-->

czwartek, 16 maja 2013

Zawidów

Czajkowski 1783-84 r.
Zawidow, parafia wroblew (wróblew), dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Załuskowski.

Słownik Geograficzny:  
Zawidów,  wś, w par. Wróblew (dziś pow. sieradzki). Już na początku XVI w. stała pustką. Dziesięcinę dawano kolegiacie uniejowskiej (Łaski, L. B., I, 417). Obecnie nie istnieje.

Nie odnaleziona na mapach.
 
1769
 
Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-143, karta 285.
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.


Do Urzędu i Xiąg Grodzkich Sieradzkich osobiście przyszedłszy JXiądz Adam Saganowski, Pleban Wróblewski przeciwko JPanu Franciszkowi Kowalskiemu części połowy Dąbrówki z inszemi konsukcessorami zpółdziedzicowi  protestuje się o to, iż tenże JPan Kowalski w dzień niedzielny Najświętszej Panny Szkaplerski dnia szesnastego miesiąca roku teraźniejszego blisko przeszłej o godzinie nieszpornej, dobrze podpity trunkiem naszedłszy rezydencję protestanta, tam bez wszelkiego respektu na osobę pasterską i dom kościelny, zastawszy tam pana Balcera Gołazskiego ekonoma Wróblewskiego, najprzód Jchmościów sąsiadów niektórych godnych słowy zelżywemi dyfamował, potym tegoż ekonoma Wróblewskiego słowy nieudciwemi złajał, w gębę uderzał i innych wiele naczynił wiolencji i czynił by był, gdy  by był protestant ekonoma odprowadzić do dworu nie kazał.
Ów protestant protestując się i krzywdy swojej tudziesz kary ściągnionej na siebie przez JPana Kowalskiego prawem dochodzić zechce. 
Adam Saganowskim
 
1769

Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-143, karta 294.
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.


Do Urzędu i Xiąg Grodzkich Starościńskich Sieradzkich osobiście przyszedłszy Jci Pan Florian z Kaliszkowic Załuskowski Podsędkowicz Sieradzki imieniem WJPana Pawła z Kaliszkowicz Załuskowskiego Podsędka Ziemskiego Sieradzkiego dóbr Wróblewa i Zawidowia Województwie i Powiecie Sieradzkim leżących dziedzica, ojca swego imieniem z rozkazu jegoż czyni protestację przeciwko JPanu Franciszkowi Kowalskiemu dóbr połowy Dąbrówki z drugiemi konsukcessorami wpół dziedzica o to, że JPan Kowalski dnia 16 miesiąca lipca w dzień niedzielny Najświętszej Panny Marii Szkaplerskiej roku teraźniejszego blisko przeszłą przyjechawszy do Wróblewa dobrze podpity zsiadłszy z konia pod plebanią przyszedłszy do plebanii tam, gdy zastał Pana Balcera Goławskiego ekonoma dóbr Wróblewa, uczyniszszy sobie pretext, że tenże ekonom zbóż Zawidowskich i Wróblewskich inwentarze tak JPana Kowalskiego jak poddanych jego w szkodach będące zabiera, łąk wypasać nie dopuszcza, brzeziny prawdziwie Wróblewski zabrania, tegoż ekonoma nie respektując na JXiędza plebana Wróblewskiego pasterza swego i plebanią jego dom kościelny słowami nieudciwemi dyfamował, łajał, w gębę uderzył, zabiciem odgrażał i więcej by był wiolencji czynił, gdyby był tenże ekonom przez JXiędza plebana nie został broniony i przez ludzi xiężych do dworu Wróblewskiego odprowadzony. Tenże JPan Kowalski tym się nie kontentując z furią z plebanii wyszedłszy wsiadszy na konia pod niebytność na ten czas WJPana Podsędka, gdy tylko sam ekonom był w folwarku z gołą szablą podwórze Wróblewskie najechał, ekonoma słowami lżył, na pojedynek wyzywał, zabiciem odgrażał co wszystko inquisitiami dowiedzione będzie. O co wszystko manifestant protestuje imieniem jak wyżej protestuje się i że w czasie sądów o kary które popadł JciPan Kowalski prawnie pójdzie JPan Podsędek zapisuje.
Florian Załuskowski swoim i ojca swego imieniem  


Dziennik Warszawski 1866 nr 225

(N. D. 6134). Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Zawiadamia wierzycieli hypotecznych, niemających prawnie obranego zamieszkania, a z pobytu niewiadomych, poniżej przy każdych dobrach na których ich wierzytelności lub ostrzeżenia są umieszczone, imiennie wyszczególnionych, że dobra te, jako zalegające w opłatach rat Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu należnych wystawiona są na pierwszą przymusową przedaż przez licytacje publiczną w mieście Kaliszu w gmachu sądowym przy ulicy Józefiny położonym w kancelarji rejenta wyznaczonego, lub jego zastępcy odbyć się mającą a w szczególności co do dóbr:
27. Wróblew i Zawidzów, z wszystkiemi przyległościami i przynależytościami w Okręgu Wartskim położonych, zalegających w opłacie rat Towarzystwu należnych sumę rsr. 359 k. 84 1/2, iż przedaż odbywać się będzie d. 17 (29) Maja 1867 r. przed Rejentem Łopuskim, że vadium do licytacji oznaczone zostało na rs. 1,200, że licytacja rozpocznie się od sumy rs. 5,331, że wreszcie zawiadomienie to ogłasza się dla niewiadomych z imion i nazwisk i pobytu SS-rów niegdy Mikołaja Wężyka z powodu wierzytelności na rzecz jego w dziale IV pod Nr. 11 wykazu hypotecznego dóbr powołanych zabezpieczonej.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10 ej z rana w obec Radcy Dyrekcji Szczegółowej, gdyby zaś Rejent przed którym przedaż ma się odbywać był przeszkodzonym przedaż odbędzie się w jego kancelarji przed innym Rejentem, który go zastąpi.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwej księdze wieczystej i w biurze Dyrekcji Szczegółowej.
Vadium do licytacji złożyć się mające powinno być w gotowiźnie lub listach zastawnych w właściwemi kuponami.
Ostrzeżenie. W razie niedojścia do skutku powyższej sprzedaży dla braku konkurentów, druga i ostatnia sprzedaż od zniżonego szacunku odbytą będzie bez dalszych nowych doręczeń w terminie jaki Dyrekcja Szczegółowa oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi (art. 25 postanowienia Rady Administracyjnej z d. 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r).
Kalisz, dnia 14 (26) Września 1866 roku.
za Prezesa, Kęszycki.

Pisarz, Bierzyński.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz