-->

wtorek, 16 sierpnia 2016

Zorza (1866-1939)



Zorza, pismo narodowe ilustrowane dla wszystkich. Wychodziła raz w tygodniu w Warszawie. Czasopismo wydawane było przez Józefa Grajnerta. Pierwszy rocznik ukazał się w roku 1866, a ostatni w roku 1939. Zorza w latach 1899-1905 oraz 1905-1908 (zawieszona przez władze carskie za popieranie kampanii na rzecz polskich szkół) ukazywała się pod zmienionymi tytułami*. W roku 1906 wychodziła pod nazwą Przegląd Polski, 1907 pod tytułem Zorza Warszawska i w 1908 roku jako Pobudka. 

*http://polskaprasa.cba.pl/tytuly/zorza_swiateczna.html

Na łamach czasopisma odnalazłem informacje związane z następującymi nazwami:

1866-Bieniec (7), Chopry (Chojny? 1), Czarnożyły (1), Dzietrzniki (7, 37), Grębień (7), Huta (gm. Czarnożyły 1), Kamion (7), Kąty (gm. Czarnożyły 1), Komorniki (gm. Mokrsko 7), Krzyworzeka (7), Leniszki (1), Lututów (7), Mokrsko (7), Nietuszyna (1), Popowice (1, 7), Ruda (gm. Wieluń 7), Widoradz (7)

1867-Królewska Grobla (27), Mokrsko (27)

1868-Dzietrzniki (7)

1869-Niewiesz (21)

1870-Czarnożyły (39), Dąbrowa (gm. Wieluń 39), Klonowa (37), Komorniki (39), Masłowice (39), Rudlice (39)

1871-Bartochowizna (Bartoszowizna? 32), Gronów (32), Ł... (niezidentyfikowana wieś nie dodana do bloga 34), Osjaków (13)

1872-Brzyków (39), Buczek (gm. Buczek 12), Ch... (niezidentyfikowana wieś nie dodana do bloga 14), Dzietrzniki (39), Łubna (Łubna Jakusy? 14), Ożarów (39), Rychłocice (39), Siemiechów (39), Wągłczew (14, 23), Widawa (39)

1873-Lisowice (12)

1875-Adamki (27), Brzeźnio (27), Gać (27), Głaniszew (27), Kawęczynek (27), Kazimierz (25), Kłocko (27), Kościerzyn (27), Łabędzie (27), Pełczyska (24), Piaski (gm. Zduńska Wola 4), Podłężyce (30), Stolec (30), Tur (24)

1876-Brzyków (50), Burzenin (50), Dzigorzew (45), Jabłoń (Jabłonki? 50), Zarębów (niezidentyfikowana wieś nie dodana do bloga 50)

1877-Bogucice (41), Brzeski (39), Charłupia Mała (43, 46), Dzierlin (12), Grabowa (niezidentyfikowana wieś nie dodana do bloga 39), Małyń (41), Prusinowice (gm. Szadek 46), Sikory (12), Widawa (24), Wola Wężykowa (39), Zaborów (12), Zygry (12, 41)

1878-Bałdrzychów (22), Bieniec (38), Chropy (22), Czarnożyły (39), Jasionna (33), Kwiatkowice (29), Leżnica (Leśnica 29), Pątnówek (37), Pełczyska (52), Wandzin (29), Wola Czarnyska (29), Wola Niedźwiedzia (14), Wrząsawa (29), Zygry (40)

1879-Chojne (17, 28), Dobijacz (27), Dobroń (36), Dobruchów (47), Gostków (5), Kwiatkowice (47), Leźnica (Leśnica 47), Ner (5), Pątnów (27, 41), Ruda (gm. Wieluń 27), Sikucin (39, 46), Truchawiec (Truskawiec gm. Wartkowice 5), Wartkowice (5), Widawa (28), Wólka Czarnyszska (Wola Czarnyska 47)

1880-Pstrokonie (15), Restarzew (35), Strońsko (34), Świerzyny (15), Widawa (35), Woźniki (gm. Zapolice15), Załęcze Małe (41)

1881-Chojne (8, 10), Dzietrzniki (37), Gaszyn (47), Goszczanów (17), Ner rzeka (43), Ożarów (42), Pątnów (42), Ruda (gm. Wieluń 47), Sieniec (47), Sulmów (2)

1882-Biernacice (31), Chropy (13), Domaniew (gm. Dalików 7, 13, 46), Mierzyce (37), Ożarów (15), Pątnów (33), Uników (13), Zaborów (gm. Zadzim 37)

1883-Brodnia (gm. Pęczniew 13), Dąbrowa (Dąbrowa Wielka? 27), Grębień (51), Klonowa (38), Krzyworzeka (51), Męka (38), Patoki (33), Pyszków (27), Rembieszów (33), Ruda (gm. Wieluń 2), Siemiechów (33), Sieniec (2)

1884-Bałdrzychów (47, 52), Domaniew (gm. Dalików 7), Mierzyce (2, 46), Pątnów (4), Ruda (gm. Wieluń 2), Wierzby (Wierzchy gm. Zadzim 52)

1885-Brzyków (12), Burzenin (12), Kałów (51), Mianów (51), Wielka Wieś (gm. Widawa 12)

1886-Niemysłów (27), Radoszewice? (27), Siemkowice (42)

1887-Kadłub (20), Młynisko (gm. Biała? 21), Ożarów (21), Popowice (20), Wierzchlas (48)

1888-Goszczanów (31), Kadłub (19), Popowice (19), Sulmów (31), Ujazd (28)

1889-Chojne (27), Kiełczygłów (9), Klonowa (9), Kobylniki (gm. Błaszki 2), Owieczki (10), Siemkowice (13)

1890-Baszków (49), Buczek (gm. Buczek 35), Burzenin (36), Klonowa (5, 22), Lututów (5), Prażmów (33), Sędów (49), Suchoczasy (49), Witów (gm. Burzenin 33), Zawady (Zawada gm. Wartkowice 49)

1891-Baszków (14), Boczki (gm. Szadek 30), Bogumiłów (11), Burzenin (14), Goszczanów (41, 50), Kokoszki (26), Krokocice (44), Łobudzice (44), Mnichów (14), Pruszków (43), Stradzew (50), Suchoczasy (50), Trębaczew (22), Włyń (14)

1892-Bąki (26), Bolesławów (gm. Rusiec 34), Borszewice (38), Brzeźnio (4), Jermonice (Jerwonice 34), Klonowa (4), Lutomiersk (6), Łopatki (34), Ner rzeka (6), Osjaków (9), Podłężyce (3), Puczniew (4), Rychłocice (9), Skrobamów (Krobanów? 38), Słomków Suchy (11), Stanisławów (gm. Rusiec 34), Szydłów (34), Warta rzeka (9), Wincentów (gm. Rusiec 34), Wola Wiązowa (34), Zadzim (26), Zelgoszcz (4)

1893-Charłupia Wielka (1), Ciężków (40), Łopatki (27), Rakowice (23), Szczyty (gm. Poddębice 40)

1894-Borysławice (4), Czarnożyły (46), Dąbrówka Zgniła (34), Gęsówka (34), Izabela (gm. Wróblew 34), Lipicze (34), Mała Wieś (17), Mierzyce (40), Ożarów (40), Podłężyce (48), Siemkowice (40), Stolec (1), Widawa (49), Wilamów (11), Wróblew (gm. Wróblew 34),

1895-Bachorzyn (34), Brudnów (18),Czarny Las (34), Czernice (28), Gostków (18), Karsznice (38), Kielgierze (nie zidentyfikowana nazwa, nie dodana do bloga 28), Konopnica (gm. Konopnica 28), Kozuby Stare (34), Kuźnica Błońska (29), Maciszewice (6), Masłowice (28), Proboszczowice (42), Starzenice (28), Wartkowice (42), Wielgie (28, 50), Żelisław (17)

1896-Brzyków (31), Charłupia Wielka (32), Kobierzycko (17), Lubanów (12), Lutomiersk (8), Marzenin (3), Mikołajewice (gm. Warta 8), Potok (3), Tworkowizna (32), Wielka Wieś (gm. Widawa 31)

1897-Korczew (29), Męcka Wola (49), Okalew (29), Proboszczowice (7)

1898-Brodnia (gm. Pęczniew 30), Dziektarzew (36), Kalinowa (gm. Błaszki 26), Rychłocice (10), Siedlątków (30)

1899-Kraczynki (8)

1900-Bartochów (1 i 2), Lubola (17), Burzenin (29, 30), Łubna (Łubna Jarosłaj? 20), Rossoszyca (30), Siemkowice (34, 37), Wielka Wieś (gm. Szadek 3 i 4), Wilkszyce (18), Zadzim (7 i 8),

1901-Boczki (gm. Szadek 42), Gruszczyce (48), Kociołki (34), Lututów (10, 16), Olewin (44), Orpelów-Poleszyn (Poleszyn 19), Piaski (Piaski vel Świercze? gm. Lututów 16), Waliszewice (32), Widoradz (44), Zaborów (gm. Błaszki 48)

1902-Kamionacz (45)

1903-Biała (28), Bobrowniki (gm. Sieradz 33), Borzewisko (gm. Sieradz 33), Chojne (33), Godynice (51), Kamionacz (32), Lutomiersk (27), Lututów (31), Łyskornia (28), Niewiesz (51), Platoń (28), Teklin (Teklina 28), Sworawa (51), Warta rzeka (19), Wiktorów (gm. Biała 28)

1904-Golice (12), Magdalenów (18), Mikołajewice (gm. Lutomiersk 18), Niewiesz (50), Prusinowice (gm. Lutomiersk 18), Warta rzeka (3), Wartkowice (18), Wodzierady (18), Wojków (38), Wróblew (gm. Wróblew 23)

1905-Golice (19), Krośno (Kuśnie? 26), Kwiatkowice (37), Truskawiec (gm. Wartkowice 19), Tur (19)

1906-Babice (12), Biernacice (10), Boczki (13), Bogumiłów (13), Borzewisko (gm. Poddębice 10), Brzeźnio (13), Buczek (gm. Buczek 22), Cielce (10), Czerniaków (10), Gostków (7), Goszczanów (10), Grabno (27), Gruszczyce (27), Grzybki (10), Janówek (10), Konopnica (10), Lutomiersk (7), Lututów (7), Niechmirów (13), Niemysłów (10), Niewiesz (10), Osjaków (7), Ostrów Warcki (10), Proboszczowice (10), Prusinowice (gm. Szadek 13), Puczniew (12), Siedlątków (10), Strachowice (Strachanów? 10), Sulmów (10), Tubądzin (13), Widawa (7), Zelgoszcz (10) PRZEGLĄD POLSKI

1907-Marzenin (1), Swędzieniejewice (1) ZORZA WARSZAWSKA

1908-Chlewo (37), Kamostek (8), Pruszków (8), Wartkowice (45), Woleń (27), Zalesie (gm. Wartkowice 46) POBUDKA

1909-Dominikowice (23), Klonowa (2), Lututów (24), Ner (15), Rososza (23), Wartkowice (7, 15)

1910-Chlewo (25), Marzenin (4, 8), Pruszków (8), Sędziejowice (7, 10)

1911-Bałdrzychów (29), Budzynek (50), Charchów Księży (50), Charłupia Mała (44), Chlewo (50), Czarnożyły (40, 44), Dzigorzew (50), Góra Bałdrzychowska (29, 34), Grabia (39), Gruszczyce (15), Karsznice (34), Kobierzycko (34), Lutomiersk (39), Marzenin (52), Niemysłów (41), Niewiesz (41), Podule (45), Popów (50), Sarny (15), Sędziejowice (30), Smardzew (15), Wierzchlas (44), Wojków (15), Wola Lipińska (nie dodana do bloga, niezidentyfikowana nazwa, zapewne pomyłka w tekście 50)

1912-Burzenin (52), Chotów (39), Dobroń (27), Korczew (12, 31, 33), Kwasków (32), Męcka Wola (31), Pruszków (17), Radoszewice (39), Strońsko (47), Wola Marzeńska (17), Wola Wiązowa (17), Zduny (12)

1913-Bogumiłów (19), Brzeg (15), Charłupia Mała (19), Glinno (22), Grabina (1), Janów (gm. Ostrówek 9), Kociołki (24), Korczew (9, 11), Męka (19), Pątnów (24), Podule (11), Słomków Mokry (43), Warta rzeka (22), Widawa (10), Wielgie (4), Wilczkowice (43), Wola Wiązowa (9), Zadzim (1, 43), Zalesie (1)

1914-Burzenin (22), Dobroszyny (21), Klonowa (31), Krzeczów (16), Lutomiersk (23), Ostrówek (gm. Ostrówek 21), Rudlice (21), Skrzynno (21), Szynkielów (23), Wola (Wola Rudlicka 21), Wola Wężykowa (28), Wróblew (gm. Wróblew 30)

1916-Buczek (20), Czarnożyły (16, 53), Dymki (50), Gromadzice (16), Huta (gm. Czarnożyły 16), Janów (gm. Ostrówek 15, 21), Kuźnica Błońska (25, 43), Lutomiersk (20), Lututów (51, 52), Łagiewniki (gm. Złoczew 52), Marzenin (20), Milejów(50), Naramice (22, 24, 27, 28), Ostrówek (gm. Ostrówek 15, 21x2, 25, 43, 50, 52x3), Sarnówek (47), Siemkowice (53), Staw (gm. Czarnożyły 25), Wola Rudlicka (21, 50), Wydrzyn (gm. Czarnożyły 25)

1917-Bachorzyn (19), Biała (gm. Biała 19, 27, 30), Błota (gm. Brąszewice 4), Borszewice (23), Bratków (23), Brodnia (gm. Brzoza (27), Buczek 19), Brzeźnio (6, 15, 23, 27, 28, 30), Buczek (gm. Buczek 19, 23), Burzenin (30), Chechło (40), Chlewo (19), Chorzew (23, 44), Chotów (30), Ciężków (28), Czarnożyły (3, 10 i 11?, 22, 26, 27x2, 30, 32, 39, 50), Czestków (19), Dalików (39), Dąbrowa (Dąbrowa Miętka 3), Dębice (Dębiec gm. Ostrówek 7), Dobroń (40), Dobrzań (9), Dzietrzniki (27), Emilianów (gm. Złoczew 32), Godynice (3, 30, 37), Golice (38), Goszczanów (9), Górka Klonowska (4), Grzybki (9), Kałów (38), Kliczków Mały (28, 30), Klonowa (4, 29, 30, 31), Kobierzycko (15), Konopnica (gm. Konopnica 32), Kopydłów (14), Kuźnica Błońska (4), Leliwa (4), Lipicze (gm. Klonowa 4), Lipnik (44), Lutomiersk (26), Lututów (30, 31, 38, 42, 46), Łagiewniki (gm. Czarnożyły 14), Łyskornia (30), Marzenin (19), Naramice (2, 8, 30, 40, 44, 45), Niemierzyn (13), Niemojew (4, 46), Niemysłów (9), Nieśwież (Niewiesz 9), Nowa Wieś (gm. Brzeźnio 38), Okalew (26, 27, 38, 39), Osjaków (22, 28, 32, 37, 45), Ostrów (19), Ostrów Warcki (9), Ostrówek (gm. Ostrówek 2x2, 3, 19, 27, 31, 35, 39, 45, 50), Owieczki (4), Ożarów (1x2), Ożegów (23, 44), Pełczyska (38), Popów (18), Raczyn (14, 39, 42), Radoszewice (25), Raducki Folwark (25), Raduczyce (22), Rudlice (27, 30), Rychłocice (37), Sędziejowice (19), Siemkowice (23, 44), Skomlin (27), Skrzynno (19, 38, 45), Stanisławów (gm. Złoczew 6, 27), Starce (37), Stolec (30), Szubienice (Podszubienice 8), Uników (30, 31, 32), Wartkowice (35), Wielgie (45), Wilkowia (19), Wola Buczkowska (19), Wola Janowa (Wola Rudlicka? 31, 39), Wydrzyn (gm. Czarnożyły 3, 30, 38, 39), Zelgoszcz (9)

1918-Buczek (gm. Buczek 4), Grójec Mały (15), Klonowa (5, 16), Kurów (15), Lututów (5, 8), Naramice (2), Owieczki (4), Rusiec (5), Siemkowice (8), Żagliny (4)

1919-Brzoza (11), Brzyków (15), Janowiec (gm. Biała 11), Kadłub (35), Kamionka (gm. Pątnów 35), Koryta (11), Kurów (11), Lutomiersk (38), Łęki (35), Łyskornia (11), Masłowice (11), Mierzyce (35), Mokrsko (35), Niemysłów (50), Popów (50), Wartkowice (15), Wielgie (11)

1920-Biała (gm. Biała 25), Borzewisko (gm. Poddębice 34), Charłupia Wielka (16), Czarnożyły (15), Drużbin (34), Godynice (34), Klonowa (34), Kobierzycko (16), Lututów (15), Łyskornia (34), Mantyki (16), Marzenin (19), Ocin (16), Oraczew (16), Osjaków (25), Ożarów (25, 29), Rakowice (16), Sędziejowice (11, 19), Siemkowice (32, 33, 34), Skomlin (25), Słomków Suchy (16), Smardzew (16), Wągłczew (16), Wola Wiązowa (15, 23), Wróblew (gm. Wróblew 16)

1922-Charłupia (Charłupia Wielka? 45), Kobierzycko (45), Lututów (45), Sędzice (45), Wróblew (gm. Wróblew 45)

1923-Dobroń (22), Kobylniki (gm. Błaszki 7), Lututów (33, 37), Małyń (11), Osjaków (37), Puczniew (11), Popów (49)

1924-Chodów (37), Gruszczyce (37), Popów (48)

1925-Biała (gm. Biała 4), Czarnożyły (4), Dzietrzniki (4)

1926-Kwiatkowice (17), Lutomiersk (17), Widawa (17)

1927-Wola Buczkowska (13)

1928-Lubola (2), Stolec (34)

1929-Osjaków (20), Zadzim (35)

1930-Barczew (25), Bartochów (25), Bogumiłów (25), Brzeźnio (25), Czartki (gm. Sieradz 25), Kamionacz (25), Męka Księża (25), Miedźno (gm. Warta 25), Niemysłów (21), Rzepiszew (5), Skomlin (1)

1931-Wincentów (gm. Łask? 28)

1932-Bechcice (19), Burzenin (6), Grabno (24), Osjaków (2), Restarzew (24), Salomejów (25), Sędziejowice (24), Widawa (24)

1933-Czechy (39), Dziadaki (27), Nietuszyn (56), Ostrówek (gm. Ostrówek 41)

1934-Borek (54), Burzenin (15), Chropy (12), Czarnożyły (21), Doły Januszyn (54), Godynice (18), Gruszczyce (29, 31, 54), Lututów (12), Łężek (54), Mierzone (54), Niemierzyn (51), Nowiny Baba (54), Okalew (51), Ostrówek (gm. Ostrówek 51), Równa (54), Równa Laski (54), Rubice (54), Rudlice (51), Sucha Dolna (50x2), Wola Kamionkowska (nie dodane do bloga, nazwa niezidentyfikowana 20), Wrząca (gm. Błaszki 29), Zakrzewo (54), Zalesie (gm. Zadzim? 34) ZORZA, WIENIEC I PSZCZÓŁKA

1937-Charłupia Mała (42), Cienia Mała (43), Cienia Wielka (43), Gruszczyce (43), Kokoszki (44, 47), Męka (42), Olszynka (Olszynki 43), Sarny (43), Wójcice (44x2, 47), Zaborów (gm. Błaszki 43)  

1938-Wróblew (gm. Wróblew 35)  

1939-Kobierzycko (21), Siemkowice (8)



Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza