-->

niedziela, 1 sierpnia 2021

Inwentarz Wola Flaszczyna (1830)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Kajetana Szczawińskiego w Szadku z lat 1830, akt nr 724. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na Gruncie Dóbr Wola Flaszczyna w Powiecie Szadkowskim Sytuowanych, dnia dziesiątego Grudnia Tysiąc Ośmset Trzydziestego pierwszego roku."
Posesor i współdziedzic dóbr Wola Flaszczyna hrabia Feliks Dąmbski zażądał stosownie do kontraktu dzierżawnego od Rejenta aby ten opisał stan dóbr wspomnianych. Oprócz tego rządca dóbr Zawady (dziś gm. Błaszki) Skrzeczkowski przesłał Rejentowi opis dóbr Zawady "własną ręką ułożony".

W Wsi Woli Flaszczyney znayduie się.

Dwór gontami pobity nieco reperacyi potrzebuiący, składaiący się wchodząc do niego po lewey stronie z czterech, a po prawey z dwóch pokoi mieszkalnych, iedney garderoby, przedniey i tylniey sieni, kredensu, nad którym okna brakuie, we wszystkich zaś pokoiach w całości są okna zaszklone. Drzwi zamkami i zawiasami opatrzone, wyiąwszy kredens i dwie sienie co zamków niemaią, kluczy do zamków brakuie czterech, okna i okiennice są obite zawiasami haczykami na śruby zamykane, prócz iednego okna u którego brakuie śruby, góra w połowie iest tarcicami przeforsztowana, zamknięta na drzwi zawiasami i skoblem obite.

Folwark wychodząc z dworu po lewey stronie dziedzińca gontami kryty, o dwóch kominach w którym znayduie się wchodząc do tegoż po lewey stronie dwie izby mieszkalne, iedna opatrzona drzwiami z zamkiem, a druga na skobel, okna bez zawias w całym tym budynku wyiąwszy iedney komory w którey okna i drzwi niemasz, a ta znayduie się po prawey stronie wchodząc z czeladniey, ta ma drzwi z sieni na skobel z zawiasami zamykany. W dachu potrzebuiącym nieco reperacyi znayduie się dwa dymniki ieden z oknem a drugi bez okna, drzwi przy wchodzie do kuchni i z tyłu potrzebuią reperacyi.

Officyna pod iednym dachem potrzebuiącym małey reperacyi gontami kryta z wozownią i staynią, wszystko w dobrym stanie, oprócz brakuiących dwóch okien u dymników i zamknięcia z drzwi dobrych i zamka w iednym pokoiu.

Owczarnia murowana na wapno zewnątrz wyrzucana, słomą kryta bez okien w dobrym stanie, w którey trzech części posowy brakuie.

Spichrz mały drewniany gontami kryty z piwnicą pod spodem, drzwi na biegunach na skobel zamykaiące się.

Stodoły dwie każda o dwóch klepiskach, w dobrym stanie, drzwi u tych na biegunach na skoble zamykane.

Obora iedna niedaleko stodoły, a druga przy gorzelni, obydwie bez posów i znaczney reperacyi potrzebuią.

Gorzelnia dranicami dach kryty, reperacyi potrzebuiący, drzwi i okna w złym stanie znayduią się.

Kurniki słomą dach kryty, nieco reperacyi w szczytach potrzebuiący.

Chlewy słomą pokryte znaczney reperacyi wymagaiące, całe zabudowanie podwórze i ogród włoski żerdziami w słupy ogrodzone, w niektórych mieyscach poprawione bydź muszą.

Karczma zaiezdna murowana, która znaczney i nieodzowney reperacyi potrzebuie, naprzeciwko tey znayduie się kuźnia w dobrym stanie.

Chałup chłopskich iest czternaście, tak te iako i zabudowania gospodarskie przy nich, iedne przestawienia, a drugie znaczney reperacyi w każdym szczególe potrzebuią, płotów w środku wsi bardzo wiele brakuie.

Gospodarzy iest sześciu to iest: Woyciech Korbal, Antoni Ziomek, Franciszek Ziomek, Mikołay Dymecki, Wawrzyniec Kubiak, Błażey Gogolczyk, ciż maią załogi dane z dworu jak sami oświadczyli, każdy po parze wołów, po iedney krowie, po iednym wozie bosym, po iedney swini, po iedney siekierze, kossie trawney, po iednym sierpie, po iednych żelazach do pługa, daniny daią po dwa kapłony każdy, po jay trzydzieści, po półgarca orzechów i po sześćdziesiąt suszonych grzybów co rok.
Pańszczyzny do dworu każdy odrabia co tydzień po cztery dni ciągłe, a od Stey Małgorzaty do So Michała robią po iednym dniu więcey w tydzień co nazywaią tłuką, trzode i stróżą nocą i dniem odbywaią, sadze wycieraią za koleią, i następuiące powinności darmo czynią iako to: kartofle, brukiew, kapustę sadzą też wycinaią i siekaią, zboże podsiewaią, len trą, gruszki suszą, owce płuczą i strzygą, po półtory sztuki pakuł przędą i płótno z tego wyrabiaią, to iest z sztuki przędzy grubey po łokci ośmnaście oddaią, oley wyrabiaią, kaszy robią, furaże i na? kogo wypadnie poiechać podróże takie odbywaią.

Folwark Rościeszyn

Dwór gontami kryty zdezelowany potrzebuie nowego pokrycia składaiący się wchodząc do niego z frontu po lewey stronie z dwóch pokoi i garderoby, a po prawey z kuchni, schowania i sieni, z oknami zaszklonemi, w których pare szyb stłuczonych, czworo drzwi na zawiasach na zamki zamykane, do których kluczy brakuie, w sieni drzwi na rygle, u garderoby na chaczyk zamykaiące się.

Stodoła o dwóch klepiskach na podmurowaniu słomą kryta, nowo wybudowana, w dobrym stanie, oprócz podbicia pod okapem, którego w połowie brakuie, wrota na biegunach na skoble zamykane.

Owczarnia słomą kryta pod iednym dachem, z oborą i staynią, wewnątrz z iedney strony balami, z drugiey żerdziami iest przegrodzona bez posowy w dobrym stanie tylko że iest pochylona na iedne strone.

Spichrz słomą kryty z dymnikiem w szczycie od dworu potrzebuie reperacyi, drzwi na biegunach na skobel zamykane.

Gorzelnia gontami kryta pochylona i zupełnie do użytku niezdatna, potrzebuie przestawienia lub rozrzucenia, w którey znayduie się komora na skobel zamykana.

Chałup dwie, iedna czworaki zwana, druga o iedney izbie z sienią i komorą, nieco reperacyi potrzebuiące.

Wieś zarobna Pietrachy

W wsi zarobney Pietrachy zwaney iest chałup poiedyńczych mieszkalnych sześć, oraz inne zabudowania gospodarskie, osma zaś czworaki zwana przez Wo Felixa Dąmbskiego wybudowana na podmurowaniu z drzewa rzniętego, potrzebuie dokończenia.

Gospodarzy iest trzech, Grzegorz Klimczak, Woyciech Kuchciak i Jakób Kuchciak, którzy maią zapomogę dworską po pare wołów, po iedney krowie, po iedney kosie trawney, żelaza płużne i po siekierze, oraz tak iak w wsi Woli Flaszczyney maią załogi, i taki sam czynsz, daniny, darmochy, pańszczyzne odbywaią, odrabiaią i daią.

Folwark Pałki

Dworek o iednym pokoiu, kuchni i schowaniu, słomą pokryty, drzwi na zawiasach na klamki zamykane.

Dwór nowy obok tego przez Wo Chmieleckiego dzierżawcę tegoż folwarku wystawiony, który potrzebuie ukończenia.

Stodoła o dwóch klepiskach słomą kryta, wrota na biegunach na skoble zamykana, dosyć w dobrym stanie znayduiąca się.

Owczarnia słomą pokryta, wrota i furtka na biegunach na skoble zamykana, która nieco reperacyi potrzebuie.

Stodółka mała z kawałków drzewa złożona, słomą dach kryty, pochylona, wrota zupełnie popsute do użytku niezdatna potrzebuie przestawienia, lub w to mieysce wybudowania nowey.

Piwnica w środku przegrodzona o dwóch drzwiach na zawiasach słomą pokryta, na skobel zamykaiąca się.

Chałupy dwie, iedna słomą, a druga deskami kryta, które w części potrzebuią reperacyi.

Wieś Wola Sypińska

W wsi Woli Sypińskiey iest chałup chłopskich siedm, stodół sześć, siódma zawaliła się, obor siedm, wszystkie te zabudowania słomą pokryte w średnim stanie zostaiące.
Gospodarzy iest sześciu, Szymon Rciencik?, Błażey Buba?, Ignacy Płoszay?, Jan Sas, Łukasz Urbaniak i Andrzey Płosz, ciż gospodarze tak iak w wsi Woli Flaszczyney maią takie załogi dworskie, i taki sam czynsz, daniny, darmochy i pańszczyzne odbywaią, odrabiaią i daią, oprócz Andrzeia Płosza, który się różni od tych tym tylko, że ma pare wołów i żelaza płużne na załogę dane.

Na Chilarowie są dwie chałupy i trzecia karczemka niedokończone w wszystkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz