-->

środa, 1 maja 2013

Truskawiec

Słownik Geograficzny:  
Truszkawiec,  kol., pow. sieradzki, gm. Wierzchy, par. Bałdrzychów, odl. od Sieradza 42 w.; ma 11 dm., 69 mk. Wchodziła w skład dóbr Nowawieś.

Spis 1925:
Truskawiec, wś, pow. sieradzki, gm. Wierzchy. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 10. Ludność ogółem: 54. Mężczyzn 26, kobiet 28. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 54. Podało narodowość: polską 54.

Wikipedia:
Truskawiec-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Poddębice. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim.

1992 r.
 
Akta notariusza Wincentego Kobyłeckiego z Szadku z roku 1827. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, akt nr. 414)

W 1827 roku przed Wincentym Kobyłeckim Rejentem Powiatu Szadkowskiego pojawili się małżonkowie Wincenty i Teodora z Russockich Starzyńscy dziedzice wsi Wylazłowa oraz Krzyszof Martin okupnik, którzy zawarli między sobą kontrakt kupna i sprzedaży 3 morgów gruntu miary chełmińskiej wraz z znajdującym się na nim drzewem. Grunt ten wydzielony został z 36 morgów gruntu miary chełmińskiej leżącego na obszarze wsi Wylazłowa "między granicami Bałdrzychowa na wschód a Nowey Wsi na zachód znayduiącego się". Właściciel Wylazłowa nadał tej kolonii nazwę Truszkawice (dziś Truskawiec). Kupujący zapłacił 16 talarów wkupnego, przez pierwsze trzy lata zwolniony był od wszelkich świadczeń, po upływie tego czasu miał wpłacać do dominium czynsz wynoszący rocznie 30 złotych, oraz oddawać dwie kury i mendel jaj. Każdy z kupujących miał dodatkowo przeznaczone 25 prętów kwadratowych gruntu pod zabudowania i tyle samo do kopania gliny. Dziedzic dawał 1 morgę ziemi miary chełmińskiej dla nauczyciela, którego utrzymaniem miała zajmować się gmina, a na cmentarz wydzielił 7 prętów kwadratowych wszerz i 10 prętów wzdłuż miary chełmińskiej w obu przypadkach. Za grunt dla nauczyciela okupnicy łącznie z wzmiankowanym w tym akcie Krzysztofem Martinem zapłacili wkupne 36 złotych.  

Dziennik Urzędowy Województwa Kaliskiego 1831 nr 12

Sąd Policyi Prostey Powiatu Szadkowskiego. Nro. 356.
Wzywa naymocniey wszelkie Władze tak Cywilne iako i Woiskowe, ażeby zbiegłą z Holendrów Truszkowiec do Wsi Wylazłowa należących o kradzież ob­winioną Sta: Faygę zamężna Ebasekową, żonę Lewka Eliaszowicza Finkenszteina maiącą lat 20 skończonych, wyznania Moyżeszowego, rodem z wsi Porczyn, wzro­stu średniego, włosów na głowie czarnych, twarzy okrągłey rumianey, oczów ciemnych, czoła miernego, ubrana w koszule lnianą, z rękawami z płótna kolinskiego, w spódniczkę baścikową czerwoną, drugą sycową na czarnem tle, chustkę na głowie zieloną w kwiaty, czepek biały z falbanką, na nogach miała pończochy wełniane i trzewiki, bez tołubka, chodzi za świadectwem Woyta Gminy Wylazłowa do poszukania mieysca na 8 dni udzielonem, ścisle śledziły, i gdziekolwiek przytrzymaną z kim by się pokazała przyaresztowały i pod strażą pewną Sądowi tuteyszemu odstawić poleciły.
Szadek dnia 10 Marca 1831 roku. Hałaczkiewicz.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1835 nr 15

Podpisany na mocy aktu Urzędowego ieszcze d. 27 Czerwca 1821 r. przed Reientem Woiewódzkim Główczewskim Jgnacym, przez Wincentego Starzyńskiego zeznanym, ma chęć wydzierżawić dobra Wylazłów w Pcie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim, pół mili od miasta Poddębic, półtory od Szadku, tyleż od Unieiowa z kolonią Trzuskawiec czynszuiącą incl. propinacyi złp. 760, folwarku Wysiew ozminy korcy 40, iarzyny w równey proporcyi. Dzierżawa oprócz małych podatków 1000 złp. przenosić i przez czas potrzebny na wypłacenie mi 5000 złp. z procentem zaległym i bierzącym trwać będzie. Chcący takową possessyą obiąć raczy udadź się do podpisanego dziedzica Bratkowa dolnego w teyże okolicy mieszkaiącego.
w Bratkowie d. 27 Marca/8 Kwietnia 1834 r. Michał Rojek.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1836 nr 33

Sąd Policyi Prostey Ptu Szadkowskiego.
Wzywa wszelkie władze kraiowe nad bezpieczeństwem publicznem czuwaiące, ażeby zbiegłych i ukrywaiących się po borach i pustkowiach niżey opisanych do licznych kradzieży należących, mocno śledziły, i gdzie kolwiek uiętych pod mocną strażą Sądowi tuteyszemu dostawić kazały, gdyż na wytępienie tak szkodliwych ludzi wiele Publiczności zależy.
Rysopis ich iest następuiący:
1) Antoni Muszyński iuż dawno śledzony, rodem z wsi Mikulic Ptu i Woiewództwa Kaliskiego, ma lat przeszło 20, katolik, oczu niebieskich, włosów blond, wzrostu miernego, twarzy okrągłey, czoła wysokiego ubrany był w surdut granatowy i płaszcz takiegoż koloru miał swoie zamieszkanie na kolonii Truskowiec i tam ieszcze mieszka iego Matka od którey bez świadectwa oddalił się.
2) Janek Łysy ma lat około 40 niewiadomo zkąd rodem, wzrostu dobrego twarzy ściągłey, włosów blond, oczów szarych, w płaszczu granatowym i w lisiey czapce przebywa po borach około kolonii Truskowiec pod miastem Poddębicami.
3) Maciey Maychrowicz na lat 16 ciężkiego więzienia wskazany z Kalisza zbiegły, wzrostu dobrego, twarzy pociągłey, włosów na głowie białych, ubrany w tałub granatowy siwem futrem podbity ma kapelusz okrągły, uciekł w mundurze aresztanckim i w różnym ubiorze pokazuie się łatwo, bydź może rozpoznany i uięty, teraz nawet do różney kradzieży wpływa, lecz przed schwytaniem ukrywa się.
Szadek dnia 14/26 Lipca 1836 r.     Hałaczkiewicz    Podsędek.
 
Akta notariusza Józefa Sikorskiego z Szadku z roku 1862. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, akt nr. 138)

Dnia 28 kwietnia 1862 r. w Nowej Wsi przed Rejentem Kancelarji Okręgu Szadkowskiego Józefem Sikorskim stawili się: Florentyna Ludwika dwóch imion z Stawiskich Wituska, żona Antoniego Wituskiego, dziedziczka dóbr Nowa Wieś i Wylazłów oraz okupnicy zamieszkali w kolonii Truskawiec w dobrach Wylazłów. Na mocy umów zawartych z poprzednimi właścicielami wsi Wylazłów (Wincenty i Teodora z Rusockich Starzyńscy) i nadań dodatkowych poczynionych prywatnie przez kolejną właścicielkę Wylazłowa (Ewa Lenczewska), Florentyna Wituska przyznaje prawo wieczystego, czynszowego posiadania gruntów w sumię jedną włókę, mórg 17, prętów kwadratowych 206 miary nowopolskiej w kolonii Truskawiec następującym okupnikom:
1. Marcinowi i Mariannie z Kobielskich małżonkom Wrzesińskim z pod nr. 3 pomiaru gruntu po Klimczaku mórg 5, prętów kw. 233, 2. Karolowi Włodarskiemu, z pod nr. 4 pomiaru gruntu po Janie Fohn mórg 5, prętów kw. 233, 3. Andrzejowi i Józefie z Dębowskich małżonkom Binias z pod nr. 5 pomiaru gruntu mórg 5, prętów kw. 233, 4. Franciszkowi Chajdas z pod nr. 6 gruntu mórg 5, prętów kw. 233, 5. Fabianowi Cicheckiemu z pod nr. 7 gruntu mórg 5, prętów kw. 233, 6. Rochowi Dankowskiemu  z pod nr. 8 gruntu mórg 5, prętów kw. 233, 7. Łukaszowi Kosteckiemu jako synowi i jedynemu spadkobiercy po swym ojcy Józefie Kosteckim z pod nr. 9 gruntu mórg 5, prętów kw. 233, 8. Janowi i Mariannie z Baranowskich małżonków Sadowskich z pod nr. 10 gruntu mórg 3, 9. Kacprowi Woźniak, jego rodzeństwie jako sukcesorom Antoniego Woźniak  z pod nr. 11 gruntu mórg 4 i 1/4.

Gazeta Kaliska 1907 nr 153

We wsi Truszkowiec, w pow. sieradzkim, do włościanina Józefa Patory, lat 40, przyszedł borowy majątku Góra-Bałdrzychowska, Andrzej Szymkowski i zaproponował mu pójść z nim do lasu na robotę, gdy zaś Patora odmówił, borowy Szymkowski począł okładać go kijem, wskutek czego Patora po dwóch dniach zmarł. 

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XIV. Obszar gminy wiejskiej Wierzchy dzieli się na gromady:
23. Wylazłów, obejmującą: wieś Nowa Wieś, folwark Nowa Wieś, folwark Nowa- Wieś-Las, wieś Truskawiec, wieś Wylazłów, osadę Wylazłów.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Echo Sieradzkie 1933 9 listopad

NIE WOLNO STAWIAĆ OPORU GAJOWYM.
Mieszkańcy wsi Truskawiec gm. Wierzchy Julia Pratkowska Władysław Cieślak i Władysław Myszkowski w czasie przeprowadzonej u nich rewizji przez gajowych lasów państwowych Jana Rusieckiego i Józefa Krasickiego z lasów Podgórcza pow. Łęczyckiego w asyście posterunkowego Majkowskiego — stawiali zacięty opór.
Po rozpoznaniu sprawy Sąd Okręgowy na sesji wyjazdowej w Sieradzu skazał Piątkowską na 2 m. aresztu, Cieślaka na 3 m. aresztu, Myszkowskiego na 2 tygodnie.


Dziennik Łódzki 1975 nr 109

Truskawcu pow. Poddębice i Kopaninie pow. Wieluń płonęłwczoraj poszycie leśne. Przyczyn pożaru nie ustalono.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz