-->

poniedziałek, 13 września 2021

Inwentarz Popów (1824)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Pawła Dąbskiego z roku 1824, nr. aktu 218. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się we wsi Popowie w Powiecie Wartskim Obwodzie i Woiewództwie Kaliskiem połozoney w zamieszkaniu dworskim pod liczbą pierwszą, dnia siódmego października tysiąc ośmset dwudziestego czwartego roku."

Przed Pawłem Dębskim Notariuszem Publicznym Powiatu Wartskiego stawili się:
1. Wincenty Pstrokoński dziedzic dóbr Ostrowa (Wartskiego) i innych, opiekun prawny dzieci po zmarłych Jakubie i Nepomucenie z Masłowskich Psarskich.
2. Ignacy Jarociński dzierżawny posesor wsi Popowa.

Powyższe osoby wezwały Notariusza dla spisania stanu dóbr pozostających w dzierżawie.


Zabudowania dworskie i folwarczne

1. Dwór stoiący frontem ku południowi stawiany w bale, w niektórych tylko mieyscach przy restauracyi w pruski mur, ściany wybijane klinikami i gliną wylepione, późniey wapnem wytynkowany, lecz przez wieloletnie zaniedbanie reperacyi iak się widzieć daie ściany powierzchowne w wielu mieyscach w około dworu z gliny i wapna poopadane, oraz w koło tegoż dworu także przyciesie znacznie pogniły, niemniey murłaty opuszczone w niektórych mieyscach co wszystko by w dobrym utrzymać stanie i okazało się, potrzebuie doyść znaczney reperacyi. Dach na budynku dworskim przykryty gątami starym, reperowania potrzebuie, szczególniey szczyty z strony od wschodu jako też zachodu nowego pobicia gątami potrzebuią, gdyż dotąd exystuiące gąty zupełnie pogniły, iak to wszedłszy na górę wewnątrz widzić się daie. Komin od fundamentu ponad dach wyprowadzony iest murowany i w dobrym exystuie stanie. Nadmienić także należy, iż na górze z frontu dworu exystuią facyaty, iedna większa o trzech oknach po boku którey dwie małe o iednym oknie, jako też podobne facyaty z tyłu dworu. Opisanie ich atoli nastąpi przy opisywaniu stanu górnego położenia dworu.
Opisawszy w powyższym sposobie stan powierzchni dworu, przystępuie do opisania wewnętrznego położenia i stanu zabudowania.
Wchodząc więc do dworu znayduiący się prug przed dworem z kamieni urządzony w około których bale z drzewa rzniętego formuią stopnie, próg ten poprawienia tylko potrzebuie. Nadmienić w tym mieyscu należy iż na progu po prawey stronie wchodząc do dworu blisko drzwi znayduie się przybity nóż żelazny do oczyszczania butów z błota.


A. Sień na prost przez cały budynek dworski od frontu aż do wyiścia tylnego urządzona, dwiema ścianami przeforsztowana, formuie trzy sienie, z których pierwsza maiąc drzwi wchodnie od frontu dębowe, na wpół do otwierania dzielące się, na wielkich i mocnych żelaznych zawiasach osadzone, z frontu dwiema żelaznemi antabkami zaopatrzone, zamykaią się na rygel żelazny wraz z klamerką teraz exystuiącą a iedna połowa drzwi dla wstrzymania się otwarcia, ma od góry przybitą żelazną zasufkę zakładaiącą się z żelazną klamerką do teyże zasufki urządzoną. Także celem mocnego zaparcia drzwi na noc, przybite obok znayduią się dwie żelazne klamry do założenia drąga. Lubo ramy tyle razy wspomnionych drzwi exystuią doyść w dobrym stanie, atoli tafle jakiemi są urządzone przez starość popękały, potrzebuią dla samey okazałości reperacyi. Zamku żadnego niemasz przybitego, otwierają one się tylko. Klamka żelazna, która iest przybita zachwyca się zaś za sztyfcik, który iakby od zamku daie się z frontu widzieć. Posadzka w sieni z cegły paloney urządzona, lecz zdezelowana, ściany wytynkowane, iednakowoż potrzebuią odnowienia. Postępuiąc daley druga sień w którey drzwi wchodnie przez połowe dzielą się, opatrzone w zawiasy i chaki oraz na klamke zamykaią się, z haczykiem żelaznym w dobrym stanie znayduią się, podłoga z tarcic znacznie zruynowana. Ściany tynkowane odnowienia potrzebuią. W tey sieni znayduią się wschody na górę, które przy opisywaniu górnego stanu, opisane zostaną, trzecia i ostatnia sień, drzwi wchodnie otwieraiące się, zaopatrzone dwiema zawiasami i hakami, oraz klamką do zamykania, a nadto przybity iest zamek z antabą lecz klucza niemasz do niego. Podłoga w tey sieni nie exystuie tylko gliną wywieziona, atoli zarównania potrzebuie, ściany dawniey wytynkowane, odnowienia wymagaią. Wychodząc na koniec na tył dworu znayduią się drzwi tylne, zaopatrzone w zawiasy i haki, tudzież zamykaią się na klanke, która exystuie, raz przybity znayduie się zameczek, lecz klucza do niego niemasz. Progi w drzwiach sieni teraz opisaney niektóre tylko zdezelowane. Sufity nie opisuią się, gdyż takowe formuią podłogę na górze, tam też spisane zostaną.
Opisawszy w powyższym sposobie stan sieni, przystąpiłem do opisania stanu mieszkań, poczynaiąc zaś od frontu, z pierwszey sieni wchodząc po prawey stronie, znayduie się


B. Przedpokóy, drzwi poiedyńcze farbą pokostową malowane w dobrym stanie exystuią, na dwóch zawiasach wsparte, z zamkiem wielkiem, i antabami, do którego atoli klucza niemasz, także zasuwaią się na zasufkę żelazną na ten cel przybitą. Podłoga z tarcic w dobrym stanie znayduie się, ściany koniecznego potrzebuią wyrzucenia i wytynkowania, gdyż w większey części z wapna poopadały. W tym przedpokoiu znayduie się piec z kachli polewanych na postumencie drewnianym stawiany z drzwiczkami żelaznemi w dobrym stanie, przed którym pewny obwód taflami kamienia i cegłą zamiast podłogi uformowany. Posoba czyli sufit deskami podbity w dobrym stanie znayduie się, okno iedno znayduiące się przyzwoicie opatrzone, na zasufki żelazne zamykane, tudzież opatrzone dwiema okiennicami na hakach i zawiasach przynależnych będącemi, i śrubą żelazną do zakręcania tychże okienic. To okno obeymuie sześć tafli szklannych nie nadwyrężonych.


C. Z przedpokoiu wchodząc do pokoiu, ten znayduie się w takim stanie. Drzwi wchodnie otwieraiąc na wpół dzielą się farbą pokostową malowane, w dobrym stanie exystuią iak niemniey, w potrzebne zawiasy zaopatrzone tudzież i zasuwki. Zamek exystuiący z dwiema antabami zruynowany tak dalece iż drzwi zamykać nie można, potrzebuie reperacyi, klucza do zamku niemasz, ściany papierem malowanym w tle maiowem obite, lamperie odmienne na tarcicy odmalowane, sufit także po części malowany, posadzka z desek w kwatery regulowana, piec stawiany z kachli polewanych biały na postumencie drewnianym, w około którego cegłą paloną wyłożenie znayduie się. Okna dwa ku południowi w zasuwki żelazne opatrzone oraz okiennicami na zawiasach i hakach, tudzież śrubami do zamykania tychże okiennic. Cały ten pokóy z przynależytościami w średniem znayduie się stanie. Tafli szklanych w oknach znayduie się sztuk dwanaście z których trzy stłuczone.


D. Pokóy następny od frontu uważaiąc, do którego drzwi wchodnie na wpół dzielą się, farbą pokostową malowane, w niezłym stanie exystuią, iak oraz w potrzebne zawiasy i zasuwki opatrzone. Zamek z antabami exystuiący, tak dalece zdezelowany, iż drzwi zamykać niemożna, klucza do tego zamku niemasz, ściany bronzowem kolorem malowane, lecz już wytarte, popękane jak niemniey wapno z ścian poodpadywało, tak dalece, że chcąc porządny pokoik urządzić znaczney by reperacyi wymagało. Sufit seledynowo malowany także reperacyi potrzebuie, posadzka z tarcic na ……...? dawana także w nienaylepszem znayduie się stanie. Piec kominkowego fasonu z cegły stawiany, farbą maiową malowany, wraz z ramami drewnianemi płótnem obitemi podobnież malowanem, do zasłonienia komina urządzonemi, aczkolwiek nie w naygorszym stanie exystuie, atoli z powodu mocnego zadymiania się iak to powierzchownie z okopcenia tegoż widzieć się daie, zupełnego przestawienia wymaga. Okno iedno podobnie z wszelkiemi przynależytościami w pokoiu sub C. opisanemi z dwiema okienicami, znayduie się, obeymuie tafli szklannych sztuk sześć, z których iedna stłuczona.


E. Schowanie. Drzwi wchodnie na wpół dzielące się z zamkiem i kluczem lecz reperacyi potrzebuią, farbą pokostową malowane, z zawiasami i hakami oraz zasufkami, ściany reperacyi potrzebuią, posadzka zaś nie w naygorszym stanie się znayduie. Sufit iednakowoż reperacyi wymaga, okno exystuiące zamyka się na haczyki, które exystuią, oraz okienice dwie na zawiasach i hakach znayduią się, a oprócz tego wewnątrz zasuwa się okiennicą na ten cel urządzoną. Szyb w oknie są cztery i wszystkie dobre. Pieca ani komina w tym schowaniu niemasz.


F. Komora czyli schowanie zaraz przy powyższym znayduiące się, drzwi ordynaryine zasuwaią się, niemaiąc opatrzenia w żelastwo, podłoga exystuie z tarcic w dobrym stanie, ściany nie wylepiane, sufit z tarcic, okna, pieca ani komina niemasz. Nadmienić wypada że daley ku północy czyli na tył dwora postępuiąc iest wniyście z ninieyszego schowania do garderobki, do którey exystuią drzwi ordynaryine na zawiasach z zamkiem ordynaryinym, lecz że drzwi takowe są zamocnione? i wchód tu ztąd nieużywany, przeto wracaiąc się do pokoiu sub C. opisanego, z którego znayduie się wniyście do pokoiu tylnego, a ten exystuie w stanie następnym


G. drzwi na wpół otwieraiąc dzielące się, farbą pokostową malowane, z przynależnym okuciem, ściany żółto, a sufit niebiesko malowane, lecz teraz ściany popękane, wapno poodpadywało, potrzebuią nowego wyrestaurowania. Podłoga z tarcic, lecz przez starość tak dalece zniszczona, iż całkiem nowego pokładu potrzebuie. Piec okrągły z cegieł stawiany na postumencie drewnianym, wraz z zasłoną otworu iuż zdezelowaną. Piec ten aczkolwiek w nienaygorszym znayduie się stanie, iednakowoż z powodu zadymiania mocnego przestawienia, lub nowego urządzenia potrzebuie. Okna dwa na tył dworu będące doyść w przyzwoitym są stanie, i okucie tak jak w pokoiu sub C. exystuie. Szyb iest sztuk dwanaście, z których trzy stłuczone. Wychodząc z ninieyszego pokoiu do sieni znayduie się przed pokóy, maiący dwoie drzwi, to iest pierwsze z pokoiu na wpół dzielące się, farbą pokostową malowane w dobrym stanie z przynależytem okuciem i iedną antabą z zamkiem i kluczem, lecz zamek potrzebuie reperacyi, drugie wiodące do sieni także na połowe dzielące się, reperacyi potrzebuiące, na zawiasach ordynaryinych bez zamku, i tylko na haczyk i skobel zamykaiące się. Wewnętrzne zaś położenie tego przedpokoiu, ściany reperacyi potrzebuią, podłoga zaś w średniem stanie exystuie. Okno iedno dosyć w dobrym stanie z przynależytym iak w innych pokoiach okuciem, tafli szklannych obeymuie sztuk sześć, z których iedna stłuczona, także znayduie się komin ułatwiaiący palenie ognia w piecu, sufit nie opisuie się, gdyż ten formuie zarazem podłogę na górze, tam więc opisanem zostanie.


H. Wracaiąc na powrót z przed pokoiu przez pokóy sub G. opisany, wchodzi się do pokoiu do którego drzwi wchodnie na wpół dzielące się, pokostową farbą malowane doyść w dobrym stanie będące, z przyzwoitym okuciem z zamkiem, iuż zdezelowanym i reperacyi potrzebuiącym, bez klucza, ściany podobnym iak w pokoiu sub C. papierem malowanym wybite lecz znacznie poobdzierane, posoba doyść w dobrym iest stanie, podłoga zaś z tarcic zdezelowana nowego pokładu potrzebuie, piec kominkowego fasonu niebiesko malowany /: wraz z ramą i płótnem zdezelowanym do zamykania otworu :/ reperacyi potrzebuiący. Nadmienia się w tym mieyscu iż za piecem iest otwór do chędożenia sadzy w kominie, który się zamyka ordynaryine drzwiczki maiące zawiaski i klamke. Okno wraz z okienicami dwiema tak iak w innych pokoiach okutemi, dość w dobrym exystuie stanie. Okno to obeymuie tafli szklannych sztuk sześć, z których cztery sztuki stłuczone.

I. Na ostatek postępuiąc daley znayduie się schowanie, które na podwóyne drzwi zamyka się, pierwsze drzwi z pokoiu uformowane z ramy płótnem malowanym obitey na zawiaskach bez zamku zdezelowane, drugie drzwi ordynaryine otwieraią się wewnątrz schowania na zawiasach dwóch żelaznych z zamkiem ordynaryinym bez klucza, oraz maiące wrzecząc i skobel dla zamykania, na kłote?. Ściany wcale nie wylepione, podłoga z tarcic powyprężana, sufit reperacyi potrzebuiący, okno ordynaryine z sztuk złożone, obeymuią u szyb dwadzieścia ieden z których sztuk siedm stłuczonych. Zewnątrz niemasz okienic, wewnątrz znayduie się iedna okienica, którą się okno zasłania. Nadmienia się w tym mieyscu, że drzwi do dalszego przeyścia widzieć się daiące, już są opisane w schowaniu sub F.

K. Opisawszy iedne połowę dworskiego zabudowania z strony od wschodu przystępuie do opisania stanu mieszkań drugiey połowy dworu z strony od zachodu, a tak wchodząc frontem do sieni a z tey do przedpokoiu po lewey ręce położonego, drzwi wchodnie iednostayne farbą pokostową malowane, z antabką i zamkiem staroświeckim bez klucza, reperacyi potrzebuiące, z zawiasami ordynarayinemi, ściany odświeżenia i odtynkowania wapnem potrzebuią, posadzka z cegły paloney, nowego urządzenia potrzebuie, gdyż dotąd exystuiąca całkiem iest zdezelowana, sufit formuie zarazem podłogę, na górze tam opisany zostanie. Okno z przynależytym okuciem i dwiema zewnątrz okienicami także przyzwoicie okutemi dość w dobrym stanie się znayduią. Tafli szklannych w oknie znayduie się sztuk sześć, z których iedna w narożniku pęknięta.

L. Sala, drzwi wchodnie farbą pokostową malowane na wpół dzielące się z przynależnym okuciem, dość w dobrym stanie, także z zamkiem bez klucza reperacyi potrzebuiącą, ściany poprawienia i wybielenia potrzebuią. Podłoga nieco zdezelowana, także i posoba czyli sufit, piec kominkowego fasonu reperacyi potrzebuiący z cegły stawiany. Okien znayduie się sztuk pięć z przynależnym iak w innych pokoiach i takiegoż fasonu okuciem. Okienica iedna zewnętrzna u okna znayduie się, reszty niemasz. W pięciu tych oknach iest ogółem tafli szklannych trzydzieści z których sztuk cztery stłuczonych. Nadmienia się tu iż z ninieyszey sali iest wychod na ogród. Drzwi na wpół dzielące są z przynależnym okuciem z zamkiem i kluczem kowalskiey roboty, tudzież maiące sześć tafli szklannych z których iedna pęknięta, drugie drzwi zewnętrzne podobnież przynależnie okute z pięćmi hakami i skoblami, te ostatnie znacznie zruynowane reperacyi potrzebuią. Galerya przy powyższych drzwiach wychodząc na ogród z drzewa urządzona znayduie się, która wraz z ławkami, schodami i poręczami znacznie iuż zdezelowana exystuie.

Ł. Z sali udaiąc się na tył dworu znayduie się pokói. Drzwi wchodnie na wpół dzielące się, farbą pokostową malowane, z przynależnym okuciem, dość w dobrym stanie. Zamek bez klucza reperacyi potrzebuie, ściany także potrzebuią reperacyi ile że wapno poodpadywało, podłoga z tarcic które w niektórych mieyscach wyprężyły się. Piec kominkowego fasonu reperacyi potrzebuiący i znacznie od dymu zakopcony. Okna z przynależnym okuciem, okienic zewnętrznych niemasz, sufit z desek reperacyi potrzebuiący, tafel szklannych 12 z których sztuk sześć stłuczonych.

M. Także znayduie się przy powyższym pokoiu mały pokoik którego okna na zachód wychodzą, drzwi poiedyńcze z przynależnym okuciem i zamkiem do którego klucz kowalskiey roboty exystuie, dosyć w dobrym stanie. Ściany potrzebuią reperacyi i wybielenia, podłoga z desek dość w dobrym stanie. Okna dwa dobierane, szyby małe, z których sześć iest stłuczonych, sufit reperacyi potrzebuie.

N. Na tym ukończywszy opisanie dolnych pomieszkań przystąpiłem do opisania góry, a nasamprzód schody na góre wiodące /: ponieważ na dole ieszcze znayduie się pokoik na spiżarnie używany, a ten nieopisany, przeto nim góra opisaną zostaie takowego stan wyszczególnia się. Drzwi poiedyńcze wchodząc sienią z tyłu dworu będącą, po lewey stronie, przynależnie okute z zamkiem starym, reperacyi potrzebuiącym, i z kluczem kowalskiey roboty. Ściany i sufit znaczney potrzebuią reperacyi, podłoga dość w dobrym stanie. Okno iedno o sześciu taflach szklannych z których trzy stłuczone, przynależnie okute. Okienice dwie na zawiasach zdezelowane, wewnątrz się zamykaią. Pieca ani komina niemasz w tym pokoiku.
Schody na góre prowadzące nie w naylepszym stanie exystuią, a szczególniey obicia poboczne znaczney potrzebuią reperacyi, poręcze zaś dość w dobrym stanie.
Na górze zaś samey znayduie się sala malowana, lecz zdezelowana i znaczney reperacyi potrzebuiąca. Sufit do wpołowy tey sali znayduie się zdezelowany, druga połowa sali bez sufitu, okien z frontu od południa iest trzy, lecz nie iednostayne, a szyb wszystkich iest dwadzieścia sztuk całkich, reszta potłuczonych. Z tyłu sali także dawniey były trzy okna, lecz ani ram ani szkła teraz niemasz, słowem cała ta sala znacznie zdezelowana, podłoga która formuie zarazem posoby nad przedpokojami na dole także znacznie zdezelowana Daley ku wschodowi iest góra pod dachem, na którey facyata exystuie lecz okna tam niemasz, ale raczey mieysce na takowe, dach zaś przy powierzchnem opisywaniu dworu iest opisany. Z strony zachodu znayduie się kapliczka do którey drzwi wchodnie na wpół dzielące się exystuią na zawiasach, z skoblem i wrzecągiem reperacyi potrzebuiące. Wewnątrz ściany z desek uformowane jak niemniey i sufit malowane, lecz znacznie zdezelowane. Ołtarz w środku którego obraz ukrzyżowanego Jezusa, a na nim sześć sztuk sznycerskiey roboty głów wyobrażaiących aniołków, kamień święcony dla odprawiania Mszy Świętey, poduszka dla kładzenia na niey Mszała. Podłoga znacznie zdezelowana, okno w facyacie zruynowane iak i cała ta facyata. Szyb w oknie całkich niestłuczonych znayduie się sztuk dwanaście. W teyże kapliczce nad drzwiami wchodniemi znayduie się osoba ukrzyżowanego Pana Jezusa. Także są drzwi z teyże kapliczki na góre daley ku zachodowi małe na zawiasach i hakach z wrzeczągiem bez skobla, dość w dobrym stanie. Góra daley znayduiąca się opisuie się, gdyż dach się przy powierzchnim opisaniu dworu iuż iest opisany. Drzwi na góre na zawiasach i hakach reperacyi potrzebuią, z wrzeczągiem i skoblem.

2. Za dworem na północ znayduią się dwa sklepy murowane obok siebie stoiące, słomą pokryte, schody drewniane, drzwi na zawiasach żelaznych z wrzeczągiem i skoblem obadwa te sklepy nie jakiey potrzebuią reperacyi, a szczególniey poprawienia słomą dachów.

3. W blizkości powyżey opisany sklepów stoi budynek mieszkalny z drzewa kostkowego stawiany, słomą pokryty, komin lepiony z gliny, frontem zaś ku południowi, obeymuie wewnątrz iednę izbę, kuchenke, komorę i sień w izbie podłoga zdezelowana, w komorze i sieni niemasz podłogi, sufity w całym budynku z tarcic, drzwi dwoie, to iest sienne i do izby na żelaznych zawiasach i do kuchni zaś małe drzwiczki, także na zawiasach żelaznych, pierwsze dwoie drzwi maią oraz wrzeczągi i skoble, okna dwa w izbie z całemi szybami. Z komory na góre znayduią się schody także i sklepik z kamieni uformowany, lecz zdezelowany, cały ten budynek dość w dobrym znayduie się stanie mieszka zaś w nim Michał Wilda cieśla dworski. Nadto przybudowana iest przy tymże domu mała szopa lecz iuż zdezelowana.

4. Spichlerz stoiący frontem ku południowi stawiany z drzewa kostkowego, dach zaś od dołu gątami trzy szory pobity, a reszta dachu słomą pokryta. Dwoie drzwi do wniyścia na zawiasach żelaznych, drzwi iedne na zamek z kluczem exystuiącym i na wrzecząg, drugie na wrzecząg zamykane, w środku znayduie się podłoga z przegrodami na zboże, posoba z tarcic, cały ten budynek reperacyi potrzebuie, gdyż w niektórych mieyscach przyciesie pogniły, ściany powyprężane, a nawet zamki węgieł popruchniały. W środku także reperacya iest potrzebna.

5. Obok tego spichlerza z strony od dworu znayduie się wychodek reperacyi potrzebuiący. Drzwi na żelaznych zawiasach.

6. Na prost spichlerza stoi gołembnik na polu znacznie zdezelowany.

7. Zaraz obok spichlerza ku stodołom idąc stoi owczarnia z bali rzniętych stawiana. Dach słomą pokryty, wrota na biegunach, cały ten budynek w dobrym znayduie się stanie, gdyż iuż przez teraźnieyszego Dzierżawcę Wo Jarocińskiego znacznie reperowany został.

8. Stodoła frontem ku zachodowi stoiąca z bali rzniętych na murowanym fundamencie budowana, o trzech klepiskach a czterech sąsiekach. Wrotni znayduie się sztuk sześć, na biegunach zamykaiące się na wrzeczągi i skoble a dach do połowy gątami a w drugiey połowie słomą pokryty. Szczyty z obydwóch stron tarcicami zabite. Cała ta stodoła w dobrym znayduie się stanie oprócz wrot, szczytów i dachu, które reperacyi potrzebuią.

9. Druga stodoła także frontem na południe stoiąca, murowana i wapnem reybrowana?. Dach do w połowy szkudłami, a w drugiey połowie słomą pokryty obeymuie w sobie trzy klepiska, a cztery sąsieki, sześć wrotni na biegunach, na wrzeczągi zamykaiące. Szczyty słomą przez teraznieyszego Dzierżawcę Wo. Jarocińskiego zaprawione. Cała ta stodoła w dobrym znayduie się stanie, niektóre wrota i dach małey potrzebuią reperacyi, także mur w niektórych i mieyscach poprawnienia wapnem wymaga.

10. Staynia frontem ku zachodowi stoiąca, z bali rzniętych stawiana, z wystawą obeymuiąca dwie staynie, wozownię i trzy sieczkarnie. Staynia pierwsza od południa z drzwiami na biegunach na wrzecząg zamykaiącemi się wydylowana, w którey się znayduią dwa żłoby stare i dwie drabiny. Sieczkarnia przy tey stayni będąca także drzwi na biegunach z wrzeczągiem, wydylowana. Wrota do wozowni na biegunach z wrzeczągiem i skoblem. Staynia druga, w którey wydylowanie, gdzie także trzy żłoby znayduią się z drabinami, drzwi dubeltowe szynalami wybite, z zamkiem zdezelowanym bez klucza, na zawiasach żelaznych. Drzwi sieczkarni także na żelaznych zawiasach z wrzeczągiem, lecz dylowiny tam niema, w drugiey sieczkarni pobok pierwszey będącey drzwi na biegunach z wrzeczągiem. Posoba na całym tym budynku znayduie się, dach w większey połowie słomaą, w mnieyszey gątami pokryty. Cały ten budynek z wszystkiemi powyż wyrażonemi szczegółami, tak znacznie zdezelowany, iż wielkiey potrzebuie reperacyi. Nadmienić wypada iż połowa tego budynku przez Wo Jarocińskiego Dzierżawcę teraz świeżo słomą pokrytą została, iak niemniey deski nowe pozaciągane na posobę, które deski przy expiracyi zabrać z sobą ma prawo.

11. Obora frontem ku północy stoiąca, z bali rzniętych stawiana, nad okapem gątami, reszta dachu słomą pokryta, maiąca troie drzwi do weyścia, pierwsze drzwi od wschodu są dubeltowe na wpół dzielące się, na zawiasach, ostatnie dwoie poiedyńcze na zawiasach, z wrzeczągami i skoblami, przyciesi tego budynku w części pogniły. Cały ten budynek znacznie zdezelowany i wielkiey by potrzebował reperacyi, jak to się widzieć daie, bowiem W. Jarociński w środku tey obory słupy nowe po zaprowadzał i niektóre belki nadkładać kazał, czym do bespiecznego stanu ią urządził.

12. Obora druga obok pierwszey stoiąca, z bali rzniętych i drzewa kostkowego stawiana, maiąca dwoie drzwi na biegunach z wrzeczągami i skoblami, dach w większey połowie gątami a w mnieyszey słomą pokryty. Budynek ten wielce zdezelowany i ieżeli wkrótce niebędzie zreperowany upadnie, gdyż iest iuż bliskiego obalenia się.

13. Kurniki frontem ku wschodowi stoiące z drzewa kostkowego stawiane, obeymuiąca sześć drzwi na biegunach, dach nad okapem dranicami, reszta słomą pokryty. Budynek ten dość w dobrym stanie znayduie się.

14. Gorzalnia a razem i browar. Budynek frontem ku wschodowi stoi stawiany z bali rzniętych, zrąb dość w dobrym stanie, iednakowoż reperacyi potrzebuie. Dach cały gątami pokryty, szczyt tylko od północy słomą poszyty, lecz tak zruynowany iż zupełnego nowego pokrycia potrzebuie. Komin od fundamentu aż nad wierzch dachu z cegły murowany w dobrym stanie exystuie. Izba w którey garce i kadzie exystowały kamieniami wybrukowana. Okna trzy w których szyby stłuczone w znaczney części, piec w którym garce były w murowane rozwalony. Izba w którey gorzelany zamieszkuie, także reperacyi potrzebuie. Znayduie się tam piec kominkowego fasonu z cegieł stawiany dość w dobrym stanie, okno iedno ku wschodowi także reperacyi potrzebuie,podłogi niemasz, tylko gliną wylepiono, a i to zrównania wymaga. Browar. Piec w którym kocioł w murowany zdezelowany. Podłogi niemasz, okno od wschodu potłuczone, od zachodu zaś okienicą zasuwa się mieysce na okno zostawione. Znayduią się trzy małe kadzie do robienia piwa znaczney potrzebuiące reperacyi. Dwa koryta zupełnie zdezelowane, kocioł miedziany, po wydobyciu którego z kotliny i odważeniu go w Warcie okazało się iż tenże u wierzchu ma obręcz żelazną grubą z którą razem waży funtów 209, sama zaś miedź funtów 149, a to według zdania J.P. Andrzeja Zawadzkiego kotlarza.
Suszarnia, w którey się znayduie piec do suszenia słodu z cegły murowany, dość w dobrym stanie. W tey suszarni znayduią się także schody na góre, znacznie zdezelowane. Nadto znayduie się w gorzelni koryto z cegły murowane dla wywaru. Drzwi wszystkich sztuk siedm z których sześć na zawiasach i hakach żelaznych z wrzeczągami i skoblami, a iedno na biegunach bez wrzecząga, te ostatnie drzwi znayduią się w mieyscu od frontu do suszarni wchodząc wszystkie zdezelowane i znaczney reperacyi wymagaią. Posoba na całym budynku zupełnie pogniła i całem nowey wymaga. Balki niektóre także słabe w mieysce których nowe zaciągnione bydź winny. Studnia nie exystuie, używa się do gorzelni i browaru wode z sadzawki zaraz przy budynku exystuiącey, przy którey żuraw z węborkiem okutem, ale bez obręczy żelaznych stoi, węborek zdezelowany, iak i słupy tam stoiące.

15. Obok gorzelni wolarnia frontem ku południowi stoiąca, z drzewa kostkowego stawiana, okap deskami pobity, reszta dachu słomą pokryta, zrąb potrzebuie reperacyi, dach zaś dość w dobrym stanie się znayduie, drzwi dwoie na biegunach bez wrzeczągów. W tey wolarni znayduie się siedm sztuk żłobów gruntowych starych, z których ieden żłob wielki w środku wolarni ustawiony.

16. Karmnik frontem ku południowi stoiący z bali rzniętych stawiany, słomą pokryty, z dwoma drzwiami na biegunach, reperacyi potrzebuie.

17. Kuchnia. Budynek frontem ku wschodowi blisko dworu stoiący z bali rzniętych stawiany. Komin od fundamentu aż nad dach z cegły murowany, dach gątami pokryty reperacyi potrzebuie. Wewnątrz po lewey stronie izba bez podłogi i komora. W izbie iest okno w którym dwie szyby stłuczone, komin z kapturem reperacyi potrzebuiący. Posoba z tarcic stara, w komorze okno w którym tylko siedm szyb całkich. Posoba z desek reperacyi potrzebuie, pieca ani komina niemasz, drzwi z frontu od sieni, jako też iedne do izby drugie do komory ordynaryine na zawiasach z wrzeczągami reperacyi potrzebuią. Po prawey stronie budynku znayduie się izba bez podłogi, drzwi poiedyńcze na zawiasach bez klamki i wrzecząga, teraz takowe przez Wo Jarocińskiego iest urządzone, ściany dawniey pobielane wapnem teraz iuż poodpadane, sufit z tarcic, okna dwa, lecz całkiem powybijane, piec kominkowego fasonu, z cegły stawiany, dość dobry. Komora, drzwi na zawiasach zruynowane, podłogi niema. Sufit z desek stary, piec kominkowego fasonu dość dobry, okno całkiem stłuczone, że ani iedney szyby niemasz. Za budynkiem teraz opisanym znayduią się przybudowane z bali rzniętych kurniki słomą pokryte, reperacyi potrzebuiące, drzwi znayduią się sztuk cztery, wszystkie na biegunach z wrzeczągami żelaznemi.

Ogrodzenia
18. Dziedziniec ogrodzony słupami wraz z fundamentem z cegieł murowanemi lecz znacznie iuż zdezelowane. Sztachety drewniane, przez starość zepsute, że nowego postawienia wymagaią. Wrota na dziedzińcu także zruynowane jak niemniey dwie fortki. W środku dziedzińca znayduie się ogródek ............ angrestem w okrąg obsadzony lecz zaniedbany.
Za sklepami ponad budynkiem w którym cieśla dworski teraz mieszka aż do spichrza exystuie płot stary chróścianny, cierniem wystrzępiony, wrota ku sklepom z dwóch słupów, owierki z płotów urządzone. Od owczarni aż do narożnika stodoły drewnianey po nad polem znayduie się płot chróścianny stary zupełnie zdezelowany.
Pomiędzy drewnianą a murowaną stodołą exystuie ogrodzenie z płatów w słupy stawiane iuż stare, wrotnia tam będąca zupełnie zdezelowana. Także przy stodole drewnianey z strony stodoły murowaney znayduie się płot chróścianny stary zupełnie zdezelowany, ten płot ogradza stogi.
Wrotnia exystuiąca, wieżdżaiąc ze wsi do podwórza zdezelowana, pobok którey zagrodzenia z płat zdezelowane. Pomiędzy oborami od ogrodu stoiącemi iest stary płot chróścianny, daley po lewey stronie aż do gorzelni także płot chróścianny stary wystrzępiony. Od gorzalni w tył kwadratem do narożnika wolarni płot z płat ciesanych w słupy i owierki dość w dobrym stanie. Od wolarni do karmnika płot chróścianny stary wystrzępiony cierniem. Od karmnika aż do narożnika kurników przy kuchni będacey z płat płot exystuie lecz mocno zdezelowany, wrota tamże znayduiące się także zdezelowane. Płoty teraz opisane odgradzaią podwórze od ogrodach. Za staynią w podwórzu z strony od murowaney stodoły, płot chróścianny w owal stawiony stary z wrotnią w płaty. Sad za dworem od pola ogrodzony płotem chróściannym, który iest stary. Sad za chlewami ku wsi, ogrodzony płotem chróściannym, który iest stary zdezelowany ten płot ciągnie się ponad wsią do domu ostatniego ku kuźni stoiącego. Od pasternika ogrodzenie nie exystuie. Także przy wrotach ode wsi po prawey stronie z podwórza uważaiąc iest zdezelowany płot, z żerdzi a po lewey stronie z kamienia ułożony, kawałkiem tylko aż do domostwa włościana płatami zagrodzony.

Kolejno opisano zasiewy na polach, łąki, ogród przy dworze.

Gościniec z wystawą z drzewa stawiany frontem dranicami w tyle snopkami pokryty, okna znacznie potłuczone, dach reperacyi potrzebuie, staynia wiezna dość w dobrym stanie wrotami opatrzona.
Sklepik murowany dość dobry, stuł i dwie ławy gruntowe, w stayni dwa żłoby i iedna drabina dobre. W tym gościńcu mieszka Paweł Biedziński gościnny i kowal.

Kuźnia murowana dranicami pokryta w dobrym stanie o iedney izbie z komorą, komin murowany, stadki kowalskie gruntowe w kuźnicy są następuiące: miech skórzanny stary zruynowany, pień dębowy, kowadło kute dobre, szparak kuty dobry, srubsztak duży kuty dobry, kleszcze małe zdezelowane, kamień do ostrzenia siekier znacznie spotrzebowany. W tey kuźni mieszka Jan Chłoszczyński.

Młyn wodny. Dom z bali stawiany o iedney izbie i komorze, oraz młynicy, dach gątami pokryty. Cały ten budynek jako też wewnątrz młynicy znayduiące się koła i inne aparaty do młyna przynależne spustoszałe, kamień od jagier cali sześć grubości, z łubem i koszem, kamień wierzchni grubości cali dziesięć, spodni grubości cali cztery, wrzeciona i bux zdarte, paprzyca od kamienia do jagieł, ryfy na wał sztuk cztery, czop złamany, śluza całkiem zdezelowana, nadto mierka gruntowa znayduie się. Dzierżawi ten młyn.

Wiatrak. Obicie wiatraka jako i dach znacznie zdezelowane, obydwie szmigi pęknięte, płacht do szmigów niemasz, schody pierwsze zewnątrz jako i drugie wewnątrz zdezelowane, bez poręczy, skrzynie dość dobre, podłogi spustoszałe, koło paleczne zdezelowane, sztaga złamana, kosz zdezelowany, socha z paprzycą dobre, łubie dobre, kamień wierzchni grubości dwanaście cali, spodni kamień grubości cali trzy, w dobrym stanie. Stawidła z bębękiem dość dobre, kamień w wiatraku będący zdezelowany, bębęn do wciągania miechów zruynowany, dyszel dobry, narzędzia wiatraczne gruntowe dwa pytle znacznie zdezelowane, dwie oszkardy, drąg żelazny i lina od wciągania miechów w dobrym stanie, lina zaś do bębęka mocno po przecierana.

Zabudowania Wieyskie

Dom pod Numerem 4 w którym mieszka Łukasz Matusiak półrolnik maiący rolę półrolniczą i Stefan Pawliczak komornik. Dom ten z drzewa postawiony słomą pokryty, komin lepiony, obeymuie iednę izbę, izdebkę i komorę, dwie oborki i iedna stodoła także z drzewa postawione słomą pokryte, wszystkie te budynki w mizernym znayduią się stanie. Łukasz Matusiak półrolnik odbywa dworowi zaciąg i ma załogę dworską, jednę klacz, parę wołów, pług z żelastwem, wóz bosy, siekierę i kosę iednę trawną i sierp, maciorę iednę i krowę.

Dom pod Numerem 5 w którym mieszka Bartłomiey Machalczyk półrolnik i Jan Augustyniak komornik. Dom ten z drzewa stawiany słomą pokryty, komin lepiony, obeymuie iednę izbę i komorę oraz izdebkę, w dobrym stanie się znayduie. Obora i stodoła z drzewa postawione słomą pokryte, zdezelowane. Bartłomiey Machalczyk posiada rolę półrolniczą, odbywa zaciąg dworowi, ma załogę dworską, jednę klacz odebrał z dworu, lecz te W. Marcelli Psarski zabrał i nie oddał, posiada zaś pare wołów, pług z żelastwem, wóz bosy, siekierę, kosę iednę trawną i sierp, maciorę iednę i krowę iednę.

Dom pod Nm 6 w którym mieszka Szczepan Owczaruś półrolnik i Jan Juźwiaczyk komornik. Dom ten z drzewa postawiony słomą pokryty, komin lepiony, obeymuie iednę izbę i komorę. Komora druga oddzielna, oborka i stodoła z drzewa postawione słomą pokryte, tak dom jako i wszystkie przy nim będące zabudowania znacznie zdezelowane. Szczepan Owczaruś posiada rolę półrolniczą, odrabia dworowi zaciąg, ma załogę dworską, jednę klacz, pare wołów, pług z przynależnym żelastwem, wóz bosy, siekiere iednę, kosa do trawy iednę i sierp, nadto maciorę iednę i krowę iednę.

Dom pod Nr 7 w którym mieszka Karol Wesołowski półrolnik. Dom ten z drzewa postawiony, słomą pokryty, komin lepiony, obeymuie iednę izbę i komorę. Dwie oborki i stodoła także z drzewa postawione słomą pokryte, wszystkie te budynki dość w dobrym znayduią się stanie. Karol Wesołowski posiada rolę półrolniczą, odrabia dworowi zaciąg, inwentarza ani też innych rekwizytów jako pługa, wozu, siekier, sierpa, kosy, nie posiada. Odrabia do dworu powinności całorocznie czyli zaciąg jak wszyscy inni półrolnicy w wsi Popowie znayduiący się, które powinności opisane będą.

Dom pod No 8 w którym mieszka Józef Pawlak półrolnik. Dom ten z drzewa stawiany słomą pokryty, komin z gliny lepiony, obory oraz stodoła także z drzewa budowane, słomą pokryte, wszystkie budynki w mizernym zostaią stanie. Józef Pawlak posiada rolę półrolniczą, robi dworowi zaciąg, posiada załogę pańską, klacz iedne, pare wołów, pług z żelastwem, wóz bosy, siekiery iak oświadcza nie odebrał, kosę trawną iednę, sierp i krowę iednę, maciory iak oświadcza również nie odebrał. Nadmienia się iż iednego wołu za zp. 33 teraz od Wo Jarocińskiego dzierżawcy odebrał.

Dom pod No 9 w którym mieszka Jan Pawliczak półrolnik, Mikołay Jędrzeyczyk i Izydor Rybaczyk komornicy. Dom ten z drzewa stawiany słomą pokryty, komin lepiony, obeymuie iednę izbę, izdebkę i komorę, trzy chlewy i stodoła także z drzewa postawione, słomą pokryte. Dom i inne zabudowania w mizernym znayduią się stanie. Jan Pawliczak posiada rolę półrolniczą, robi dworowi zaciąg, załogę dworską posiada, jednę klacz, dwa woły, pług z przynależnym żelastwem, wóz ieden bosy, siekierę iednę, kosę do sieczenia trawy iednę i sierp ieden, nadto maciorę iednę i krowę, siekiery jak oświadcza nie odebrał, wół ieden zdechł przy urce w wsi Lubiszewicach za rozkazem J.W. Wolskiego tam uskuteczniaiący.

Dom pod No 10 w którym mieszka Wincenty Grzelaczyk półrolnik. Dom ten z drzewa postawiony słomą pokryty, komin lepiony, obeymuie iednę izbę i komorę. Oborka także z drzewa słomą pokryta, dom i oborka znacznie zdezelowane. Stodoła z drzewa słomą pokryta dość w dobrym stanie. Wincenty Grzelaczyk posiada rolę półrolniczą, odrabia zaciąg dworowi, ma załogę dworską następuiącą: klacz iedne i parę wołów, pług z przynależnym żelastwem, wóz ieden bosy, siekierę iednę, kosy do sieczenia trawy iednę i sierp ieden, nadto maciorę iednę i krowę.

Oborka z drzewa i chrustu stawiana słomą pokryta znacznie zdezelowana, w tey oborce mieszka Grzegorz Soski i odbywa powinności do dworu iakie poniżey opisane zostaną.

Oborka chuścianna słomą pokryta znacznie zruynowana, należąca do Jana Augustyniaka.

Dom pod No 12 w którym mieszka Marcin Zawadzki półrolnik. Dom ten z drzewa postawiony słomą pokryty, komin z gliny lepiony, obeymuie iednę izbę i komorę. Podwórze obudowane chlewami i chlewikami, z tyłu stodoła o dwóch klepiskach przy którey stoi spicherek, wszystkie budynki z drzewa postawione słomą pokryte, dość w dobrym stanie. Marcin Zawadzki posiada rolę półrolniczą, robi dworowi zaciąg, posiada oraz załogę dworską iako to: klacz iednę, pare wołów, pług z przynależnym żelastwem, wóz bosy, siekierę iednę, kosę trawną i sierp oraz maciorę iednę i krowe.

Dom pod No 13 w którym mieszka Błaży Rybaczyk półrolnik i komornica żona Andrzeja Skrzycy?. Dom ten z drzewa postawiony słomą pokryty, komin z gliny lepiony, oborka, chlewik i stodoła duża także z drzewa postawione słomą pokryte, tak dom jako i inne powyżey opisane zabudowania w mizernym znayduią się stanie. Błaży Rybaczyk posiada rolę półrolniczą, odrabia dworowi zaciąg, posiada oraz załogę dworską, klacz iednę, pare wołów, pług z przynależnym żelastwem, wóz bosy, siekierę iednę, kosę trawną i sierp oraz maciorę iednę i krowę nieodebrał, gdyż jak oświadcza, iż to gospodarstwo odebrał po zbiegłym Szymonie Pietraczku.

Dom pod No 14 w którym mieszka Walenty Soski półrolnik. Dom ten postawiony z drzewa, słomą pokryty, komin lepiony, obeymuiący iednę izbę i komorę, chlewy i stodoła także z drzewa postawione słomą pokryte. Dom wraz z innemi zabudowaniami tak dalece zdezelowane iż upadkowi grozi. Walenty Soski posiada półrolniczą rolę, odrabia dworowi zaciąg, ma oraz załogę dworską, iako to iednę klacz, pare wołów, pług z przynależnym okuciem, wóz bosy, siekierę iednę, kose trawną iedne i sierp, jak niemniey maciorę iednę i krowe.

Dom pod No 15 w którym mieszka Jacenty Rybaczyk półrolnik i Paweł Unikowski? komornik. Dom ten z drzewa postawiony, słomą pokryty, komin z gliny lepiony, obeymuie iednę izbę, izdebkę i komorę dość w dobrym stanie. Obora i stodoła także z drzewa stawiane słomą pokryte, lecz znacznie zdezelowane. Jacenty Rybaczyk posiada rolę półrolniczą, odrabia dworowi zaciąg, posiada także załogę dworską, iednę klacz, pare wołów, pług z przynależnym okuciem, wóz bosy, siekierę iedne, kosę trawną iedne, sierp iak niemniey maciorę i krowę.

Chlew czyli oborka stara częścią z drzewa, częścią z chrustu stawiana, słomą pokryta bez komina w mizernym znayduie się stanie. Wtey oborze mieszka Maci Pawlak i Mateusz Kazmirczak komornicy, którzy powinności dworowi czyli zaciąg odrabiaią tak iak inni komornicy w tey wsi zamieszkali, a które te powinności i wszelkie ciężary poniżey opisane i wykazane zostaną.

Dom pod No 18 w którym mieszka Jan K......ki dzierżawiący zarazem i wiatrak i dom ten z wystawą z drzewa postawiony słomą pokryty, komin lepiony, obeymuie iednę izbę, sień i komorę dość w dobrym stanie się znayduie.
 Dom pod N 17 w którym mieszka Paweł Ratayczyk komornik. Dom ten z drzewa postawiony słomą pokryty, komin z gliny lepiony, oborka także z drzewa postawiona słomą pokryta. Dom i oborka reperacyi potrzebuiące. Tenże komornik odbywa zaciągi i wszelkie inne powinności przez Rząd postanowione, jakie poniżey wyrażone zostaną.

Dom pod N. 16 w którym mieszka Stanisław Bułeczka zagrodnik. Dom ten z drzewa postawiony słomą pokryty, komin z gliny lepiony obeymuie iednę izbę dość w dobrym stanie, chlew także z drzewa i słomą pokryty zdezelowany. Tenże zagrodnik posiada załogi iakie poniżey wykazane zostaną, odrabia także zaciągi i wszelkie inne posługi iakie inni zagrodnicy tey wsi odbywać są obowiązani.

Chlew z drzewa postawiony słomą pokryty, znacznie zdezelowany, mieszka tam Antoni Koziołek komornik.

Dom w którym mieszka Dominik komornik, stawiany z drzewa słomą pokryty, komin z gliną lepiony obeymuiący iednę izbę znacznie zdezelowany.

Chlewik z chrustu stawiany słomą pokryty, także zdezelowany. Tenże komornik odbywa powinności iako i inni komornicy.

Oborka z chrustu stawiana słomą poszyta spustoszała, mieszka w niey Paweł Kozak komornik. Tenże komornik odrabia powinności jako inni.

Dom mieszkalny z drzewa stawiany słomą pokryty, komin z gliny lepiony, obeymuie izbę i komorę. Oborki i stodoła także z drzewa słomą pokryte lecz wszystkie budynki zdezelowane. W tym domu mieszka Paweł Marasak półrolnik, który posiada rolę półrolniczą, robi dworowi zaciąg ponadto załogę dworską, iednę klacz, dwa woły, pług z przynależnym żelastwem, wóz bosy, siekiere, kosę trawną i sierp oraz maciorę iednę i krowę.
 
Dom pod N 20 w którym mieszka Józef Pietruszka półrolnik. Dom ten z drzewa postawiony słomą pokryty, komin lepiony, obeymuiący iednę izbę, izdebkę i komorę dość w dobrym stanie. Obora i stodoła także z drzewa postawione słomą pokryte zdezelowane. Józef Pietruszka posiada rolę półrolniczą, robi dworowi zaciąg, ma także załogę dworską, iednę klacz, dwa woły, pług z przynależnym żelastwem, wóz bosy, siekiere, kosę trawną i sierp, oraz maciorę iednę i krowe.

Oborka częścią z drzewa i częścią z chrustu stawiana, słomą pokryta zdezelowana. Mieszka w niey Pietr Muchalak komornik odrabiaiąc zaciągi iako i inni komornicy.

Chlew takiż jak powyżey opisany i w takim stanie znayduiący się, mieszka w nim Marcin Pietraszak komornik odrabiaiąc przytem wszelkie powinności jako i inni komornicy.

Dom pod No 21 w którym mieszka Wawrzyn Waliszczak zagrodnik, z drzewa postawiony, słomą pokryty, komin z gliny lepiony obeymuie izbę i komorę dość w dobrym stanie. Obora i stodoła także z drzewa postawione, słomą pokryte zdezelowane. Ten zagrodnik posiada sprzęty dworskie i załogi iakie poniżey będą opisane, odrabia zaciągi i wszelkie powinności jako i inni zagrodnicy.

Dom pod No 24 w którym mieszka Mikołay Jóźwiak półrolnik i Pietr Karolczak komornik. Ten dom z drzewa postawiony słomą pokryty, komin z gliny lepiony, obeymuie izbę, izdebkę i komorę w dobrym stanie, oborka i stodoła także z drzewa postawione, słomą pokryte, oborka zdezelowana, stodoła dość w dobrym stanie. Mikołay Jóźwiak posiada rolę półrolniczą, ma załogę dworską, iedne klacz, dwa woły, pług z żelastwem, wóz bosy, siekiere, kosę trawną i sierp, oraz maciorę iednę i krowę iedne.

Dom pod N 25 w którym mieszka Józef Szymsio i Mikołay Banasiak półrolnicy. Dom ten z drzewa postawiony w dobrym stanie, komin murowany, obeymuie dwie izby, dwie komory i iednę sień, dwa chlewy z drzewa postawione słomą pokryte zdezelowane, obora z drzewa postawiona słomą pokryta nowa. Stodoła także z drzewa słomą pokryta zdezelowana. Józef Szymsio posiada rolę półrolniczą, ma załogę dworską, jednę klacz, parę wołów, pług z żelastwem, wóz bosy, siekierę, kosę iednę trawną i sierp, maciorę iednę i krowę. Mikołay Banasiak posiada półrolniczą rolę, ma załogę dworską, jednę klacz, parę wołów, pług z żelastwem, wóz bosy, siekierę, kosę iednę trawną i sierp, maciorę iednę i iednę krowę.

Dom pod N. 26 w którym mieszka Jan Majewski komornik. Dom ten z drzewa stawiany słomą pokryty, komin lepiony obeymuie iednę izbę, oborka także z drzewa słomą pokryta, obadwa budynki stare zdezelowane. Tenże komornik odbywa zaciągi dworowi jakie poniżey wyrażone będa.

Dom pod No 27 w którym mieszka Michał Mikulski owczarz. Dom ten wraz chlewikiem z drzewa postawiony, słomą pokryte, komin lepiony, stare zdezelowane.

Dom pod No 28 w którym mieszka Swiętek włodarz i Andrzej Kaczmarek półrolnik. Dom ten z drzewa postawiony, słomą pokryty, komin lepiony obeymuie dwie izby i tyleż komor w dobrym stanie. Oborki i stodoła z drzewa słomą pokryte w mizernym znayduią się stanie. Andrzey Kaczmarek półrolnik posiada rolę półrolniczą i odrabia zaciąg dworowi, ma także załogę dworską, jedną klacz, dwa woły, pług z przynależnym żelastwem, wóz bosy, siekiere, kosę trawną i sierp, nadto maciorę iednę i krowę.

Dom pod No 29 w którym mieszka Antoni Dobrzyński półrolnik, Michał Waliszczak i Antoni Rabyczyk komornicy. Dom ten z drzewa stawiany słomą pokryty, komin lepiony obeymuie dwie izby i trzy komory w dobrym stanie. Oborka z drzewa słomą pokryta zdezelowana. Stodoła także z drzewa słomą pokryta w dobrym stanie. Antoni Dobrzański półrolnik, posiada rolę półrolniczą odrabia zaciąg dworowi, ma załogę dworską, iednę klacz, pare wołów, pług z przynależnym żelastwem, wóz bosy, siekiere, kosę trawną i sierp, także maciorę iednę i krowę.

Domeczek pod No 30 w którym mieszka Jakób Gajewski komornik. Domeczek ten z drzewa stawiany słomą pokryty komin lepiony zdezelowany.

Dom pod Numerem 31 w którym mieszka Abraham Borczak arendarz i kucharz pański. Dom ten murowany frontem dranicami, z tyłu słomą pokryty, komin murowany, obeymuie dwie izby i tyleż komór i kuchnię, reperacyi potrzebuiący.

Numer 33 domeczek z drzewa postawiony, słomą pokryty, komin lepiony, stary zdezelowany, obeymuie iednę izbę i chlewik, mieszka tam Piotr Łukaszczyk zagrodnik.

No 35 dom mieszkalny z drzewa postawiony, obeymuie iednę izbę, oborka i stodoła także z drzewa postawione słomą pokryte. Dom wraz z zabudowaniami w mizernym stanie się znayduie. W tym domu mieszka Jakób Kaczmarek zagrodnik.

No 36 dom mieszkalny z drzewa stawiany, słomą pokryty, komin z gliny lepiony, obeymuie iednę izbę i komorę, dwie oborki i stodołka także z drzewa postawione słomą pokryte, wszystkie budynki zdezelowane. Mieszka w tym domu Woyciech Rybaczyk półrolnik maiący oraz stodołę, drugą za wsią z drzewa stawianą, słomą pokrytą zdezelowaną, posiada rolę półrolniczą z którey dworowi zaciąg odbywa. Ma załogę dworską, konia lubo od dworu otrzymał, ten przez woysko zabrany został. Ma pare wołów, pług z żelastwem przynależnym, wóz bosy, siekierę iednę, kose do trawy iednę i sierp, nadto maciorę iednę i krowę iednę.

No 37 dom mieszkalny z drzewa stawiany słomą pokryty, komin lepiony, obeymuie izbę i komorę, oborka także z drzewa stawiana, słomą pokryta, budynki takowe w mizernym stanie. Mieszka w nim Antoni Rybaczyk zagrodnik.

Dom murowany słomą pokryty, dość w dobrym stanie, komin lepiony, budynek ten obeymuie dwie izby i dwie komory. Z tyłu domu iest obora zdezelowana. Mieszka tam Józef Gardziewski szewc, czynszownik, borowy i ratay.

Budynki w Łęgu exystuiące

Dom dawniey młyn z bali rzniętych stawiany, gątami pokryty, komin od fundamentu murowany, obeymuie jednę izbę i komore. W izbie podłoga z tarcic, w młynicy także podłoga reperacyi potrzebuiące. Dach także potrzebuie reperacyi, stodoła chróścianna w słupy stawiana słomą pokryta stara. W tym domu mieszka Bartłomiey Wrzesiński czynszownik.

Owczarnia z bali stawiana słomą pokryta, dach dobry, zrąb reperacyi potrzebuie, dwoie wrót i dwoie drzwi na biegunach w dobrym stanie.

Dom z bali stawiany słomą pokryty, komin z kamieni z cegły obeymuie dwie izby i iedne komorę, zrąb dość dobry, dach zaś reperacyi potrzebuie, oborka z drzewa stawiana słomą pokryta zdezelowana. W tym domu mieszka Jakób Kaliciński pilarz, i Andrzey Kozanecki, który zaciąg dworowi dwa dni w tydzień odrabia.

Szopa cegielni pod borem exystuiąca słomą pokryta zdezelowana.

Następnie opisano powinności i daniny dworowi służące.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz