-->

czwartek, 13 maja 2021

Inwentarz Wola Kleszczowa (1832)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Antoniego Pstrokońskiego w Sieradzu z roku 1832 cz. b, akt nr 263. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.

Wola Kleszczowa (Wulka Widawska)

"Działo się na gruncie w wsi Woli Kleszczowey Powiatu Sieradzkiego dnia dwudziestego drugiego sierpnia roku tysiąc osmset trzydziestego drugiego."

Dzierżawca trzechletni dóbr Wola Kleszczowa Antoni Sariusz Stokowski wezwał Rejenta Powiatu Sieradzkiego Antoniego Pstrokońskiego w celu spisania stanu dóbr należących do sukcesorów zmarłego Ksawerego Turskiego, stolnika Majętności Widawskiej. Inwentarz konfrontowany jest ze stanem dóbr spisanych w roku 1828.


Folwark i Wieś Wola Kleszczowa.

1. Dwór stary iak był iest, maiący dach szkudlany, reperowany, ieszcze reperacyi potrzebuiący.

2. Staynia stara czyli owczarnia razem z oborą na boku z staynią i wozownią stare wyprężone po podpierane maiące dach słomiany zły, wrot czworo pochylonych i drzwi iedne. W tym budynku trzy belki zupełnie złamane, zgoła potrzebuie koniecznego przestawienia.

3. Stodoła z drzewa rzniętego stara o dwóch klepiskach pod słomianym dachem maiąca wrot dwoie z dwiema wrzeciądzami i szkoblami, przyciesi zgniłe.

4. Stodoła druga z drzewa kostkowego, o dwóch klepiskach maiąca dwoie wrot na biegunach, zamek z kluczem, wrzecądz z szkoblami, dach bardzo stary.

5. Spichrz z drzewa rzniętego stary iak był iest, tylko dach gorszy bo coraz starszy.

6. Blisko wrot czworaki stare dla służących z drzewa kostkowego maiące dach słomiany, komin lepiony, izby cztery, komory dwie, okien czworo sporządzanych.

7. Stawek po części zarosły przez który przechodzi rzeczka Nieczeć.

8. Chliwiki stare, ściany popsute, dach bardzo zły, szczyty złe, drzwi czworo, a piątych brakuie, przyciesi wklęsłe.

9. W tyle dworu ogród z sadkiem, w którym są niektóre ogrodowizny. Podwórze dość ogrodzone z dwiema wrotami. Przed owczarnią brakuie w płocie dwóch przęseł.

10. Na końcu wsi Karczma stara bez stayni, maiąca komin murowany, dach słomiany bardzo zły, izby dwie, komorę iednę.

11. Młyn na stawie i rzece Nieczeci o dwóch kołach, dach na nim szkudlany a na domie słomiany, drzwi pięcioro na zawiasach. Jaki czynsz młynarz opłaca i iakie posiada porządki iest to opisane w kontrakcie u Wóyta Gminy znayduiącym się.

12. Most na rzece Nieczeć dość dobry.

Kolejno opisano inwentarze i porządki na gruncie czyli konie, woły ratajskie, krowy porządki gospodarskie, zasiewy (wzmiankowano miejsce Plichy).
Następnie opisano powinności włościan. Tu wymieniam tylko nazwiska.


Półpółrolnicy: Stanisław Paliwoda, Wincenty Piorkos?, Gabriel Luter.
Zagrodnicy: Roch Rybak, Jędrzey Luter, Franciszek Luter, Jakub Kozieł, Jakub Kozieł, Paweł Nawierski, Wincenty Turczyński sołtys, Franciszek Paiąk karczmarz.

Komornicy:
3 komorników i 3 komornice

Młynarz Tomasz Nowakoski.


1 komentarz:

  1. DObry wieczór , nie ma Pan może informacji na temat właścicielach ów dworu w latach 1900 - 1930r. ?

    OdpowiedzUsuń