-->

sobota, 4 grudnia 2021

Inwentarz Zadąbrowie (1839)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Zadąbrowie. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1881. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


Dobra ziemskie Zadąbrowo inaczej zwane Zadąbrowice składające się z folwarku i wsi zarobnej tej nazwy oraz Pustkowia Poddębina położone w Powiecie Wartskim, Obwodzie i Gubernii Kaliskiej, gminie Zadąbrowo, należące do sukcesorów Floriana Szeliskiego to jest: braci Piotra i Michała Szeliskich, na żądanie dzierżawcy dóbr Zadąbrowo Antoniego Dąbrowskiego zajęte zostały przez Komornika Tomasza Kozłowskiego na sprzedaż publiczną w drodzę przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 9000 złotp. z większej sumy początkowej 100000 złp. a po opłacie listami zastawnymi z sumy 83000 złp. pochodzącej.

Zabudowania dworskie w wsi Zadąbrowo.

1. Dwór z wystawą na czterech słupach, o czterech pokojach, schowaniu, kredensie i sieni, budowany z bali gliną z wapnem zewnątrz i wewnątrz obrzucony, z kominem murowanym, dach gontem kryty, długi miary warszawskiey łokci 26, szeroki 16, wysoki 4.

2. Kuchnia o dwóch izbach, komorach i jednej sieni, budowana z bali w słupy, wewnątrz obrzucona, z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 26, szeroka 13, wysoka 4.

3. Staynie budowane z bali rzniętych, w słupy na podmurowaniu kamiennem, dach słomą kryty, długie miary warszawskiey łokci 38, szerokie 11, wysokie 4.

4. Chlewy i kurniki nowo postawione i nie dokończone, budowane z bali rzniętych w słupy na podmurowaniu kamiennem, dach słomą kryty, długie miary warszawskiey łokci 31 1/2, szerokie 13, wysokie 4.

5. Owczarnia nowa, budowana w ryglówkę w słupy na podmurowaniu, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 65, szeroka 17, wysoka 4.

6. Stodoła o 3ch klepiskach, budowana z bali w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 125, szeroka 16, wysoka 4. Przestawienia [potrzebuje].

7. Stodoła o 1 klepisku, budowana z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 42, szeroka 15, wysoka 4.

8. Obory budowane z drzewa kostkowego i bali w słupy, dach słomą kryty, długie miary warszawskiey łokci 57, szerokie 16, wysokie 3.

9. Chlew przystawiony do teyże budowany z dyli w słupy, dach słomą kryty, długi miary warszawskiey łokci 15, szeroki 8, wysoki 3.

10. Szopa czyli bróg na słupach na zboże, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 42, szeroka 14, wysoka 6.

11. Gołębnik nowy na słupie.

Studnia drzewem ocembrowana z żurawiem, zwojem i wiadrem okutem, przy której są dwa koryta do pojenia inwentarza.

11. Szpichrz budowany z bali na węgieł i słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 14 1/2, szeroka 12, wysoka 4.

12. Buda dla psów budowana z desek w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 3 1/2, szeroka 3 1/2, wysoka 3.

13. Piece dwa do suszenia lnu, pod szopą na słupach, budowane z cegły murowane z kominem lepionym, dach słomą kryty.

Sklep w ziemi na warzywo przy kuchni drzewem wyłożony i ziemią kryty.

Podwórze i dziedziniec oraz ogród owocowy z tyłu dworu, ogrodzone są płotami z żerdzi łupanych w słupy i sparniki.

Zabudowania wieyskie.

1. Chałupa z wystawą o jednej izbie, komorze i sieni, budowana z drzewa kostkowego na węgieł z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 20, szeroka 8 1/2, wysoka 3 1/2.

Obora budowana z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 17, szeroka 6, wysoka 3.

Stodoła budowana z okrąglaków i dyli w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 20, szeroka 12, wysoka 4.

2. Chałupa o 1 izbie i sieni łącznie z chlewikiem, budowana z drzewa kostkowego w węgieł z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 25, szeroka 9, wysoka 3 1/2. Przestawienia [potrzebuie].

Obórka, staynia i szopa, budowane z dyli w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 8, wysoka 3.

Studzienka drzewem ocembrowana z żurawiem.

Stodoła budowana z drzewa okrąglaków i żerdzi w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 25, szeroka 12, wysoka 4.

3. Chałupa o 1 izbie i sieni, budowana z drzewa kostkowego i dyli w słupy z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 17, szeroka 10, wysoka 4. Upadkiem grozi.

4. Chałupa o jednej izbie i sieni łącznie z oborką, budowana z różnego drzewa w słupy z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 17, szeroka 8, wysoka 3 1/2.

5. Chałupa o trzech izbach, komorze i sieni przy której są przystawione dwa małe chlewiki, budowana z drzewa kostkowego z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 22, szeroka 11, wysoka 3 1/2. Zawaleniem grozi.

Stodoła nowa budowana z bali na węgieł, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 30, szeroka 15, wysoka 4.

6. Chałupa o 1 izbie, komorze i sieni, budowana z drzewa kostkowego na węgieł, z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 9, wysoka 3 1/2.

Obórka budowana z dyli w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 11, szeroka 7, wysoka 4.

Stodoła budowana z dyli i żerdzi łupanych, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 19, szeroka 11, wysoka 4.

7. Chałupa o 1 izbie, sieni z szopą, budowana z drzewa kostkowego na węgieł, z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 16, szeroka 7, wysoka 4.

Obórka budowana z okrąglaków, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 10, szeroka 5, wysoka 3.

8. Chałupa o jednej izbie, sieni z chlewikiem, budowana z drzewa kostkowego z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 15, szeroka 6, wysoka 3. Zawaleniem grozi.

9. Chałupa o 1 izbie, sieni z obórką, budowana z drzewa kostkowego z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 31, szeroka 9, wysoka 4.

Stodoła, budowana z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 10, wysoka 3. Zawaleniem grozi.

10. Karczma o dwóch izbach, komorze i sieni, budowana z bali w słupy z kominem z pecy murowanym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 25, szeroka 11, wysoka 3 1/2.

Staynia wjezdna, budowana z bali w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 39, szeroka 16, wysoka 4.

11. Kuźnia z mięszkaniem dla kowala, budowana z bali w słupy z kominem z surówki, dach gontami kryty, długa miary warszawskiey łokci 19, szeroka 9, wysoka 3 1/2.

Obórka budowana z różnego drzewa, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 13, szeroka 10, wysoka 3.

12. Chałupa o jednej izbie, sieni i komorze, budowana z drzewa starego w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 9, wysoka 3. Zupełnie zdezelowana.

13. Chałupa o jednej izbie, komorze i sieni, do której przystawiony chlewik, budowana z dyli w słupy z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 19, wysoka 3.

Studzienka drzewem ocembrowana bez żurawia.

14. Chałupa o 1 izbie, komorze i sieni, budowana z drzewa kostkowego w słupy, z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 8, wysoka 3 1/2.

Obora i Staynia, budowane z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 6, wysoka 4. Zawaleniem grozi.

Stodoła budowana z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 19, szeroka 11, wysoka 4. Przestawienia [potrzebuie].

Stodoła budowana z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 11, wysoka 4. Przestawienia [potrzebuie].

15. Chałupa o 2 izbach, 2 komorach i sieni, budowana z bali w słupy, z kominem z surówki, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 20, szeroka 11, wysoka 4.

16. Chałupa czworaki nowo postawiona, niedokończona, budowana z bali rzniętych w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 30, szeroka 17, wysoka 4.

17. Chałupa nowe czworaki budowana z bali rzniętych w słupy z kominem z surówki, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 30, szeroka 17, wysoka 4.

Pustkowie Podębina

1. Chałupa o 2ch izbach, komorze i sieni, budowana z drzewa kostkowego na węgieł z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 24, szeroka 12, wysoka 3. Zawaleniem grozi.

Obórka budowana z żerdzi w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 9, szeroka 8, wysoka 3. Zawaleniem grozi.

Następnie opisano posadę włościan (wymieniono karczmarza Macieja Szymańskiego z Zadąbrowia, karczmarza Jana Grajczyka z Poddębiny, Szymona Gałęskiego kowala), wysiewy, rozległość dóbr, podatki, bory.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz