-->

wtorek, 14 maja 2013

Ciele

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Ciele, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Wieluński, parafia Dzietrzniki, własność rządowa. Ilość domów 1, ludność 8, odległość od miasta obwodowego 2.


Słownik Geograficzny:  
Ciele,  pustkowie, pow. wieluński, gm. Kamionka, par. Dzietrzniki, o 2 mile od Wielunia, u początku smutnej kilkomilowej okolicy wydm piasku i kamienistego pogórza, na rozgraniczu powiatów: wieluńskiego i częstochowskiego, niedaleko ujścia strugi Gręby do Warty. W pobliżu karczma Syberya. Zanim zbudowano szosę, na Rudniki, tędy szedł główny gościniec, a mianowicie też na Załęcze coroczna droga pątników z Wielkopolski do Częstochowy. W...r.
________________________________________________________________________________

Ciele 1839 r.

Ciele 1847 r.


1992 r.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1847 nr 173

(N. D. 3489) Sąd Policyi Prostéj Okręgu Wieluńskiego.
W dniu 16 (28) Maja r. b. w rzece Warcie, na pustkowiu Cielę, Gminie Dzietrzniki, znaleziono zwłoki zmarłego chłopca, około lat 14 mający, z imienia nazwiska, pochodzenia niewiadomego, ubranego w sukmanę chłopską, wełną modrą przerabianą, kamizelkę z sukna granatowego z metalowemi guzikami, koszulę i krótkie spodnie z zgrzebnego białego płótna, bez butów i czapki, wzrostu odpowiedniego wiekowi, twarzy okrągłej pełnéj, włosy na głowie ciemno-blond, oczy, puliczki, nos, usta, ręce i nogi obgniłe, i objedzone, zdaje się przez jakieś wodne zwierzęta, i nie wątpliwie rzeczony chłopak musiał się od kilku miesięcy utopić, kiedy takie znaki widocznie się na ciele jego okazały. Pomimo najtroskliwiéj wypowadzonego z wielu osób śledztwa, Sąd tak rzeczywistej przyczyny śmierci, jako téż imienia, nazwiska, stanu i pochodzenia z właściwego miejsca, wspomnionego chłopaka, wykryć nie był w możności. Ktoby więc posiadał wiadomość o przyczynie śmierci, pochodzeniu, zamieszkaniu, imieniu i nazwisku wzmiankowanego powyż człowieka, raczy wprost, lub za pośrednictwem najbliższej Władzy Policyjnéj, Sądowi Policyi Poprawczej Wydziału Piotrkowskiego udzielić wiadomość.
Wieluń dnia 9 (31) Maja 1847 roku.
Nalepa Podpisarz w z. Podsędka.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza