-->

piątek, 3 maja 2013

Dębowiec

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Dębowice karczma, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Góra, własność prywatna. Ilość domów 1, ludność 7, odległość od miasta obwodowego 3 1/2.

Słownik Geograficzny:
Dębowiec, karczma, pow. turecki, gm. Grzybki, par. Góra.

Spis 1925:
Dębowiec, os. mł., pow. turecki, gm. Grzybki. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 1. Ludność ogółem: 9. Mężczyzn 4, kobiet 5. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 9. Podało narodowość: polską 9.

Dębowiec, obecnie przysiółek w gminie Warta.

1992 r.

Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1840 nr 23

Dyrekcja Szczegółowa Towawarzystwa Kredytowego Ziemskiego Gubernii Kaliskiej.
W dopełnieniu §. 2 Postanowienia Rady Administracyjnej Królestwa z dnia 1 Grudnia 1829 roku Dyrekcya Szczegółowa Gubernii Kaliskiej zawiadamia niniejszem interessowanych Stowarzyszonych, iż na zasadzie nowego prawa z dnia 9/21 Kwietnia r. 1838 następujące Dobra w Gubernii Kaliskiej położone, Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu zastawione zostały.

Numer bieżący
Nazwisko Dóbr głównych i ich Attynencyi
Położenie Dóbr
Wymienienie pożyczki jaką Właściciel zaciągnąć pragnie

Opłaca podatku ofiary
Szacunek tych dóbr z ofiary wyrachowany
Wysokość iuż udzieloney pożyczki
W stosunku szacunku Dóbr mógłby uzyskać


Powiat
Parafia
Pożyczki zupełnie nowe
Pożyczki dodatkowej
Pożyczki odnowionej


Podług Artyk. 5 prawa
Podług Artyk. 6 prawa

Podług Artyk. 5 prawa
Podług Artyk. 6 prawa




złp.
złp.
złtp.
złtp.
gr


złtp.


610
Krąków z przyległością Zielęcin mały Borowiny Dędowice* zwanemi
Wartski
Góra


7000
307
1
30700
38300
20700
18400
23000

Wzywa więc Dyrekcya Szczegółowa wszystkich Stowarzyszonych, ażeby ze względu na solidarną odpowiedzialność z artykułu 23 prawa z d. 1/13 Czerwca 1825 i artykułu. 25 prawa z dnia 9/21 Kwietnia roku 1838 wynikającą, najdalej w przeciągu tygodni 4ch od daty ogłoszenia rachując Dyrekcyi Szczegółowej Gubernii Kaliskiej, lub w przeciągu tygodni 5ciu Dyrekcyi Głównej uwagi swoje zakommunikować raczyli, jeżeliby w ich przekonaniu udzielić się mająca na powyżej wyszczególnione dobra z mocy po­wołanych praw pożyczka, zupełnego na tychże dobrach nie mogła znaleść bespieczeństwa.
Kalisz dnia 18/30 Maja 1840 r.
Za Prezesa JEZIERSKI. Pisarz, Chrystowski.

* prawdopodobnie błąd w nazwie. Chodzi zapewne o karczme Dębowiec.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1855 nr 268

(N. D. 6386) Sąd Policyi Poprawczej Wydziału Kaliskiego.
Józef Brzozowski dzierżawca wiatraka z professyi młynarz na pustkowiu Dębowice, do gminy Cielce należącym, w Okręgu Wartskim położonego, wzrostu dobrego, włosów blond, nosa miernego, ust także miernych, twarzy ściągłe piegowatej, brody okrągłej, ubrany w kożuch biały, spodnie letnie szare, w kamizelkę w paski czerwone, buty zwyczajne i kaszkiet sukienny; tenże aresztowany ze wspólnikami to jest: Wilchelmem Wernerem i Józefem Kowalskim przez Wójta gminy Cielce, za kradzież dwóch krów Gotliebowi Bluske w koloni Paprockiej mieszkającemu, ucieczką się wszystka trzej ratowali; nadto u pomienionego Józefa Brzozowskiego, znaleziono rzeczy podejrzeniu ulegające jako to:
1. Rękawiczki jelonkowe żółte, parę bransoletek włosiennych damskich, parę szpilek dużych bronzowych pozłacanych, do włosów, siedm i pół par kolczyków na papierze nitkami przyszyte posrebrzane wcale nieużywane, pierścionek mosiężny, stary, z szkiełkiem czerwonem w oprawie białej metalicznej, Medalionik z wizerunkiem niewiadomym z szkiełkami na wierzchu bronezm obsadzonemi: cztery skrzydła gęsie, płaszcz szaraczkowy z podszewką flanelową bronzową w krutki, dwa surduty czarne stare z guzikami szmuklerskiemi i podszewką kamlotową czarną, spodnie brązowe kortowe stare, w paski niebieskie, spodnie sukienne szafirowe czarne, spodnie sukienne nieco w brąz wpadające, chustki dwie mantynowe nowe, kamizelek dwie pikowa w kwiatki niebieskie, druga jedwabna w kraty niebieskie i bronzowe z guzikami szmuklerskiemi niebieskiemi, sztuka kamlotu łokci 3 1j2 trzymająca długości, dwie i pół rękawiczek czarnych starych, portmoneta z zielonego safianu z oprawą stalową małego formatu, cztery książki od nabożeństwa pod tytyłem, jedna bieg roku, druga wybór modłów, trzecia officyum z biegiem; czwarta officyum codzienne, nowe w oprawach z papieru czarnego, średniego formatu, perkaliku białego obrobionego dwa kawałki, salopa wełniana w kraty czerwone, z peleryną z frendzlami czerwonemi szmuklerskiemi, z podszewką w kratki bronzowe ciemne bawełnianą, chustka czarna damska z szlakiem dużym szerokim wełnianym, uzdeczka z kawałka rzemienia i łańcuszka w miejscu wędzideł, żelazo od chelabardy, para lejc rzemiennych krzyżowych dobrych, popręg od siodła z wełnianej taśmy, z sprzączką żelazną stary, chustka perkalowa różowa w kwiaty, od nosa, kawałek płucienka w paski czerwone i białe łokieć długości, serweta biała stara, w desenie, mała bez cyfry, jeden sznurek długości łokcia paciorków niebieskich, drobnych igielnik stary kościany, pudełeczko drewniane w kształcie prostokąta bez zasufki, kufer drewniany zielony z zamkiem okuty średniej wielkości i dwa klucze żelazne. Wzywa zatem wszelkie Władze nad bezpieczeństwem w kraju czuwające, aby na zbiegłego Brzozowskiego baczne oko zwracały onegoż ująć starały się i Sądowi naszemu pоd mocną strażą odstawić zechciały; oraz, wzywa newiadomych właścicieli wyspecifikowanych powyżej przedmiotów, aby się z dowodami usprawiedliwiającemi ich własność w przeciągu jednego miesiąca po odbiór takowych do Sądu naszego zgłosili, gdyż po upływie tego czasu wedle prawa z niemi postąpionem będzie.
w Tyńcu pod Kaliszem d. 9 (21) Listopada 1855 r.
Sędzia Prezydujący,
Radca Kollegialny, Swierczyński.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1856 nr 247

(Ν. D. 5289) Sąd Policyi Prostej Okręgu Wartskiego.
Wzywa wszystkie w kraju władze nad porządkiem i bezpieczeństwem czuwające, aby na osobę Walentego Brzozowskiego młynarza z wsi Dębowca Gminy Cielce obecnie zpobytu niewiadomego ścisłą zwracały uwagę i wrazie onego dostrzeżenia ujęły i pod ścisłą strażą Sądowi tutejszemu lub najbliższemu w jurysdykcyi swojej odstawiły. Rysopis Walentego Brzozowskiego jest następujący, wzrostu dobrego, oczów siwych, i ust miernych, twarzy pociągłej piegowatej, brody okrągłej.
Warta d. 23 Sierpnia (4 Września) 1856 r.
Assessor Trybunału,
p. o. Podsędka K. Grzybowski.

Kaliszanin 1873 nr 47

Katalog kościołów i duchowieństwa djecezji Kujawsko-Kaliskiej na r. b. podaje, że w dekana­cie kaliskim jest 34 parafij, mianowicie:
(Dalszy ciąg probostw w dekanacie kali­skim).

14) Góra, kościół paraf. p. w. Wniebow. M. B. i Ś. Jakóba Apost. wybu­dowany z drzewa w r. 1792 przez parafjan. Ma słynący łaskami obraz Ś. Rocha. Parafja ta liczy 2190 dusz; do niej należą wsie: Góra, Kobylniki, Korzenica, Gorzałów, Krąków, Zielęcin, Cielce, Czartki Wielkie i Małe, Głaniszew, Chabierów, Chociszew, Upuszczew i Pustkowia: Borowiny i Dębowiec. Proboszczem od r. 1852 jest W. Iks. Maxymiljan Kurzawski, (ur. w r. 1825, kapłan od r. 1848). 

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
III. Obszar gminy wiejskiej Grzybki dzieli się na gromady:
11. Witów, obejmującą: wieś Witów, kol. Witów, wieś Augustynów, kol. Augustynów i os. mł. Dębowiec.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w z. (—) A. Potocki
Wicewojewoda.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz