-->

poniedziałek, 7 czerwca 2021

Inwentarz Zygry Bogucice (1824)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Wincentego Kobyłeckiego z Szadku z roku 1824b. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, akt nr. 272)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


 

"Działo się na gruncie Dóbr Zygier we Dworze w Powiecie Szadkowskim Woiewodztwie Kaliskiem dnia dwudziestego dziewiątego lipca roku tysiąc ośmset dwudziestego czwartego."

Dziedzic dóbr Cielce Ignacy Jabłkowski pełnomocnik Onufrego Cieleckiego dziedzica dóbr Zygry i Bogucice wezwał Notariusza publicznego Powiatu Szadkowskiego, aby ten spisał stan dóbr. Dobra zostały oddane w dzierżawę Zachariaszowi Chojnowskiemu na okres trzech lat.


Zygry

1. Dwór drewniany z kominem murowanym w którym iest ośm pokoi oprócz garderobków. Dwór ten iest dosyć w dobrem stanie, potrzebuie tylko nowego dachu. Do pokoi są drzwi z zamkami, kluczami, oknami całemi.

2. Dom kuchnia zwany drewniany dosyć w dobrem stanie, oprócz że iednych drzwi brakuie, a inne drzwi potrzebuią reperacyi, okna także iednego brakuie, dwa są dobre, a dwa potrzebuią reperacyi, u dwóch drzwi są zamki z kluczami, a u trzecich klamka.

3. Folwark stary dosyć w stanie dobrem, oprócz że okna iednego brakuie, a inne są dobre, drzwi wszystkie są dobre, ale tylko przy iednych iest klamka żelazna.

4. Skarbiec murowany w stanie zupełnie dobrym, u drzwi są wrzecądze na zelażnych zawiasach.

5. Gorzelnia drewniana stara, komin murowany dosyć w stanie dobrem, drzwi wszytkie bez zamków z trzema wrzecądzami, niektóre na zawiasach żelaznych. W tey gorzelni znayduię się garniec z pokrywą i wężem trzech beczkowy wlepiony, przy nim rurnica z obręczami żelaznemi, kocioł do robienia piwa miedziany wlepiony. Statków gorzelnych iest drybusów dwanaście, beczek ośm starych złych, sądków pięć dwudziesto sześcio garcowych, sądki dwa dziesięcio garcowe, konwie 2 o iednem uchu, kać iedna dobra a druga w złem stanie, klisztok z śrubami żelaznemi, blachy dwie żelazne do czeluści. Przy dwóch studniach są wiatra okute i łańcuch ieden, przy trzeciey studni wiadro drewniane.

6. Iest uzd drewniany w dobrem stanie oprócz astrychu, który iest zdezelowany, drzwi z zamknięciem z szkoblami bez zawias żelaznych na biegunach.

7. Sklep przy gorzelni murowany dobry, drzwi na zawiasach żelaznych z szkoblem, bez wrzecądza. W tem iest katner do piwa.

8. Wolarnia drewniana, dach słomiany w dobrem stanie, drzwi na biegunach w tey są koryta i drabiny.

9. Spichrz drewniany pod gontami w dobrem stanie, oprócz że ściana od ogrodu potrzebuie reperacyi z drzwiami dwiema na zawiasach żelaznych dwoma wrzecądzami i zamkiem.

10. Wozownie dwie pod dachem z gintem potrzebuiącym reperacyi, drzwi iedne na biegunach z kunami dwiema i wrzecądzem, a u drugich drzwi na zawiasach żelaznych zamkiem.

11. Staynie dwie pod gontami z wozownią w środku dach potrzebuie reperacyi, drzwi na żelaznych zawiasach z zamkami w iedney stayni są dwie komórki, do których drzwi dwoie na zawiasach w wozowni są drzwi na żelaznych zawiasach z ryglem, z wozowni na góre są drzwi na zawiasach żelaznych z wrzecądzem. Na górze komórka do schowania porządków do którey drzwi na żelaznych zawiasach z wrzecądzem, okna całe potrzebuiące reperacyi. Przed komórką na obydwie na staynie są dwoie drzwi na zawiasach.

12. Stodoła drewniana z bali rzniętych pod słomą o dwóch klepiskach z podłogą z bali w dobrem stanie z krottniami? na biegunach z kunami czyli przetyczkami a z frontu z zamkami.

13. Dwie szopy z drzwiami na biegunach z zamkiem iednem i wrzecądzem.

14. Owczarnia murowana z surówki pod słomą a od dołu są szory z dranic, do którey dwoie wrot podwoynych i dwoie drzwi na biegunach, u dymników także są dwoie drzwi.

15. Dziesięć chlewów pod iednem dachem z gontów z podłogami, drzwi wszystkie na biegunach, u których iest wrzecądzów ośm.

16. Karmnik nowy z dwiema chlewami pod gontami, dwoie drzwi na biegunach z wrzecądzami.

17. Stary karmnik o iednych drzwiach z wrzecądzem.

18. Kurnik z dwoygiem drzwi z wrzecądzami.

W Bogucicach zabudowania folwarczne

1. Folwark stary potrzebuiący reperacyi.

2. Stodoła nowa razem z owczarnią i spichrzem z bali, u owczarni i u spichrza są drzwi z zamkiem na zawiasach żelaznych, niemasz wrotni, budynek ten iest pod dachem słomianem.

3. Stare chlewy pod słomą, u których drzwi na biegunach bez wrzecądzów.

Kolejno opisano zasiewy w obu wsiach, powinności, załogi i pańszczyznę włościan oraz owce gruntowe.

 



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz