gm. Naramice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 1. Ludność ogółem: 7. Mężczyzn 5, kobiet 2. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 7. Podało narodowość: polską 7.

Wikipedia:
Kopydłów-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Biała. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. Wieś wzmiankowana w 1595 roku, początkowo nazywała się Nabwisdorf (założycielami byli prawdopodobnie niemieccy osadnicy). Od 1409 istniała pod nazwą Kopidlow. W 1337 roku mieszkało we wsi 143 osób w 17 domach, w 1883 mieszkańców było 254, a domów 22. Miejscowość była pierwowzorem fikcyjnego Kopydłowa, gdzie toczyła się akcja telewizyjnego programu rozrywkowego "Spotkanie z Balladą". W Kopydłowie urodził się Leszek Benke, aktor.

Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
KOPYDŁÓW patrz Raczyn, W 1912 r. folwark ma 372 mg, własność uwłaszczonych włościan i Rajmunda Daszkiewicza. (PGkal.)
1992 r.

DWÓR




OSP


Akta metrykalne (Parafia Wieluń) 1622

15 maj
Ja ten sam, ochrzciłem imieniem Stanisław syna Urodzonego Antoniego Raczyńskiego ze wsi Kopydłów i Jadwigi małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Andrzej Rychłowski pisarz ziemski wieluński i Urodzona Dorota Starzińska.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1855 nr 87

(N. D. 2023) Sąd Policyi Poprawczej Wydziału Kaliskiego.
Zapozywa Tomasza Dziekońskiego ze służby utrzymującego się dawniej we wsi Kopydłowie Ogu Wieluńskim, Gub. Warszawskiej zamieszkałego, a obecnie z pobytu niewiadomego, aby do ogłoszenia wyroku Sądu Appellacyjnego Królestwa Polskiego w trzeciej i ostatniej Instancyi w d. 26 Lutego (10 Marca) 1854 r. zapadłego, w ciągu dni 30 od dnia ogłoszenia niniejszego pozwu licząc stawił się, gdyż w przeciwnym razie wedle prawa postąpionem będzie.
Tyniec pod Kaliszem d. 11 (23) Marca 1855 roku.
Sędzia Prezydujący, Assessor Kollegialny,
Swierczyński


Kurjer Warszawski 1866 nr 128

Komisja Likwidacyjna w Królestwie Polskiem, podaje do powszedniej wiadomości, iż wynagrodzenia likwidacyjne: w ilości rs. 5,958 kop: 23, przypadające na mocy rozporządzenia Komisji z dnia 23 Maja (4 Czerwca) r. b., Małoletnim dzieciom Antoniego i Józefy Sobolewskim, właścicielom dóbr Kopydłów, położonych w Gubernji Warszawskiej, Powiecie Wieluńskim, Gminie Biała, wysłane zostało do Kassy Powiatu Kaliskiego, celem wypłaty komu należy.

Dziennik Warszawski 1870 nr 152

N. D. 5481. Pisarz Trybunału Cywilnego w Kaliszu.
Stosownie do art. 682 K. P. S. wiadomo czyni, iż na żądanie Józefy z Walickich hr. Zamojskiej, po Zdzisławie hr. Zamojskim pozostałej wdowy, właścicielki dóbr ziemskich, w mieście Warszawie pod Nr. 472 zamieszkałej, a zamieszkanie prawne w Kaliszu u Adama Chodyńskiego, Patrona Trybunału, w temże mieście Kaliszu mieszkającego obrane mającej, który subhastację dóbr Kopydłowa popiera, w poszukiwaniu sumy rsr. 4,500 z procentem należącej się od właścicieli pomienionych dóbr Kopydłowa popiera, w poszukiwaniu sumy rs. 4 500, z procentem należącej się od właścicieli pomienionych dóbr Kopydłowa, to jest: a) Władysława; b) Bronisława; c) Stanisława, i d) Emilji, rodzeństwa Sobolewskich, nieletnich, których opiekunami są rodzice ich Antoni i Józefa z Skorzyckich małż. Sobolewscy w Kopydłowie mieszkający i zamieszkanie prawne mający, zajęte zostały na przymuszone wywłaszczenie, protokułem Komornika Trybunału Kaliskiego Franciszka Roweckiego, w dniu 29 Sierpnia (10 Września) 1869 r. sporządzonym: DOBRA ZIEMSKIE
Kopydłów, i folwark Kopydłówek, w gubernji Kaliszskiej, powiecie Wieluńskim położone, z wszelkiemi zabudowaniami, łąkami, pastwiskami, propinacją, rybołówstem, polowaniem, czynszami, inwentarzem, i z tem wszystkiem co całość dóbr stanowi z wyłączeniem gruntów i zabudowań włościańskich i tego wszystkiego co w moc Najwyższych Ukazów na ich własność przeszło, z nadmienieniem, że folwark Kopydłówek wcielony został do folwarku Kopydłowa i nateraz już nie egzystuje. Dobra te należą do gminy Naramnice, parafji Raczyna, podlegają jurisdykcji Trybunału Cywilnego w Kaliszu, graniczą na wschód słońca z dobrami Dąbrowa, na południe z dobrami Kurów, na zachód z dobrami Brzoza i Białą, na północ z dobrami Łagiewniki; odległe od miast najbliższych jako to: od miasta powiatowego Wielunia wiorst 6, od miasta gubernjalnego Kalisza wiorst 66, od miasta Złoczewa wiorst 21, od miasta Wieruszowa wiorst 21, od miasta Praszki wiorst 14; pozostają w posiadaniu Antoniego i Józefy małż. Sobolewskich rodziców i opiekunów swych dzieci, jako to: a) Władysława, b) Bronisława, c) Stanisława, i d) Emilji rodzeństwa Sobolewskich, właścicieli dóbr Kopydłowa, tamże mieszkających.
Grunta w tych dobrach należą do klasy II i III, a ogólna rozległość całych dóbr sposobem przybliżonym wynosi włók 20 mórg 3, pręt. 150 miary nowopolskiej, czyli dziesiatyn 300 na miarę rosyjską, a w szczególności: grunta orne dworskie włók 16, ogrodu owocowego i warzywnego przy dworze mórg 4 pręt. 100, pod zabudowaniami dworskiemi i podwórzem mórg 3 pręt. 150,. łąk włók 3 prętów 150, pastwisk mórg 3, dróg i wygonów mórg 16* prętów 100, wody mórg 1 pręt. 100. Granice tych dóbr są jawne, oznaczone kopcami, drogami i szerokiemi miedzami, w których żaden kontrowers nie zachodzi, grunta zaś dworskie od gruntów włościańskich, łąk i pastwisk, są rozgraniczone drogą, rowem i miedzą.
W dobrach Kopydłowie znajdują się następujące zabudowania dworskie:
Dwór o 2 kominach z cegły murowany, szkudłami kryty, obejmuje 5 pokoi, dwie sienie, schowanie, kredens, pod dworem w końcu sklep, a w szczytach są dwa pokoje. Kuchnia o 1 kominie przy dworze przybudowana z drzewa, przystawka, sionka przy kuchni, kuźniki, kloak, chlewik, gołębnik na słupie w podwórzu, wszystkie te budynki z drzewa stawione szkudłami kryte. Dom na wsi z drzewa, słomą kryty, w tym jedna stancja od frontu należy do dworu, a reszta jest uwłaszczona. Dom drugi na wsi, w którym również jedna stancja od tyłu należy do dworu. Stodoła o jednem klepisku z cegły palonej murowana, słomą kryta. Browar z drzewa budowany bez nakrycia, zupełnie zrujnowany, bez użytku stoi i bez żadnych aparatów. Sklep w ziemi z cegły palonej i z drzewa budowany, słomą kryty. Studnia w podwórzu, przy tej wiadro z żurawiem. Wozownia i dwa schowania, szopa z drzewa, słomą kryte. Sklep do mleka z drzewa i cegły słomą kryty. Stodoła o trzech klepiskach z cegły murowana, w końcu znajduje się spichlerz. Lamuz, przy niem są drzwi żelazne, z cegły murowany, gontami i słomą kryty. Szopa mała z drzewa pod słomą. Stodoła druga z cegły murowana o dwóch klepiskach w tej jest młockarnia kompletna z kieratem, słomą kryta. Owczarnia, wolarnia i obory z cegły murowane, chlewik i kloaka z drzewa, słomą i szkudłami kryte. Studnia z żurawiem i wiadrem, dom z drzewa z wystawką o jednym kominie na podmurowaniu gontami kryty, kurniki murowane w tych jest komin, gontami kryte, kuźnia z drzewa budowana gontami kryta, w tej wszelkie porządki są własne kowala Józefa Zawadzkiego, który opłaca czynszu rocznie po rsr. 15, chlewy z drzewa stawiane słomą kryte, dom karczma z drzewa budowana słomą kryta, o dwóch kominach, w tej szynkuje trunki dworskie Józef Brykczyński za wynadgrodzeniem 31%, opłaca czynszu rocznie po rs. 15, dom karczma i stajnia wjezdna przy wiatraku o jednym kominie, dom ten w części murowany w części z drzewa a stajnia w słupy murowane wstawiona, słomą kryte, w tej szynkuje trunki dworskie Karol Wierniesz za wynarodzeniem 31%, opłaca czynszu rocznie po rs. 15, obórka i stodółka pod jednym dachem z drzewa budowane słomą kryte, studnia przy stajni z żurawiem bez wiadra, wiatrak w polu który dzierżawi Antoni Wardziński i płaci rocznie czynszu po rs. 74, porządki na wiatraku dwa kamienie i inne przedmioty są do gruntu przywiązane, a niektóre są własnością młynarza, cegielnia w polu, lecz żadnej szopy niema, przy tym jest domek w którym strycharz mieszka z drzewa budowany słomą kryty, stawek w polu w części zarybiony. Za dworem jest ogród owocowy, warzywny i szkółka drzew owocowych, w ogrodzie inspekta, 4 kwadry zaszklone, ogrodzenia około zabudowań i ogrodu są z żerdzi łupanych.
Na folwarku Kopydłówek jest szynk trunków dworskich, lecz praktykuje się w domu włościanina Kolanek, za wynagrodzeniem 31%. Podatki skarbowe i składka ogniowa wynoszą rocznie rs. 527 kop 83 1/2, a z Kopydłówka kanon płaci rocznie po rs. 184, o wysiewie, innych szczegółach oraz inwentarzu gruntowym i stanie zabudowań, poucza akt zajęcia, jako też zbiór objaśnień i warunków sprzedaży, które mogą być przejrzane w biórze Pisarza Trybunału w Kaliszu, lub u Adama Chodyńskiego Patrona Trybunału w Kaliszu, sprzedaż tę popierającego. Protokół zajęcia dóbr Kopydłowa doręczony został w kopjach: Pisarzowi Sądu Pokoju w Wieluniu Piotrowi Dąbskiemu, Wójtowi gminy Naramnice Pawłowi Patkowskiemu, oraz Antoniemu Sobolewskiemu ustanowionemu dozorcy, wszystkim w dniu 18 (30) Kwietnia r. b. Następnie wniesiony do księgi wieczystej dóbr Kopydłowa w Kancelarji Ziemiańskiej w Kaliszu w dniu 9 (21) Czerwca r. b., a do księgi zaaresztowań w biórze Pisarza Trybunału w Kaliszu w dniu 15 (27) Czerwca t. r zaregestrowany został.
Sprzedaż dóbr Kopydłowa odbywać się będzie na audjencji Trybunału Cywilnego w Kaliszu, w miejscu zwykłych jego posiedzeń w pałacu sądowym przy ulicy Józefiny położonym.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacji i sprzedaży na audjencji wspomnionego Trybunału w dniu 18 (30) Sierpnia r. b. o godzinie 10 z rana nastąpi.
Kalisz d. 18 (30) Czerwca 1870 r.
Asesor Kolegjalny, J. Migórski.

*nieczytelne

Dziennik Warszawski 1872 nr 81

N. D. 2302. Rejent Kancelarji Ziemiańskiej w Kaliszu.
Zawiadamiam, że toczy się postępowanie spadkowe po: 1. Józefie z Czarnowskich Łempickiej, jako wierzycielce sumy rsr. 2,385 na dobrach Kopydłowie, z Powiatu Wieluńskiego, w dziale IV, pod Nr. 7 lokowanej; (…) oraz, że termin do uregulowania tychże spadków, został na dzień 2 (14) Listopada 1872 roku w mej Kancelarji urzędowej w mieście Kaliszu oznaczony.
Kalisz dnia 8 (20) Kwietnia 1872 roku.
Edward Milewski.

Kaliszanin 1880 nr. 74

Zabrania się polowania na gruntach należących do dóbr Kopydłowa i Kopydłówka w powiecie wieluńskim gubernii kaliskiej położonych, pod skutkami prawa. Sobolewski.


Gazeta Kaliska 1906 nr 307

We wsi Kopydłów, w pow. wieluńskim, od podpalenia, dokonanego przez 5-letniego chłopca Leona Sibiaka, spalił się dom mieszkalny obora i stodoła należące do ojca tegoż chłopca Antoniego Sibiaka ubezpieczone na 600 rubli; straty w nieubezpieczonych spalonych ruchomościach wynoszą około 200 rb.

Gazeta Kaliska 1907 nr 240

Majster cegielniany obznajomiony z wyrobem drenów, samodzielny, potrzebny do prowadzenia małego Hofmanow. pieca. Zgłosić się tylko z dobremi rekomendacjami po warunki do Dom. Kopydłów, p. Wieluń.

Rozwój 1909 nr 160

Z Wielunia. Pomiary na linii projektowanej kolei Wieluń—Wieruszów, która stanowić będzie odnogę kolei zduńskowolsko-częstochowskiej już ukończono.
Linia zbliża się ku Wieluniowi od Czastar przez Białą i Kopydłów i biegnie ciągle obok szosy wieruszowsko- wieluńskiej.
Dworzec stanie na gruntach hr. Tyszkiewiczów w majątku Dąbrowie, w odległości dwóch wiorst od Wielunia.
Stamtąd linia pójdzie przez Staw, Masłowice, Starzenice ku Osjakowowi, z przystankiem w Masłowicach lub Starzenicach.

Zorza 1917 nr 14

Z Raczyna, pod Wieluniem (ziemia Kaliska).
Raczyn, jest to nieduża parafia która składa się z paru wiosek i liczy zaledwie 3 tysiące ludności. Czytelnictwo w Raczynie rozwija się doskonale. Gazet bardzo dużo prenumeruje młodzież raczyńska pomimo, że ma dużo przeszkód ze strony ludzi ciemnych, u których ma większy posłuch faktor, co chodzi z koszykiem albo z workiem za handlem od domu do domu. Przed wojną była tutaj tylko jedna szkoła we wsi Łagiewnikach, a teraz, dzięki Bogu, za staraniem pracowitego ks. proboszcza Wincentego Czarneckiego powstały 2 nowe szkoły: jedna w Raczynie a druga w Kopydłowie. Aż miło jest popatrzeć jak wyjdzie to bractwo ze szkoły i jakie wesołe śpieszy do domu. Przechodząc koło starszych grzecznie czapkę uchyla z głowy i starodawnym zwyczajem pochwali Pana Boga. I wiele innych przymiotów zaczerpnęły dzieci ze szkoły.
Na Boże Narodzenie młodzież ze szkoły raczyńskiej, pod przewodnictwem nauczycielek pp. J. Kwiecińskiej i E. Jasińskiej dała piękne przedstawienie t. zw. „Jasełka.” Były one grane trzy razy, a przyniosły ładny dochód, bo z górą 50 rb. Dochód ten przeznaczono do koła polskiej Macierzy Szkolnej, które zostało zorganizowane w listopadzie roku zeszłego, staraniem p. J. Kwiecińskiej, p. E. Jasińskiej. Te p. nauczycielki poświęciły dużo pracy i dołożyły starań nad młodzieżą dorosłą, która teraz bardzo chętnie bierze się do czytania i zakładania dobrych instytucyi. Do Koła Macierzy zapisało się blizko 50-ciu członków. Poskładali oni wkłady od 1 rb. do 5 rb. Te pieniądze przeznaczono na zakupno gazet i książek. Założono tu także i kursy wieczorowe (3 razy w tygodniu) na które zbierają się tak gromadnie, że nieraz nie mogą pomieścić się wszyscy w domu szkolnym. Przychodzą zarówno, jak młodzi, tak i starzy; czytają gazety i książki pożyteczne, a potem gawędzą sobie, nie to, jak dawniej, że siedzieli w domu całe wieczory, marnowali czas na próżno i kłócili się z kobietami. Albo po karczmach pokątnych te ciężko zapracowane grosze przepijali i zdrowie swoje marnowali, nie bacząc, że zdrowie to najdroższy skarb od Pana Boga.
To też teraz aż się serce śmieje z radości, że tak to nasza młodzież garnie się do oświaty i zbiera się w jedność i gromadę, wiedząc, że w jedności jest siła i potęga.
W sobotę, 27 stycznia odbyło się ogólne zebranie Koła Macierzy, na którem jednomyślnie uchwalono założyć bibliotekę ludową, na co złożono po 1 rb. od osoby, i zakupiono książki do wypożyczania za opłatą tylko 6 groszy od książki za 2 tygodnie.
Młodzież raczyńska ma również założyć i zorganizować Straż Ogniową; tylko, że mało ma poparcia od ludzi starszych, gospodarzy, z których nie wszyscy dbają o dobro swoje i społeczne.
Chociaż ludzie uparci stawiają przeszkody, jednak młodzież raczyńska pracuje z zapałem na polu oświaty. Oby Bóg dał, żeby ta praca przyniosła jak najwiękze plony i korzyści dla społeczeństwa polskiego. Więc, bracia, my młodzi, idźmy za przykładem młodzieży raczyńskiej, a wtedy inaczej będzie w tej naszej powstającej z grobu Ojczyźnie, która na nas patrzy i woła: „Dzieci! przebudźcie się i wstańcie, pracujcie w zgodzie jako dzieci jednej Matki-Polski!”
Wieśniak Stacho.

Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 65

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu B, sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto d. 3 czerwca 1922 r. następującą firmę pod Nr. 41:
Spółka Drzewna i Budowlana w Wieluniu z ograniczoną odpowiedzialnością" z siedzibą w Wieluniu, ul. Szpitalna 10. Czynności swe przedsiębiorstwo rozpoczęło d. 7 marca 1922 r. Przedmiotem przedsiębiorstwa jest prowadzenie handlu drzewem i materjałami budowlanemi, sprzedaż na warunkach komisowych, oraz przyjmowanie przedstawicielstw stosownie do wyżej wymienionej branży. Wspólnikami są: 1) Ignacy Parnowski, zamieszkały w Krzeczowicach, 2) Franciszek Biernacki w Mokrsko, 3) Bronisław Bokalski, 4) Bronisława Bokalska, 5) Tadeusz Świderski, 6) Feliks Godlewski, zamieszkali w Wieluniu, 7) Tadeusz Kozarski w Konopnicy, 8) Walenty Stadnicki, 9) Bolesław Górski, 10) Stefan Łukowski, 11) Bolesław Małuszyński, 12) Karol Mosz, 13) Henryk Ossowski, 14) Stanisław Dawid, 15) Andrzej Kowalski, zamieszkali w Wieluniu, 16) Konstanty Rembowski w Teklin-Rembowie, 17) Kazimierz Grabiński, 18) Wincenty Rozmarynowski, 19) Witold Nowicki w Wieluniu, 20) Adam Mieloszyk w Stawie, gm. Wydrzyn, 21) Franciszek Kossak, 22) Karol Gucztan w Wieluniu, 23) Teofil Szubała w Tyble, 24) Franciszek Łytka w Czastorach, 25) Włodzimierz Zarzycki w Białej, 26) Ernest Wekwert, 27) Felicja Wagner, 28) Antoni Szymczak, 29) Idzi Krawczyk w Wieluniu, 30) Józef Bielarski w Łubnicach, 31) Kazimierz Oraczewski w Wieluniu, 32) Sabela Mazurek w Praszce, 33) Wacław Panicz, 34) Władysław Skiba, 35) Edward Sobczak, 36) Stanisław Nurkiewicz, 37) Zdzisław Rylski, 38) Ludwik Krakowski, 39) Stanisław Kubacki, 40) Władysław Frejusz, 41) Jan Rappard, 42) Józef Łebkowski, 43) Józef Helman, 44) Józef Kasprowicz, 45) Ludwik Domagała, 46) Helena Domagała, 47) Janina Sobocińska, 48) Marja Kubacka, zamieszkali w Wieluniu, 49) Stanisław Domagalski w Opojowica, 50) Józef Burchaciński, 51) Tadeusz Sędzimir w Wieluniu, 52) Józef Szmaj w Gdańsku, 53) Feliks Burchaciński, 54) Stanisław Szmidel w Wieluniu, 55) Gustaw Taczanowski w Rudzie, 56) Ludwik-Stefan Zawadziński w Wieluniu, 57) Mieczysław Kiełkiewicz, 58) Mieczysław Kadzidłowski, 59) Marjan Liberski, 60) Stanisław Kluczyński, 61) Franciszek Biernacki, 62) Józef Szuster, 63) Piotr Szmigielski, 64) Stanisław Ruszkowski, 65) Stanisław Piotrowicz, 66) Karol Polankiewicz, 67) Józaf Kasiński, 68) Teodor Kaczmarek, 69) Antoni Ślósarz, 70) Kazimierz Wojciechowski, 71) Marja Kohenówna, 72) Jan Marcinkiewicz, 73) Wacław Kotyłowski, 74) Wincenty Przygodzki, 75) Henryk Grzanowski, 76) Karolina Szmidt, 77) Wanda Szulcowa, 78) Helena Kutyłowska, 79) Wincenty Szudejka, zamieszkali w Wieluniu, 80) Franciszek Baranowski w Bronikowie, 81) Jadwiga Wodzyńska w Krzeczowie, 82) Kazimiera Dramińska w Wróblewie, 83) Jan Merta w Wieluniu, 84) Adam Duś w Cieszęcinie, 85) Zofja Wilczyńska w Cieszęcinie, 86) Adolf Jamroziński, 87) Stanisław Nowojewski, 88) Juljan Jamroziński, zamieszkali w Wieluniu, 89) Aloiza Jakowicka w Mokrsku, 90) Józef Kręski w Wachlinowach, 91) Piotr Koczorowski w Kopydłowie, 92) Wincenty Kobylański w Pytnuwku, 93) Ignacy Bąkowski w Skomlinie, 94) Aleksander Głąbski, 95) Władysław Godecki, 96) Ludwig Wagner, 97) Józef Ciesielski, 98) Władysław Markowski, zamieszkali w Wieluniu, 99) Franciszek Gark, 100) Halina Ponińska, 101) Wanda Ponińska, zamieszkali w Mokrsku, 102) Edward Kręski w Masłowicach, 103) Ludwik Panina w Chotowie, 104) Andrzej Kramplicz w Gronówku, 105) Franciszek Kalinowski w Skomlinie, 106) Wincenty Wiśniewski, 107) Władysław Wiśniewski, 108) Bronisław Godlewski, 109) Zofja Zawadzińska, zamieszkali w cukrowni Wieluń, 110) Jan Fedecki, 111) Władysław Fedecki, 112) Aleksander Herman, zamieszkali w Kaliszu, 113) Helena Daszkiewiczowa w Kopydłowie, 114) Janina Jacuńska w Mierzycy, 115) Wincenty Gontkiewicz w Rychłowicach, 116) Jan Pietrzak w Niedzielsku, 117) Laura Zawadzińska, 118) Konstanty Mierzejewski w Warszawie, 119) Franciszek Juraszek, 120) Zofja Parnowska, 121) Kazimierz Parnowski, 122) Leonard Stawicki, zamieszkali w Praszce, 123) Janina Taczanowska w Rudzie, 124) Henryka Kościelna i 125) Stowarzyszenie Budowlane w Wieluniu. Kapitał zakładowy całkowicie wpłacony wynosi 5.000.000 mk. podzielony na 1000 udziałów po 5.000 mk. każdy, z których to udziałów posiadają: 1) Ignacy Parowski — 2 udz., 2) Franciszek Biernacki — 2, 3) Bronisław Bokalski — 2, 4) Bronisława Bokalska — 2, 5) Tadeusz Świderski — 40, 6) Feliks Godlewski — 2, 7) Tadeusz Kozarski — 10, 8) Walenty Stadnicki — 4, 9) Bolesław Górski — 4, 10) Stefan Łukowski — 5, Bolesław Małuszyński — 3, 12) Karol Mosz — 20, 13) Henryk Ossowski — 20, 14) Stanisław Dawid — 1, 15) Andrzej Kowalski — 1, 16) Konstanty Rembowski — 25, 17) Kazimierz Grabiński — 4, 18) Wincenty Rozmarynowski — 1, 19) Witold Nowicki — 4, 20) Adam Mieloszyk — 3, 21) Franciszek Kossak—2, 22) Karol Kucztan—1, 23) Teofil Szukała — 20, 24) Franciszek Łytka — 1, 25) Włodzimierz Zarzycki — 20, 26) Ernest Wekwert — 2, 27) Felicja Wagner — 5, 28) Antoni Szymczak — 1, 29) Idzi Krawczyk — 1, 30) Józef Bielarski — 1, 31) Kazimierz Oraczewski — 7, 32) Sabela Mazurek — 4, 33) Wacław Panicz—1, 34) Władysław Skiba—1, 35) Edward Sobczak — 2, 36) Stanisław Nurkiewicz — 2, 37) Zdzisław Rylski — 30, 38) Ludwik Krakowski — 1, 39) Stanisław Kubacki — 2, 40) Władysław Frejusz — 2, 41) Jan Rappard—1, 42) Józef Łebkowski—2, 43) Józef Helman—1, 44) Józef Kasprowicz — 4, 45) Ludwik Domagała—5, 46) Helena Domagała — 4, 47) Janina Sobocińska — 1, 48) Marja Kubacka — 1, 49) Stanisław Domagalski — 20, 50) Józef Burchaciński — 1, 51) Tadeusz Sędzimir — 10, 52) Józef Szmaj — 100, 53) Feliks Burchaciński — 10, 54) Stanisław Szmidel — 20, 55) Gustaw Taczanowski — 40, 56) Ludwik-Stefan Zawadziński — 20, 57) Marjan Liberek — 5, 58) Mieczysław Kadzidłowski — 6, 59) Mieczysław Kiełkiewicz — 1, 60) Stanisław Kłaczyński — 1, 61) Franciszek Biernacki — 1, 62) Józef Szuster — 4, 63) Piotr Szmigielski — 4, 64) Stanisław Ruszkowski — 1, 65) Stanisław Piotrowicz — 2, 66) Karol Polankiewicz — 1, 67) Józef Kasiński — 5, 68) Teodor Kaczmarek — 10, 69) Antoni Ślósarz — 1, 70) Kazimierz Wojciechowski — 4, 71) Marja Kohenówna — 1, 72) Jan Marcinkiewicz — 1, 73) Wacław Kutyłowski — 11, 74) Wincenty Przygodzki — 10, 75) Henryk Grzanowski — 1, 76) Karolina Szmidt — 6, 77) Wanda Szulcowa — 1, 78) Helena Kutyłowska — 1, 79) Wincenty Szudejka — 1, 80) Franciszek Baranowski—1, 81) Jadwiga Wodzyńska—4, 82) Kazimiera Dramińska—10, 83) Jan Merta — 1, 84) Adam Duś — 1, 85) Zofja Wilczyńska — 5, 86) Adolf Jamroziński — 2, 87) Stanisław Nowojewski — 2, 88) Juljan Jamroziński — 10, 89) Aloiza Jakowicka — 4, 90) Józef Kręski — 20, 91) Piotr Koczorowski — 20, 92) Wincenty Kobylański — 2, 93) Ignacy Bąkowski — 20, 94) Aleksander Głąbski—8, 95) Władysław Godecki — 1, 96) Ludwik Wagner — 5, 97) Józef Ciesielski — 2, 98) Władysław Markowski — 20, 99) Franciszek Gark — 10. 100) Halina Ponińska — 4, 101) Wanda Ponińska — 1, 102) Edward Kręski — 20, 103) Ludwik Papina — 2, 104) Andrzej Kramplicz — 2, 105) Franciszek Kalinowski — 5, 106) Wincenty Wiśniewski — 5, 107) Władysław Wiśniewski—5, 108) Bronisława Godlewska—4, 109) Zofja Zawadzińska—20, 110) Jan Fedecki—20, Władysław Fedecki — 10, 112) Aleksander Herman 20, 113) Helena Daszkiewiczowa — 1, 114) Janina Jacuńska—30, 115) Wincenty Gontkiewicz — 10, 116) Jan Pietrzak — 1, 117) Laura Zawadzińska—5, 118) Konstanty Mierzejewski — 10, 119) Franciszek Juraszek — 10, 120) Zofja Parnowska — 4, 121) Kazimierz Parnowski—3, 122) Leonard Stawicki—12, 123) Janina Taczanowska — 6, 124) Henryka Kościelna — 2 i 125) Budowlane Stowarzyszenie w Wieluniu — 60 udziałów. Zarządcami są: 1) Gustaw Taczanowski, zamieszkały w majątku Ruda Star., pow. Wieluńskiego, 2) Stanisław Domagalski, zamieszkały w maj. Opojowice, pow. Wieluńskiego, 3) Karol Mosz w Wieluniu i 4) Ludwik-Stefan Zawadziński w Wieluniu. Na wychodzących od spółki ważniejszych dokumentach, czekach, pokwitowaniach pieniężnych, przekazach i plenipotencjach potrzebne są podpisy trzech członków zarządu pod stemplem firmy. Rachunki i korespondencję bieżącą, oraz odbiór wszelkich posyłek pocztowych—może podpisywać każdy z członków zarządu oddzielnie pod pieczęcią firmy. Firma jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zawiązaną na czas nieograniczony na mocy aktów z d. 7 marca i 22 kwietnia 1922 r. za Nr. Nr. 619 i 943, sporządzonych przed notarjuszem Nagajewskim w Wieluniu.   
 
Obwieszczenia Publiczne 1923 nr 11

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
8) Antonim Sibiaku, właśc. 2 dzies. 1200 sąż. z maj. Bronisławów i 5 mórg z maj. Kopydłów, pow. Wieluńskiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został w kancelarji hipotecznej w Kaliszu na d. 9 sierpnia 1923 r. i w tym dniu osoby interesowane winny się stawić w tymże wydziale hipotecznym, pod skutkami prekluzji.
 
 
Ziemiaństwo rolnictwo samorządy województwa łódzkiego 1928

KOPYDŁÓW
Majątek Kopydłów, położony w powiecie wieluńskim w odległości 6 klm. od Wielunia na zachód, przy szosie wieruszowskiej. Ob­szar majątku obecnie wynosi 200 ha. Ko­pydłów został nabyty w r. 1885 przez ojca obecnego właściciela.
Obecny właściciel p. Rajmund Korybut - Daszkiewicz, urodzony w Kopydłowie, ukończył studja rolnicze na uniwersytecie po­znańskim i po odbyciu praktyki rolniczej, objął gospodarstwo w Kopydłowie w r. 1923, które prowadzi osobiście i stopniowo ulep­sza wszystkie działy. Wspomniany majątek posiada ziemię do­brą (bielicę), przyczem grunta zdrenowane zostały jeszcze przed wojną. Pozatem jest 50 ha łąk. Gospodarstwo oparte na 1) dużej produk­cji okopowych jak: buraków cukrowych, pastewnych i ziemniaków, zajmujących 1/3 całości obszaru, 2) reprodukcji zbóż siewnych pod kontrolą sekcji nasiennej C. T. R. 3) hodowli i użytkowości bydła, gdyż posiada oborę zarodową wschodnio - fryzyjską czer­wono - białą, powstałą w r. 1902. Obora powstała z importowanych okazów, przyczem obecnie zapisana jest do Związku Hodowców Bydła przy C. T. R. w Warsza­wie. Krowy z wspomnianej obory w r. 1927/28 dały przeciętnie 3612 litr. mleka przy 3,19°/o tłuszczu, co zostało stwierdzo­ne przez asystenta Koła Kontroli Obór. P. Rajmund Korybut-Daszkiewicz założył w 1925 r. Koło Kontroli Obór, którego do­tychczas jest prezesem. Koło to jest jedyne w okolicy. Dominium hoduje również konie po pań­stwowych reproduktorach o typie remonto­wym. 
 

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 19

WYKAZ
osób, które uzyskały zezwolenie na zakup, założenie i eksploatacją prywatnych radjostacyj odbiorczych.
2)Wróblewski Szczepan, obywatel polski — wieś Kopydłów.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 66 

WIELUŃ.
— (w) Oficerski bieg myśliwski. W niedzielę dn. 15 bm. o 6-ej po poł. na terenie wsi Raczyn i Czarnożyły odbył się oficerski bieg myśliwski. W biegu wzięło udział 21 jeźdźców w tem dwie osoby cywilne. Pani Nierzkowska z Dzietrzkowic i p. Daszkiewicz z Kopydłowa.
Wyniki biegu były następujące:
1. por. 10 pkap. Lisiakowski,
2. kpt. 31 psk. Gronczyński.
3. por. 10 pkap. Morzynek.
4. por. pkap. Prowiański.
5. por. 19 pkap. Górnik.
Bieg obserwowało dużo przybyłej w tym celu publiczności.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 60

Z Wystawy Pracy Kobiet w Wieluniu.
Pierwszą wystawa pracy kobiet w Wieluniu przeszła wszelkie oczekiwania, ze względu na dobór eksponatów oraz subtelnie i artystyczne ich rozmieszczenie.
Należy również podkreślić umiejętny podział eksponatów na grupy.
Widzimy dział robót kościelnych, ornaty i kapy, począwszy od złotolitych prac naszych dawnych matron, rzeczy wprost muzealnych do nowoczesnych, jak ornaty, robota wieluńskich Sióstr Szarytek, stylizowane kwiaty i kłosy, i kapy adamaszkowej, haft p. Karśnickiej z Siemkowic.
Zwraca ogólną uwagę bogato haftowana złotem i srebrem sukienka na kielich, oraz sztandary krucjaty w wykonaniu Sióstr Bernardynek w Wieluniu, piękny sztandar Stow. Rzemieślników Chrześcian w Wieluniu roboty p. Daszkiewiczówny z Kopydłowa. Delikatne koronki kościelne p. Krzemińskiej w Wieluniu i Sióstr Szarytek wieluńskieh których roboty dopełniają piękną całość prac kościelnych.
Dekoracyjnie i efektownie przedstawia się piramida z poduszek. Trudny wybór wobec bogactwa barw, kształtów i stylów.
Dział haftów: Na przodujące miejsce wybija się haft richelien biały i kolorowy.
Dział Ziemianek, bogaty i różnorodny powstał dzięki staraniom pp. Rymarkiewiczowej z Niedzielska i Kurnatowskiej z Lututowa.
Widzimy więc 1780 roku pracę p. Bartochowskiej ze Skomlina wzorowaną na arosach, rzeczy prześliczne: białe dawne hafty na batyście z przed stu laty imponują one drobiazgowem wykonan[i]em. Barwne nowoczesne aplikacje na motywach ludowych p. Murzynowskiej z Stolca przykuwają wzrok zwiedzających.
Przepiękne eksponaty dostarczyła p. Kurnatowska z Lututowa oparte na motywach kaszubskich i huculskich, również liworyzowany śliczny ekran p. Kobylańskiej z Pątnówka i słoneczniki miniatury p. Nieszkowskiej z Dzietrzkowic zasługują na specjalną uwagę.
Włościanki z Ziemi Wieluńskiej z Siemkowic, Mierzyc, Niedzielska, Lututowa i Rudy, dostarczyły barwne zapaski i wełniaki swojej roboty.
Przechodzimy do działu p. mjr. Chomsowej z Wielunia. Piękne dywany, portjery, abażury, świadczą o niezwykłej pracowitości, pomysłowości i artyźmie twórczyni.
Poza pracami amatorek wystawę zaścieliły pracownie zawodowe. Przedewszystkiem piękny dobór prac o starannem wykonaniu i pięknym doborze dostarczyły koncesjonowane przez Min. WR. i OP. Kursy bieliźniarskie hafty i zdobnictwa p. Kelimbetowej w Wieluniu SS. Urszulanki z Sieradza z swych warsztatów tkackich nadesłały barwne kilimy w stylu sieradzkim.
Dywan wyróżnia się doborem kolorów i szlachetnym rysunkiem.
Z pracowni Janiszewskich w Wieluniu udatne hafty maszynowe, od p. Lewandowskiej z Wielunia ładną sukienkę z pracowni p. Jerczyńskiej w Wieluniu efektowne eksponaty wzbudziły wśród zwiedzających powszechne zainteresowanie.
Podzieliwszy się ogólnem wrażeniem na wystawie Pracy kobiet pozwalamy sobie ponadto wyróżnić haft p. Janczurowiczowej z Wielunia! makata wschodnia, p. Burchacińskiej z Wielunia; ekran i serweta, p. A. Wolskiej z Wielunia oprawa książek, p. Mogowej ze Skomlina białe hafty; p. Sztarkowej z Wielunia makatę, wróble na ośnieżonych gałęziach p. Moszowej z Wielunia rzeźbione meble.
Ramy sprawozdawcze nie pozwalają nam na wymienienie wszystkich eksponatów zasługujących na wyróżnienie a to ze względu na ich ilość i rozmaitość.
Za trudy urządzenia poraz pierwszy w Wieluniu Wystawy Pracy Kobiet należy się wielka wdzięczność ze strony społeczeństwa Komitetowi wystawy a przedewszystkiem dla niestrudzonej Przewodn. i inicjatorki p. mjr. Chomsowej.
Wystawa pracy kobiet w Wieluniu przekroczyła bowiem zwykłą miarę wystaw prowincjonalnych dowiodły tego setki osób zwiedzających a komitet na życzenie publiczności musiał przedłużyć wystawę.

Goniec Sieradzki 1929 nr 62

— (w) Sprostowanie. Ponieważ w numerze 60 „Gońca" z dnia 13 bm. część opisu Wystawy pracy kobiet w Wieluniu przez nieuwagę dostała się do numeru bez korekty, przeto nie koregowaną część wspomnianego wyżej opisu, powtarzamy ponownie, za co czytelników jaknajmocniej przepraszamy. Zaczynamy opis od 25-go wiersza:
Dział Ziemianek, bogaty i różnorodny powstał dzięki staraniom pp. Rymarkiewiczowej z Niedzielska, Taczanowskiej z Rudy i Kurnatowskiej z Lututowa.
Od 35-go wiersza winno brzmieć: Przepiękne eksponaty dostarczyła p. Kurnatowska z Lututowa, oparte na motywach kaszubskich i huculskich, również liworyzowany śliczny ekran dostarczyła p. Kobylańska z Pątnówka: artyuzowane maki i słoneczniki. Miniatury p. Nieszkowskiej z Dzietrzkowic zasługują na specjalną uwagę.
Od 49-go wiersza winno brzmieć: Poza pracami amatorek, wystawę zaścieliły pracownie zawodowe. Przedewszystkiem piękny dobór prac o starannym wykonaniu i pięknym doborze barw dostarczyły koncesjonowane przez ministerstwo WR. i OP. Kursy Bieliźniarskie haftu i zdobnictwa p. Kelimbetowej w Wieluniu.
SS. Urszulanki z Sieradza z swych warsztatów tkackich nadesłały kilimy w stylu Sieradzkim. Dywan wyróżnia się doborem kolorów i szlachetnym rysunkiem.
Z pracowni Janiszewskich w Wieluniu udatne hafty maszynowe, od p. Lewandowskiej z Wielunia ładna suknia i z pracowni p. Jerczyńskiej efektowne eksponaty wzbudzały wśród zwiedzających powszechne zainteresowanie.
Podzieliwszy się ogólnem wrażeniem na wystawie pracy kobiet, pozwalamy sobie wyróżnić haft p. Janczurowiczowej z Wielunia: makata wschodnia, p. Burchacińskiej z Wielunia; ekran i serweta, p. Mogowej ze Skomlina białe hafty, p. Sztarkowej z Wielunia makatę:    wróble     na     ośnieżonych     gałęziach,p. Moszowej z Wielunia, rzeźbione meble i p. A. Wolskiej z Wielunia; oprawę książek.

 
Goniec Sieradzki 1929 nr 204

— (w) Nieszczęśliwy wypadek. W Kopydłowie gm. Naramice, przy młóceniu zboża, silnik strzaskał nogę, kowalowi Gorczyńskiemu z Łyskorni, rannego przywieziono do szpitala w Wieluniu.
 
Goniec Sieradzki 1930 nr 30

Po sprzeczce z narzeczonym usiłowała się otruć.
(w) W ubiegłym tyg. przywiezioną została do szpitala w Wieluniu dwudziestoletnia M. Madejówna zam. we wsi Kopydłów, którą po sprzeczce z narzeczonym, w celu samobójczym napiła się esencji octowej.
Madejówna po przepłukaniu żołądka znajduje się na drodze do wyzdrowienia.
 
Goniec Sieradzki 1930 nr 121

Sprawozdanie działalności Koła Polskiej Macierzy Szkolnej w Wieluniu
za rok 1929.
II. BIBLJOTEKI WĘDROWNE.
Bibljoteki wędrowne nie mogły w roku sprawozdawczym być ilościowo powiększone z powodu braku subsydjum. Kursowało jednak 35 bibljotek wędrownych, zawierających każda od 50 do 100 książek.
Ogólna ilość tomów w bibliotekach wędrownych wynosi 2.161 tomów. Poczytność książek i ilość czytelników w ciągu roku sprawozdawczego wynosiła w poszczególnych miejscowościach:
2. Biała: Kierowniczka Bibljoteki naucz. p. Zaskurska, czytelników 38, książek 120, poczytność 13, ogólna ilość przeczytanych książek 1560.
4. Czarnożyły: Kierowniczka bibljoteki naucz. p. Grabińska, czytelników 34, książek w czytaniu 51, poczytność 8, ogółem przeczytano 408 książek.
6. Gromadzice: Kierowniczka biblioteki naucz. P. Kreżyńska, czytelników 25, książek 51, poczytność 14, ogólna ilość przeczytanych książek 882.
7. Kopydłów:Kierowniczka bibljoteki naucz. p. Chrempińska, czytelników 28, książek 60, poczytność 16, ogółem przeczytano 1020 książek.
9. Krzyworzeka: Kierownik bibljoteki p. Nowak, czytelników 12, poczytność 5, książek 52, ogółem przeczytano 260 książek
10. Komorniki:Sierociniec, kierowniczka bibljoteki siostra Kalinowska, czytelników 45, książek 51, poczytność 10, ogółem przeczytano w ciągu roku 510 książek.
11. Łagiewniki Szkoła. Bez wiadomści.
12. Łagiewniki Dwór. Kierowniczka bibljoteki p. Macińska, czytelników 14, książek 56, poczytność 5, ogólna ilość przeczytanych książek 280.
13. Niedzielsko:Kierownik bibljoteki naucz. P. M. Klimaszewski, czytelników 16, książek 70, poczytność 9, ogółem przeczytano 630 książek.
14. Niemierzyn: Kierowniczka bibljoteki p. Jasińska, czytelników 42, książek 50, poczytność 17, ogółem przeczytano 850 książek.
15. Osjaków bez wiadomości.
17. Radoszewice bez wiadomości.
18. Ruda: Kierowniczka bibljoteki P. W. Taczanowska, czytelników 18, książek 66, poczytność 13, ogółem przeczytano 858 książek.
19. Rudlice: Kierowniczka bibljoteki p. I. Tarnowska, czytelników 20, książek 60, poczytność 7, ogólna ilość przeczytanych książek wynosi 420. 

Łódzki Dziennik Urzędowy 1931 nr 7

OBWIESZCZENIE STAROSTY POWIATOWEGO WIELUŃSKIEGO
z dnia 17 lutego 1931 roku
o kolejności osób obowiązanych do dostarczenia
samochodów i motocykli.
Na podstawie §§ 4 i 8 Rozp. Min. Spr. Wewnętrznych i Min. Spr. Wojsk. z dnia 29. VII. 1930 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Robót Publicznych o obowiązku dostarczenia jako środków przewozowych na rzecz wojska w czasie pokoju samochodów, motocykli i rowerów (Dz. Ust. R. P. Nr. 58, poz. 470), podaję poniżej do powszechnej wiadomości, celem zapewnienia kolejności i równomierności przy powoływaniu do świadczeń listę kolejności osób powiatu wieluńskiego, obowiązanych do dostarczenia samochodów i motocykli w roku 1931.
13. Daszkiewicz Rajmund, m. zam. i postoju Kopydłów, 1 samochód osobowy;
W ciągu dwóch tygodni od chwili ogłoszenia listy kolejności w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim osoby zainteresowane mogą wnosić do Starostwa Powiatowego Wieluńskiego uzasadnione reklamacje, w razie uwzględnienia których poprawiona zostanie odpowiednio lista kolejności, co jednak nie wstrzymuje wejścia w życie tejże listy kolejności z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Starosta Powiatowy:
(—) Kaczorowski.


Echo Tureckie 1931 nr 25

Śmiertelna walka fornala z bykiem.
Wieluń, 19 czerwca. W majątku Kopydłów pow. wieluńskiego słynnem z hodowli rasowego bydła, wydarzył się następujący wypadek:
Tomasz Tomasik, lat 43, fornal dworski, w czasie oprzątania bydła w oborze, napad­nięty został niespodziewanie przez olbrzy­miego rasowego buhaja. Tomasik mając jednak pewne doświadczenie w podobnych wypadkach bronił się rozpaczliwie, lecz w końcu wyczerpany z sił dostał się pod kopyta i rogi potężnego byka. Na krzyk Tomasika zbiegła się służba dworska, któ­rej po chwili udało się nieprzytomnego for­nala ocalić od nieuniknionej śmierci.

Tomasik w stanie ciężkim przywieziony został niezwłocznie na kurację do szpitala W.N.S.S. w Wieluniu.

 Echo Sieradzkie 1931 czerwiec

Śmiertelna walka fornala z bykiem. Nieszczęśliwca odwieziono do szpitala.
Wieluń, 17 czerwca,-W majątku Kopydłów pow. wieluńskiego słynnem z hodowli rasowego bydła, wydarzył się następujący wypadek. Tomasz Tomasik lat 43, fornal dworski w czasie oprzątania bydła w oborze, napadnięty został niespodziewanie przez olbrzymiego rasowego buhaja. Tomasik mając jednak pewne doświadczenie w podobnych wypadkach bronił się rozpaczliwie, lecz w końcu wyczerpany z sił dostał się pod kopyta i rogi potężnego byka. Na krzyk Tomasika zbiegła się służba dworska, której po chwili udało się nieprzytomnego fornala ocalić od nieuniknionej śmierci. Tomasik w stanie ciężkim przywieziony został niezwłocznie na kurację do szpitala W. N. Ś. Ś. w Wieluniu.

Echo Sieradzkie 1932 7 wrzesień

PO 6 MIESIĘCY — ZA WĘGIEL.
Idzi Napierajczyk, Bronisława i Jan Łebek z Kopydłowa za kradzież węgla z pociągu skazani na 6 miesięcy więzienia każdy.


Echo Sieradzkie 1933 21 kwiecień

ARESZTOWANI ZA KRADZIEŻ WĘGLA.
W tych dniach wpobliżu mijanki kolejowej Biała zatrzymany został przy kradzieży węgla mieszkaniec wsi Kopydłów gm. Naramice Józef Kuś lat 48, który dostawszy się na wagon będącego w biegu pociągu na stosunkowo dość krótkiej przestrzeni zdołał zrzucić z wagonu około 10 korcy węgla (989 kg.)

W związku z dokonanemi kradzieżami węgla aresztowani zostali [z] tejże wsi Kopydłów następujący: Kuś Wawrzyniec lat 16, Mikuś Bol. lat 21, To[r]a Ant. lat 31 i Pierun Wład. lat. 26.

Echo Sieradzkie 1933 2 maj

WYSOKIE KARY NA „WĘGLARZY".
W ub. tygodniu stanęła przed Sądem Grodzkim w Wieluniu szereg t. zw. "węglarzy" — którzy dopuszczali się kradzieży węgla z pociągów towarowych.
Skazani zostali: Mieszk. wsi Olszowa-Łyskornia — Józef Zawierka, Stanisław Howis i St. Dąbik za dokonanie kradzieży węgla na szkodę Dyr. Kolei Państw. w Poznaniu — na pół roku więzienia. Zawierta i Dąbik, Howis na 1 rok więzienia. Idzi Zawierta mieszk. tejże wsi za przechowanie skradzionego węgla — na 6 miesięcy więzienia.
Antoni Olenkiewicz z Łyskorni i Stanisław Biniecki z Kopydłowa — za kradzież węgla na szkodę Dyr. Kolei P. w Poznaniu — po pół roku więzienia każdy.
Mateusz Nanys również za kradzież węgla na szkodę powyższej Dyr. — skazany na 1 rok więzienia, opłaty sądowe i koszty postępowania. Wykonanie kary pozbawienia wolności zawieszono warunkowo na okres 3-letni.

Echo Sieradzkie 1933 16 sierpień

BURZA HURAGANOWA.
W sobotę wieczorem rozszalała się straszna burza huraganowa połączona z wyładowaniami atmosferycznemi.
Huragan wyrządził w mieście i okolicy wiele szkód — szczególnie w sadach owocowych, gdzie bardzo wiele drzew obciążonych dojrzewającym owocem zostało połamanych. Porozrywane zostało b. wiele dachów oraz powyrywane z futryn wiele okien.
Linje telegraficzne wskutek powywracanych w wielu miejscach słupów zostały w kilku miejscach przerwane.
Od uderzenia piorunów wybuchł w kilku miejscowościach pożar. Między in. we wsi Kopydłów pod Wieluniem spaliły się trzy stodoły.

Echo Sieradzkie 1933 4 październik

Kronika Wielunia i okolicy.
DALSZE SUBSKRYPCJE POŻYCZKI NARODOWEJ W WIELUNIU.
Kwoty powyżej 300 złotych subskrybowali: (...)
Jakowicka Alojza-ziemianka w Mokrsku zł. 600(...) Daszkiewicz Rajmund- ziemianin z Kopydłowa zł. 300, (...) Bartnicki Józef- dzierżawca z Raczyna zł. 400. (...) tartak parowy w Ostrówku i pracownicy zł. 600, (...) P. Białkowski Antoni admn. maj. Rychłocice złotych 1000 (...).
Do chwili obecnej na pierwszem miejscu stoją pracownicy państwowi i samorządowi, którzy wpłacili około 220.000 zł. Duchowieństwo dokona zbiorowej subskrypcji za pośrednictwem Kurji Biskupiej w Częstochowie deklarując jednomiesięczne uposażenie pobierane ze Skarbu Państwa. W dotychczasowych zapisach dają się zauważyć bardzo liczne deklaracje odpowiadające sile finansowej subskrybentów a często przerastającej ich siły, z drugiej zaś strony zapisy bardzo skąpe. Czas to jeszcze wyrównać.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 22

OBWIESZCZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 31 października 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o sprostowaniu błędów, powstałych przy ogłoszeniu w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 19 z dnia 16. IX. 1933 r. poz. 242, str. 473 rozporządzenia Wojewody Łódzkiego z dnia 16. IX. 1933 r. L. SA. II. 12/15/33 o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu wieluńskiego na gromady.
Na podstawie § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1928 r. w sprawie dzienników wojewódzkich (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 648) zarządzam co następuje:
Rozporządzenie Wojewody Łódzkiego z dnia 16. IX. 1933 r. L. SA. II. 12/15/33 o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu wieluńskiego na gromady (Łódzki Dziennik Wojewódzki Nr. 19 z dnia 16. IX. 1933 r. poz. 242, str. 473) ulega następującym zmianom:
25) w § 1 p. XV. po słowach: „19. Wiktorów, obejmującą: wieś Wiktorów, kol. Wiktorów, wieś Wygodę" dodaje, się: „20. Kopydłów, obejmującą: wieś Kopydów, wieś Kopydłówek, maj. Kopydłów, folw. Popydłówek, kol. Kopydłów-Raczyn, os. Kopydłów- wiatrak".
(—) Hauke-Nowak
Wojewoda.

Obwieszczenia Publiczne 1934 nr 38

DYREKCJA GŁÓWNA TOWARZYSTWA KREDYTOWEGO ZIEMSKIEGO
W WARSZAWIE
na zasadzie artykułów 218 i 219 Ustawy Towarzystwa zawiadamia właścicieli i wie­rzycieli hipotecznych niżej wymienionych dóbr:
III. Okrąg Kalisz.
Sekcja I-sza.
8.KOPYDŁÓW, powiatu wieluńskiego: 1) Nieujawnionych spadkobierców: a) Jana Sibiaka i b) Antoniego Sibiaka, 2) Michała Zenowicza Kaszczenko.

Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1934 7 lipiec

POŻAR W KOPYDŁOWIE.
We wsi Kopydłów wybuchł pożar, od którego spłonęły 3 stodoły i jeden dom mieszkalny.
W czasie energicznej akcji ratunkowej, członek wieluńskiej straży pożarnej p. Witkowski z narażeniem własnego życia, wszedł do płonącego domu, gdzie zdołał uratować 1.300 złotych ukryte pod piecem.
Przyczyna pożaru nie została narazie ustalona.

Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1934 8 lipiec

POŻARY.
We wsi Kopydłów spaliły się nie trzy a 4 stodoły i jedna obora na szkodę: Pagacza Wacł. Misia Fr. Bednarka J. Pagacza Wal. i Ciesiłkiewicza St. Straty wynikłe z pożaru poszkodowani obliczają na łączną sumę zł. 6.150.

Echo Łódzkie 1935 marzec

Napad rabunkowy pod Wieluniem. Zamaskowani bandyci pobili kolbami niezamożnego wieśniaka.
Wieluń. 7,3. W godzinach wieczornych do zagrody Antoniego Para w Kopydłowie, wtargnęli trzej zamaskowani i uzbrojeni w rewolwery osobnicy, którzy pod groźbą natychmiastowego użycia broni wezwali Para do wydania pieniędzy, Oszołomieni nagłym i niespodziewanym napadem członkowie rodziny posłusznie podnieśli ręce do góry, a Par oświadczył rabusiom, że pieniędzy nie posiada, Na oświadczenie Para bandyci zareagowali w ten sposób, że silnie go pobili kolbami rewolwerów oraz skrępowawszy go wywlekli do drugiego pokoju. Przebywającego w tym czasie u Para sąsiada Golańskiego Antoniego również poturbowali oraz zrewidowawszy go zabrali mu 3 zł. gotówką 1 zegarek. Przetrzasnąwszy następnie mieszkanie zrabowali na szkodę Para ukrytą gotówkę w sumie 31 zł. oraz rower męski „balonówkę" w dobrym stanie wartości 150 zł. na szkodę sublokatora Franciszka Poronia, zegarek z amerykańskiego złota i trzewiki lakierowe poczem zbiegli. Zawiadomiona o napadzie policja wieluńska, wszczęła pościg w wyniku którego zostało przytrzymanych dwóch podejrzanych osobników. Dalsze śledztwo trwa.

Łowiec Polski 1937 nr 30

MIANOWANIA ŁOWCZYCH I PODŁOWCZYCH POWIATOWYCH.
WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE,
Łódzka Wojewódzka Rada Łowiecka mianowała następujących Łowczych i Podłowczych Powiatowych w woj, łódzkiem:
Powiat Wieluń.
Łowczy: Karśnicki Antoni — Siemkowice, Łukomierz. Podłowczowie: Daszkiewicz Rajmund — Wieluń, Kopydłów. Rojewski Leonard — Sokolniki, Sekr. Gminy. Wykowski Szymon, kom. p. p. — Wieluń. Zajda Mieczysław, Dyr. — Wieluń, Cukrownia. 
 
Głos Chłopski 1948 nr 268

Kiedy wyremontują nam mieszkania?
Z szeregu majątków nadchodzą do nas listy i alarmy o złym stanie mieszkań robotniczych. Oto one:
„Szanowna Red. „Głosu Chłopskiego". W majątku Kopydłów pow. wieluński stan mieszkań robotniczych jest opłakany — jeden dom zamieszkały przez 7 rodzin wymaga natychmiastowego remontu jeszcze w bieżącym roku.
robotnik z Kopydłowa (...)
OD REDAKCJI. Sądzimy, że Okręgowy Zarząd PNZ zajmie się tymi sprawami.
 
Głos Chłopski 1949 nr 16

PRZODOWNICY PRACY
państwowych gospodarstw rolnych
W ramach współzawodnictwa pracy w państwowych gospodarstwach rolnych woj. łódzkiego wyróżniło w 1948 r. 100 przodowników pracy.
Do wybitniejszych z nich należą: traktorzysta Krajewski Franciszek z maj. Leszno pow. łęczycki, który w ciągu 3 dni wykonał 185 proc. Ob. Kruczkowski Jan z maj. Rogów. pow. brzeziński wyróżnił się specjalnie w okresie zasiewów jesienych. Jako fornal na nawozowym siewniku rzędowym wykonał on w nadzwyczaj ciężkich warunkach terenowych 120 proc. normy. Ob. Cioch Władysław z tego samego majątku, przy siewie ręcznym nawozów sztucznych, osiągnął 150 proc. normy. Fornale Rosiak Józef i Grzesiak Jan z maj. Kopydłów pow. wieluński wykonali na żniwiarkach po 190 proc. normy. Ogrodnik Cieśliński Bolesław z maj. Koryto pow. łowicki wykonał plan zbiorów warzyw gruntowych w 200 procent. Prowadząc jednocześnie pasiaki dla celów dydaktyki praktycznej wydziału ogrodniczego WSGW, osiągnął on trzykrotne powiększenie stanu pasiek, przy normalnym zużyciu cukru do podkarmiania pszczół.
 
Głos Chłopski 1949 nr 230

Omłoty w Państwowych Gospodarstwach Rolnych
świadczą o dobrych plonach
Majątki PGR bezpośrednio po zbiorach przystąpiły do próbnych omłotów celem przekonania się o ilości tegorocznego plonu. Również znajdujące się na terenie powiatu wieluńskiego majątki zespołu PGR Nr 11 w Rudzie przystąpiły do tej akcji.
W majątku Ruda z jednego hektara otrzymano żyta 20 kwintali oraz rzepaku 20 kwintali. W majątku Kopydłów z jednego ha — żyta 20 kwintali, rzepaku 14 kwintali i pszenicy ozimej 19 kwintali. W majątku Masłowice żyta z jednego ha — 18 kwintali, w majątku Czarnożyły — z jednego ha otrzymano żyta 19.5 kwintali, rzepaku 19 kwintali, w Rychłowicach — rzepaku 19 kwintali i w majątku Strojec z jednego ha — otrzymano żyta 19 kwintali, rzepaku 14 kwintali oraz pszenicy 22 kwintale.
Próbne omłoty wskazują na to, że tegoroczne zbiory w majątkach państwowych powiatu wieluńskiego są na ogół pomyślne. Akcja próbnych omłotów trwa nadal.
W najbliższych dniach rozpoczną się omłoty na pełną skalę. Równocześnie z nimi odbywać się będzie czyszczenie ziarna, workowanie i wysyłka do naznaczonych punktów skupu. 
 
Głos Chłopski 1949 nr 232

Z życia robotników rolnych
Który z nich lepszy?
Zespól Ruda z Wieluńskiego współzawodniczy z Sieradzem
Rozwijająca się szeroko akcja współzawodnictwa ogarnęła już prawie wszystkie dziedziny produkcji. W tym marszu do zwiększenia ilości i jakości produkowanych artykułów, nie pozostają również w tyle pracownicy majątków państwowych.
Na terenie powiatu wieluńskiego wszyscy pracownicy majątków należących do zespołów Nr 11 w Rudzie przystąpili do współzawodnictwa zbiorowego i indywidualnego.
Majątek Ruda współzawodniczy z Kopydłowem, Czarnożyły z Masłowicami i Strojec z Rychłowicami. Poza tym cały zespół wezwał do współzawodnictwa w pracach żniwnych zespół majątków z powiatu sieradzkiego.
Ponieważ prace te są już ukończone w najbliższych dniach wyjedzie do zespołu z Zarządu Okręgowego Państwowych Gospodarstw Rolnych w Łodzi komisja współzawodnictwa w celu obliczenia wyników i ustalenia, któremu zespołowi przypadła w udziale palma pierwszeństwa.
 
Głos Chłopski 1949 nr 233

Bezsilne lokomobile...
TOR w Wieluniu źle naprawia maszyny
Żniwa już zakończono. Zbliża się okres omłotów. W związku z tym wszystkie majątki państwowe uruchamiają swoje młocarnie i maszyny napędowe.
Chciał to również uczynić majątek Ruda i Kopydłów w powiecie wieluńskim, cóż kiedy naprawione przez TOR lokomobile nie chcą pracować. Stan ich jest taki, że lepiej ciągnęły przed naprawą niż po niej.
Omłoty są zbyt ważną akcją aby można lekceważyć przygotowanie maszyn do młocki.
Dlatego też TOR winien jak najszybciej przeprowadzić na miejscu w tych majątkach dodatkowe reperacje w celu usprawnienia pracy motorów i lokomobil.
Tym niemniej jednostki, które swym niedbalstwem spowodowały opóźnienie w młocce, winny być pociągnięte do surowej odpowiedzialności. 
 
Głos Chłopski 1949 nr 268 

Udany start
Rozwój sportu w pow. wieluńskim
Jeszcze nie cała młodzież zrozumiała, ile przyjemności i pożytku zapewnia sport. Nie można się zresztą temu dziwić, skoro starsze społeczeństwo często bywa do sportu niechętnie usposobione. Nie oglądając się jednak na trudności, młodzież będzie dążyć usilnie do umasowienia sportu szczególnie na wsi.
W powiecie wieluńskim liczba zespołów sportowych ciągle wzrasta. Obecnie mamy już 30 takich zespołów wiejskich. Z pomocą śpieszą im Powiatowa Rada Sportu Wiejskiego, Powiatowa Rada Narodowa i ZP ZMP. Niedawno przekazano cztery komplety sprzętu do siatkówki LZS-om w miejscowościach Wydrzyn, Żytniów, Czarnożyły i Kopydłów.
Pokazem osiągnięć Ludowych Zespołów Sportowych pow. wieluńskiego były igrzyska sportowe, zorganizowane przez LZS w Skomlinie. Byłe to pierwsza impreza sportowa tego rodzaju w naszym powiecie, a udała się nadspodziewanie. Program był bardzo bogaty (ponad 10 występów). Wieść o naszych udanych zawodach rozeszła się po całej okolicy, zdobywając wszędzie nowych miłośników sportu.
Aleksy Błaszczyk.



Dziennik Łódzki 1951 nr 136

300.000 kart w pierwszym dniu
W wielu miejscowościach woj. łódzkiego już przed południem wszyscy mieszkańcy złożyli karty plebiscytowe
(Telefonem od korespondentów „Dziennika")
WIELUŃ
W przeddzień Plebiscytu Pokoju odbył się w Wieluniu capstrzyk, w którym wzięto udział ponad 4 tys. ludzi.
O godz. 7 rano składanie kart plebiscytowych zakończyli pracownicy spółdzielni pracy stolarzy, o godz. 3 zatrudnieni w budowlanym przedsiębiorstwie powiatowym. O godz. 13 personel i chorzy szpitala powiatowego, a o godz. 13.30 złożenie kart plebiscytowych przez całą załogę zameldowała wieluńska cukrownia.
W godzinach rannych podpisane karty plebiscytowe złożyli: wszyscy mieszkańcy gromad Nowy Świat gm. Staszewice i Radostów gm. Czastary oraz robotnicy i pracownicy PGR-ów Czarnożyły, Kopydłów, Ruda i Strojec.

Dziennik Łódzki 1951 nr 248

Kontraktacja i skup
Małorolna Majdowska wykonała plan roczny w 1000 proc.
Coraz więcej chłopów naszego województwa doceniając pomoc Państwa w postaci bezprocentowych pożyczek, ulg przy wymiarze podatku gruntowego i skupie zboża oraz przydziały węgla stosowane przy kontraktacji trzody chlewnej podpisuje umowy kontraktacyjne na I kwartał 1952 roku.
Ostatnio w ciągu jednego dnia w 14 gromadach gm. Wodziradów w pow. łaskim zakontraktowano 92 tuczniki. W tym samym powiecie w 10 gromadach gm. Szczerców zakontraktowano 103 sztuki.
Zwiększyła się również dostawa przez chłopów kontraktowych świń. Do 15 bm. pow. wieluński wykonał już wrześniowy plan w 78,2 proc.
Coraz więcej małorolnych chłopów dostarcza zboże do punktów skupu. W dniu 15 bm. pow. rawsko-mazowiecki wykonał dzienny plan sprzedaży zboża w 179.8 proc.
W gromadzie Kopydłów w powiecie wieluńskim małorolna ob. Majdowska miała odstawić 92 kg zboża, jednak na punkt skupu przywiozła 900 kg wykonując swe roczne zobowiązanie prawie w 1000 proc. Roch Stężak z gromady Naramice posiadający 1,2 ha gospodarstwo wykonał roczny plan sprzedaży w 600 proc., a Stefan Kurdek z gromady Lipiny w pow. kutnowskim, mający 3 ha ziemi — 254 proc.

Dziennik Łódzki 1958 nr 117

Burze gradowe w woj. łódzkim
wyrządziły szkody w zasiewach
Gwałtowne burze huraganowe, które przeszły nad powiatem Rawa Mazowiecka, dały się również odczuć w sąsiednich powiatach woj. łódzkiego. Poważne szkody w zasiewach wyrządziła fala gradowa, która zniszczyła miejscami znaczne połacie zbóż ozimych, a zwłaszcza żyta.
W pow. Wieluń najbardziej ucierpiały wsie: Dzietrzkowice, Kopydłów i Biała, gdzie trzeba będzie zaorać ok. 1.000 ha zasiewów. W granicach 20-30 proc. ucierpiały pola z zasiewami w 8 innych miejscowościach tego powiatu. Silny grad spowodował także szkody w inspektach warzywniczych. W rejonie Wielunia straty u ogrodników ocenia się na przeszło 100 tys. zł. (...)

Dziennik Łódzki 1963 nr 127

PGR Kopydłów
W najlepszym gospodarstwie rolnym
województwa łódzkiego
PGR Kopydłów (pow. wieluński) nie należy do największych gospodarstw rolnych naszego województwa. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że np. w roku ubiegłym potrafiono tam z 203 ha uzyskać ponad 700 tys. zł zysku. Te i inne osiągnięcia pozwalają nazwać PGR w Kopydłowie jeśli nie najlepszym, to przynajmniej jednym z najlepszych gospodarstw rolnych woj. łódzkiego.
W roku 1950 zbierano w Kopydłowie średnio z 1 ha, 12 q czterech zbóż podstawowych. W roku ubiegłym można tam było zanotować wynik zbiorów — 39 q z ha. Jeszcze jaskrawiej widać różnicę, kiedy spojrzy się na liczby dotyczące zbiorów poszczególnych zbóż. W roku 1962, z 1 ha zebrano tam 37 q pszenicy, 34 q żyta, 53 q owsa i 52,5. q jęczmienia. Podobnie wysokie plony dały ziemniaki (354 q z ha), rzepak (36 q z ha), buraki cukrowe (338 q z ha).
O metody pracy, które pozwalają osiągnąć takie rezultaty pytamy kierownika PGR — Mariana Benke.
Postaraliśmy się przede wszystkim o silną "obstawę" inwentarza żywego. Mamy ok. 300 sztuk świń i 100 dojnych krów, z których każda daje rocznie przeciętnie 3687 l mleka, a poza tym, niezwykle cenny dla upraw obornik. Oczywiście, aby móc wyżywić taką ilość inwentarza, trzeba zabezpieczyć odpowiednią bazę paszową. W tej dziedzinie jesteśmy samowystarczalni. Plantacje kukurydzy, z której m. in. robimy kiszonki, dają zbiory w wysokości 700 q z ha, siana i koniczyny zbieramy z 1 ha przeciętnie 70 q.
PGR Kopydłów może się pochwalić osiągnięciami nie tylko produkcyjnymi. Dla pracowników wybudowano tu trzy piękne domy. Jeden z nich urządzony jest super nowocześnie. Łazienki, szafy w ścianach... Myśli się o budowie dalszych mieszkań, do których ludzie będą mogli przeprowadzić się ze starych budynków dworskich. Dalsze zamierzone inwestycje, to wybudowanie przechowalni owoców (jest w PGR piękny sad), szopy narzędziowej, a także nowej drogi.
Chyba za rok, o niektórych z tych inwestycji będziemy mogli napisać w czasie teraźniejszym. Jak zapowiada kierownik gospodarstwa, osiągnie się także lepsze wyniki produkcyjne. Jego marzenie, to uzyskanie dla PGR dodatkowych dziesięciu hektarów ziemi ornej. Wtedy finansowy wynik gospodarowania mógłby się podnieść z 700 tys, do 1 mln zł. (ka)

Dziennik Łódzki 1967 nr 209

Dwa budynki wartości 70 tys. zł spaliły się w Kopydłowie pow. Wieluń. Przyczyna pożaru w toku ustalania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz