-->

czwartek, 25 kwietnia 2013

Przedgórze / Przedgórcze

Czajkowski 1783-84 r.
Przedgrod att Brzeznia, parafia brzeznio (brzeźnio), dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: brak informacji o właścicielu.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Przedgórce, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Brzeznio, własność
prywatna. Ilość domów 3, ludność 34, odległość od miasta obwodowego 2.

Słownik Geograficzny:  
Przedgórze,  fol., pow. sieradzki, gm. i par. Brzeźnio, odl. od Sieradza 12 w., ma 1 dm., 16 mk.

Spis 1925:
Przedgórze, kol., pow. sieradzki, gm. Brzeźno. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 11. Ludność ogółem: 76. Mężczyzn 38, kobiet 38. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 76. Podało narodowość: polską 76.

Przedgórze, część wsi Bronisławów w gminie Brzeźnio.

1789 r.

1839 r.




1992 r.

Notariusz Antoni Pstrokoński 1813

Folwark Przedgorcze.

Stodoła z drzewa w tyle rzniętego z przodu kostkowego o dwoch klepiskach, trzech samsiekach. Dach słomiany. Wrot dwoie na przelot z kunami szkoblami, kłotkami i kluczami.
Owczarnia z drzewa kostkowego, w słupy murowane. Dach słomiany z dwiema szorami szkudeł udołu, szczyty z tarcic w ktorych otwory drzwiami zamykane. Wrot dwoie na przelot, u gory na kunach, u iednych wrot wrzecądz z szkoblami. Drzwi dwoie na biegunach.—
1.mo Chałupa Owczarka z drzewa kostkowego. Dach słomiany. Komin z gliny nadmurowany. Ma sień, izbę, komorę, w izbie okno iedno, piec i komin z gliny, posowę z dyli, drzwi wszystkich czworo. Ma stodołkę o dwoch samsiekach, oborę i trzy chlewiki.—
2.do Chałupa Pułrolnika z drzewa kostkowego. Dach słomiany. Komin nadmurowany. Ma sien izbę i komorę drzwi czworo. W izbie okno iedno, piec z kominkiem z gliny, posowe z dyli. Stodołę o dwoch samsiekach, sołek, staynią, oborę i dwa chlewiki.—
3.o Chałupa drugiego Pułrolnika, podobna poprzedzaiącey.
4.o Chałupa opodal /: w ktorey mieszka Franciszek Piątek Zagrodnik :/ stara z kostkowego drzewa. Dach słomiany. Komin z gliny. Ma drzwi czworo, sien izbę, komorę, okno iedno, piec i kominek z gliny, posowę z dyli, stodołkę o dwoch samsiekach, sołek i oborę.—
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1820 nr 17

OBWIESZCZENIE.
Prezes Kommissyi Woiewództwa Kaliskiego.
Uwiadomia poniżey wyrażone wsie Obwodu Sieradzkiego, iż dla ich dogodności w roku bieżącym odrabiać będą Szarwark do Sekcyi Wielgie za Faktami Kommissarza Obwodu Wieluńskiego, iako to:
Wsie Kuźnia zagrzebska, Kuźnia błońska, Klonowa, Leliwa, Sokolenie, Lipcze, Owieczki, Godynice, Uników Isza część, Uników Szlachecki, Starce, Zwierzyniec, Robaszew, Niemojew, Świercze, Kloski, Groiec mały i Stanisławów, Groiec wielki, Łagiewniki, Złoczew miasto, Złoczewska wieś, Borzęckie, Boynów, Czarne, Huta Stara, Cegielnia, Miklerz, Huta Szklana, Ostrów i Rydzow, Podgorze, Krzaki, Wolka Brzezińska, Brzeźno, Borowisko, Nowa wieś z Pustkowiami, Potok, Przedgorze, Zapole, Stolec, Biesiń, Broszki, Dąbrowa miętka, Leszczyny, Lipno, Pyszkow, Niechmirów, Kamionka, Wolnica Niechmierowska, Gronów, Gronowek i Brzeźnice, Grabówka, Wolnica grabowska, Rusieckie Dąbrowy.
(...)Wsie tu wyrażone po odrobieniu Szarwarku winny składać Kwity Konduktorskie Kommissarzom tych Obwodów, z których teraz będą paletowane, i z wszelkiemi zażaleniami, iakieby mieć mogły, na Urzędników i Officyalistów drogowych, udadzą się do tychże Kommissarzy Obwodowych.
Aby zaś każda wieś wiedziała, iak stoi z powinnością Szarwarkową, i wiele ieszcze ma odrobić, tak z poprzednich lat zadeklarowanych Szarwarków, iako też i roku bieżącego, winna się udać do Kommissarza właściwego Obwodu i z nim się obrachować, gdyż w przeciwnym razie sama sobie winę przypisze, gdy przez rzeczonego Kommissarza, Kommissarzowi paletować maiącemu z większą ilością powinności, podaną zostanie, iakby się od niey należeć mogło.
Działo się w Kaliszu dnia 13. mca Kwietnia 1819 r.
Radoszowski.

Dziennik Warszawski 1869 nr 25

(Kronika prowincjonalna). W pierszej połowie grudnia 1868 r., w gubernjach kraju tutejszego miały miejsce następujące nadzwyczajne wypadki:
Burze.
W gub. kaliszskiej: na folwarku Przedgórczu w gminie Brzezne (w pow. sieradzkim), burza zupełnie zniszczyła murowaną owczarnię, przyczem zabitych zostało dwóch chłopców, znajdujących się natenczas w tejże owczarni 139 sztuk owiec i jedna krowa.

Zaranie 1911 nr 34

Z gminy Brzeźno, w pow. sieradzkim. Przed niedawnem wypadło mi być w parafji Brzeźno pod Sieradzem; poszedłem obejrzeć tam świeżo parcelujący się folwark Pustelnik. Po drodze zajrzałem do Kruszynianki, Jadwini Pawlakówny, a że to było pod wieczór, więc i zanocowałem. P. Ig. Pawlak, ojciec Kruszynianki, której wesele odbyło się parę tygodni temu, ma gospodarstwo 95-cio-morgowe, a kupił je z folwarku Podgorcze. Ziemię uprawia dobrze; samych sztucznych nawozów sprowadza co roku przeszło za 100 rb.; trzyma 4 konie, 8 krów, 4 cielaki, 20 sztuk świń i kilkadziesiąt sztuk kur i gęsi; ma świeżo założony ogród, w którym jest 28 szczepów. Do uprawy roli ma kultywator „ Wentzkiego", pługi systemu Wrzesińskiego, brony. Dom mieszkalny o 2-ch izbach, budynki gospodarcze jeszcze się mieszczą w dawnej owczarni, ale mają być przestawione do planu. Rodzina to bardzo gościnna, to też cały wieczór zeszedł nam na miłej pogawędce, przeplatany śpiewem. W parafji jest Kółko Rolnicze, założone w r. 1906 -ym, którego prezesem jest miejscowy ks. proboszcz, Jędrzejewski. Jest także Kasa pożyczkowo oszczędnościowa, do której należy... aż 20-u członków! Wkłady wynosiły po 30 rb.; zapomogi Kasa dostała z Warszawy z Wzajemnego Kredytu 2,500 rb , czysty zysk Kasy w roku 1910 był... 70 rb. Kasa wydaje pożyczkę na 8 procent..., na czem się tylko bogacą ci, co wkładają, nie zaś drobny rolnik. Dobrzeby też było, gdyby Zarząd tej Kasy dał szczegółowe i ścisłe sprawozdanie. W parafji jest 7 egz. „Zarania", nadto „Zorza", „Przewodnik Kółek" i „Gazeta Świąteczna". Muszę nadmienić, że Brzeźniskie Kółko rolnicze prowadzone jest polityką księżo pańską; odczytów, coby oświecały chłopa, prawie że wcale niema, a nawet się znalazł taki człowiek, że jak raz przyszła na zebranie Mirosławianka, H. Pilarczykówna, to ją wypchnięto ze słowami: „to miejsce nie dla kobiet". Oj, bracia; źle się bawicie! W. Koźmiński.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 17

OGŁOSZENIE
Starostwa Sieradzkiego o zarejestrowaniu spółek wodnych.
Stosownie do art. 222, pkt. 4 ust. z dnia 19. 1922 r. Dz. Ust. Nr. 102, poz. 936, w brzmieniu ustalonem w Dz. Ust. R. P. Nr. 62 z r. 1928, ogłaszam, że zostały zatwierdzone statuty następujących spółek
wodnych:
8. Dnia 12. 9. 1927 r. Sp. Wodna Przedgórcze. Siedziba spółki Przedgórcze, gm. Brzeźno — statut uchwalono dnia 7. 6. 1925 r.
Celem powyższych Spółek Wodnych jest osuszenie gruntów członków Spółek, według projektów technicznych przedkładanych Starostwu.
Statuty Spółek Wodnych zostały ułożone według wymagań okólnika Ministerstwa Robót Publicznych z dnia 20. VII. 1923 r. Nr. 417/23 Mon. Polski Nr. 161, poz. 225.
Sieradz, dnia 26. 9. 1928 r.
Starosta Powiatowy w/z. (—) Drożański.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 59

— (s) Hodowla bydła w powiecie Sieradzkim. Rolnicy krajów zachodnich zrozumieli już dawno, że podstawą dobrobytu drobnego rolnictwa nie może być uprawa zbóż, stosowana w większych majątkach gdzie produkcja na znacznych obszarach jest tania, szczególnie przy użyciu mechanicznej siły pociągowej ale jest nią hodowla zwierząt gospodarczych o kierunku dochodowym.
Przykładem może być Danja, która przed kilku dziesięciu laty była b. ubogim państwem właśnie z tego powodu, że gospodarstwa w większości starały się produkować zboże, nie wystarczające jednak na wewnątrzną produkcję.
Zwrot na lepsze nastąpił z chwilą zajęcia się hodowlą bydła, trzody chlewnej, kur — od tego czasu dobrobyt rolników duńskich stale wzrasta.
Rolnicy polscy znajdują się właśnie w takim samem położeniu jak Duńczycy przed 50 laty, — opierając swój dochód na produkcji zbożowej, której zbiór z powierzchni jest niski, pracują nieekonomicznie i dlatego bilans gospodarstwa zamykają deficytem.
Gospodarstwa hodowlane poza dochodem z nabiału — w naszych warunkach mówić można narazie tylko o hodowli bydła — uzyskują zwykle większy zbiór zboża z jednostki powierzchni, mając do dyspozycji większy kapitał obrotowy, za który nabywać mogą lepsze ziarno siewne; nawozy pomocnicze, nadto nawóz wyprodukowany we własnem gospodarstwie zawiera więcej składników pokarmowych, a razem tworzy warsztat pracy oparty na zdrowych podstawach, gwarantujących w normalnych warunkach dochodową gospodarkę.
Zrozumienie znaczenia hodowli bydła w powiecie Sieradzkim jest stosunkowo niewielkie — dopiero od kiku lat daje się zauważyć zmiana na lepsze, na co wpłynęły mleczarnie jak również akcja samorządu powiatowego, który w porozumieniu z organizacjami rolniczemi zakupił od 1927—1928 11 stadników rasy nizinnej, celem zapoczątkowania akcji hodowlanej w kierunku poprawy istniejącego pogłowia bydła w powiecie.   
W roku bieżącym poparcie ze strony Samorządu Powiatowego akcji hodowlanej w pow. Sieradzkim okazało się b. wybitne, co należy zawdzięczyć przedewszystkiem p. Staroście Jellinkowi, który jako Przewodniczący Wydz. przyczynił się do znalezienia środków na zakup gniazd zarodowych bydła nizinnego jakoteż knurów rasy angielskiej białej wielkiej.
Ogólnie przeznaczył Sejmik Sieradzki na hodowlę bydła i świń w roku budżetowym 1928-9 — 30.000 zł, z czego zakupiono dotąd 10 krów i 5 stadników rasy nizinnej, tworząc gniazda zarodowe, złożone z 2 krów i stadnika.
Gniazd istnieje pięć i umieszczone są w następujących miejscowościach: w Potoku u Antoniego Ośrodka, Przedgórczu u Mateusza Kowalczyka, Męce u Łucjana Pijarskiego, Charłupi-Wielkiej u Bolesława Mieszczańskiego i Wróblewie u Czesława Pietrzyńskiego.
W najbliższym czasie zakupi Sejmik Sieradzki dalsze gniazda bydła i kilkanaście knurów — opóźnienie w nabyciu materjału hodowlanego nastąpiło wskutek upałów, w czasie których przewóz inwentarza na dłuższy dystans jest nader ryzykownem. B.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
IV. Obszar gminy wiejskiej Brzeźno dzieli się na gromady:
11. Krzaki, obejmującą: wieś Brączynno, wieś Krzaki, kolonję Przedgórze.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
IV. Obszar gminy wiejskiej Brzeźno dzieli się na gromady:
2. Bronisławów, obejmującą: kolonję Bronisławów, osadę Mysiaków, kolonję Przedgórcze A.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Łódzki Dziennik Urzędowy 1934 nr 10

OBWIESZCZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 24 maja 1934 r. L. SA. II. 12/14/33.
o sprostowaniu błędów, powstałych przy ogłoszeniu w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 21 z dnia 19. X. 1933 r. poz. 272, str. 544, rozporządzenia Wojewody Łódzkiego z dnia 19. X. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33. o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Na podstawie § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5. VII. 1928 r. w sprawie dzienników wojewódzkich (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 648) zarządzam, co następuje:
Rozporządzenie Wojewody Łódzkiego z dnia 19. X. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33, o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady (Łódzki Dziennik Wojewódzki Nr. 21 z dnia 19. X. 1933 r. poz. 272, str. 544) ulega następującym zmianom:
4) w § 1. p. IV. w gromadzie Krzaki, oznaczonej liczbą 11, zamiast „kolonję Przedgórze" winno być „kolonję „Przedgórcze".
Wojewoda
(—) Aleksander Hauke-Nowak.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz