-->

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Zamłynie

Wikipedia:
Zamłynie-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Położona jest pomiędzy miejscowościami Stara Wieś oraz Cisowa. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Gazeta Łódzka 1917 nr. 144

We wsi Zamłyniu w gm. Mierzycach pod Wieluniem spłonęła zagroda włościanina Cymbika.
W czasie pożaru do wnętrza płonącej zagrody wbiegli celem uratowania części pościeli i ubrania 9-letni chłopiec, kobieta, oraz druga kobieta z 2-letnim dzieckiem na ręku.
Gdy ratujący mieli już wynieść część dobytku, zapadł się płonący pułap i przygniótł wspomniane 4 osoby, które poniosły straszną śmierć na miejscu.

Gazeta Świąteczna 1917 nr 1895

Pożary. We wsi Zamłyniu w gminie Mierzycach pod Wieluniem wybuchł dnia 2-go maja pożar i spłonęła zagroda gospodarza Cymbika ze wszystkiem, co się w niej znajdowało. Żywiny niemożna było już ocalić, ale kobiety chciały jeszcze uratować przynajmniej pościel i coś z ubrania. Jakoż dwie wbiegły do chaty, mając przy sobie dwoje dzieci — 2-letnie i 9-letnie, ale zanim zdążyły cokolwiek wynieść, płonący pułap zapadł się na nie i obie wraz z dziećmi okropną śmierć poniosły. Dom spłonął do szczętu, a w zgliszczach znaleziono troje zwłok bez rąk i nóg. Małego dziecka nawet kostki na popiół się spaliły. Każdego, kto przeczyta tę smutną nowinę, upraszam o „Zdrowaś Maryja” za te dusze, które tak niespodziewaną a męczeńską śmiercią zeszły ze świata. P. Żmudziński.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza