-->

niedziela, 16 stycznia 2022

Inwentarz Rakowice (1870)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Rakowice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1961. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w dobrach Rakowice w zbudowaniach dworskich, Okręgu i Powiecie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiej, dnia dziewiętnastego / trzydziestego pierwszego stycznia tysiącznego ośmsetnego siedmdziesiątego roku."

Dobra ziemskie Rakowice należące do Ksawery z Kobierzyckich żony Zygmunta Rudnickiego, zajęte zostały przez Komornika na rzecz i na żądanie Franciszki z Sztolcembergów Amowiczowej, po Szymonie Amowiczu pozostałej wdowy w imieniu własnym oraz jako nabywczyni sched od sukcesorów: Wojciecha Góreckiego, Józefy z Góreckich Szymanowskiej żony Franciszka Szymanowskiego, Rozalii z Góreckich żony Antoniego Niedzielskiego, Katarzyny z Góreckich żony Pawła Fliderskiego, Józefy z Witońskich (pozbywczyni praw na rzecz Franciszki Amowicz) i Piotra małżonków Woźniakowskich oraz na żądanie księdza Franciszka Zielińskiego, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 1125 rsr. z procentem i 750 rsr. dla księdza Zielińskiego. Od roku 1860 Rakowice znajdują się w dzierżawnej posesji Karola Dehnel.


1. Dwór o trzech kominach, sześciu pokojach, dwóch sieniach, jednej kuchni, w tym zamieszkuje Karol Dehnel dzierżawca tych dóbr, z drzewa i cegły budowany, gontami kryty, długości arszynów 25, szerokości 35, wysokości 4.

2. Studnia przy dworze, przy tej jest pompa.

3. Ogród owocowy i warzywny przy dworze, w którym się mieści drzew rodzajnych jako to gruszek, jabłoni, śliwek, tereśni, wisien i brzoskwin około sztuk stu sześciu. W tym ogrodzie drzew dzikich około sztuk ośmdziesięciu sześciu, krzewów agrestu i święto janek około sztuk pięćdziesięciu sześciu.

4. Obory, stajnie, chlewy i wozownie podjednym dachem na podmurowaniu z kamieni, z drzewa budowane, słomą i gontami kryte, długości arszynów 79, szerokości 20, wysokości 4.

5. Stodoła o jednem klepisku, z drzewa budowane, gontami kryta, długości arszynów 50, szerokości 20, wysokości 6.

6. Owczarnia i wolarnia pod jednym dachem, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 72, szerokości 19, wysokości 5.

7. Stodoła druga o trzech klepiskach na podmurowaniu, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 120, szerokości 20, wysokości 6.

8. Studnia w podwórzu balami ocembrowana przy tey jest żuraw i wiadra okute do nabierania wody.

9. Spichrz, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 25, szerokości 18, wysokości 5.

10. Dom karczma o jednym kominie, w tym mieszkają ludzie dworscy, lecz na teraz szynku trunku nie masz, z drzewa budowana, gontami krytay, długości arszynów 29, szerokości 13, wysokości 5.

11. Kuźnia w tej wszelkie porządki kowalskie są własnością dzierżawcy Karola Dehnel, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 12, szerokości 9, wysokości 3 1/2.

12. Gołębnik na słupie w podwórzu

13. Kloak o jednem przedziale, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 3, szerokości 3, wysokości 3.

14. Gorzelnia ojednym kominie na podmurowaniu z cegły, pod tą są piwnice z cegły wymurowane, wszelkie apparata jakie się w gorzelni znajdują są wyłączną własnością dzierżawcy Karola Dehnel, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 33, szerokości 21, wysokości 8.

15. Szopa do kieratu przy gorzelni, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 16, szerokości 16, wysokości 8.

16. Studnia przy gorzelni balami ocembrowana i balami przykryta.

17. Dom o jednym kominie, w tym mieszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 25, szerokości 14, wysokości 3 1/2.

18. Chlewiki przybudowane przy domu, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 6, szerokości 13, wysokości 3.

19. Dom drugi w tym mieszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, gliną wyrzucany wewnątrz, gontami kryty, długości arszynów 17, szerokości 11, wysokości 3.

20. Sklep z cegły palonej wymurowany i trzema kryty gontami, długości arszynów 18, szerokości 12, wysokości 2.

21. Dom o jednym kominie z drzewa wybudowany, w tym mieszkają ludzie dworscy, gontami kryty, długości arszynów 27, szerokości 17, wysokości 4.

22. Chlewiki, z drzewa budowane, słomą i gontami kryte, długości arszynów 15, szerokości 6, wysokości 2 1/2.

23. Stawki trzy, w części zarybione.

Około zabudowań i ogrodu są ogrodzenia z żerdzi łupanych w parniki kołkami zwiercane.


 

1 komentarz: