Źródło inwentarza:
Akta notariusza Wincentego Kobyłeckiego z Szadku z roku 1822b. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, akt nr. 277)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
"Działo się w Wsi Kraszynie Rezydencyi Dworskiey Powiatu Szadkowskiego w Woiewodztwie Kaliskim dnia trzeciego Sierpnia roku tysiąc osmset dwudziestego drugiego."
Dobra Kraszyn z wsią Zwiasty i częścią w Górkach zostały wydzierżawione przez Józefa Madalińskiego Ignacemu Kaweckiemu. Rejent przybył do Kraszyna gdzie zastał nowego dzierżawcę, a także poprzedniego posesora, Kazimierza Kokowskiego. Dziedzic nie stawił się na miejscu. Wincenty Kobyłecki przystąpił do opisania stanu dóbr.
W wsi Kraszynie następuiące znayduią się budynki.
1. Dwór drewniany o trzech pokoikach i schowania, wewnątrz na kliniki gliną wylepiony, komin wielki lepiony z gliny i kamieni. Co do zrębu lubo w złem stanie znayduie się, może iednak bydź użytem, ieżeli dach inny dany będzie, bowiem znayduiący się teraz z gontów iest w stanie naygorszym, ieden szczyt od zachodu dachu tego iest słomiany. Do wszystkich pokoi dworu tego znayduią się drzwi dosyć w dobrym stanie, u których są żelazne klamki i haczyki i zasuwki. W dwóch pokoiach po prawey ręce są trzy okna, każde w czterech taflach z których trzy są stłuczone. Po lewey ręce w pokoiku iest okno iedno w czterech taflach, z tych trzy stuczone. W schowaniu iest iedno okno w małych tafelkach z których iedna stuczona. W pokoiu pierwszym iest piec moskiewski z kafli stary z klapą żelazną, zaś w innych dwóch pokoiach są tylko kuminki polskie. We wszystkich pokoiach podłoga stara.
2. Folwark w podwórzu drewniany stary, dach zupełnie zły, kumin lepiony z kamieni i gliny zbrożyny o dwóch izbach i dwóch komorach, drzwi zdezelowane, okien iest trzy, w małych tafelkach w połowie wytłuczonych, przy drzwiach są tylko klamki drewniane.
3. Sklep murowany pod dachem z gontów zupełnie zdezelowanym, do którego są drzwi, skobel i wrzęcząć.
4. Gorzelnia drewniana o iedney izbie, sini i komorze, kumin z gliny i kamieni w zbrożyny, drzwi iedne z kołkiem do zaciągania, dach dosyć dobry z gontów, okno iedno w małych tafelkach kompletnych.
5. Stodoła o dwóch klepiskach stara, potrzebuiąca przestawienia pod dachem słomianym także reperacyi potrzebuiącym.
6. Stodoły dwie, każda o iednym klepisku, których dachy w połowie reperacyi potrzebuią. U wszystkich tych stodół wrot innych i progów koniecznie potrzeba, przy tych wrotniach są cztery kuny żelazne z frontu i trzy skoble.
7. Spichrz stary drewniany pod dachem słomianym z górą na którey iest polepa dana, poszycie potrzebuie naprawy, o iednych drzwiach z zamkiem i kluczem żelaznym, schody są na górę drewniane. Znayduią się drzwi podniesione od góry są z skoblem i wrzecządzem.
8. Staynia łącznie dwie z dwiema komorkami, w których może się mieścić koni 12, u których podłóg i sufitów niema. Drzwi są stare z zasuwką drewnianą, dach słomiany stary naprawy potrzebuiący. W tym samym zabudowaniu wozownia bez podłogi i bez sufitu, wrota stare z zamkiem żelaznym bez klucza.
9. Obora iedna pod dachem słomianym od dołu dwiema szorami gontami pobita stara, wrota do niey zdezelowane.
10. Owcarnia drewniana pod dachem słomianym stara, popodpierana, potrzebuiąca reperacyi.
11. Chlewy pod iednym dachem cztery drewniane stary, pod dachem słomianym, reperacyi potrzebuiące.
12. Studnia bez koszora i sochy, oczębrowana, stara.
13. Tranzyt drewniany zdezelowany.
Na części Górkach
1. Dom o dwóch izbach z komorą pod dachem w połowie słomianym, a w połowie gontami pobity, kumin z kamieni i gliny, konieczney reperacyi potrzebuiącey, drzwi troie bez żelastwa, okna cztery w małych tafelkach szklanych, w połowie brakuiących, w dwóch izbach iest podłoga z dyli.
2. Stodoła stara konieczney reperacyi potrzebuiąca w braku dwóch ścian, poszyta słomą starą, wrota do niey stare, bez skobla i wrzecządza.
3. Obora stara poszycie takież słomiane, potrzebuiąca reperacyi, drzwi zaś do niey bez skobla i wrzecządza.
4. Chlew stary potrzebuiący zupełney reperacyi bez skobla i wrzecządza, bez sufitu, podobnie i obora bez sufitu reperacyi potrzebuiącey.
W Zwiastach żadne budynki nie znayduią się.
Zabudowania Wieyskie.
1. Znayduie się chałup 12, w rozmaitych pomieszkaniach w większey połowie zdezelowane, wymagaiące konieczney reperacyi i dachy.
2. Stodoł 9 także zdezelowanych potrzebuiących reperacyi.
3. Oborek ośm także w stanie złym.
4. Karczma bez stayni o dwóch izbach potrzebuie także reperacyi.
Potem opisano włościan i ich powinności, wysiewy dworskie (wzmiankowani gospodarze z Kraszyna Jan Gigulski i Jan Maciejewski), inwentarz gruntowy (woły ratajskie, krowy dojne).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz