-->

niedziela, 3 kwietnia 2022

Inwentarz Młodawin Górny (1844)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Młodawin Górny. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Zduńskiej Woli 792/1029. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się na gruncie dóbr ziemskich Młodawin Górny Nieśmierów zwanych lit. D oznaczonych w zamieszkaniu dworskim na tejże części stoiącem dnia 28 sierpnia / 9 września 1844 roku."

Dobra ziemskie Młodawin Górny Nieśmierów zwany literą D oznaczony, składający się z folwarku i 1/3 części wsi zarobnej tego nazwiska, położone w Powiecie Sieradzkim, Okręgu Szadkowskim, Gubernii Kaliskiej, w Gminie Młodawin Dolny, należące do sukcesorów Maksymiliana Łączkowskiego ojca i Edmunda Łączkowskiego syna, jako to: Wincentego Łączkowskiego, Antoniego Łączkowskiego, Wacława Łączkowskiego, Ignacego Łączkowskiego (obecnego dzierżawcy), Filipa Łączkowskiego, Florentyny z Łączkowskich Pstrokońskiej wdowy, Julii Łączkowskiej panny doletniej, Marianny z Łączkowskich Jana Piotrowskiego małżonki, zajęte zostały przez Komornika Franciszka Roweckiego na rzecz i na żądanie Adolfa Trzcińskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 9,983 złotych polskich, 20 groszy z procentem.

Zabudowania dworskie.

1. Dwór o 3ch pokoiach, kuchni i sieni z wystawą na dwóch słupach od strony wsi Młodawina Wygiełzowa, z drzewa grubego ciesanego na węgieł budowany, z kominem murowanym, gontami kryty, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 14, wysokości 4.

Gołembnik na słupie.

Szopa na słupach na zboże w snopie, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 8, wysokości 6.

2. Stodoła o dwóch klepiskach w środku którey iest spichrz, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 66, szerokości 16, wysokości 5. Wymaga przestawienia.

3. Owczarnia, obora, z drzewa kostkowego budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 11, wysokości 4. Dla starości zawaleniu ulega.

4. Sklep w ziemi drzewem ocembrowany, kryty ziemią.

5. Kurniki i chlewy, z drzewa kostkowego budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 5, wysokości 3.

6. Staynia z chlewikiem, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 8, wysokości 4.

Studnia drzewem ocembrowana z żurawiem i wiadrem okutym i zwojem.

Podwórza ogrodzone są płotami wraz z ogrodami z żerdzi.

Zabudowania wieyskie.

1. Chałupa o 2ch izbach, komorze i sieni Nm 5 oznaczona z przystawioną oborą w środku wsi, z bali na węgieł budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 32, szerokości 10, wysokości 4. Dla starości upadkiem grozi.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 29, szerokości 11, wysokości 3.

2. Chałupa Nr. 6 o 2ch izbach, komorze i sieni, także w środku wsi, z bali i drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 32, szerokości 12, wysokości 4. Dla starości upadkiem grozi.

3. Chałupa Nr. 9 o 1ey izbie, komorze i sieni w końcu wsi od strony Ptaszkowic, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 9, wysokości 3. W części zawalona, upadkiem grozi.

Wzmiankowano nazwy działków: Na Krucicach, Na Stryjowej, Na Borkach, W Topielach, Za Ogrodami, Za Krobanowszczyzną, W Dębinie, Za Browarem (dawnym), Za Smugiem, Na Sapisku, Na Klinach (pod Sowińcem), Pod Figurą, Półrolniczy, W Piaskach.

Wymieniono kontrowers o bór około włók trzy liczący z dobrami Ptaszkowice, które ten las zabrały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz