-->

czwartek, 28 kwietnia 2022

Inwentarz Teklina (1875)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Teklin. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Wieluniu 824/27c. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

 

"Działo się na gruncie Folwarku Teklin Powiecie Wieluńskim dnia czternastego/dwudziestego szóstego października tysiącznego ośmsetnego siedmdziesiątego piątego roku o godzinie osmej z rana."

Dobra ziemskie Teklin z osadą Klapka, składające się z jednego dominialnego folwarku Teklin, osady karczemnej Klapka oraz karczmy w Łagiewnikach, dawniej z dobrami Platon i Łagiewniki jedną hipotekę mającego, obecnie oddzielonego, leżące Powiecie Wieluńskim, Gubernii Kaliskiej, gminie Wydrzyn, parafii Łagiewniki czyli Raczyn, należące do Ignacego Szaniawskiego, zajęte zostały przez Komornika Romualda Pinowskiego na rzecz i na żądanie Józefa Dawidowicza na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy rubli srebrem 920 z procentem i kosztami egzekucyjnymi. Dobra były dzierżawione przez Jana Szaniawskiego od 1874 do 1880 roku.


Zabudowania dworskie folwarku Teklin.

1. Dwór mieszkalny massiv murowany, gontami kryty, o trzech kominach murowanych. W tym mieszka dzierżawca dóbr tych powyż rzeczony Jan Szaniawski z familią, oraz właściciel tychże dóbr Ignacy Szaniawski.

2. Kloaka od tyłu powyższego dworu uważając z drzewa i desek zbudowana, gontami kryta.

3. Dom dwojaki w prostej linii powyższego dworu, z drzewa w słupy z bali zbudowany, słomą kryty, o 1 kominie murowanym.

4. Dom czworak, również w prostej linii powyższego dworu i rzeczonego domu dwojaki podobnież z drzewa w słupy z bali zbudowany, słomą kryty, o jednym kominie murowanym.

5. Dom mieszkalny w poprzek powyższych zabudowań, nowo z drzewa w słupy z bali zbudowany, podotąd dach niekryty.

6. Stodoła w prostej linii powyższego domu, z drzewa w słupy z bali zbudowana, słomą kryta, o 1 klepisku i jednych na przestrzał wrotniach.

W poprzek powyższej stodoły, a czołem na zabudowania pod pozycją 1, 3 opisane są:

7. Stajnie i obory pod jednym dachem łącznie z owczarnią murowane, słomą kryte.

8. Stodoła murowana, gontami kryta o dwóch klepiskach i dwóch na przestrzał, dwuskrzydłowych wrotniach.

9. Ogród owocowy, częścią warzywny, pomiędzy powyżej pozycyami 6 i 7 opisanemi zabudowaniem położony od strony podwórza i w części z boków płotem w słupy i deski urządzonym ogrodzony.

10. Studnia balami ocembrowana z żurawiem i wiadrem okutym do wydobywania wody, wśród podwórza, które powyżej opisane zabudowania i płoty pomiędzy takowemi, oraz w części nowo urządzone sztachety, z drzewa, okalają położona, przy której jest koryto do pojenia inwentarza.

11. Sklep wśród powyższego podwórza z drzewa w ziemi urządzony, z wierzchu ziemią kryty.

Wyszedłszy z dworu ad 1 opisanego i z podwórza folwarcznego na prawo w niedalekiej odległości jest jeszcze:

12. Stodoła o jednem klepisku z drzewa w słupy z bali zbudowana, słomą kryta.

Dalej przy trakcie z Wielunia do dawnego miasta obecnie osady Wieruszów prowadzącym przy wsi Klapka jest:

13. Karczma wraz z stajnia zajezdną z drzewa w słupy z bali zbudowana, słomą i w części gontami kryta, o 1 kominie murowanym.

W końcu wśród wsi Łagiewniki przy trakcie z tejże wsi do zajmującego się folwarku Teklin prowadzącym jest:

14. Dom karczma Nm tablicy 44 oznaczony, wraz z stajnią zajezdną, nowo z drzewa w słupy z bali przebudowany, podotąd niewykończony i nieokryty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz