-->

poniedziałek, 1 listopada 2021

Inwentarz Papiernia Kochlew (1820)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Franciszka Lisieckiego z Wielunia z roku 1820a. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, numer aktu 131)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na folwarku Kochlow zwanym in territorio Dominii Krzeczow w Powiecie i Obwodzie Wieluńskim Woiewodztwie Kaliskiem położonego sytuowanym a mianowicie w Papierni tamże stoiącey zmarłego Jana Wagenbüchlera właśney dnia dwudziestego osmego miesiąca czerwca roku tysiącznego osmsetnego dwudziestego."

Notariusz Franciszek Lisiecki przybył do Papierni znajdującej się na terenie Folwarku Kochlew w celu spisania pozostałości po zmarłym papierniku Janie Wagenbüchler.


Tytuł I Budynek Papierni.
1. Budynek Papiernia na kanale długości łokci czterdzieści ośm i pół warszawskich, szerokości łokci pięć i pół otrzymuiący, szacowany złotych polskich siedm tysięcy.
Stan powyższey nieruchomości.
W izbie mieszkalney podłogi reperacyi potrzebuią, drzwi dwoie dobrych, iedne zdezelowane, sień brukowana kamieniami, drzwi pryncypalne dobre, wschody na górę dobre, kominy dwa murowane z cegły. Warsztat brukowany kamieniami, komin w tymże murowany do ogrzewania blazy służący połączony z wielkiemi kominami. W izbie czeladney podłoga zła, w komorze podłoga zniszczona. W młynicy i stępnicy pięc otworów czyli dziur w każdey ze czterech po cztery stąpory, w piątey stąporów pięć z bachami w każdym otworze żelaznemi, takie stąpory oprawne z klępami równie żelaznemi, żelazo dobre, drzewo zaś złe, podłogi i dziury w stępnicy, wał i koło zdezelowane, cztery obręcze, czopy dwa na wale dobre.

Tytuł II narzędzia i naczynia w powyższey Papierni znayduiące się. (pomijam opisanie)

Dalszy stan powyższey nieruchomości to iest budynku Papierni na kanale.
Wschody do olendra dobre, drzwi do młynicy zewnątrz budynku Papierni uważaiąc dobre, podłoga w całey młynicy zdezelowana, trzy góry z potrzebnemi tyczkami, posowami i gdzie wieszany bywa papier do wysuszenia tyczek naymniey brakuie sztuk sto dwadzieścia, wschody na góry prowadzące są w dobrym stanie, na trzeciey górze niemasz posowy tylko znayduie się ośmnaście kawałków tarcic, cały dach ze szkudeł na budynku Papierni na kanale iest zupełnie zły, pogródki osnowa przy teyże Papierni są zdezelowane.

Tytuł III zabudowanie do Papierni na kanale należące to iest kleiownia.
1. Budynek kleiownia długości łokci warszawskich dwadzieścia siedm szerokości łokci szesnaście i pół, wysokości łokci cztery i pół zawieraiący taxowany złotych polskich dwa tysiące ośmset.

Stan powyższey nieruchomości.
Na całym budynku kleiowni posowy niemasz, tylko nad izdebką mieszkalną iest posowa z tarcic dobre, na górze zaś trzydzieści kawałków z tarcic znayduiące się. Są dwie góry z tyczkami, których brakuie sztuk sto ośmdziesiąt, dach ze szkudeł zdezelowany. W chuściarni, gdzie chusty składane bywaią, podłoga nieco reperacyi potrzebuie, w szczycie dachu brakuie tarcic sztuk dziesięć, komin murowany z cegły z kuchenką do kotła służąca w kleiowni bruk kamieniami iest wymurowany, wschody dwoie na góre dobre, w izdebce mieszkalney okno dobre, i drzwi dobre, zaś w chuściarni okna z okiennicami lecz bez szkła.

Tytuł IV w kleiowni porządki będące. (
pomijam opisanie)

Tytuł V Budynek ze stayni, obory, wozowni, stodoły, sieczkarni składaiących.
1.  Tenże budynek długości łokci czterdzieści sześć i pół warszawskich, szerokości łokci dwanaście, wysokości łokci cztery obeymuiący taxowany zło pols. tysiąc ośmset.

Stan powyższey nieruchomości pod iednym dachem będącey.
W sieczkarni podłoga, na całym budynku posowa z żerdzi ułożona, dach cały ze szkudeł zły.

Tytuł VI Chlewy przy poprzedzaiącey.
Budowle stoiące.
1. Chlewy dwa, ieden długości łokci siedm i pół warszawskich, szerokości łokci sześć, wysokości łokci trzy i pół zawieraiący, taxowany złotych dwadzieścia.
Drugi długości łokci siedm, szerokości łokci pięć, wysokości łokci dwa obeymuiący, szacowany złotych dwanaście.

Stan powyższych nieruchomości.
1. Powyższe chlewy zupełnie zruynowane, dachy słomą pokryte, także złe.

Tytuł VII Piwnica murowana.
Taż piwnica z cegły wymurowana i cegłą sklepiona, długości łokci warszawskich ośm i pół, szerokości łokci pięć i pół, głębokości łokci dwa i pół zawieraiąca, taxowana złotych trzysta.

Stan powyższych nieruchomości.
Taż nieruchomośc iest w dobrym stanie, dach zaś słomą pokryty zły.

Tytuł VIII Budynek Papiernia na rzece.
Budynek Papiernia na rzece długości łokci dwadzieścia dziewięć warszawskich, szerokości łokci dwadzieścia i pół, wysokości łokci pięć obeymuiący, taxowany złotych polskich trzy tysiące.

Stan powyższey nieruchomości.
W tym budynku podłogi złe, wschody na góre prowadzące dobre, dwie góry z tyczkami do wieszania papieru na tychże, i posowami dobremi, dach cały ze szkudeł potrzebuie reperacyi, w szczycie dachu brakuie tarcic trzech, na górze brakuie tyczek sto ośmdziesiąt, komorka u teyże budowli znayduie się w dobrym stanie, w stępnicy pięć otworów czyli dziur, w każdey po cztery stąpory (w których brakuie klinów żelaznych sześć) z blachami i klinami żelaznemi, stąpory oprawne w obręcze żelazne, żelazo w dobrym stanie, stąpory zdezelowane, iakoteż wał i koło zruynowane, cztery obręcze, czopy dwie z korbą żelazną do prasy służącą dobre, pogrodki i osnowa przy budynku tym Papierni na rzece zdezelowane, komin w teyże budowli murowany do ogrzewania blazy służący.

Tytuł IX narzędzia i naczynia w powyższey Papierni na rzece stoiącey znayduiące się. (
pomijam opisanie)

Tytuł X młyn na rzece.
Tenże budynek długości łokci dwanaście i pół warszawskich, szerokości łokci iedenaście i iedna czwarta łokci, wysokości łokci cztery zawieraiący, szacowany złotych trzysta.

Stan powyższey nieruchomości.
Budynek cały w ścianach, podłogi i dach ze szkudeł zdezelowane.

Tytuł XI rębacz we młynie powyższym znayduiący się.
Rębacz do kraiania chust na wyrobienie papieru służących, w którym walec kuty żelazny z dwoma obręczami na cewiu, koło szalowe zwane lane żelazne, szlagbaum żelazny, z nosami dwoma i trzema szrubami wielkimi, ogólnie ze wszystkiem taxowany złotych czterysta polskich. Stan tegoż rębacza cały zruynowany.

Kolejne opisane tytuły pomijam czyli:

Tytuł XII Narzędzia i naczynia we młynie powyższym na rzece stoiącym znayduiące się.
Tytuł XIII Parkany i płoty.
Tytuł XIV Grunta ziemi.
Tytuł XV W izbie mieszkalney w Papierni na kanale będącey znayduią się różne rzeczy ruchome i effekta.
Tytuł XVI Effekta w alkierzu i ruchomości.
Tytuł XVI Suknie i bielizna spadkodawcy własne.
Tytuł XVII Konie.
Tytuł XVIII Porządki staienne.
Tytuł XIX Narzędzia rolnicze i różne sprzęty gospodarskie.
Tytuł XX Chusty w budyku kleiowni znayduiące się.

Na końcu opisano status passiva.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz