-->

poniedziałek, 13 grudnia 2021

Inwentarz Małków (1874)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Małków. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1841. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

Na żądanie Pauliny z Wierzchlejskich Biernackiej, wdowy po Kazimierzu Biernackim Komornik Romuald Pinowski w poszukiwaniu sumy rs. 60000 z procentem zajął dobra ziemskie Małków Cielecki na przymuszoną sprzedaż. Dobra były w tym czasie dzierżawione przez Władysława Miśkiewicza.

Zabudowania Dworskie Folwarku Małków Cielecki

1. Pałac na znacznie wysokiej górze z której nawet odleglejsze okolice się przedstawiają, z suterynami i piwnicami pod takowym, masiw z cegły palonej murowany, papą czyli tekturą smołowcową kryty, w około którego to dachu oprowadzone są rynny blaszane do ścieku wody, zaś z frontu tegoż pałacu po bokach są dwie wystawy czyli ganki oszklone oraz główne schody żelazne do pałacu tego prowadzące z dachem blaszanym po nad takowemi na słupkach żelaznych urządzonym ganek formujące, przy którym czyli przy tych schodach są dwa słupy żelazne do postawienia na takowych latarni czyli lamp do oświetlenia, po obydwóch bokach tegoż pałacu są także schody drewniane do tegoż pałacu prowadzące, a pod takowemi urządzone wejścia do suteryn i piwnic, w pałacu tym podłogi są w tafle z desek układane, piece kaflane, pokoje niektóre olejno a niektóre farbą malowane a niektóre tapetowane, w pałacu tym mieszka matka i Główna opiekunka nieletnich rodzeństwa Biernackich właścicieli dóbr tych wraz z temiż.
Pałac ten otacza park czyli ogród dziki obejmujący w sobie drzewa dzikie akacje, kasztany, brzezinę a przeważnie dęby, dziedziniec i wjazd na takowy przed frontem pałacu jedynie otoczony jest barjerami z drzewa, ogród zaś rzeczony czyli park z powodu jak się powiedziało górzystego położenia tamującego przystęp nie jest ogrodzony w którym w pobliskości pałacu są kloaki o dwóch przedziałach z drzewa i desek zbudowane gontami kryte.
Na przeciw powyższego pałacu po drugiej stronie traktu przez folwark ten Małków przechodzącego są zabudowania gospodarcze z rzeczonego pałacu zupełnie widoczne takie:

2. Oficyna z dwóch do siebie dobudowanych części składająca się z drzewa w słupy z bali zbudowana, gontami kryta, o trzech kominach murowanych w tej mieszka dzierżawca dóbr tych Władysław Miśkiewicz.

3. Chlew od tyłu powyższej officyny pod ścianą takowej z drzewa o dwóch przedziałach zbudowany gontami kryty.

4. Kloaka także od tyłu powyższej officyny uważając o jednym przedziale z drzewa i desek zbudowana gontami kryta.

5. Gorzelnia z piwnicami i składami pod takową oraz z jednym pawilonem przy wejściu do tej gorzelni po lewej stronie uważając będącym, jednę całość z tą gorzelnią stanowiącym, masiw z cegły palonej wymurowana, papą czyli tekturą smołowcową kryta o dwóch kominach murowanych, drugi bowiem pawilon po prawej stronie przy wejściu do tej gorzelni będący, są to obory niżej pod pozycją 7 opisane oddzielny budynek stanowiące, gorzelnię tę prócz opisanego budynku składają: 1. Aparat gorzelniany, maszyna pistoryusza składająca się z dwóch garncy, ogrzewacza, trzech talerzy, kotła parowego, nilera?, rur potrzebnych na zacier 57 wierteli czynny? w stanie użytecznym. 2. Wanien fermentacyjnych z żelaznemi obręczami sztuk 8. 3. Kadek drożdżowych ośm. 4. Parnik na 27 1/2 wierteli. 5. Kadź zacierna z żelaznem mieszczeniem. 6. Młynek żelazny do gniecenia kartofli na postumencie drewnianym. 7. Młynek do suchego słodu. 8. Gniotownik żelazny do słodu zielonego. 9. Pompa miedziana do roboty z miedzianemi rurami. 10. Płuczka do kartofli drewniana z workiem żelaznym. 11. Pasów rzemiennych 4 w złym stanie. 12. Zalewnia do moczenia jęczmienia. 13. Dwie watki miedziane do drożdży. 14. Suszarnia do suszenia z blachy żelaznej. 15. Kieret? drewniany z żelaznemi trybami. 16. Kilsztok z werkiem żelaznym do mieszań. 17. Elewator z pasem parcianym i koszykami drewnianemi do ciągnienia kartofli. 19. Rezerwuar drewniany z żelaznemi obręczami. 20. Wiadro miedziane, lej i pompka miedziana. 21. Młynek żelazny stary zdezelowany do gniecenia kartofli. 22. Kran przy odbiorniku mosiężny. 23. Kran w rakiety mosiężny i pompka u kotła parowego z drewnianem tłokiem. 24. Graca? żelazna i szufla żelazna.

6. Obora w prostej linii rzeczonego pawilonu gorzelni przy wejściu do takowej po lewej stronie będącego masiw z cegły palonej murowana, papą czyli tekturą smołowaną kryta, którą od rzeczonego pawilonu przegradza brama pomiędzy tymże pawilonem a opisującą się oborą będącą, o drzwiach czyli wrotniach dwuskrzydłowych na zawiasach i hakach urządzona, prowadząca na podwórze, które opisująca się obora zaraz niżej pod pozycją 7 opisująca się okalają, a wśród którego to podwórza są studnia cegłą ocembrowana z której woda urządzonemi rurami przeprowadza się do powyżej pod pozycją 5 opisanej gorzelni, studnia wywarna, chlewik murowany papą kryty oraz chlewik do tegoż chlewika dobudowany i dwa oddzielne chlewiki z drzewa zbudowane gontami kryte.

7. Obora druga masiw murowana, papą czyli tekturą smołowcową kryta przedstawiająca niejako jak to wyżej powiedziano pawilon gorzelni.

8. Wozownia, stajnie cugowe i fornalskie w poprzek obory pod pozycją 7 opisanej pod jednym dachem massiw z cegły palonej wymurowane, z przybudowaniami w prostej linii do takowych podobnież z cegły palonej od tyłu z drzewa porządkarnią i sieczkarnią co wszystko tak jest pobudowane jak gdyby jeden budynek stanowiło który jest papą czyli tekturą smołowcową kryty, przed frontem którego to budynku oraz frontem obory pod pozycją 7 opisanej jest podwórze sztachetami drewnianemi ogrodzone a wśród którego jest

9. Studnia z pompą do wydobywania wody a przed nią koryto drewniane do pojenia inwentarza po za budynkami powyżej pozycjami 5, 6, 7 i 8 opisanemi jest

10. Ogród warzywny i owocowy od strony traktu  przez folwark ten Małków przechodzącego jedynie rowem i wałem z ziemi usypanym oddzielony.

Dalej przy wyjściu z oficyny powyżej pozycją 2 opisanej po prawej ręce uważając są

11. Kuźnia murowana papą czyli tekturą smołowcową kryta o jednym kominie kowalskim po nad dach wymurowanym, w której znajduje się miech kowalski, dwa kowadła, szrubsztaki, dwanaście pilników i kamień do ostrzenia.

12. Ogród drugi owocowy i warzywny począwszy od powyżej pod pozycją 2 opisanej oficyny i od strony traktu przez folwark ten Małków przechodzącego płotem w słupy i deski urządzonym ogrodzony.

13. Stodoła masiw z cegły palonej murowana od okapu i od strony szczytów gontami a dalej słomą kryta o dwóch klepiskach i tyluż na przestrzał dwuskrzydłowych wrotnicach.

14. Stodoła druga łącznie zpichrzem piętrowym massiw z cegły palonej murowanym w sposób takiże stodołe stanowią dwa sąsieki po bokach spichrza będące z tych jeden gontami a drugi od okapu i szczytów także gontami a dalej słomą kryte, gdyż spichrz jak się powiedziało w środku tej stodoły pobudowany dachówką jest kryty, pod jednem sąsiekiem tej stodoły są piwnice murowane.
Pomiędzy budynkami tej stodoły i spichrza a stodołą pod pozycją 13 opisaną jest przeprowadzony płot z drzewa i desek w kształcie sztachet urządzony wśród którego od strony traktu przez folwark ten przechodzącego jest brama wjazdowa i furtka do wejścia.

15. Stodoła trzecia także massiw z cegły palonej wymurowana od okapu i szczytów gontem a dalej słomą kryta o dwóch klepiskach i tyluż na przestrzał dwuskrzydłowych wrotniach.
Dalej wśród wsi Małków przy trakcie z folwarku Małków do miasta Sieradza prowadzącym po lewej stronie takowego uważając są:

16. Koszary dwanaścioraki dla ludzi dworskich N. tablicy 4 oznaczone, na podmurowaniu z cegły urządzonem, z drzewa w słupy z bali zbudowane, gontami kryte, o kominie murowanym.

17. Dom karczma dworska N tablicy 9 oznaczony na podmurowaniu z cegły urządzonem z drzewa w słupy z bali zbudowany o jednym kominie murowanym, połowa którego to domu przy wejściu do takowego po lewej stronie gontami kryta, stanowi własność dworską, a druga należy do uwłaszczonego włościanina. Od tyłu powyższej karczmy uważając jest oborka z drzewa zbudowana słomą kryta.

18. Studnia obok powyższej karczmy balami ocembrowana z żurawiem do wydobywania wody.
Po drugiej zaś stronie rzeczonego wyżej traktu na wprost koszar pod pozycją 16 opisanych jest:

19.Chałupa dla pachciarza N. tablicy 6 oznaczona na podmurowaniu z cegły urządzonem z drzewa w słupy z bali zbudowana, słomą kryta o jednym kominie murowanym pod tylną ścianą której to chałupy jest dobudowana z drzewa obórka słomą kryta, jak mieszkający w tej chałupie pachciarz dzierżawcy dóbr tych Lewek Skorupa podał mająca być jego własna.

We wsi Duszniki są:
a mianowicie przy tejże wsi od strony folwarku Małków uważając przy trakcie tegoż folwarku do miasta Warty prowadzącego:

20. Koszary dwanaścioraki dla ludzi dworskich massiw z cegły palonej murowane, gontami kryte o trzech kominach murowanych.

21. Obora dla bydła ordynaryuszów dworskich na przeciw powyższych koszar drugiej stronie rzeczonego traktu na podmurowaniu z cegły z drzewa w słupy z bali zbudowane słomą kryta.
Przy drugim zaś końcu rzeczonej wsi Duszniki przyrzeczonym wyżej trakcie do miasta Warty prowadzącym są:

22. Dom karczma dworska wraz z stajnią wjezdną pod jednym dachem z cegły palonej wymurowana gontami kryta, o jednym kominie murowanym.

23. Studnia obok tej karczmy balami ocembrowana z żurawiem do wydobywania wody.

24. Chałupa dwojaki na górze z drzewa w słupy z bali zbudowana, słomą kryta, o jednym kominie murowanym.

"Działo się na gruncie dóbr Małków Cielecki Powiecie Turekskim dnia czternastego / dwudziestego szóstego października 1874 r."

Folwark Zmyślona

25. Domek mały na podmurowaniu z cegły urządzonem z drzewa w słupy z bali zbudowany gontami kryty o jednym kominie murowanym.

26. Owczarnia w poprzek powyższego domu massiw z cegły palonej wymurowana, gontami kryta.

27. Stodoła w poprzek powyższej owczarni a czołem na dom pod pozycją 25 opisany, w szczyty z cegły palonej a dalej z drzewa i desek zbudowana, słomą kryta o trzech klepiskach i tyluż na przestrzał dwuskrzydłowemi wrotniami.

28. Studnia balami ocembrowana z kołowrotem i łańcuchem oraz wiadrem okutem do wydobywania wody, nad którą to studnią jest urządzony dach, gontami kryty.

W tem miejscu nadmienia działający Komornik że nomenklatury o których dział Iszy wykazu hipotecznego zajmujących się dóbr Małków Cielecki wspomina mianowicie Folwark Młyn, Karczma Zmyślona z folwarku Dezerta, Karczma Rakówka oraz dwa Wiatraki, w tychże dobrach zajmowanych Małków Cielecki obecnie wcale nie egzystują.


Potem opisano grunta, wysiew, inwentarz żywy i martwy, służebności włościan, podatki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz