-->

środa, 19 stycznia 2022

Inwentarz Włyń (1835)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Włyń. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1871. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się na gruncie wsi Włynia w powiecie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim Woiewództwie Kaliskim w zamieszkaniu dworskim dnia czternastego stycznia tysiąc ośmset trzydziestego piątego roku."

Dobra ziemskie Włyń z karczmą Bugaj i pustkowiem Ulesie położone w Powiecie Szadkowskim, Obwodzie Sieradzkim, Województwie Kaliskiem, gminie Włyń, należące dawniej do Aleksandra Mniewskiego, a obecnie po konfiskacie do Skarbu Publicznego Królestwa Polskiego, zajęte zostały przez Komornika Józefa Waliszewskiego na rzecz Józefa i Eleonory z Mniewskich małżonków Parczewskich, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 44000 złotych polskich bez procentu, a 14346 złotych polskich z procentem hipotecznie zabezpieczoną na dobrach Włyniu w dziale IV, pod numerem siódmym. Od 1834 roku dobra wydzierżawione były na okres 6 lat Michałowi Ciesielskiemu.


Zabudowania dworskie.

1. Dwór nowy w dobrym stanie, w którym mieszka Michał Ciesielski dzierżawca, drzewiany z balów rzniętych stawiany, gontami pokryty, długości łokci na miarę warszawską 42, szerokości 24, wysokości 5, w którym wewnątrz na dole pokoi 6, schowanie i spiżarnia na górze alkierzy dwa, okna i piece w dobrym stanie.

2. Dwór stary zupełnie zruynowany, bez okien, z balów w węgły stawiany, gontami pokryty, długości łokci na miarę warszawską 34, szerokości 15, wysokości 4. Zupełnie zruynowany, potrzebuie przestawienia.

3. Gorzelnia wraz z browarem, słodownią, pod iednem dachem, w dobrym stanie, masiv murowana, gontami pokryta, długości łokci na miarę warszawską 57, szerokości 24, wysokości 5.

4. Owczarnia w dobrym stanie, massiv murowana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 110, szerokości 17, wysokości 5.

5. Obora w dobrym stanie, z bali rzniętych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 107, szerokości 15, wysokości 4.

6. Stodoła o trzech klepiskach, z bali rzniętych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 131, szerokości 21, wysokości 6. [Potrzebuie] nowego pokrycia.

7. Stodoła o iednem klepisku, z bali rzniętych i drzewa kostkowego stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 36, szerokości 19, wysokości 5. [Potrzebuie] dachu nowego.

8. Stodoła o iednem klepisku, z bali rzniętych i drzewa kostkowego stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 50, szerokości 19, wysokości 5. [Potrzebuie reperacyi] dachu.

9. Spichlerz zupełnie zruynowany, stoi bez użytku dachu i kozłów, z bali rzniętych stawiany, bez pokrycia, długości łokci na miarę warszawską 15, szerokości 13, wysokości 4. Zupełnie nie zdatny do reperacyi, potrzeba nowego wystawienia.

10. Spicherek obrócony do sypania plew, stary, zdezelowany, z  drzewa kostkowego stawiany, słomą pokryty, długości łokci na miarę warszawską 13, szerokości 12, wysokości 5. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

11. Szopka, z dylików stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 13, szerokości 15, wysokości 4. [Potrzebuie] dachu.

12. Szopka zruynowana, bez ... i dachu, z bali stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 17, szerokości 10, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

13. Młyn koński w średnim stanie, z bali stawiany, gontami pokryty, długości łokci na miarę warszawską 31, szerokości 21, wysokości6.  

14. Chlewik, z bali stawiany, słomą pokryty, długości łokci na miarę warszawską 18, szerokości 5, wysokości 3. [Potrzebuie] przyciesi nowych, poprawienia dachu.

15. Chlewy, z bali stawiane, słomą pokryte, długości łokci na miarę warszawską 35, szerokości 9, wysokości 3. [Potrzebuie] przyciesi i poprawy dachu.

16. Staynie z wozownią stoią bez użytku, z bali stawiane, bez kozłów i dachu, długości łokci na miarę warszawską 60, szerokości 15, wysokości 4. Na nic nie zdatne, potrzeba nowego postawienia.

17. Kloaki, z desek stawiane, pod szkudłami, długości łokci na miarę warszawską 3, szerokości 3, wysokości 4. [Potrzebuie] drzwi.

18. Tarnia z cegielni zupełnie zruynowana, z lepianki stawiana, bez pokrycia, długości łokci na miarę warszawską 17, szerokości 19, wysokości 3.  

19. Piekarnia z kominem bez zrembu i kozłów, z lepianki stawiana, bez pokrycia, długości łokci na miarę warszawską 7, szerokości 7, wysokości 4.  

20. Chałupa w ogrodzie stara, zupełnie zruynowana, w którey mieszka Marenika? komornica, z dylów łupanych stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 15, szerokości 8, wysokości 4. [Potrzebuie] pokrycia nowego dachu i przyciesi.

Ogród częścią warzywny, częścią owocowy od wsi płotem chruścianym od dworu żerdziami ogrodzony.

Zabudowania wieyskie.

Na Bugaiu.

1. Karczma, w którey mieszka Michał Filusiński karczmarz, z bali rzniętych stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 39, szerokości 12, wysokości 4. [Potrzebuie] dachu zreperowania.

2. Staynia zaiezdna, z bali rzniętych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 23, szerokości 14, wysokości 4. [Potrzebuie] dachu zreperowania.

3. Kuźnia, z bali rzniętych stawiana, gontami pokryta, długości łokci na miarę warszawską 22, szerokości 12, wysokości 4. ... dachu nowego.

4. Stodoła, z dyli łupanych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 20, szerokości 9, wysokości 4.  

5. Chałupa zupełnie zruynowana, w którey Łukasz Kurek komornik, o iedney izbie, z bali rzniętych i łupanych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 20, szerokości 8, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

Chlewy, z chrustu stawiane, słomą pokryte, długości łokci na miarę warszawską 18, szerokości 8, wysokości 3.

6. Chałupa w średnim stanie, w którey mieszkaią Wincenty Kurek z Piotrem Głowińskim zagrodnicy, z bali rzniętych stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 23, szerokości 17, wysokości 5.  

Chlewik, z bali rzniętych stawiany, słomą pokryty, długości łokci na miarę warszawską 9, szerokości 17, wysokości 4.

Oborka, z bali rzniętych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 12, szerokości 9, wysokości 4.

Stodoła, z bali rzniętych i łupanych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 44, szerokości 12, wysokości 4.

W Włyniu.

7. Znaki chałupy zupełnie rozwaloney.

Stodoła przy tym placu, z bali łupanych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 22, szerokości 12, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

Obora, z bali w słupy stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 12, szerokości 7, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

Komórka, z bali w słupy stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 6, szerokości 7, wysokości 3.

8. Chałupa zdezelowana, stara, w którey Błażey Grzelak zagrodnik mieszka, z bali stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 27, szerokości 10, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

Oborka, z dylów łupanych w słupy stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 9, szerokości 3, wysokości 4.  

Stodoła, z różnych dylów stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 11, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

9. Chałupa stara, w którey Ludwik Ochocki komornik mieszka, z bali w kostki stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 23, szerokości 11, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

Stodoła, z bali łupanych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 22, szerokości 12, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

10. Chałupa stara, w którey Michał Rybak zagrodnik mieszka, z bali i kostkowego stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 24, szerokości 9, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

Obora, z kostkowego okrągłego stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 9, szerokości 9, wysokości 4. [Potrzebuie reperacyi] dachu.

Obórka, z chrustu stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 12, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z kostkowego okrągłego stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 12, wysokości 3.

11. Chałupa stara, w którey Jakub Kurek zagrodnik mieszka, z bali stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 24, szerokości 9, wysokości 4.  

Obora, z drzewa kostkowego stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 15, szerokości 7, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

Stodoła, z drzewa kostkowego stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 10, wysokości 4.  

12. Chałupa stara, w którey Stanisław Ochecki zagrodnik mieszka, z bali stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 24, szerokości 9, wysokości 4.  

Obora, z bali stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 15, szerokości 8, wysokości 4.  

Chlew, z kostkowego okrągłego stawiany, słomą pokryty, długości łokci na miarę warszawską 4, szerokości 9, wysokości 4.  

Stodoła, z bali stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 20, szerokości 9, wysokości 4.  

13. Chałupa stara, w którey Walenty Mordal zagrodnik mieszka, z dylów łupanych stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 26, szerokości 8, wysokości 4. [Potrzebuie reperacyi] dachu.

Obora, z bali łupanych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 14, szerokości 15, wysokości 3.  

Stodoła, z dylów i kostkowego stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 24, szerokości 12, wysokości 4.  

14. Chałupa, w którey Marcin Ochecki zagrodnik mieszka, z bali stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 18, szerokości 9, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

Obora z szopą, z dylów i okrągłego kostkowego stawiane, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 24, szerokości 12, wysokości 3.  

Stodoła, z dylów i okrągłego kostkowego stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 10, wysokości 3.

15. Chałupa stara, w którey Kazimierz Glinkowski zagrodnik i karczmarz mieszka, z bali stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 13, wysokości 4. [Potrzebuie] iedney ściany przestawienia i dachu nowego.

Stodoła, z bali starych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 32, szerokości 13, wysokości 4.  

Stodoła druga, z dylów i zrzynków stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 25, szerokości 9, wysokości 4.

Obora, z okrąglaków i zrzynków stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 16, szerokości 8, wysokości 3.

16. Chałupa stara, w którey Kazmierczak Kanty komornik mieszka, z bali stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 25, szerokości 13, wysokości 4.  

Obora, z dylów łupanych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 16, szerokości 8, wysokości 3.  

Chlewik, z chrustu stawiany, słomą pokryty, długości łokci na miarę warszawską 9, szerokości 6, wysokości 3.

17. Chałupa nowa, w którey Szymon Kurek zagrodnik mieszka, z bali rzniętych stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 13, wysokości 4.  

Stodoła, z zrzynków stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 25, szerokości 9, wysokości 4.  

Obora, z dylów stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 16, szerokości 8, wysokości 3.

18. Chałupa nowa, w którey Andrzey Lubiatowski zagrodnik mieszka, z bali stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 13, wysokości 4.

Stodoła, z bali stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 25, szerokości 9, wysokości 4.  

Obora, z dylów łupanych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 16, szerokości 8, wysokości 3.

19. Chałupa nowa, w którey Fabian Czyżewski zagrodnik mieszka, z bali rzniętych stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 13, wysokości 4. [Potrzebuie reperacyi] dachu w części.

Stodoła, z zrzynów stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 25, szerokości 9, wysokości 4.

Obora, z bali i zrzynów stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 16, szerokości 8, wysokości 3.

20. Chałupa nowa, w którey Wawrzyniec Grzelak zagrodnik mieszka, z bali rzniętych stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 13, wysokości 4.

Stodoła, z bali i zrzynów stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 25, szerokości 9, wysokości 4.

Obora, z starych dyli stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 16, szerokości 8, wysokości 3.

21. Chałupa nowa, w którey Kacper Czyżewski zagrodnik mieszka, z bali rzniętych stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 13, wysokości 4.  

Stodoła, z bali rzniętych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 25, szerokości 9, wysokości 4.

Obora, z bali stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 16, szerokości 8, wysokości 3.

22. Chałupa nowa, w którey Waleryan Czyżewski zagrodnik i Jakub Musiał zagrodnik mieszkaią, z bali rzniętych stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 13, wysokości 4.  

Stodoła, z zrzynów i bali stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 25, szerokości 9, wysokości 4.

Obora, z starych bali stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 16, szerokości 8, wysokości 3.

23. Chałupa nowa, w którey Gabryel Olczak zagrodnik i Dyonizy Rybak zagrodnik mieszkaią, z bali rzniętych stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 24, szerokości 16, wysokości 4.  

Stodoła, z bali rzniętych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 25, szerokości 9, wysokości 4.

Stodoła, z bali rzniętych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 25, szerokości 9, wysokości 4.

Obórka, z okrąglaków stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 6, szerokości 6, wysokości 3.

Obórka, z okrąglaków stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 6, szerokości 6, wysokości 3.

24. Chałupa nowa, w którey Urban Owczarek, Walenty Owczarek zagrodnicy mieszkaią, z bali rzniętych stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 31, szerokości 17, wysokości 4.  

Stodoła o dwóch boiowiskach, z bali starych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 40, szerokości 15, wysokości 4.

25. Chałupa za mostem stara, w którey Antoni Arczyński? zastempca Wóyta tey gminy mieszka, z bali rzniętych stawiana, o czterech izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 31, szerokości 17, wysokości 4.  

26. Chałupa stara pusta, w którey Franciszka Kowalczykowa komornica mieszka, z drzewa kostkowego stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 12, szerokości 7, wysokości 3. Potrzeba przestawienia.

Siedliska za Sadem.

27. Chałupa stara, w którey Marcin Czyżewski zagrodnik mieszka, z drzewa kostkowego stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 28, szerokości 10, wysokości 4. [Potrzebuie] dachu nowego, przyciesi.

Obora, z dylików stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 16, szerokości 9, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa kostkowego stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 17, szerokości 12, wysokości 4.

28. Chałupa stara, w którey Tomasz Musiał zagrodnik mieszka, z bali rzniętych stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 24, szerokości 11, wysokości 4. [Potrzebuie reperacyi] dachu całego.

Obora, z dyli stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 12, szerokości 9, wysokości 4. [Potrzebuie reperacyi] dachu całego.

Chlewy, z okrąglaków stawiane, słomą pokryte, długości łokci na miarę warszawską 10, szerokości 6, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] dachu całego.

29. Chałupa stara, w którey Józef Czyżewski zagrodnik mieszka, z dylów stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 18, szerokości 11, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

Obora, z dylów stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 28, szerokości 11, wysokości 3.

Chlewy, z dylów stawiane, słomą pokryte, długości łokci na miarę warszawską 26, szerokości 9, wysokości 3.

Stodoła, z kostkowego stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 27, szerokości 15, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

30. Chałupa stara, w którey Felicyan Mordal zagrodnik mieszka, z bali stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 27, szerokości 9, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

Obora, z dyli stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 13, szerokości 9, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

Chlewy, z kostkowego drzewa stawiane, słomą pokryte, długości łokci na miarę warszawską 9, szerokości 6, wysokości 3. Złe.

Stodoła, z łupanych bali stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 27, szerokości 15, wysokości 3.

31. Chałupa stara, w którey Marcin Pokorski zagrodnik mieszka, z bali stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 224, szerokości 9, wysokości 4. Zła.

Obora, z dyli łupanych stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 18, szerokości 9, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.

Stodoła, z bali stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 30, szerokości 12, wysokości 4.

32. Chałupa stara, w którey Bartłomiey Pawlak zagrodnik mieszka, z bali stawiana, o iedney izbie, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 27, szerokości 10, wysokości 4.   

Obora, z okrąglaków stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 21, szerokości 9, wysokości 4.

Na Pustkowiu Ulesie

33. Chałupa stara, w którey Kacper Musiał borowy i karczmarz mieszka, z bali rzniętych stawiana, o dwóch izbach, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 23, szerokości 13, wysokości 4.  

Obórka, z balików stawiana, słomą pokryta, długości łokci na miarę warszawską 13, szerokości 5, wysokości 3.  

Wzmiankowano Mappe jeometryczną Dobr Włynia sporządzoną przez jeometrę przysięgłego J.K.M Dorsztein w 1821 roku a przez jeometrę przysięgłego Olędzkiego rejestrem pomiarowym w 1834 roku szczegółowo opisaną. Wymieniono nazwy pól: Folwark (za wsią ku Kamionaczowi), Olszyny (w łąkach), Przymiarki (w łęgu za Silnikiem pod Drogą Kowalską), Zalesie (w łęgu za Silnikiem pod Drogą Kowalską), Kisiele (w łęgu za Drogą Kowalską między Strugą i Rzeką Wartą), Podgawronie (w łęgu za Drogą Kowalską między Strugą i Rzeką Wartą), Gawrony, Przydatki, Mały Ług, Nowinki, Stare Łąki, Stara Dębina, nazwy pastwisk: Silnik, Kępa, Jezioro (za Bugajem przy Grobli), inne: Jezioro (za wsią ku Nubelli), Ustępy, Wielki Ług, Osiki Małe, łęg Kościuszki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz