-->

wtorek, 19 października 2021

Inwentarz Marzenin (1839)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Kajetana Szczawińskiego w Szadku z lat 1839b, akt nr 260. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.



"Działo się na gruncie dóbr wsi Marzenina rezydencyi dworskiey Powiecie Szadkowskim, dnia piętnastego / dwudziestego siódmego maja roku tysiąc osmset trzydziestego dziewiątego."

Rejent Powiatu Szadkowskiego na żądanie Antoniny z Rozdrażewskich Szeliskiej, wdowy po Stanisławie Szeliskim, dziedzicu dóbr Marzenina, matki i opiekunki swych córek nieletnich Benigny, Ludwiki i Filipiny, oraz Emanuela Myszkowskiego, przydanego opiekuna  wcześniej wspomnianych nieletnich, przybył do Marzenina w celu opisania stanu dóbr.


Zabudowania dworskie w wsi Marzeninie.

1. Dom mieszkalny dworski, w którym dwie ściany masiv murowane, dwie zaś ściany szczytowa i tylna w ryglówke zamurowane, parterowy, maiący długości łokci trzydzieści sześć, szerokości łokci dziewiętnaście, wysokości łokci pięć miary warszawskiej, w którym okien podwóynie otwieranych z okuciami dziesięć, okiennic składanych par sześć z okuciem i szrubami, dach gontami kryty, zły, stary. Drzwi podwóynie otwieranych pięć z zamkami i kluczami, drzwi poiedyńczych pięć z klamkami i skoblami. Pod tym domem iest sklep murowany, do którego woda wchodzi, wschody drzewiane zgniłe, w sieniach astrychy z cegły wydeptane, pokoi z podłogami trzy, pieców kaflanych dwa z blachami i drzwiczkami żelaznemi, piec szafiaty ieden ceglany z blachą, dwa małe pokoiki bez pieców z podłogą. W spiżarni astrych z cegły, wschody na góre z poiedyńczemi drzwiami z skoblem, dwa okna w szczytach potłuczone, posowy z tarcic, drzwiczek do głównych kominów poiedyńczych dwoie na zawiasach z szkoblami, dom ten obrzucony wapnem wkoło.

2. Dom gorzelnia długości łokci trzydzieści trzy i pół, szerokości łokci dwanaście, wysokości łokci trzy, z drzewa rzniętego w węgły stary, przyciesi zgniłe, komin murowany, dach gontami kryty, drzwi poiedyńczych na biegunach pięcioro z drewnianemi klamkami, piec i kominek lepione, posowa tylko nad iedną stancyą z tarcic, dom ten przez wdowe zreperowany i pokryty. Przy tem znayduie się przybudowana komora z drzewa kostkowego w węgły, długości łokci dziewięć i pół, szerokości łokci dziesięć i pół, wysokości łokci trzy, gontami i słomą kryta, drzwi na biegunach troie, posowa z lepianek bez podłogi, kominek i piec lepione.

3. Stodoła o trzech klepiskach w węgły i słupy z drzewa rzniętego, długości łokci sto, szerokości łokci dziewiętnaście, wysokości łokci pięć, na podmurowaniu z kamieni na gline, wrot podwóynie na biegunach otwieranych sześcioro z ryglami i chaczykami, szczytami zabitemi z tarcic, dach słomą kryty, okapy gontami, stodoła ta w dobrym stanie na podwóynym sztolcu.

4. Owczarnia z drzewa rzniętego w węgły długości łokci dwadzieścia sześć, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy pod słomą, dach zgniły, przyciesi spruchniałe, wrot dwoie i drzwi dwoie na biegunach z zasuwami drewnianemi.

5. Staynia, wozownia, chlewy i spichlerz w iednym budynku, długości łokci trzydzieści siedm, szerokości łokci dwadzieścia ieden, wysokości łokci trzy i pół z drzewa różnego starego w słupy, dach gontami kryty zły stary, słomą łatany, przyciesi zgniłe, drzwi na biegunach poiedyńczo otwieranych pięć a iedne na zawiasach z szkoblami, wrot podwóynie otwieranych dwoie na biegunach, dymników dwa, z drzwiczkami na zawiasach z chaczykami, w spichrzu podłoga i posowa z tarcic, w stayni podłoga zgniła, w całym budynku drzewo stare spruchniałe, ściany pokrzywione.

6. Obora z drzewa rzniętego w słupy długości łokci czterdzieści dwa, szerokości łokci czternaście, wysokości łokci trzy pod słomą, drzwi na biegunach dwoie z szkoblami, dach i przyciesi zgniły, ściany spruchniałe, żłobów starych sześć, wrot podwóynych w szczytach na biegunach dwoie.

7. Stodoła mała o iednym klepisku długości łokci dwadzieścia dwa, szerokości łokci trzynaście, wysokości łokci trzy, z drzewa rzniętego i różnego, częścią z żerdzi w węgły i słupy, dach słomiany stary, ściany pokrzywione popodpierane, wrot starych podwóynych dwoie na biegunach z szkoblami.

8. Karczma z drzewa rzniętego w węgły długości łokci dwadzieścia sześć, szerokości łokci trzynaście, wysokości łokci trzy i pół, okien siedm, szyb wybitych dziesięć, dach gontami kryty, komin murowany, drzwi na zawiasach dziewięć, dwoie z zamkami, reszta z szkoblami, izb dwie, komór dwie, w izbach podłogi z tarcic, kominki dwa, piece dwa z cegły, posowa z desek, w sieni nie masz podług i posów.

9. Staynia wiezdna z drzewa rzniętego w słupy i węgły długości łokci trzydzieści, szerokości łokci szesnaście, wysokości łokci cztery, pod gontami, wrot podwóynych dwoie na biegunach z skoblami, żłobów siedm, z bali bez posowy, środek stayni brukowany, stodoła kostkowego drzewa długości łokci dwadzieścia cztery, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy pod słomą, stara spruchniała.

Zabudowania wieyskie

10. Chałupa w którey Walenty Oleyniczak półrolnik, długości łokci piętnaście, szerokości łokci dziewięć, wysokości łokci trzy, z drzewa rzniętego w węgły, przyciesi zgniłe, dach słomiany stary, komin lepiony nadmurowany, izba iedna, okno iedno potłuczone, drzwi na biegunach z drewnianemi klamkami troie, pułap z łupanek.
Stodoła z oborą z różnego drzewa pod słomą w słupy stara zdezelowana zawalaiąca się, długości łokci trzydzieści, szerokości łokci dziesięć, wysokości trzy łokcie.
Szopa z żerdzi pod słomą w słupy niedokończona.

11. Chałupa w którey Antoni Zuborowski, długości łokci piętnaście, szerokości łokci sześć, wysokości łokci trzy, o iednym oknie, z drzewa różnego w słupy i węgły, zupełnie zgniła, zawalaiąca się.
Stodoła z drzewa kostkowego w węgły, stara, spruchniała, długości łokci dwadzieścia, szerokości łokci dziewięć, wysokości łokci trzy, dach słomiany zgniły.
Obora z drzewa łupanego w słupy, długości łokci trzynaście, szerokości łokci dziewięć, wysokości łokci trzy, stara, wykrzywiona.

12. Chałupa w którey mieszka borowy i ratay o dwóch izbach z drzewa kostkowego w węgły, stara zgniła, niebezpieczeństwem zawalenia się grożąca, komin lepiony, okien dwa, drzwi na biegunach czworo, dach słomiany zgniły.

13. Stodoła z różnego drzewa w słupy, długości łokci dwadzieścia ieden, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy, dach słomiany zgniły, drzewo spruchniałe, wrota zdezelowane.
Obora z takiegoż drzewa stara, pokrzywiona, przyciesi zgniłe, drzwi na biegunach dwoie, długości łokci dziesięć, szerokości łokci sześć, wysokości łokci trzy.

14. Chałupa w którey Wincenty Cieślak zagrodnik, długości łokci piętnaście, szerokości łokci dziewięć, wysokości łokci trzy, z drzewa kostkowego w węgły, dach słomiany, stara spruchniała, komin lepiony, okno iedno, drzwi na biegunach dwoie.

15. Chałupa w którey mieszka Roch Kowalski zagrodnik, długości łokci trzydzieści sześc, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy, z drzewa kostkowego w węgły, z oborą w iednym budynku, izb dwie, okien dwa, drzwi czworo na biegunach z drewnianemi klamkami, dach słomiany, ściany spruchniałe, przyciesi zgniłe, komin lepiony nadmurowany.
Stodoła z drzewa kostkowe w węgły pod słoma, długości łokci dwadzieścia cztery, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy, stara, spruchniała, zawalaiąca się.

16. Chałupa w którey Jochym Kostrzewa zagrodnik, długości łokci trzydzieści, szerokości łokci ośm, wysokości łokci trzy, z drzewa kostkowego w węgły, z stodołą i oborą pod iednym dachem, komin lepiony, stare spruchniałe, pokrzywione, okno iedno, drzwi na biegunach czworo.

17. Chałupa w który mieszka Maciey Janas zagrodnik, długości łokci dwadzieścia ieden, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy, z drzewa rzniętego w węgły pod słomą, komin  lepiony, okien dwa, drzwi czworo na biegunach.
Stodoła z okrąglaków pod słoma długości łokci dwadzieścia pięć, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy, spruchniała z oborką pod iednym dachem, dach zgniły.

18. Chałupa komornicza z różnego drzewa o iedney izbie, długości łokci dwadzieścia cztery, szerokości łokci sześć, wysokości łokci trzy, z trzema małemi chlewikami, drzwi pięcioro, komin lepiony, dach słomiany, zgniły, ściany spruchniałe.

19. Chałupa dwoiaki nowa niedokończona w którey komornicy mieszkaią z drzewa rzniętego w węgły, długości łokci dwadzieścia trzy, szerokości łokci czternaście, wysokości łokci trzy i pół, okien oszklonych cztery, drzwi na biegunach dziesięć z drewnianemi klamkami, komin murowany, dach słomiany w połowie brakuie posowy, a w całkiem bez podłóg, kominki dwa i piece dwa lepione.
Stodoła z obora z okrągłego drzewa w słupy, długości łokci dwadzieścia trzy, szerokości łokci iedenaście, wysokości łokci trzy, dach z tataraku, na połowie obory dachu nie masz.

20. Chałupa w którey mieska Sylwani? Pietrzak zagrodnik, z różnego drzewa w słupy i węgły, długości łokci dwadzieścia pięć, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy, pod słomą, izb dwie, drzwi pięcioro na biegunach z drewnianemi klamkami, okien dwa, komin i kominek lepione, przyciesi zgniłe, ściany spruchniałe, dwa małe chlewiki, stodoła z oborą z różnego drzewa w słupy i węgły, długości łokci trzydzieści sześć, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy, spruchniałe pokrzywione przyciesi i dach zgniły.

21. Józefa Piatrzaka zagrodnika chałupa z drzewa kostkowego w węgły, długości łokci dwanaście, szerokości łokci sześć, wysokości łokci trzy, komin lepiony i ściany spruchniałe, dach zgniły, izba iedna, komin lepiony, okno iedno, stodoła z chlewem, długości łokci iedenaście, szerokości łokci dziewięć, wysokości łokci trzy, ściany z chrustu i żerdzi w słupy, dach z tataraku, zawalaiące się.

W wszystkich chałup pułapy z łupanego drzewa, bez podłog, kominki i piece lepione, okna w iedney trzeciey części potłuczone, drzwi na biegunach z drewnianemi klamkami.

Wieś Wola Marzeńska Zabudowania Dworskie

1. Dwór masiw murowany parter, gontami kryty, długości łokci trzydzieści, szerokości łokci ośmnaście, wysokości łokci cztery i pół, z wystawą na czterech filarach murowanych, dymników dwa, dach zgniły, belki od zacieku deszczu i starości spruchniałe. W sieni astrych z cegły, drzwi podwóynych siedm z zamkami kluczami, pokoi cztery i iedno schowanie. W dwóch pokojach podłoga dobra, w innych stara zła, sufit na strychulce lepiony, wyrzucany wapnem, w niektórych mieyscach z zacieku odpadnięty, okien dziesięć oszklonych z okuciem, u trzech są okiennice na zawiasach z śrubami, komin murowany ieden, piecy ceglanych cztery z blachami, pod wystawą bruk z kamieni polnych, drzwiczek do głównego kominu dwoie na zawiasach z skoblami, w sieni astrych z cegły wydeptany.

2. Kuchnia obok dworu z cienkich bali i różnego drzewa w słupy, stara, spruchniała, komin lepiony, dach gontami kryty, długości łokci dwadzieścia trzy, szerokości łokci dziesięć i pół, wysokości łokci cztery, stancyi trzy i komora bez podłog, pułap z łupanek, przyciesi zgniłe, drzwi podwóyne iedne na zawiasach z klamką i ryglem, poiedyńczych drzwi pięć na biegunach z drewnianemi klamkami i kominki dwa małe i ieden duży lepione, okien dwa oszklonych.

3. Obora z drzewa rzniętego w słupy murowane, długości łokci czterdzieści siedm, szerokości łokci szesnaście, wysokości łokci cztery i pół, na podmurowaniu z cegły na gline, dach gontami kryty, wrota podwóyne iedne, drzwi poiedyńczych dwoie na biegunach, dymnik ieden z drzwiczkami na zawiasach i chaczykiem. Budynek ten stary.

4. Stodoła z drzewa rzniętego w słupy murowane, długości łokci sześćdziesiąt siedm, szerokości łokci szesnaście i pół, wysokości łokci pięć, na stolcu poiedyńczym, podmurowana z cegły na gline, dach zły słomą kryty okapy gontami, szczyty tarcicami zabite. Wrot czworo na biegunach, stare zdezelowane, ściany spruchniałe.

5. Stodoła druga długości łokci pięćdziesiąt dziewięć, szerokości łokci szesnaście, wysokości łokci pięć, w stanie podobnym iak poprzedzaiąca.

6. Owczarnia masyw murowana z cegły na gline wapnem obrzucona zewnątrz, długości łokci siedmdziesiąt dwa, szerokości łokci siedmnaście i pół, wysokości łokci pięć, gontami kryta, pułap z tarcic z polepą. Wrot dwoie na biegunach, drzwi dwoie na zawiasach z szkoblami, dymników dwa na zawiasach i chaczykami.

7. Staynia z drzewa rzniętego w słupy murowane z wozownią w środku, długości łokci czterdzieści pięć, szerokości łokci szesnaście, wysokości łokci pięć na podmurowaniu z cegły na gline, obrzucone wapnem, posowa z całek, w iedney trzeciey części reszta bez podłóg, dach gontami kryty, wrot dwoie na biegunach, drzwi poiedyńczych dwoie na biegunach, a iedne na zawiasach, dymnik ieden z drzwiczkami na zawiasach i chaczykiem.

8. Spichrz murowany z cegły wapnem obrzucony, długości łokci trzydzieści siedm i pół, szerokości łokci siedmnaście, wysokości łokci pięć. Dach w połowie słomą, w połowie gontami kryty, stary, zgniły, drzwi na zawiasach troie z zamkami, kluczami, podłoga i posowa z tarcic, koyców żadnych nie masz, dymników dwa z drzwiczkami na zawiasach i chaczykami.

9. Gorzelnia drzewiana w słupy stawiana zawaliła się z powodu starości i zgnicia drzewa.

10. Karczma z drzewa częścią kostkowego, częścią rzniętego, długości łokci trzydzieści ośm, szerokości łokci dwadzieścia ieden, wysokości łokci pięć. Drzewo w całym budynku zgniłe zawalaiące się, którego budowa pozostała rozpoczęta, przestawienia z dodaniem drzewa w mieysce zgniłego, kominy dwa murowane. Staynia zaiezdna z drzewa różnego zgniłego, szerokości łokci szesnaście, długości łokci siedmnaście, wysokości łokci pięć i pół, bez dachu, zawalona z powodu starości.

11. Chlewy z całków i lepianki, długości łokci dwadzieścia trzy, szerokości łokci siedm, wysokości łokci dwa i pół, stare, zgniłe, do żadnego użytku nie zdatne, dach z gontów zgniły.

12. Młyn wodny o dwóch gankach z drzewa kostkowego w węgły, długości łokci dwadzieścia ośm, szerokości łokci szesnaście, wysokości łokci pięć i pół, gontami kryty, szczyt od koł tarcicami zabity, drugi gontami, młyn ten stary, dach nowo pokryty, izba iedna, komora iedna, młynica iedna. W młynicy podłoga stara, w izbie i komorze podłog nie masz, posowa z tarcic stara. Okien trzy oszklonych, kamieni cztery do melenia, wrzeciona dwa, koła dwa z wałami, czopami, w ruchu będące.
Stodoła z drzewa starego w węgły, długości łokci dwadzieścia trzy, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci cztery, wrota iedne podwóyne na biegunach, dach tatarakiem kryty.
Obora z drzewa starego przestawiona w węgły, długości łokci szesnaście, szerokości siedm i pół, wysokości łokci trzy, drzwi na biegunach dwoie, dach z tataraku, obydwa te budynki stare.

13. Kuźnia z opalonego drzewa w słupy, długości łokci dziesięć, szerokości łokci siedm, wysokości łokci trzy, komin murowany z kotliną, stara po pożarze przestawiona.

Zabudowania wieyskie

14. Chałupa dwoiaki w którey mieszkaią Filip Adamiak i Grzegorz Cieślak zagrodnicy z drzewa starego w słupy i węgły, dach tatarakiem kryty, długości łokci dwadzieścia dwa, szerokości łokci trzynaście, wysokości cztery, izb dwie, komor dwie, drzwi na biegunach z drewnianemi klamkami sześć, okien pięć oszklonych, komin lepiony, piece dwa, kominki dwa lepione, pułap z tarcic, bez podłogi.
Stodoła iedna, długości łokci dwadzieścia dwa i pół, szerokości łokci iedenaście i pół, wysokości łokci cztery i pół, z drzewa starego w węgły, dach częścią słomą, częścią tatarakiem kryty, wrota iedne na biegunach.
Obora z drzewa starego w węgły pod słomą, długości łokci dziesięć, szerokości łokci siedm i pół, wysokości łokci cztery, drzwi na biegunach iedne.
Stodoła druga z drzewa kostkowego stara, spruchniała długości łokci dwadzieścia, szerokości łokci dziewięć, wysokości łokci cztery, dach słomą kryty stary, wrota podwóyne, iedne na biegunach.
Stodoła trzecia z drzewa kostkowego stara, zawalaiąca się, dach słomiany zgniły, wrota iedne zdezelowane, długości łokci trzynaście, szerokości łokci ośm i pół, wysokości łokci cztery.
Obora z drzewa kostkowego stara, spruchniała, długości łokci jedenaście i pół, szerokości łokci siedm, wysokości łokci trzy, dach słomiany zgniły.
Obora druga, długości łokci dwanaście, szerokości łokci ośm, wysokości łokci trzy, pod słomą z drzewa kostkowego, spruchniała.
Szopa z balików łupanych długości łokci czternaście i pół, szerokości łokci siedm i pół, wysokości łokci trzy, stara, zdezelowana, nie zdatna do użytku.
Spichlerzyk z drzewa kostkowego w węgły, stary pod słomą, długości łokci sześć, szerokości takieyże, wysokości łokci trzy.

15. Chałupa dwoiaki, w którey Jan Nowak komornik, z drzewa kostkowego stara, długości łokci siedmnaście, szerokości siedm, wysokości łokci trzy, przyciesi zgniłe, komin lepiony, dach słomiany, izb dwie, okien dwa, drzwi troie na biegunach.
Przy tey chałupie obora z żerdzi w słupy, długości łokci ośm, szerokości łokci siedm, wysokości łokci trzy, dach słomiany zły, drzwi iedne na biegunach stare.
Stodoła z różnego drzewa w słupy pod słomą, wrota iedne na biegunach, długości łokci dwadzieścia trzy, szerokości łokci dziesięć i pół, wysokości łokci cztery, stara, zdezelowana.

16. Chałupa dla służących z drzewa różnego, stara, słomą kryta w węgły, dach stary, komin lepiony, izb trzy, komor dwie, okien trzy, kominków trzy i pieców lepionych dwa, drzwi na biegunach dziewięć, pułap z łupanek, długości łokci dwadzieścia cztery, szerokości łokci dwanaście i pół, wysokości łokci trzy i pół.

Wieś zarobna Rossosza

17. Chałupa w którey Bonawentura Cieślak półrolnik, z drzewa kostkowego w węgły, stara, długości łokci dwadzieścia ieden i pół, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy, dach słomiany, stary, komin lepiony, izba iedna, kominek ieden lepiony, drzwi troie, okno iedno, pułap z łupanek, piec lepiony bez podłog.
Stodoła z okraglaków w węgły, długości łokci dwadzieścia i pół, szerokości łokci iedenaście, wysokości łokci trzy, stara, zdezelowana, zawalaiąca się, dach zgniły.
Obora z okraglaków w słupy, długości łokci iedenaście, szerokości łokci ośm, wysokości łokci trzy pod słomą stara, spruchniała, wrota iedne, drzwi iedne, na biegunach.

18. Chałupa troiaki w której Wawrzyniec Cieślak komornik, z drzewa różnego stara, dach słomą kryty stary, długości łokci dwadzieścia pięć, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci cztery, kominy lepione, izb trzy, okien trzy, drzwi sześcioro na biegunach, pułap z łupanek bez podłog, pieców lepionych trzy.

19. Chałupa w której Ignacy Cieślak komornik, z drzewa kostkowego starego, niedokończona, komin lepiony, dach słomiany, długości łokci dwadzieścia cztery, szerokości łokci trzynaście i pół, wysokości łokci cztery, izb trzy, komor dwie, okien cztery, drzwi dziewięć na biegunach z drewnianemi klamkami, pułap z łupanek, piecy trzy, kominków trzy lepione bez podłogi.

20. Chałupa w której Jan Kaczor półrolnik, z drzewa kostkowego starego przestawiona, długości łokci dziewiętnaście, szerokości łokci dziewięć, wysokości łokci cztery, dach słomiany, komin lepiony, izba iedna, komora iedna, drzwi na biegunach czworo z drewnianemi klamkami, okien dwa, pułap z łupanek, piec i kominek lepione.
Stodoła z drzewa częścią kostkowego, częścią z bali starego przestawiona, długości łokci dwadzieścia dwa, szerokości łokci iedenaście, wysokości łokci cztery i pół, wrota iedne na biegunach, dach słomą kryty.
Obora stara z drzewa kostkowego w węgły, długości łokci dziesięć, szerokości łokci pięć, wysokości łokci dwa i pół, dach słomiany, spruchniała w ziemie zalazła, drzwi na biegunach iedne.

21. Chałupa w której Walenty Oleszczak zagrodnik, z różnego drzewa stara, dach słomiany stary, komin lepiony, długości łokci dwadzieścia trzy i pół, szerokości łokci dziesięć i pół, wysokości łokci trzy i pół, izb trzy, komora iedna, okien trzy, drzwi ośm na biegunach, piec ieden, kominków trzy lepione, pułap z łupanek.
Stodoła z starego drzewa przestawiona w węgły, długości łokci dwadzieścia ieden, szerokości łokci dziewięć, wysokości łokci cztery, słomą kryta, wrota iedne.
Obora z drzewa kostkowego starego przestawiona, długości łokci dziewiętnaście, szerokości łokci siedm i pół, wysokości łokci trzy, słomą kryta.

22. Chałupa w której Kazimierz Oleszczak półrolnik, z drzewa kostkowego, stara, spruchniała, popodpierana, komin lepiony, dach zgniły, izba iedna, kominek ieden lepiony, okno iedno, drzwi czworo na biegunach, długości łokci dwadzieścia dwa, szerokości łokci dziesięć, wysokości łokci trzy.
Stodoła z drzewa starego przestawiona w węgły, długości łokci dwadzieścia ieden, szerokości łokci iedenaście, wysokości łokci cztery, wrota iedne, dach słomiany stary.
Obora z drzewa kostkowego w węgły stara, dach słomiany, długości łokci dziewięć, szerokości łokci pięć i pół, wysokości łokci trzy.

23. Chałupa w której Walenty Kazimierczak, stara, z drzewa kostkowego w węgły, długości łokci ośmnaście, szerokości łokci dziewięć, wysokości łokci trzy i pół, dach słomą kryty, stary, izba iedna, komora iedna, okno iedno, drzwi czworo na biegunach z drewnianemi klamkami, komin, piec i kominek lepione.
Stodoła łącznie z oborą, długości łokci dwadzieścia trzy [i] pół, szerokości łokci dziesięć i pół, wysokości łokci cztery z tarcic w słupy, a obora z okrąglaków, dach słomiany, wrot dwoie na biegunach.

Kolejno opisano zasiewy, posadę włościan.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz