-->

niedziela, 31 października 2021

Inwentarz Rembieszów (1833)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Kajetana Szczawińskiego w Szadku z roku 1833, akt nr 183. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie dóbr Rembieszewa w Powiecie Szadkowskim sytuowanych, dnia czternastego lipca tysiąc osiemset trzydziestego trzeciego roku."

Rejent Powiatu Szadkowskiego zjawia się w Rembieszowie gdzie zastał Kajetana Pstrokońskiego (współdziedzica Rembieszowa zamieszkałego w wsi Łękińsku, który działał w swoim imieniu i w imieniu opiekunów nieletnich Juliany i Honoraty Pstrokońskich) i Andrzeja Kossowskiego dzierżawnego posesora tych dóbr. Obaj wzmiankowani zażądali od Rejenta, aby ten opisał stan dóbr.


W wsi Rembieszowie zabudowania dworskie.

1. Znajduje się dwór z bali rzniętych, gontami kryty, w kilku mieyscach naprawy potrzebujący, przez co w pokoju sypialnym, w środku sufitu znaczna część jest opadnięta, a w sionce z tego pokoju iedna ściana. W wewnątrz całki ten dwór na kliniki jest wyrzucony, świeżo nieodbielony. W wszystkich pokoiach podłogi z tarcic zwyczajne, w niektórych miejscach popsute, w sieniach brukowane, piece z cegieł stawiane z blachami do zasuwania luftów, u jednego tylko brakuje takieyże blachy. Drzwi jednych od sionki brakuje, a reszta drzwi zamkami, zawiasami i kluczami opatrzone, prócz do trzech drzwi brakuie zupełnie zamków, iednego rygla u siennych z frontu i kluczy jedenastu, sień tylko od ogrodu ma dubeltowe drzwi na rygiel zamykane, przyzwoicie okna okute i zaszklone, prócz dwóch zawias, jedenastu szrub, trzech rygli, i dwóch sztyftów pod zawiasy od dubeltowych okien co brakuie, szyb zaś stłuczonych jest trzynaście, a trzaśniętych i popękanych dziesięć, okiennic prócz par pięciu których brakuje, z resztą są wszystkie należycie okute. U kominka w sieni kaptur w pół oberwany, bliski upadnięcia. Dwa główne kominy nad dach wychodzące massiv murowane.

2. Lamus massiv murowany nieodświeżony, drzwi do niego żelazne, z zamkiem i kluczem, u spodu brakuje czterech arkuszy blachy, a trzy nadpsute, okienko niezaszklone, z kratą żelazną rzadką i drewnianą gęstą. Dach dobry gontami kryty.

3. Sklep od nabiału murowany, nieodświeżony, drzwi drewniane z zawiasami i zamknięciem zamkowem, dwa okienka nie zaszklone, z dwoma kratami żelaznemi i iedną drewnianą. Dach snopkami staremi kryty, szczyt jeden z tarcic podziurawionych dany, z drzwiczkami zupełnie zdezelowany z zawiasami i hakami mało wartującemi.

4. Folwark z bali rzniętych, dach dobry, kryty gontami, drabina na nim, w którym jest izb cztery, dwie sienie i kuchenka, podłogi gliną wylepiane, sufity na belkach z tarcic, drzwi sześć wszystkie na zawiasach żelaznych z czterma klamkami, a jedne drzwi z zamkiem, bez klucza, okien pięć zaszklonych prócz 17 szyb wybitych.

5. Budynek przy sklepie w trójkąt z cienkich bali postawiony, zwany chlewy i kurniki, z wielu przegródek małych złożony, do których tylko siedm jest drzwi, z tarcic na biegunach, dach w połowie był gątami kryty, z których to gontów tylko szczątki znać, a w pół snopkami staremi także kryty, całkiem ten budynek zdezelowany w cale nie do użycia, wążki przeto do przestawienia nie zdatny.

6. Dom gorzelnia zwany z bali rzniętych postawiony w którym znajduie się duża izba na gorzelnią brukowana, izba do rozczenienia słodów, cegłą podłoga wykładana, izba do kilsztoku, podłoga gliną wylepiana, sufity w tych izbach zdezelowane a najbardziej w izbie do kilsztoku, drzwi na biegunach znajduie się sześć, przy których tylko trzy haczyki, komin główny massiw murowany, okien zaszklonych pięć, w których brakuie szyb siedem, dach szkudłami kryty, odnowienia potrzebuiący, cały budynek w ziemie zapadnięty, gdyż nie jest podmurowany, z powodu czego nie może bydź na gorzelnią użyty, studnia murowana obok tego do wywaru, potrzebuje nowego ocembrowania nad wierzchem.

7. Budynek massiv murowany, dach słomą kryty, w większey części trynk poobcierany i poopadany, znajduje się w nim dwie komór, dwie stajnie, jedna wozownia. W komórkach drzwi na zawiasach, a w wozowni i stajniach na biegunach, jedna komórka i wozownia na zamki i klucze zamknięta, reszte na wrzecządze. W stajniach znajdują się podłogi, a w komórce jednej astrych z cegły, a w drugiej z kamieni. Sufity w całym tym budynku z tarcic na belkach dawane, okienka nie zaszklone. W stajniach są żłoby i drabiny kompletne, oraz dwie szafy na porządki stajenne, z podwójnemi drzwiami na zawiasach z wrzecządzami. Budynek rzeczony dla odrysowania znacznej ilości ściany tylnej, dycht przy kanale podpada w krótkim czasie zapadnięciu, jeżeli środki zaradcze w tym względzie nie nastąpią.

8. Spichrz o dwóch kondygnacjach z jednymi drzwiami z frontu, a drugiemi do komorki, kompletnie okute z zamkami i kluczami. Kojce w nim dobrze urządzone i całkie, jako też i podłogi. Budynek ten jest gontami kryty, potrzebuje znacznej poprawy. Przy tymże spichrzu znajduje się szopa przystawiona bez obdylowania, dach snopkami kryty, który w czwartej części brakuje.

9. Stodoła massiv murowana słomą dekowana, w niektórych miejscach mur poobdzierany o dwóch klepiskach, z czterma podwójnemi wrotami na biegunach i trzema zamkami, o dwóch kluczach a jedne wrota tychże na wrzecząc żelazny zamykane.

10. Obora w słupy murowane, trynk zupełnie poopadany, reperacyi znacznej potrzebujący, gdyż budynek ten mógłby niedługo z powodu zrujnowania tychże słupów podupaść, ściany z bali starych wydelowane, sufit lepiony i w części z tarcic dany, w którey to oborze znajduje się dwoie drzwi poiedyńczych i iedne wrota podwójne na biegunach, drzwi pojedyńcze zamykają się na wrzeciądze żelazne, z komórki która się zamyka na drzwi z biegunami i na wrzeciądz żelazny, idą schody dobre na góre tej obory, gdzie jest maszyna do sieczki drewniana, z jednym kółkiem, stolnica i dwoma kosami żelaznemi, niezdatnia do rznięcia z powodu potrzebującej reperacyi, i kos wyrzniętych. Dach słomą kryty podziurawiony, a szczyt jeden gątami, zupełnie zły nowy bydź winien, podbitek nie ma, oraz polepa pognita i porujnowana. Okienka prócz jednego w komorze nie zaszklone, przez środek obory dwoma rzędami są żłoby z tarcic, przy tych drabiny z zakładami z tarcic, oprócz tego dwa kojce, jeden z tarcic, a drugi z żerdzi z drzwiczkami na biegunach, w których dwa żłoby i tyleż drabinek, dla byków dwa także żłoby i drabiny niemniej jedno koryto do parzenia sieczki w tejże oborze znajduje się.
Przy tej oborze pod iednem słomianem dachem jest klepisko przybudowane z balików, zamknięte na drzwi podwójne z zamkiem kompletnem, szczyt tarcicami zabity, posowy nie masz.

11. Obora druga na przyciesiach w słupy, dylowana balikami, słomą kryta, szczyty tarcicami zabite, w której znajduje się na biegunach drzwi pojedyńczych dwoje, a trzecie duże podwójne, w środku obory są ustawione żłoby i drabiny kompletne, jedno koryto duże do pażenia sieczki, okienko nie zaszklone, prócz tego są dwie komórki przy dużych drzwiach z drzwiami na zawiasach u jednych tylko wrzeciądz, pułap z tarcic ułożony w wielu miejscach zagięty z powodu że przyciesie pogniły, które trzeba by dla sprostowania budynku tego nowe poddać. Przy tej oborze jest klepisko przybudowane z balików pod jednem dachem, bez sufitu z dwoma podwójnemi drzwiami na biegunach, u których wrot są zamki bez kluczów.

12. Wozownia na przyciesiach w słupy z balów stawiana, słomą dekowana, dach reparacyi potrzebujący, w której dwoje wrót podwójnych na biegunach, iedne na zamek bez klucza, a drugie na wrzeciądz zamykane, w tej jest komórka z drzwiami na biegunach na wrzeciądz zamykane.

13. Sklep massiw murowany, z dwóch długich ścian niewytrynkowany, słomą dekowany, w którym znajduie się dwoie drzwi z kompletnem okuciem i zamkami z kluczami, oraz trzy okienka niezeszklone, z kratami żelaznemi, przy jest okienniczka okuta z żelaznemi zawiasami i wrzeciądzem. Przy tym sklepie jest pod jednem dachem przybudowane klepisko z balików o dwóch wrotach podwójnych na biegunach, z dwoma zamkami bez kluczy. Dach zły reperacyi potrzebujący.

14. Dom modlitwy kaplica zwany w ogrodzie nie daleko dworu stojący, w najnędzniejszym jakim tylko bydź może stanie będacy, co chwila zapadnięciu oczekiwany do którego należące aparaty kościelne oddane zostały W. Possesorowi, jako to:
ornat czerwony axamitny z srebrnymi galonami i wszelkiemi doń należącemi rekwizytami, ornat czerwony sukienny niekompletny, ornat żałobny stary niekompletny, ornat fioletowy kompletny, ornat biały srebrny niekompletny, ornat błękitny z srebrnymi galonami niekompletny, pięć obrusów, firanki tyfowe, velum, firanki muślinowe.

15. W sadzie za dworem znajduje się drzewa fruktowego od lat 15 do lat 35 sztuk 204 to jest: tereśni dwie, wisien cztery, śliwek sto osiemdziesiąt sześć, jabłonek dziesięć, gruszek dwie. Jak ten ogrodzony jest poczynając od kuźni do wrót podwórza pańskiego płotkiem o trzech starych żerdkach, cierniem starym zatroczony i wierzbami wysadzony, od wrót tychże samych po nad kościółkiem, aż do dworu i od dworu aż do sklepu jest płotek o pięciu łatach rzniętych sosnowych, w słupki dębowe i na przyciesiach z takiego drzewa, przeseł czterdzieści jeden niezupełnie miejscami dobry lecz kompletny. W tem płotku po rogach dworu są dwie furtki do ogrodu na zawiasach żelaznych z klamkami oraz wrótka podwóyne na zawiasach z zasuwką żelazną, nieco reperowane.

16. W sadzie za oborą znajduje się sztuk drzewa fruktowe od lat 20 do 40 starego 284 to jest: jabłonek dziewiędziesiąt pięć, gruszek sześćdziesiąt dziewięć, śliwek sto dwadzieścia. Sad ten ogrodzony iest z strony wsi poczynając od sklepu aż do stodół i od stodół aż do obory i pomiędzy oborą a klepiskiem przy oborze drugiej, od dołu po dwie lub trzy tarciczki i dwie żerdki słupami i kołami utwierdzony, cierniem zatroczony i wierzbami, nie we wszystkich miejscach obrośniony. Drzewo w tem ogrodzeniu jest spruchniałe znacznej w wielu miejscach reperacyi potrzebuje, w ogrodzie za stodołą murowaną, który jest zwyczajnym płotkiem cierniem przeplatany ogrodzony znajduje się winnego [wi]na nieco rodzącego młodego sztuk trzydzieści.

17. W ogrodzie za dworem jest ulów pojedyńczych z pszczołami sztuk dwanaście, nad któremi brakuje okrycia lepszego, ulów próżnych z tych bez pszczół dwadzieścia, uli nad komplet dobrych sztuk dziewiętnaście.

18. Za kuźnią nad rokiciną zasiane jest marchwi, pietruszki, rzepy prętów kwadratowych ośm, grochu tyczkowego prętów kwadratowych cztery, kartofli z bobrem prętów kwadratowych pięćdziesiąt pięć. Za kartoflami zasiany jest borek sosnowy prętów kwadratowych trzysta.

19. W ogrodzie za oborą zasiane jest grochu liczków trzy prętowych trzydzieści, rzepy i marchwi trzynaście liczek, nasady kapusty, brukwi i cebuli liszków prętowych ośm. Wszystka ogrodowina tak w tym ogrodzie jako i kuźnią w połowie większej zniszczona, wedle zeznań ludzi gruntowych przez inwentarz dziedziców.

20. Od wozowni aż do płotka z żerdzi rzniętych przy wieździe na podwórze jest płot z żerdzi nowych w słupy postawiony, cierniem wystrzępiony, w którym płocie znajduje się dwoje wrót podwójnych sztachetową robotą na biegunach i o dwóch kunach żelaznych zrobione.

21. Przy gorzelni jest podwórko żerdziami nowemi w słupy ogrodzone, i ociernione, drwalnia nazwane, w którem ogrodzeniu znajduje się siedem przeseł i wrota z żerdzi na biegunach i jednej kunie żelaznej i wrzecządzu do zamykania na kłótke.

22. Skrzynia w kanale na ryby z cienkich desek z zawiasami żelaznemi i zamkiem bez klucza do której we dworze znajduje się kancerek na obręczy żelaznej obwodzony.

Zabudowania wiejskie w wsi Rembieszowie

1. Chałupa z bali postawiona, spruchniałe w niej drzewo, trzymająca na długość łokci 18, a na szerz łokci 7. Opodal iest stodoła z bali 18 łokci długa, a 10 łokci szeroka, obora zaś z całków dartych 18 łokci długa, a 6 łokci szeroka wszystko zabudowanie w najgorszym stanie, co moment zawalenia oczekujące. Mieszka w tej chałupie Błażej Kościelny zagrodnik, robi dni trzy sprzężajem, ma załogę dworską wołów dwa i krowę, zasiew pański dostał tak oziminny iako i jarzynny jak wszyscy zagrodnicy.

2. Chałupa z bali rzniętych, dach słomą kryty, stary w niej pułap z bali dawany, trzymająca na dłuż łokci 18 a na szerz łokci 6. W niej mieszka Agnieszka Pacieczka komornica, z którego to posiedzenia robi dzień jeden ręczno w tydzień.

3. Chałupa z bali rzniętych postawiona, słomą kryta, długa łokci 15, szeroka łokci 6. Ściany u tejże zupełnie dezelują się, pułap z bali starych nad izbą dawany, w złym stanie znajduje się. Nad komorą i sienią nie masz żadnego pułapu. Opodal znajduje się obora z stajnią długa 11, a szeroka 5 łokci, z bali budowana, dach słomiany zły. W tey chałupie mieszka Franciszek Załęcki komornik.

4. Chałupa z oborą i szopką pod jednem dachem słomianem z dyli łupanych postawiona, pod którą przyciesi pogniły, długa 22 a szeroka 6 łokci. Opodal jest stodółka z chrustów i balików, długa 12, szeroka 6 łokci, dach słomą kryty, zły. Tak chałupa jako i zabudowania zdezelowane w której to mieszka Antoni Kucharski fornal.

5. Chałupa z stajnią pod jednem dachem z bali rzniętych w węgły, długa 18, szeroka 8 łokci, dach słomą kryty stary, pułap w niej z tarcic dawany dobry. Opodal stodółka z chrustu i balików, długa 12, szeroka 8 łokci. Całe zabudowanie dosyć w dobrem stanie, w którym mieszka Jędrzej Ładziak mularz, czynsz do dworu płacący, do której to chałupy jest przywiązane gruntu, w kątach niwka dziewięć składów i 16 składów roli ku Woźnikom oraz ogród półtora składa.

6. Chałupa z bali długa 11, szeroka 6 łokci. Przy tej obórka długa 5, szeroka 6 łokci. Dach na tych zabudowaniach słomą kryty, taż w miernym znajduje się stanie. Mieszka w niej Grzela Kupis, który z gruntu do tej chałupy przywiązanego 10? składów z ogrodu i pomieszkania, odrabia co tydzień po dni dwa ręczno.

7. Chałupa z bali rzniętych, dach słomiany w niezłym stanie, tylko brakuje z jednej strony przyciesi i słupa oraz po prawej dachu przy tej chałupie są przystawione dwie obórki iedna z bali, druga z chrustu słomą kryte w dosyć dobrym stanie. Obok stodoła z okrąglaków o jednem klepisku, ściany i dach reperacyi potrzebujące, dalej stajenka z kawałków bali, bez dachu, drzwi, pułapu i kozłów. Przy tej szopie z czterech słupów bez dachu przy niej obórka z bali i z całków w słupy, zupełnie dobra. Mieszka w pierwszej izbie Piotr Danafel zagrodnik, robi dni 3 sprzężajem, ma załogę wołów 2, krowa 1, koń 1, sierp, kose, siekiere, wóz, pług, świnie, w drugiej izbie mieszka Szymon Odbiezalski, komornik robi jeden dzień z posiedzenia.

8. Chałupa z obórką pod jednem dachem z bali rzniętych, przyciesie ze szczentem pognite, komin lepiony, zagraża niebezpieczeństwem z powodu potrzeby nadmurowania. Obok obórka z bali ciosanych w niezłym stanie, oraz i spicherek w miernym stanie. Przy tej stajnia z szopą z bali ciosanych postawiona, ze szczentem zawalona. Dalej stodoła z całków stawiana potrzebuje reperacyi o jednem klepisku. Mieszka w jednej izbie Rochowa Kacalakowa płaci czynsz do dworu z ogrodu i kawałka gruntu. W drugiej izdebce Maciek Kacalak komornik odrabia jeden dzień z posiedzenia.

9. Chałupa z bali postawiona wraz z chlewikiem i stajenką pod jednem dachem. Wszystko jest spruchniałe, a osobliwie chałupa iest w bardzo złym stanie, pułap się zawala, przyciesi oraz i ściany pognite, komin zły. Przy tej chałupie obórka i szopa z całków i różnych kawałków, pochylona, obok stodoła z całków bez wrot. Mieszka w niej Paweł Florczak zagrodnik, robi 3 dni sprzężajem, ma załogę dworską wołów 2, krowe 1, świnie, sierp, kose, pług, wóz, siekiere.

10. Chałupa z bali rzniętych postawiona, oraz chlewik przystawiony, komin zły, przyciesi pognite i kozły połamane. Obok tej chałupy stodoła z okrąglaków o jednem klepisku, obore i stajenke przystawia. Mieszka w niej Wojciech Figel zagrodnik, robi dni 3 sprzężajem, zasiew pański ma, załogę ma wołów 2, koń, 1 krowa, świnia, siekiera, wóz, pług, sierp, kosa.

11. Trzy ściany murowane, a czwarta niedokończona postawione na chałupę poczwórną, mur po obtłukany przez fale.

12. Chałupa z bali rzniętych, komin zły. Przy tej chałupie przystawiona jest obora i stajenka z całków. Obok jest stodoła z bali, całe to zabudowanie jest w dosyć dobrym stanie. Mieszka w niej Mateusz Mielcarek dwu dniak, robi dwa dni ręczno w tydzień, załogi nie ma żadnej dworskiej, role ma dwu dniową.

13. Chałupa z bali rzniętych postawiona, komin potrzebuje reperacyi. Przy tej chałupie chlewik, obora i stajnia, całe zabudowanie w miernym stanie, obok stodoła z rozmaitych kawałków drzewa. Mieszka w niej Tomasz Kucharski zagrodnik, robi 3 dni sprzężajem, załoge ma wołów pare, konia 1, krowe 1, świnie, wóz, pług, siekiere żeżak i sierp.

14. Chałupa nowa dwojaki z bali rzniętych na przyciesiach podmurowanych, posowa z tarcic, komin murowany. W jednej izbie mieszka Ignacy Ślusarek zagrodnik z roli zagrodnickiej robi 3 dni, a z roli przybranej robi czwarty. Załogę ma wołów 2, koń 1, krowe 1, wóz, pług, sierp, kose, siekiere, do niego należy obora i stodoła z bali rzniętych i innych kawałków, w dobrym stanie, obórke budować zaczyna. Zasiew ma pański tak oziminny jako i jarzynny. W drugiej izbie mieszka Piotr Kucharski zagrodnik, robi 2 dni ręczno, ma zasiew pański tylko oziminny.

15. Chałupa nowa trojaki z bali rzniętych, komin murowany, przyciesie podmurowane, posowa w astrych, szczyty z tarcic. Obok obórka z całków i balików, przy niej stodoła z bali rzniętych, brakuje tylko szczytu, w miernym stanie, druga stodoła z całków starych budowana przy tej oborka z chrustu. Mieszka w jednej izbie Marcina Pala zagrodnik, robi 3 dni sprzężajem, załoge ma wołów 2, koń 1, krowe, wóz, pług, zasiew pański tak oziminny jako i jarzynny. W 2ej izbie mieszka Wojciech Maciejewski, płaci czynszu do dworu z zasiewu odebrał tylko żyto pańskie. W 3ej izbie mieszka Jan Włodarz.

16. Chałupa nowa trojaki z bali rzniętych, komin murowany, pułap w astrych, szczyt z tarcic na podmurowaniu. W jednej izbie mieszka Wojciech Michalski zagrodnik, robi dwa dni ręczno, role ma dwudniaka, zasiew pański tak oziminny jako i jarzynny. W 2 izbie mieszka Stanisław Ślusarek zagrodnik, robi dwa dni, role ma dwudniową. W 3 izbie mieszka Walenty Kucharski forszpan.

17. Chałupa nowa trojaki, z bali rzniętych, komin murowany, na podmurowaniu, pułap w astrych, szczyt z tarcic. Przy tey chałupie obórka z całków pokryta słomą, w dobrym stanie jako i stodoła obok o jednym klepisku, oraz i obórka z chrustu. W jednej izbie mieszka Jędrzej Florczak zagrodnik robi 3 dni, załoge ma pańską wołów 2, krowe 1 i dostał 30 zp. na sprzęta gospodarcze, zasiew pański tak oziminny i jarzynny. W drugiej izbie mieszka Felix Porada komornik, robi dzień z posiedzenia. W trzeciej Jakób Michałczak komornik robi dzień z posiedzenia.

18. Chałupa nowa trojaki z bali rzniętych postawiona na podmurowaniu, posowa w astrych, komin murowany, szczyt z tarcic, drzwi jednych brakuje. Obok obora z bali dębowych potrzeba przyciesi bo się przez to rujnuje. Do tej stodoła z całków nowa, potrzeba soszków? bo się porozchodzi. Obok z bali przycieś wygnita. Przy tej stoi stodoła z całków nowa w dobrem stanie. Mieszka w 1ej izbie Antoni Brylak zagrodnik, robi 3 dni z roli zagrodnickiej, a czwarty z przybranej. Załoge ma dworską, wołów 2, krowe 1. Odebrał 30 zp. na porządki gospodarcze, zasiew pański tak oziminny jako i jarzynny. W 2 izbie mieszka Frącek Rosiak zagrodnik robi 3 dni, załoge pańską ma wołów pare, konia, krowe, wóz, pług, kose. W 3ciej izbie nikt nie mieszka.

19. Chałupa nowa trojaki z bali rzniętych postawiona na podmurowaniu, pułap w astrych, komin murowany. Przy tej chałupie jest obora i stodoła z całków postawiona nowa. Przystawia do obory stajenke, lecz jeszcze nieskończona, obok obora i stodoła z całków postawiona w dobrym stanie. Mieszka w 1ej izbie Antoni Karbowiak, robi 3 dni sprzężajem, załogę dostał wołów parę, koń 1, krowa 1, 36 zp. na porządki dostał, zasiew pański dostał. W 2ej izbie Michał Karolak? zagrodnik robi 3 dni sprzężajem, załogę ma pańską, wołów parę, krowe, konia, świnie, wóz, pług, sierp, siekiere i kose. Zasiew pański tak oziminny jako i jarzynny. W 3ej izbie Wojciech Gracz komornik robi dzień z posiedzenia.

20. Chałupa dwojaki z bali rzniętych postawiona, komin lepiony dobry, pułap, z bali starych pozałamywany. Przy tej chałupie jest przybudowana komora bez poszycia, w podwórzu jest stodoła z bali w dobrym stanie, przy tem stajnia od trzech lat zaczenta niedokończona, bez pułapu, dachu, kozłów, oraz jednej ściany. Obora z balików ciosanych i dartych, przyciesi brakuje, obok obórka z bali i chlewik z chrustu w dosyć dobrem stanie. Chałupa ta obali się z przyczyny pognitych bali i starości. W 1ej izbie mieszka Bartek Kozłowski zagrodnik robi 3 dni, załogę posiada wołów 2, krowę 1, wóz, pług, kose, zasiew pański tak oziminny jako i jarzynny. W 2 izbie mieszka Błażej Domisiak? komornik co tydzień dzień z posiedzenia i ma kawał gruntu nadrobek z którego robi sześć dni na rok.

21. Chałupa dwojaki z bali rzniętych postawiona, komin główny murowany, pułap z belek. Chałupa ta zupełnie gnije z przyczyny złego dachu. Obok stodoła z całków łupanych, przy niej z jednej strony jest przybudowana obora, z drugiej szopa, wszystko w dosyć dobrym stanie. Stajenka również z całków oraz i stodoła pod jednem dachem. Stajenka, obora i szopa z balików łupanych. W 1ej izbie mieszka Damazy Rosiak zagrodnik, robi 3 dni, załogi posiada wołów 2, konia, krowe, wóz, pług, zasiew pański ozminny i jarzynny. W 2ej izbie Wincenty Strygała? zagrodnik, robi 3 dni, załoge ma wołów 2, konia, krowe, świnie, wóz, pług, kose, siekiere, sierp. Zasiew pański tak ozminny jako i jarzynny.

22. Chałupa z stajnią, oborą i chlewikiem pod jednem dachem z bali rzniętych, posowa z bali, komin główny murowany, pomieszkanie całe w dosyć dobrym stanie. Obok stodoła z bali ciosanych, również w dość dobrem stanie. Mieszka w niej Borek? Owczarek zagrodnik 3 dniowy, załoge ma wołów 2, konia 1, krowe, świnie, wóz, pług, sierp, siekiere, kose, zasiew pański ma tak ozminny jako i jarzynny.

23. Chałupa z bali rzniętych, komin główny nad dach wychodzący murowany, w dosyć dobrem stanie. Obok obora z balików postawiona zniszczona. Stodoła z całków i okrąglaków ciosanych w dosyć dobrem stanie. Mieszka Teodor Kościelny zagrodnik, robi 3 dni sprzężajem, załogę posiada wołów pare, konia, krowe, świnie, wóz, pług, sierp, siekiere, kose, zasiew pański tak ozminny iako i jarzynny.

24. Chałupa z bali rzniętych, komin lepiony nadmurowany, brakuje do tej chałupy nowych owirków, gdyż te ze szczentem spruchniały i pogniły. Obok obora z stajenką z całków ciosanego drzewa, przy tej stodoła również z całków, ściana jedna spruchniała. Mieszka w niej Wincenty Markowski, opłaca czynsz do dworu, zasiewu pańskiego żyta ma 24 składy.

25. Chałupa z bali rzniętych, komin lepiony, pod wierzchem murowany, posowa z bali stara. Chałupa w miernym stanie. Przy tej obórka wraz z stajnią i szopą z łupanych balików, słupy i przyciesie nowe, ściany popruchniałe. Obok stodoła z łupanych balików potrzebuje reperacyi. Mieszka w niej Szymon Włodarczyk zagrodnik, robi 3 dni sprzężajem, załoge posiada wołów pare, krowe, wóz, pług, siekiere, sierp i kose. Zasiew pański tak ozminny iako i jarzynny.

26. Chałupa z bali rzniętych, komin ze szczentem zły, posowa z bali. Cała chałupa spruchniała i pochylona obali się wkrótce. Przy tej chałupie jest obórka i stajenka przybudowana z całków w miernym stanie. Obok stodoła z całków potrzebuje znacznej reperacyi w ścianach. Mieszka w tej chałupie Błażej Owczarek zagrodnik, robi 3 dni sprzężajem, załoge posiada wołów pare, konia, krowe, świnie, wóz, pług, sierp, siekiere, kose, zasiew pański tak ozminny jako i jarzynny.

27. Chałupa z bali postawiona, komin murowany, posowa z bali. Obok stodoła wraz z obora z bali rzniętych w dobrym stanie. Stodoła z łupanych bali i okrąglaków ciosanych w dobrym stanie. Obórka wraz z stajenką z okrąglaków ciosanych, ściany popruchniałe i pochylone. W 1ej izbie mieszka Wawrzyn Owczarek sołtys, płaci czynsz do dworu. Zasiew pański tak ozminny jako i jarzynny. W 2ej izbie mieszka Szymek Owczarek zagrodnik robi dwa dni, ma role dwudniową.

28. Chałupa z bali rzniętych, komin główny murowany, posowa w astrych, w dobrym stanie - trojaki - Obok stodoła z okrąglaków ciesanych w dobrym stanie. Obórka wraz z stajenką z okrąglaków ciesanych w miernym stanie. W 1ej izbie mieszka Jacek Ładziak zagrodnik, robi 3 dni w tydzień sprzężajem, załogę posiada wołów pare, konia, krowe, świnie, pług, wóz, sierp, siekiere i kose. Zasiew pański tak ozminny jako i jarzynny. W 2ej mieszka Tomasz Ładziak zagrodnik, robi 3 dni w tydzień sprzężajem, załoge posiada wołów pare, konia, krowe, świnie, wóz, pług, sierp, siekiere i kose, zasiew pański tak w ozminie jako i jarzynie. W trzeciej izbie Franciszek Nadolski komornik fornal.

29. Chałupa z bali rzniętych, komin główny murowany, posowa z bali. Przy tej chałupie szopa potrzebuje reperacyi z całków postawiona. Obok obora z stajnią z balików ciosanych pochylona bardzo, stodoła z całków i balików łupanych, dach dobry, wszystko w miernym stanie, a chlewik i szopa spruchniałe obali się. Mieszka w tey chałupie Mateusz Kucharski zagrodnik, robi 3 dni sprzężajem, załoge posiada wołów pare, krowe 1, wóz, pług, radło, siekiere, sierp i kose. Zasiew pański tak ozminny jako i jarzynny.

30. Karczma z bali rzniętych stawiana, bez podmurowania w której znajduie się: trzy izby i cztery komory z drzwiami na zawiasach żelaznych zamykane na haczyki lub wrzecządze, okien pięć zaszklonych, w których szyb stłuczonych i trzaśniętych 13. W izbie szynkowej i obok w komorze była podłoga z tarcic lecz zrujnowana. W innych izbach i komorach nie masz podłogi. W izbie szynkownej iest szynkwas z drzwiczkami bez zawias, stół duży, trzy ławy, i tyleż pułek przy drzwiach wchodnich. W wszystkich izbach i komorach piece murowane, kominki lepione, reperacyi potrzebujące, komin główny nad dach wychodzący murowany, do którego brakuje drzwiczek przy wchodzie do wymiatania sadzy. Dach kryty gontami znacznej reperacyi potrzebujący i nowych dwóch rynien w zatamkach? dachowem przy stajni. Przez środek karczmy jest wiazd do stajni zajezdnej, z wrotami podwójnemi na biegunach. Taż snopkami kryta, poszycia zupełnie nowego potrzebuiąca, z bali rzniętych bez podmurowania postawiona, z dwoma podwójnemi zrujnowanemi, na wrzeciędze zamykanemi wrotami, z tarcic szczyt, w której to stajni znajduje się 2 żłoby i drabina, a brakuje 2 żłobów, 3 drabin i dwóch słupów i trzech przyciosków pod stolec. U studni przed tąż karczmą nad wierzchem cembrzyny brakuje. Do tej karczmy należy stodoła z bali w słupy postawiona na dwóch sochach 18 łokci długa, a 16? szeroka. U wrót brakuje desek dwie, w ścianie balów 11, w sąsiecznikach 6 balów. Cała jest ze szczentem spruchniała i obala się.

31. Kuźnia z drzewa półrzniętego postawiona, gontami kryta, posowa z rzynów ułożona, taż zupełnie zdezelowana, tak ona jako i dach znacznej reperacyi potrzebujące, komin murowany, drzwi podwójne zdezelowane na zawiasy i rygiel zamykane. Statki do tej kuźni należące są: miech nowy, kowadło na wyż trzymające 12 cali, a grube 3 1/2 cala, szporóg długości trzymający 21 cali, gruby u wierzchu cali trzy, śrubsztak gwintowy z [wyraz nieczytelny] 24 cale długości, a graby 3 1/2 cala, dwa młoty duże, mniejszych zaś młotków 6 durszlakowych a 7 popsuty, kleszczów większych 3 a pomniejszych 7, szynalica długości calów 12, gozdziennic 4, sznajdizy 3, świderki 3, obusznik do siekier 1, obcinacz mały 1, narzędzi do kuni kucia sztuk 6, [wyraz nieczytelny] 1, kamień zdarty do niczego nieużyty.

32. Młyn wodny na Widawce rzece o dwóch kołach, iednem żłobem, woda obraca takowe, do dwóch grodków jest kamieni cztery. Przy milnicy znajduje się pod jednem dachem izba mieszkalna z komorą, w których sufit z tarcic ułożony, w izbie kominek mały i główny komin lepiony, piec murowany, okno jedno zaszklone, drzwi wszystkich w całem zamieszkaniu z tarcic na biegunach zrobione, dach w części słomą, nad czeluścią w części gontami kryty, lecz zły, przez który mocno ciecze. Przy tym młynie po drugiej stronie rzeki jest dom jagielnik z jednem kamieniem i melnicą z bali przystawiony na palach tak jak i młyn słomą kryty w złym stanie. Tragi dwie i belki dwie na których koła młyńskie są wzniesione i obracają się, zupełnie zgniłe, tak że koniecznie nowe bydź muszą dane, koła dwa u młyna, koło u jagielnika i koło w melnicy znacznej reperacyi potrzebujące, gdyż niedługo nie będą mogły bydź użyte, pięć tamów w bardzo złym i niebezpiecznym stanie, znacznego nakładu w nawiezieniu ziemi, kamieni i gaci wymagające. W podwórzu jest zabudowanie z kostkowego drzewa w którym pod jednem dachem mieści się w nim stodoła, obórka i stajenka w bardzo nędznym stanie. Do młyna tego należącą rolę z łąkami, ogrodem, użytkuje młynarz z dworskiem zasiewem ozminnym i na teraz znajdującym się. Czynsz z tego wedle ugody dworowi Rembieszewskiemu płaci, oraz mele wszystkie zboża i słody tyle ile potrzeba dworowi, bez pobierania miarki i zapłaty.

33. Chałupa niedaleko młyna stojąca z chrustu lepiona Puste Młyńsko zwana, także nad Widawką rzeką w bardzo nędznym stanie, w której mieszka Tomasz Slusarek? odrabia li z samego pomieszkania bo ogrodu nie ma, dzień w tydzień.

34. W drugiej chałupie z żerdków zbudowanej, także w nędznym stanie będącej, mieszka Stanisław Drużbicki, który tako z pomieszkania jakoż ogrodu oraz łąki płaci czynsze wedle ugody z dworem. Powinności robią obydwaj równe z gromadą Rembieszewską.

35. Gościniec Sosnowice zwany na trakcie starym od Widawy do Sieradza idącym, z bali rzniętych bez podmurowania jest postawiony, dach słomą kryty, przez który mocno ciecze. W domu tym znajdują się trzy izby, sufit z tarcic ułożony, drzwi na biegunach, kominy trzy z gliny lepione, a dwa piece murowane, komin główny nad dach wychodzący murowany, okien dwa w izbie kaczmarskiej zaszkolonych, a w innych izbach małe są okienka szyby potłóczone. Przy tej karczmie stoi stajnia zajezdna, zupełnie zdezelowana, niezdatna do użytku. Kaczmarz Wincenty Ćwiek posiada rolę i trzy ogrody, z których czynsz do dworu Rembieszewskiego opłaca, lub odrabia wedle ugody z dworem, dwóch zaś komorników w drugich dwóch izbach zamieszkali Kasper Owczarski i Mikołaj Włodarczyk także mają role z ogrodami, z których każdy odrabia co tydzień po dwa dni ręczno i zwyczajne darmochy i powinności jak włościanie w Rembieszewie pełnią, zasiewy mają swoje.

36. Szopa należąca do dworskich zabudowań w Dębinie na siano, z balów sosnowych dartych i całkich w słupy postawiona, długości prętów sześć i pół, szerokości prętów dwa łokieć jeden, o dwóch wrotach na biegunach o jednem zamku z kluczem dobrawem, w dwóch przesłach ściany łatane, reszte w dobrym stanie razem z dachem snopkami krytem, w której to szopie wchodząc po prawej stronie od Kalinowy znajduje się siano nadtęchłe po zmierzeniu? którego aż do gruntu okazało się wysokości od bląga półtora łokcia a od tylnej ściany dwa łokci.

37. Stóg siana rzeżuchowego w Dębinie w czopy? na dwa łokcie od ziemi, w koło bydłem? wyszarpany, obwodu ma sążni trzech łokciowych jedenaście i pół, wysokości łokci jedenaście bez ogrodzenia, który pozostał W. Kossowskiemu possessorowi wsi Rembieszewa ściełką.

Wieś Branica

1. Karczma z bali postawiona, spruchniałe w niej drzewo, trzymająca łokci 26 długości a 10 szerokości, przy tej są dwa chlewiki, jeden z całków, drugi z chrustu, komin lepiony, w miernym stanie, mieszka w nim Antoni Florczak zagrodnik, dwudniową ma rolę, zasiew pański, dostał żyta korzec, jęczmienia trzy ćwierci, mieszka w tej samej izbie Wojciechowa Florczakowa komornica odrabia jeden dzień z posiedzenia. W tem domu mieszka jeszcze w izdebce, która jest w sionce Jakób Kucharski komornik, robi jeden dzień posiedzenia, z roli nadanej na napłatku pustym dni pięć.

2. Chałupa dwojaki z bali postawiona oraz pod jednem dachem obórka i dwa chlewiki, trzymająca razem długości trzydzieści cztery a szerokości 8 łokci, komin główny murowany, całe zabudowanie w dobrym stanie. Opodal jest stajenka z balików długa 18 łokci, a 7 szeroka, drzewo w niej spruchniałe tako przyciesi jako i ściany upadły, stodoła również z balików ciosanych w stanie dość dobrym trzymająca łokci długości 18, a szerokości 12. W jednej izbie mieszka Ignacy Kubiak zagrodnik, robi 3 dni sprzężajem, ma załogę wołów dwa, krowę, wóz, pług, sierp, siekierę, kosę, z zasiewem oziminnym i jarzynnem pańskiem. W drugiej izbie mieszka Jan Furmański, owczarz dworski.

3. Chałupa z starych i nowych balików złożona, mająca łokci osiem i pół długości, a pięć szerokości, komin lepiony, w nowym stanie, mieszka w niej Wojciech Rosiński zagrodnik, robi dwa dni, jeden z pomieszkania drugi z roli.

4. Chałupa wraz z stodołą pod jednem dachem trzyma długości 37, a szerokości 9 łokci, z bali postawiona, komin lepiony zły, posowa z belek, całe zabudowanie w miernym stanie. Mieszka w tej chałupie Bogumił Nowicki zagrodnik, robi dwa dni, dzień z posiedzenia, a drugi z 40 składów roli którą ma.
W jednej izbie siedzi i komornica Agnieszka Urbaniakówna, robi ieden dzień.

5. Chałupa czworaki z bali postawiona, drzewo w niej spruchniałe i pogniłe, trzymająca łokci 28 długości a 13 szerokości, komin stary lepiony, posowa z bali i desek połamanych, ta tu chałupa jest w najgorszym stanie. Opodal? stodoła z bali stawiana trzyma łokci 18 długości a 9 szerokości, pochylona. Obórka z balików i całków długa 11 a szeroka 7 łokci. Obok tej druga obórka z balików długa 10, a szeroka 5 łokci w najgorszym stanie. W pierwszej izbie mieszka Stanisław Kościelniak zagrodnik, robi 3 dni sprzężajem, dzień? robi? ma zasiew pański, ma załogę wołów 2, krowę, świnię, wóz, pług, siekierę, kosę, sierp. W drugiej izbie mieszka Jan Sobczyk vel Borowiak, role ma zagrodnicką, z której czynsz płacił, zasiew ma pański cały. W trzeciej izbie mieszka Paweł Urbaniak komornik, dzień robi z posiedzenia i ma role na odrobek. W czwartej mieszka Bartłomiej Szymański komornik, robi ieden dzień z posiedzenia i na odrobek ma składów cztery i pół.

6. Chałupa z bali ciosanych budowana, trzyma długości 22 a szerokości 9 łokci, komin lepiony w miernym stanie, przystawiona obórka z całków trzyma łokci 11 długości a 7 szerokości. Opodal stodoła z balików długa 26 a szeroka 12 łokci należy do dwóch gospodarzy, to jest do Stanisława Kościelniaka i Kazimierza Lapielowicza, jest o dwóch klepiskach. Mieszka w tej chałupie Kazimierz Lapielowicz zagrodnik robi 3 dni sprzężajem, na załogę dostał wołów pare, krowę, wóz, pług, kose. Zasiew ma cały pański.

7. Chałupa z bali trzyma łokci długości 22 a szerokości 9, komin potrzebuje reperacyi, posowa dobra wszędzie, pod jednem dachem chlewik i szopa długa 9, szeroka 6 łokci z balików obora z stajenką również z balików długa 13, szeroka 7 łokci. Chlewy i stare obory z całków długie 18 łokci a szerokie 7 łokci zupełnie dezelują się. Spicherek stary z bali długi 10? a szeroki 8 łokci w dosyć dobrym stanie. Stodoła w słupy i dyle długa 13 a szeroka 9 łokci, w nowym dobrym stanie. Druga stodoła z dylów w węgły długa 24 a szeroka 14 łokci w dobrym stanie. Mieszka Marcin Rubajczyk zagrodnik, robi 3 dni sprzężajem, załogę posiada wołów pare, krowe, świnie, wóz, pług, sierp, siekiere, kose, zasiew cały pański.

8. Chałupa w połowe z dylów połowe z chrustu, komin zły zagraża niebezpieczeństwem. Mieszka w niej Mikołaj Woźniaczka komornik, robi dzień z posiedzenia i ma role na odrobek.

9. Chałupa z bali postawiona, trzyma łokci długości 22, a szerokości 10, komin zły, posowa z belek, które są już połamane i popodpierane, a obórka pod jednem dachem długa 12 a szeroka 8 łokci bez szczytu z okrąglaków postawiona. Obok stodoła z okrąglaków długa 21, a szeroka 12 łokci, całkiem potrzebuje reperacyi. Mieszka w tej chałupie Roch Urbaniak zagrodnik robi 3 dni sprzężajem, zasiew pański tak oziminny iak i jarzynny, załogę posiada wołów 2, krowę, konia, na sprzęty wziął zp. 30. W sieni jest izdebka w której mieszka Paweł Merdarz? v. Ratajczyk, płacił czynsz do dworu.

Na folwarku Branickiem znajduje się.

10. Owczarnia massiw murowana, zewnątrz wypucowana i wybielona wapnem, wewnątrz także wypucowana wapnem, lecz od dołu do wpół opadnięty puc, okienek nie masz, drzwi wszystkie na zawiasach, oprócz jednych, które na zamek z kluczem zamykają się, reszte na zapory. Dach słomą kryty, dymniki na zawiasach na haczyki zamykane, sufit lepiony w wielu miejscach poodpadał, nawet dziury znajdują się na wylot. Ta owczarnia dosyć w dobrem stanie, w środku której znajduje się dwa żłoby z tarcic, tuczników szesnaście zdezelowanych, dziewięć z nich z korytkami.

11. Stodoła w słupy murowana puc poodpadany, o dwóch klepiskach, wrota z zamkami i kluczami w wielu miejscach tarcice u dołu pognite, zkąd dziury porobiły się, dach słomą kryty, w środku tej stodoły znajduje się spichrzyk z zamknięciem na zamek z bali rzniętych. Budynek ten w dosyć dobrem stanie prócz podmurowania, które w wielu miejscach powydziurawiało się i wrót zdezelowanych.

12. Studnia w środku wybrukowana, nad wierzchem cembrowiny trzech kawałków z bali brakuje, żuraw z węborkiem oprawnem, i zdezelowane małe korytko do pojenia.

13. Budynek opodal murowany postawiony, szuszarnia do lenu zwany, bez żadnych okien i drzwi gontami w czwartej części pokryty.

Na Folwarku Gawory zwanym znajduje się.

14. Dom z cegły na gline murowany gontami kryty w iednem miejscu nad kominem kilkunastu gontów brakuje, w którym to domu dwie stancje z komorami zdatne do mieszkania, drzwi wszystkie na zawiasy i klamki zamykane, prócz u komory nie masz iednej klamki, dwa okna zaszklone u których 15 szyb brakuie. Kominki dwa, tyleż pieców i komin główny nad dach wychodzący murowany. W dwóch izbach mieszkalnych jest wypucowane gliną i wapnem wybielone, zaś komory, druga połowa domu tego, która nie jest wykończona i zewnątrz wszystkie ściany nie są wypucowane, sienne? frontowe drzwi na zawiasach żelaznych, zaś tylne na biegunach, oboje na zapory drewniane zamykane. Drabina na dachu.

15. Stodoła jedna o dwóch klepiskach, druga o jednem klepisku z bali rzniętych postawione, wrota wszystkie zamkami opatrzone, dachy słomą poszywane, wszystko w dobrem stanie.

16. Obora w słupy murowana i puc poodpadany kompletnie pokładu żadnego nie ma, szczyty deskami zabite, okapy z gontów u jednego szczytu, których wiele brakuje a u drugiego nie masz okapa, dwoje wrót dużych i dwoje małych na biegunach, na zapory drewniane zamykane, dach słomą kryty, z desek okapy w złym bardzo stanie, podmurowanie w kilku miejscach powypadało na wylot, żłob ieden dobry z bali dwa wyrobione, wezgłówków brakuje trzy, drabiny popsute.

1. Most za ogrodem pańskim we wsi ze starych różnych bali zupełnie zły, długi łokci 8 a szeroki łokci 7 1/2 bez poręczy.

2. Most za młynem z bali dębowych dobry bez poręczy, długi prętów 9, szeroki łokci 6, na rzece Widawce.

3. Most na rzece Borowej z bali dembowych nowy z jedną poręczą długą łokci 8, długości trzyma prętów 6, balów 3, a szeroki łokci 8.

4. Mostek na kanale przed gorzelnia z balów dębowych nieco zaczyna się dezelować z poręczami, długi łokci 14, a szeroki 5. Od mostu na rzece Widawce aż do Dębiny na Sosnowcu z obu stron droga topolami wysadzona, gdzieniegdzie połamane i uschnięte. Wszystkie zabudowania wiejskie w całych dobrach są kryte słomą w bardzo złym stanie, nie podmurowane, podłogi w chałupach lepione gliną, posów w sieniach nie ma, na dachach chałup wszędzie znajdują się drabiny, płoty wedle zabudowań różnego kalibru, lecz są wszędzie.

Kolejno opisano drzewo na gruncie zostawione, siągów gotowych, zasiewy dworskie na folwarku Rembieszowskim (wzmiankowane pola: W Kwartach, stawek Kempiny, pole Na Zagajcu, pole na Między Wodziu, pole na Górze za Boleszynem, pole Na Boleszynie), na folwarku Branickim (Pod Suchem Lasem), na folwarku Gawory (miejsca Pustki, Sadzie, Pod Grabowcem), powinności włościan.

W ogólności uważając, konieczność wymaga postawienia nowych kominków w następujących pięciu chałupach, które zamieszkałe są przez gospodarzy Błażeja Kościelniaka, Pawła Florczaka, Franciszka Zalaskiego, Wincentego Markoskiego i Błażeja Owczarka. Zabudowania te z przyczyny powyższej zupełnie zdezelowanych kominów, zagrażają wielkiemu nieszczęściu całej wsi, dlaczego W. Kossowski dzierżawca zastrzega sobie Wy kominy te jak najrychlej przez Dziedziców wystawione były gdyż do tego nie jest kontraktem upoważniony a odpowiedzialność ztąd brać na siebie nie chce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz