-->

czwartek, 10 czerwca 2021

Inwentarz Dziadkowice (1833)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Wincentego Kobyłeckiego z Szadku z roku 1833. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, akt nr. 420)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się w wsi Dziadkowicach w Rezydencyi Dworskiey, Powiecie Szadkowskim, Woiewodztwie Kaliskim dnia Dwudziestego pierwszego Grudnia roku tysiąc osmset trzydziestego trzeciego."

Wincenty Kobyłecki Rejent Powiatu Szadkowskiego przybył do Dziadkowic. Zastał tutaj Józefa Zaborowskiego Sędziego Pokoju Powiatu Wartskiego, dziedzica dóbr Korzenicy, który był głównym opiekunem dzieci po zmarłym possesorze dzierżawnym dóbr Dziadkowic Janie Zborowskim. Rejent przystąpił do opisania stanu dóbr.


1. Dom drewniany o dwóch pokoiach, izbie czeladney i dwóch komorach, znayduie się bez okien kompletnych, bez drzwi, bez dachu i w cale nie zdatnym do mieszkania.

2. Oficyna także bez dachu i bez wszelkiey reperacyi, niezdatna do użytku.

3. Browar którego tylko ieden zrąb ieden zrąb wstrzymuie, nie ma żadnych kozłów, dachu i tem podobnych szczegułów wcale do niczego nie zdatny.

4. Karczma ze staynią potrzebuie przyciesi, dachu, kumina murowanego, gdyż bez tego nie może exystować.

5. Dwie stodoły potrzebuię przyciesi, dachu bez czego nie mogą bydź użyte do zboża.

6. Obory obalone.

7. Owczarnia potrzebuie reperacyi, mianowicie, wiązania górnego, to iest kozłów, łat, poszycia i tem podobnych szczegułów.

8. Chlewy całkiem upadły, można by ie przedstawić w tem sposobie, że część tego drzewa można by obrócić na ich przedstawienie.

9. Sklep z dylów uformowany, potrzebuie pokrycia.

10. Dwie studnie w podwórzu są zawalone, w takim stanie że nie można brać z nich wody.

11. Płoty około zabudowań dworskich są w średnim stanie.

12. Oprócz tego opisu stanu dóbr Dziadkowic wykazało się ieszcze, że chałupa na wsi iednego tylko gospodarza, bo ich więcey nie masz, potrzebuie reperacyi dachu i tem podobnych. Oprócz tego znayduie się na wsi cztery chałupy włościańskie, które są opuszczone przez mieszkańców spowodu iż w nich nie można mieszkać dla ich ruyny.

Opisano ponadto obsiewy zbóż.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz