Źródło inwentarza:
Dowody
majątku Włocin Grzymaczew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu
839/1974. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
Dobra ziemskie Włocin A. i Grzymaczew A. składające się z folwarku i wsi zarobnej Włocin części A., z wsi zarobnej Grzymaczew części A., z folwarku Jaryski, z pustkowiów Chudoba, Pęczek, Kije, Nizowskie, Dębieniec i Niwa zwanych, Powiecie i Obwodzie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiej, w gminie Włocin położone, należące do Alojzego Niemojowskiego, zajęte zostały przez Komornika Józefa Sikorskiego na rzecz i na żądanie Franciszka Nowosielskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia.
"Działo się na gruncie dóbr ziemskich Włocina części A. i Grzymaczewa części A. w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Gubernii Kaliskiey położonych w zamieszkaniu dworskim dnia 12/24 listopada 1841 roku."
Zabudowania dworskie w wsi Włocinie A.
1. Dwór o 5ciu pokojach na dole dwóch schowaniach, 2ch sieniach, oraz na górze pod dachem o 2ch pokoikach w którym Dzierżawca Mierzewski mieszka, z bali budowany, gliną obrzucony i wybielony na podmurowaniu, gontami kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 20, wysokości 5.
Dom folwarczny o 3ch izbach, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowany, gontami i słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 36, szerokości 11 1/2, wysokości 4.
W tyle dworu ogród owocowy po naywiększey części śliwkowy i warzywyny płotem z płatów i żerdzi w słupy i sparniki ogrodzony.
W dziedzińcu gołębnik z desek na słupie.
Stodoła o 1m klepisku, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 45, szerokości 16, wysokości 5.
Stodoła druga takaż, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 55, szerokości 16, wysokości 5.
Stodoła trzecia podobna, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 32, szerokości 16, wysokości 5.
Szpichrz, z drzewa kostkowego budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 36, szerokości 11 1/2, wysokości 4.
Staynia i obora łącznie, z drzewa i z bali budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 110, szerokości 13, wysokości 4.
Owczarnia, z drzewa i z bali budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 75, szerokości 16, wysokości 4.
Kurniki, z bali budowane, gontami kryte, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 4.
Kubel, z bali budowany, gontami kryty, długości łokci miary warszawskiey 4, szerokości 4, wysokości 4.
Kubel, z bali budowany, gontami kryty, długości łokci miary warszawskiey 3, szerokości 3, wysokości 3.
Staynia, z bali budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 11, wysokości 4.
Obora, z bali budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 3.
Chałupa za gorzelnią 1ey izbie i sieni, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 10, wysokości 3.
Browar i gorzelnia, z bali rzniętych budowane, gontami kryte, długości łokci miary warszawskiey 40, szerokości 22, wysokości 5.
Obok tych dwie studnie drzewem ocembrowane, jedna z papą a druga z żurawiem i wiadrem.
Kurnik, z drzewa budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 5, wysokości 3.
Tarnia na len, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 8, wysokości 3. Zdezelowana.
Dziedziniec i podwórze ogrodzone jest płotem z płatów.
2. Dom folwarczny w mieyscu Jaryśki zwanem o 1ey izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 13, szerokości 10, wysokości 3.
Stodoła tamże, z bali rzniętych budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 60, szerokości 21, wysokości 5.
Zabudowania wieyskie w wsi Włocinie na części A.
1. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni w którey Jan Betner mieszka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 11, wysokości 3. Przestawienia.
2. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni posiadana przez Tomasza Stelmasiaka zagrodnika, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 10, wysokości 4. Przestawienia.
Oborka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 6, wysokości 3.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 11, wysokości 3. Przestawienia.
3. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni w którey Antoni Gawłowski zamieszkuie, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 11, wysokości 4.
4. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni przez Jakuba Krzesińskiego czynszownika zamieszkalna, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 12, wysokości 3. Przestawienia.
5. Chałupa o 2ch izbach, komorze i sieni w którey Mateusz Talarski kucharz i Woyciech Tokarek zagrodnik mieszkaią, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 11 1/2, wysokości 4.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 11, wysokości 3.
Oborka, z dyli w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 8, wysokości 4.
Sołek, z drzewa kostkowego budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 6, wysokości 3.
6. Chałupa o 3ch izbach, komorze i sieni w którey Idzi Żurawski zagrodnik, Antoni Żurawski, Franciszek Stefanowski komornicy mieszkaią, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 12, wysokości 4. Przestawienia.
Oborka, z dyli w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 8, wysokości 4.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 10, wysokości 3.
7. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni przez Woyciecha Szulkowskiego zagrodnika zamieszkała, z bali w słupy i na węgieł budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 12, wysokości 4. Upadkiem grozi.
Oborka z sołka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 8, wysokości 3.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 10, wysokości 3.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 6, wysokości 3.
8. Kuźnia z mieszkaniem dla kowala, z bali budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 4, wysokości 3.
Oborka, z drzewa budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 7, szerokości 4, wysokości 3.
9. Karczma o 3ch izbach, komorze i 2ch sieniach, z bali budowana, gliną obrzucona, gontami kryta, długości łokci miary warszawskiey 39, szerokości 12, wysokości 4. Pobicia dachu.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 10, wysokości 3.
Staynia wjezdna, z drzewa kostkowego budowana, dranicami kryta, długości łokci miary warszawskiey 36, szerokości 19, wysokości 5.
10. Chałupa o 3ch izbach, komorze i sieni w którey Franciszek Witkowski sołtys i pastucha dworski mieszkaią, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 12, wysokości 3.
11. Chałupa o 2ch izbach, komorze i sieni z oborką przez Tomasza Sobczaka i Mateusza Pęczek komorników zamieszkalna, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 9, wysokości 3.
12. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni w którey Karol Wawrzeniak komornik mieszka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 11, wysokości 3.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 10, wysokości 3.
Zabudowania wieyskie w wsi Grzymaczewie A.
1. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni w którey Ludwik Tokarek zagrodnik mieszka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 19, szerokości 10, wysokości 4.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 11, wysokości 4.
Obora, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 9, szerokości 6, wysokości 3.
2. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni zamieszkała przez Walentego Przegorzałe zagrodnika, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 11, wysokości 3.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 11, wysokości 3.
Oborka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 6, wysokości 3.
3. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni w którey zagrodnik Woyciech Szulkowski mieszka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 11, wysokości 4.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 11, wysokości 3.
Oborka, z różnego drzewa budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 6, wysokości 3.
Zabudowania w mieyscu Dębiniec zwanem.
1. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni z stodołką, Stodólski komornik w niej mieszka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 10, wysokości 3.
Zabudowania na pustkowiu Kije.
1. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni przez Józefa Stefanowskiego zagrodnika zamieszkała, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 10, wysokości 3.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 10, wysokości 3.
Obora, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 6, wysokości 3.
2. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni w którey Walenty Tokarek zagrodnik mieszka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 10, wysokości 3.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 10, wysokości 3.
Obora, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 10, wysokości 3.
Zabudowania na pustkowiu Niwa.
1. Chałupa o 1ey izbie, komorze i sieni w którey Andrzey Stelmach vel Idczak zagrodnik mieszka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 10, wysokości 3.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 10, wysokości 3.
Obora, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 10, wysokości 3.
2. Chałupa o 2ch izbach, komorach i sieni w którey borowy i Jan Jurczak komornik mieszkaią, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 12, wysokości 3.
Oborka, z żerdzi budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 6, wysokości 3.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 12, wysokości 3.
Stodołka, z żerdzi budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 8, wysokości 3.
Zabudowania na pustkowiu Chudoba
1. Młyn wodny o 1m złożeniu z mieszkaniem młynarza, z drzewa kostkowego i bali budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 12, wysokości 4.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 10, wysokości 3.
Oborka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 8, wysokości 3.
2. Karczma o 2ch izbach, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 10, wysokości 4.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 10, wysokości 3.
Stajnia wjezdna, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 12, wysokości 4.
Zabudowania na pustkowiu Pęczek.
1. Chałupa z młyna pustego wyrobiona, w której komornik Antoni Wiertelak mieszka, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 12, wysokości 4. Młyn ten zupełnie w połowie zdezelowany.
Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 10, wysokości 3.
Na pustkowiu Niżowskie zwanem, żadnych zabudowań nie masz, gdyż takowe spalone zostały.
W całych dobrach zaiętych w ogólności zabudowania powyż opisane są w złym stanie, gwałtownej i znacznej reparacyi potrzebuią.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz