-->

środa, 10 lipca 2013

Gąsiorowizna / Gonzerowski

Gonzerowski, osada w gminie Błaszki. Zaznaczona na mapie Reymann'a.

Słownik Geograficzny: 
Jasionna, wś i folwark, pow. sieradzki, gm. Gruszczyce, par. Wojków. Odległość 35 w. od Kalisza a 7 w. od Błaszek, przy trakcie z Kalisza do Wielunia. Dobra Jasionna składają się z folwarku i młyna Strzecha, liczą 1500 morgów ziemi dworskiej. Od 1560 roku znajdują się one w posiadaniu rodziny Załuskowskich, z których Maciej skarbnik sieradzki wybudował tu dwór modrzewiowy z wieżyczkami i założył kaplicę w 1729 roku; dotąd odbywa się w niej nabożeństwo. Do dóbr Jasionna od 1839 roku należą Gąsiorowizna, Topielec oraz dwa folwarki Cienia Wielka i Józefów, 16 dm., 1631 mr. rozległości, grunta orne i ogrody mr. 470, łąk mr. 46, wody mr. 6, lasu mr. 522, zagajników mr. 514, nieużytki i place mr. 23, w osadach młynarskich i smolarni mr. 63, płodozmian 4-polowy, budynków murowanych 4, drewnianych 16. Gorzelnia, dwa młyny wodne , smolarnia. Wś Jasionna z attynencyami Wiśniewszczyzna, Wyrębieniec, Mizgała, Kurek, ma 21 dm., 291 mk. Jasionna ma 31 osad, 137 mr. gruntu; Kurek 3 osady, 14 mr. gruntu; Mizgała 2 osady, 15 mr. gruntu; Wyrębieniec 1 osada, 14 mr. gruntu.

Gąsiorowizna, osada parafia Wojków pow. sieradzki. (Ks. Stanisław Kozierowski: Badania nazw topograficznych na obszarze dawnej wschodniej Wielkopolski, Poznań, 1926.)

Mapa Reymann'a


1992 r.

2 komentarze:

 1. Witam,
  dowiedziałem się o tym blogu z Kwartalnika NSS. Przyznam, że w marcu tego roku sam planowałem stworzyć stronę o podobnym profilu, zahaczając nieco o parafie. Uruchomiłem na niej stronki kilku parafii, również korzystałem z map i wyszczególniałem miejscowości. Nie wiem czy wie Pan o źródle nazw geograficznych jakim jest Tabella Miast, Wsi, Osad Królestwa Polskiego (...) z 1827 r. lub Skorowidz Królestwa Polskiego z 1877r. Mam z tych źródeł skompilowane trochę informacji o przynależności miejscowości z naszego terytorium. Nie widzę nigdzie kontaktu do Pana, więc tutaj sobie pozwoliłem zostawić wiadomość.
  A Gonzerowski-spotkałem się z tym pustkowiem w księgach metrykalnych-tam pisano Gąsiorowizna. Prawdopodobnie nazwa pochodziła od Gąsiorowskich, zamieszkujących tą miejscowość. Podobnie było np. z wsią Gałki. Z własnych doświadczeń wiem, że niektóre miejscowości są nieuwzglęgnione nawet na tych starych mapach-np. pustkowie Kajda, nazywane tak od nazwiska gospodarzy-Kajdów. Leżało one zapewne w bliskim sąsiedztwie wspomnianych Gałek. Mam trochę informacji, liczę na jakąś dogodniejszą formę kontaktu.
  Pozdrawiam,
  J.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje za zainteresowanie projektem i zapraszam do współpracy. Dodałem nad etykietami adres mailowy. Oba spisy są mi znane, natomiast nie przeglądałem ich jeszcze dokładnie pod kątem dopisywania nowych miejscowości do rejestru. Obecnie zajmuje się zbieraniem informacji z czasopism wydawanych w okresie międzywojennym i starszymi. Podane przez Pana źródła będą przedmiotem analizy w późniejszym czasie. Księgo metrykalne są równiez dostępne w internecie i również przejrze je jako cenne źródło wiadomości. Proszę o dalszy kontakt mailowy.

  OdpowiedzUsuń