-->

czwartek, 10 marca 2022

Inwentarz Próchna (1874)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Pruchna. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/523. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w dobrach Pruchna Okręgu Wartskim Powiecie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej w mieszkaniu Tytusa i Melanii małżonków Mausfeld dnia 29 lipca / 10 sierpnia 1874 r."

Dobra ziemskie Pruchna składające się z folwarku Pruchna i kolonii czyli folwarku Żurawiec, z którego włączone zostały grunta do folwarku głównego Pruchna, położone w Okręgu Wartskim, Powiecie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiej, gminie Wróblew, parafii Wróblew, pozostające w posiadaniu małżonków Melanii i Tytusa Mausfeld, zajęte zostały przez Komornika Franciszka Roweckiego na rzecz i na żądanie Hipolita Jana dwóch imion Młodeckiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 500 rubli srebrem z procentem.


1. Dwór o dwóch kominach, pięciu pokojach, 1 kuchni, schowaniu, 1 sieni, z drzewa budowany, zewnątrz otynkowany, gontami i słomą kryty, długości arszynów 27, szerokości 20, wysokości 6. W tym zamieszkują Tytus i Melania małżonkowie Mausfeld debenci.

2. Chlewy, a w końcu tych pod jednym dachem, izba z kominem nad dach dla fornala, z drzewa w słupy budowane, zewnątrz otynkowane, słomą kryte, długości arszynów 23, szerokości 9, wysokości 4.

3. Sklep w podwórzu, z cegły palonej budowany, ziemią kryty, długości arszynów 8, szerokości 5, wysokości 2 1/2.

4. Przed dworem ogród dziki, w którym jest drzew wyrosłych i krzewów około 100.

5. Za dworem ogród owocowy i warzywny w którym jest drzew rodzajnych, jako to: jabłoni, gruszek, śliwek, wiśni, około sztuk 400, krzewów agrestu, świętojanek około sztuk 40, drzew dzikich około sztuk 200.

Ogród ten opasany rowami.

6. Studnia w ogrodzie balami ocembrowana, przy której jest żuraw.

7. Kloak o jednym przedziale, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 2, szerokości 2, wysokości 4.

8. Stajnie, obory, sieczkarnia i wozownia pod jednym dachem, z bali i słupy budowane, zewnątrz otynkowane, gontami i słomą kryte, długości arszynów 50, szerokości 10, wysokości 4.

9. Stodoła o dwóch klepiskach z drzwiami podwójnemi, z drzewa a w końcach z cegły palonej budowana, słomą kryta, długości arszynów 74, szerokości 57, wysokości 6.

10. Ogród drugi owocowy i warzywny w którym się mieści drzew rodzajnych jako to: gruszek, śliwek, wiśni, około sztuk 260, krzewów  agrestu i świętojanek około sztuk 60, drzew dzikich sztuk 200. Ogród ten rowami opasany.

11. Chałupa w tym ogrodzie o jednym kominie, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 10, szerokości 8, wysokości 6. W tej mieszka kowal Stanisław Glapiński, wszelkie porządki do kowala należą.

13. Karczma na wsi o 1 kominie, 1 sieni, trzech stancyjach. Zamieszkuje Rudolf Herszel w dwóch stancyach, który szynkuje trunki dworskie za wynagrodzeniem 5 procent od wyszynku trunków, pozostaje za kontraktem prywatnym w dniu piątym maja tysiąc ośmset siedmdziesiątego czwartego roku do tegoż dnia 1875 r., płaci rocznie czynszu rubli srebrem 127, kop. 50, który z góry zapłacony. W trzeciej stancyi mieszkają ludzie dworscy.

14. Chlewik w końcu karczmy, wybudowany z drzewa, słomą kryty, długi arszynów 5, szeroki 8, wysoki 3 1/2.

15. Nadmienia Komornik, iż we wsi exystowała izba dworska przy domu N. 10, przy uwłaszczonych włościanach, którą dwór rozebrał, a plac po niej wynosi prętów kwadratowych długości arszynów 2 i szerokości dwa arszyny.

Opis zabudowań w kolonii Żurawiec.

Na tej kolonii żadnych zabudowań niemasz, prócz drzew rodzajnych, wisien około sztuk 25, drzew dzikich sztuk kilkanaście i studnia zawalona, jak również nadmienia się, iż żadnej karczmy, ani wyszynku trunków dworskich, do tej kolonii przywiązanych nie ma.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz