-->

piątek, 10 września 2021

Inwentarz Kocina (1845)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Józefa Chmielińskiego w Sieradzu z roku 1845, akt nr. 233. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka. 

"Działo się we wsi Kocinie Okręgu Sieradzkim dnia piętnastego / dwudziestego osmego lipca tysiąc ośmset czterdziestego piątego roku."

Rejent Powiatu Sieradzkiego Józefat Chmieliński w obecności dziedziczki dóbr Kociny Antoniny z Wichlińskich Domaniewskiej (wdowie po Janie Domaniewskim) i Stefana Walewskiego dzierżawcy tej wsi, obydwóch w Kocinie zamieszkałych przystąpił do opisania stanu dóbr.


Zabudowania Dworskie.

1. Dwór w pruski mur z cegły paloney, gontami pokryty, o jednym kominie murowanym, pięciu pokojach, spiżarni i kredensie z gór[ą?] do którey schody, dwanaście okien, z których jedno podwóyne, okiennic dziesięć ze śrubami i zawiasami, drzwi dwanaście i dwoie ze szkłem, iedne do góry, u wszystkich zamki i klucze, prócz iednego brakuiącego, na zawiasach żelaznych, pieców murowanych z cegły sześć z blachami i dwoie ze drzwiczkami, wszystko w dobrym stanie, podłogi i sufity z tarcic.

2. Dom drewniany ze rzniętego drzewa na kuchnią obrócony, gontami kryty, na prawey stronie pokóy ieden i komora na drugiey kuchnia i komora,  w pokoju podłoga, a w kuchni niemasz, piec ieden i kuchnia z kominem, okien cztery, drzwi 6 na żelaznych zawiasach z zamkami, ieden tylko klucze, troie ze szkoblami, w średnim stanie. Przy tym iest chlewik drewniany słomą kryty w średnim stanie.

3. Kloaka jedna drewniana z drzwiami.

4. Sklep drewniany ziemią obrzucony słomą kryty w miernym stanie.

5. Ogród przy dworze żerdziami ogrodzony i otarczony, drzew urodzaynych sztuk dwieście sześćdziesiąt dziewięć, szkółka w którey drzewek młodocianych owocowych sztuk dwadzieścia dwa i topoli sztuk ośmnaście. Dwie budy stare, jedna słomą a druga gontami pokryte.

6. Spichlerzyk drewniany w węgieł słomą pokryty, w średnim stanie z iedney strony o dwunastu przegrodach, przyciesi zgniłe, dach dobry, na drugiey stronie lamus bez podłogi, drzwi dwoie na żelaznych zawiasach z zamkami, kluczami i szkoblami a iedne na  górę.

7. Kurniki z drzewa w średnim stanie, dach gontami kryty dobry, przyciesi nadgniłe, drzwi dwoie na zawiasach żelaznych ze szkoblami a dwoie bez zawias, podłoga i pokład z dartych żerdzi.

8. Owczarnia drewniana z bali rzniętych o dwóch dymnikach w dobrym stanie, dach w części słomą a w części gontami kryty, drzwi troie na zawiasach żelaznych ze szkoblami, wrot podwóynych dwoie, paśników pięć, lasów pięć, kół do zagonienia? sto piędziesiąt.

9. Obora, która się obala i ma bydź przestawiona, w którey żłobów ośm.

10. Staynia dla koni, w którey są dwa żłoby i dwie drabiny, z wozownią pod iednym dachem słomą kryta, i trzy szory gontów w dobrym stanie, drzwi iedne, i wrota iedne podwóyne na żelaznych zawiasach ze szkoblami, oraz dwie skrzynie do obroku.

11. Studnia balami ocembrowana z żurawiem i z kubłem okutym, przy niey ...........

12. Figura So Jana, a przy niey dwa stawy z upustami i mostkiem.

13. Chałupa dla dworskich pusta do rozwalenia.

14. Stodoła drewniana o dwóch klepiskach i trzech sąsiekach, w dobrym stanie, dach słomą pokryty małey reperacyi potrzebuie, wierzei czworo na żelaznych zawiasach u góry, i ze szkoblami.

15. Stodoła w pruski mur o dwóch klepiskach i trzech sąsiekach w dobrym stanie, dach słomą pokryty w połowie dobry, a w połowie reperacyi potrzebuie, wierzei czworo na żelaznych u góry zawiasach ze szkoblami.

16. Dwa brogi w słupy drewniane, dach słomą kryty u spodu żerdziami obity w dobrym stanie w iednym słomy prostey po okap znayduie się.

Zabudowania dworskie oparkanione są płotem z żerdzi.

Zabudowania Wieyskie

17. Karczma w mur pruski, o jednym kominie murowanym, dach gontami kryty, cała w dobrym stanie, na mieszkanie są dwie izby i zachowanie z piwnicą, dwa pokoiki gościnne, okien sześć, drzwi ośm na żelaznych zawiasach z zamkami i kluczami, pieców cztery, schody na górę z drzwiami, wiazd dobry. Przy niey chlewików trzy pod jednym dachem w pruski mur, dach słomą kryty o trzech szorach gonty, drzwi troie na zawiasach żelaznych z szkoblami, z tyłu kloaka.
Studnia ocembrowana z kołem?

18. Chałupa z przystawką oborką i oborą przystawionemi z dachem słomianym w średnim stanie, przyciesi nadgniłe o iedney izbie i komorze, studnia z żurawiem, w niey mieszka Kacper Staniszewski gospodarz, do tey należy stodoła o jednym klepisku, dach słomą kryty w średnim stanie, i ogródek w którym dwanaście sztuk drzew owocowych.

19. Chałupa dwojaki w średnim stanie, dach słomą kryty, o dwóch izbach, dwóch komorach i sieniach, przy niey chlewik. W niey mieszkają Łukasz Franiak i Roch Kołodzieyczyk [vel Kołodzieyski], do niey należy stodoła z oborą pod jednym dachem, stodoła w średnim, a obora w dobrym stanie, i druga stodoła w średnim stanie.

20. Chałupa powalona, która się ma przestawić, w niey mieszka Jan Małecki, o jedney izbie, jedney komorze, dwie obory pod iednym dachem w dobrym stanie, stodoła pochylona w średnim stanie.

21. Chałupa o iedney izbie, komin na stożynach w średnim stanie, przy niey oborka dobra, dach w średnim stanie. Mieszka w niey Antoni Pawlak, do tego ogródek, w którym dwanaście sztuk drzewa owocowego, stodoła pod dachem słomą krytym w złym stanie.

22. Chałupa dwoiaki o dwóch izbach z dachem słomą krytym, komin murowany z cegły surówki, dwie komorki, wszystkie w dobrym stanie, przy niey stodołka i oborka pod jednym dachem w średnim stanie, mieszkaią Bartłomiey Macieyczyk gospodarz, i Leonard Faltyński borowy.

23. Chałupa dwojaki, takaż sama iak powyższa, stodoła i oborka w dobrym stanie, mieszkaią w niey Piotr Nowacki, gospodarz i Antoni Kucharz.

24. Chałupa z bali rzniętych w złym stanie, przyciesi zgniłe, dach słomą kryty zły, komin murowany, o iedney sieni, pięciu izbach i iedney komorze, przy niey trzy chlewiki. Dom ten zawaleniem grozi. Mieszkaią w teyżey Antoni Januszewski, Roch Gabrysiewicz, Piotr Mikliński, Bartłomiey Tomczak i Józefa Pawlak.

25. Chałupa dwoiaki z balów obcinanych i chlewik przy niey, w złym stanie, przyciesi zgniłe, komin na stożynach, dach zły, o dwóch izbach, dwóch sieniach, z iedney strony podporami podparta, przy niey ogród owocowy z trzynastu sztuk drzewa składaiący się, mieszkaią w teyże Łukasz Stamirecki gospodarz i Roch Pawlak pasterz, stodoła z obórką pod iednym dachem słomą krytym w średnim stanie.

26. Chałupa o iedney izbie z chlewikami i obórką zupełnie spustoszała, dach w części słomą, a w części choiną kryty, przy niey studzienka, w niey mieszka Wincenty Owczarek komornik.

27. Chałupa dwojaki o dwóch izbach i komorze, dwóch sieniach, dwa kominy na stożynach, w złym stanie będaca, dach słomą pokryty zły, mieszkaią w niey Maciey Bednarek i Jan Jaworski komornicy.

Kolejno opisano pola dworskie i ogrody, załogi włościan.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz