-->

piątek, 10 grudnia 2021

Inwentarz Dąbrówka Zgniła (1836)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Dąbrówka Zgniła. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1815. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie wsi Dąbrówki zgniłey części Litera A w zamięszkaniu dworskim, dnia dwudziestego siódmego października / ósmego listopada tysiąc ośmset trzydziestego szóstego roku."

Piotr Mierzewski dziedzic Dąbrówki litera A zadłużył się u Teodora Krąkowskiego, który dług ten scedował na rzecz Karola Wierusz Kowalskiego, ten zaś zażądał od Komornika Wincentego Gustowskiego egzekucji zaległości wraz z należnym procentem. Piotr Mierzewski nie zaspokoił żądań wierzyciela, stąd Komornik zajął pomienione dobra na sprzedaż publiczną.


1. Dwór z drzewa sosnowego w węgły, ściany zewnątrz i wewnątrz gliną wylepione, w którym cztery pokoje, a z tych trzy z podłogami i piecami z cegły a czwarty z podłogą z cegły, kuchnia bez podłogi, schowanie, komin murowany z cegły nie paloney, okucia u okien i drzwi proste, budynek ten stary, dach kryty szkudłami lecz te w części iuż popsuły się, i słomą mieyscami pokrycie nastąpiło, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 14, wysokości 4. Przyciesi trzeba podciągnąć i od dołu dać po pare nowych beli.

2. Spichrz w blochy rznięte w węgły stawiany, z drzwiami iednemi i zamkiem, z podłogą i posową z tarcic oraz z przegrodami z blochów do sypania zboża, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 10, wysokości 4. Przyciesi i ściany pognite.

3. Sklep w którym znayduią się trzy przegrody, z drzewa sosnowego w bale słupy stawiany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 7 1/2, wysokości 3. Potrzebuie znaczney reperacyi.

4. Staynia z komorką, wozownią i drwalnia, z drzewa sosnowego w bale, słupy stawiane, w którey podłoga, posowa i drzwi z szkoblami, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 9, wysokości 4.

5. Chlewy w których cztery przegrody, drzwi siedem na biegunach, z bali w słupy stawiane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22 1/2, szerokości 7, wysokości 3 1/2.

6. Owczarnia z wrotami na biegunach, w blochy łupane w węgły stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22 1/2, szerokości 9, wysokości 3 1/2. Zupełnie zdezelowana.

7. Obora z wrotami i drzwiami, z blochów łupanych w słupy stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 7 1/2, wysokości 3 1/2. Potrzebuie przyciesi i ścian nowych.

8. Stodoła o iednym klepisku, z bali i blochów łupanych w słupy stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 39, szerokości 15, wysokości 5. Pochylona, potrzebuie przyciesi, ścian.

Podwórze ogrodzone żerdziami i różnemi kawałkami.

9. Studnia z bali sosnowych cymbrowana.

10. Chałupa wieyska o iedney izbie, komorze i sieni, z blochów łupanych stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 7 1/2, wysokości 3. Zupełnie zdezelowana.

11. Chałupa dwojaki o dwóch izbach, sieni, z blochów ciesanych w węgły stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 37 1/2, szerokości 9, wysokości 3. Zupełnie zdezelowana.

Oborka przybudowana z drzewa starego w słupy.

12. Chałupa pojedyńcza o iedney izbie, sieni i komorze, z drzewa w słupy stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 8, wysokości 3. Potrzebuie znaczney reperacyi.

13. Chałupa pojedyńcza o iedney izbie, sieni i komorze, z drzewa łupanego w węgły stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 37 1/2, szerokości 7 1/2, wysokości 3. Potrzebuje reperacyi.

14. Chałupa pojedyńcza pusta o iedney izbie i komorze, z drzewa łupanego w węgły stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 8, wysokości 3. Zupełnie nie zdatna do mięszkania.

15. Stodołka wieyska stara, z chrustu w słupy stawiana, bez wrot, pusta, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 33, szerokości 7 1/2, wysokości 3.  

Przy opisie gruntów wzmiankowano: pastwisko Tokarzew, łąka Trzcinówka (przy Ocinie), łąka Trzcianka, pastwisko Kierzki, działek Kaczmica?, pole Przydziałek, wieś Żabiniec (przy Mantykach).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz