-->

sobota, 27 kwietnia 2013

Markówka / Hochweiler

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Markówka, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Szadkowski, parafia Pabianice, własność rządowa. Ilość domów 27, ludność 167, odległość od miasta obwodowego 6.

Słownik Geograficzny:  
Markówka,  kol. włośc., pow. łaski, gm. Wymysłów. Leży na prawo od drogi z Łasku do Lutomierska. Ma 28 dm., 309 mk., 804 mr. (330 ornej).

Spis 1925:
Markówka, wś, pow. łaski, gm. Wymysłów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 34. Ludność ogółem: 222. Mężczyzn 110, kobiet 112. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 11, ewangelickiego 211. Podało narodowość: polską 96, niemiecką 126. 

Wikipedia:
Markówka-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Dobroń. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. Wieś powstała w 1802 r. jako kolonia niemieckich osadników, przez dwa lata nazywała się Hochweiler. W 1822 r. mieszkało tu 167 osób, w końcu wieku 288 osób, a w 1921 r. 222, z czego 211 wyznawało protestantyzm. Na pocz. wieku XX wybudowano szkołę, był też kantorat. Wieś należała do parafii ewangelickiej w Pabianicach. Mieszkańcy akcentowali swą odrębność narodową. Po II wojnie św. wieś została opuszczona, utworzono tu PGR.

1839 r.

1992 r.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1820 nr 28

Kommissya Woiwodztwa Kaliskiego.
Doprowadzaiąc do skutku Reskrypt Kotmmissyi Rządowey Przychodów i Skarbu z dnia 27. Maia r. b. Nro. 21445/3186 oparty na Postanowieniu Xięcia Namiestnika Królewskiego w dniu 2. Maia r. t. wydanem, mocą którego nazwiska niewłaściwe przez zeszły Rząd Pruski Koloniom w Dobrach Skarbowych znayduiącym się, bez względu na dawne Nomenklatury niektóry ch pomnieyszych realności, uroczysk, zarośli i t. p. nadane, znoszą się, i maią przybrać właściwe nazwiska dawne tych mieysc, na których późniey założone zostały — w rozwinięciu więc takowego postanowienia podaie Kommissya Woiewódzka do wiadomości publiczney tak Dzierżawcom Dobr Rządowych, Woytom Gmin, Burmistrzom Miast, iako i każdemu, komu o tem wiedzieć należy, iż nadane przez zeszły Rząd Pruski Koloniom niewłaściwe nazwiska, odtąd zmieniaią się, podług ich właściwych Nomenklatur, iakie za dawnego Rządu Polskiego nosiły, przywracaią się i podług tych nazywane będą, iako to: 

Nazwisko

Nro

Obwodu

Ekonomii

Kolonii przez Rząd Pruski założoney

Teraz nowo nadane

4.

Sieradzki


Hochweiler

Markowka

5.

Wieluński

Wieluń

Luisenfeld

Józefów


Osady leśne

Leśnictwo Wieluń

Tannenwald

Jodłowiec


Uwiadomiaiąc Kommissya Woiewódzka o ninieyszey zmianie nazwisk Koloniow, poleca iak naymocniey Dzierżawcom Dobr Rządowych, Woytom Gmin i Burmistrzom miast dopilnowanie, ażeby odtąd wszelkie Kolonie podług teraz nadanego im nazwiska nazywano, by te w ciągłe używanie weszły.
Działo się w Kaliszu dnia 3. mca Czerwca 1820 r.
za Prezesa: Jasinski , K. W. W. P. Dziewulski S. J. 
 
Gazeta Warszawska 1823 nr 68

Kommissyia Woiewództwa Kaliskiego
Obwieszcza ninieyszem, iż Ekonomiia Rządowa Pabianice w Obwodach Piotrkowskim i Sieradzkim położona, w terminie na dniu 14 Maia r. b. i w dniach następnych zrana o godzinie dziesiątey w Biórze Wydziału Skarbowego Sekcyi Ekonomiczney odbywać się maiącym, z wolney ręki na lat trzy pro 1823/1826 wydzierżawioną zostanie; niemniey, że osoba udowodniaiąca naylepszą, w myśl postanowienia Xięcia Namiestnika Królewskiego dd. 24 Stycznia 1818 r., kwalifikacyią, przed innemi otrzyma pierwszeństwo.
Dla uczynienia dogodności konkurrentom, Kommissyia Woiewódzka uprzedza ich, iż wolno im będzie złożyć kwalifikacyią i deklaracyią względem całey Ekonomii Pabianice, lub też tylko co do poiedynczych Kluczów poniżey wyszczególnionych, do których należą, a mianowicie:
1. Do Klucza Pabianice, czyniącego roczney intraty zł. Pol. 25,543 gr. 4 exclusivę czynszów: a) Z miasta Pabianice i Rzgów. — b) Wsie Bychlów, Jutrzkowice, Karniszewice, Piątkowisko, Roża i Mogilno. — c) Koloniie Chechło, Pawlikowice, Rydzyny, Wymysłów i Markowka. — d) Folwarki Pabianice, Młodzieniaszek i Potażnia. — e) Propinacyia. — f) Młyny Łęczno, Biesaga, Pliszka i Grobelny, wraz z rybołówstwem w stawach przy tychże młynach będących.  
(...) Ogół roczney intraty z powyższych Kluczów czyli z całey Ekonomii Pabianice wynosi summę zł. Pol. 149,249 gr. 2 exclusive czynszów.
Przed przystąpieniem do układów, każdy konkurrent obowiązany będzie złożyć w gotowiźnie Vadium czwartey części roczney intraty z tych dóbr wyrównywaiące, których dzierżawy żąda, a zresztą warunki, pod iakiemi Ekonomiia Pabianice wydzierżawioną zostanie, każdego czasu w Biórze Wydziału, na wstępie wymienionego, przeyrzane bydź mogą. — Działo się w Kaliszu dnia 15 Kwietnia 1823 roku.
Za Prezesa: Kowalski K. W.
Sekretarz Jeneralny: Dziewulski.



Gazeta Warszawska 1826 nr 46

Trybunał Cywilny Pierwszey Instancyi Woiewództwą Kaliskiego.
Na skutek Postanowienia Nayiaśnieyszego Pana z daty 12/24 Stycznia r. b. Regulacyią Hypotek Dóbr Narodowych, z któremi Skarb Publiczny do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przystępuie, nakazuiącego, i na skutek Reskryptów Kommissyy Rządowych Sprawiedliwości i Przychodów i Skarbu d. d. 22 i 24 Lutego r. b. rozpoczynaiąc regulacyią takową hypotek, podaie do wiadomości publiczney, iż do przyymowania Aktów pierwiastkowego regulowania hypotek Dóbr i realności niżey wymienionych w Woiewództwie Kaliskiem położonych, wyznaczył termin (...)
Na dzień 9 Maia 1826 roku. — dla:
10. Dóbr Narodowych Ekonomii Pabianice, składaiącey się z folwarku i wsi Wiskitno, z folwarku Potaźnia, z wsiów Kaniszew, Piątkowizna i Róża, z folwarku Pabiance, z wsi Bychlew, z miasta Pabianice, z młynów: Łęczno, Grobelno stary i nowy, z wsiów Jutrzkowic i Mogilno, z folwarków Młodzieniaszek i Żytowice, z wsiów Żytowice i Woli Żytowskiey, z folwarku i wsi Konin, z folwarku i wsi Górka, z folwarku i wsi Świątniki, z wsi Kudrowa, z folwarku i wsi Szynkielew, z wsi Petrykszy, z folwarku i wsi Brus, z wsi: Retkin i Rokicie, z folwarku, wsi i młyna Ruda, z folwarku Widzów, z wsiów Repałtowic, Laskowice, Gadka i Chocianowice, z folwarku i wsi Wola Zaradzyńska, z folwarku i wsi Łdzan, z folwarku Maiewka w Powiecie Szadkowskim, z folwarku i wsi Huta Wiskicka, z wsi: Guzow i Kalino, z folwarku i wsi Gospodarz, z wsi: Guzow, Grodzisko, Czyzinin, Prawda i Kalinko, z folwarku i wsi Broyce, z folwarku i wsi Wola Rakowa, z wsi: Wola Kutowa, Pałczew i Kraszew, z folwarku i wsi Wardzyn, z folwarku i wsi Kotliny, z wsiów: Karpin, Kurowin i Dalkow, z folwarku i was Dłutow, z folwarku i wsi Huta Dłutowska, z wsi Leszczyn, z folwarku W. Leszczyny, z wsi Orszk, z folwarku i wsi Szlątkowice, z wsi Mierzączka i Łazisko, z miasta Rzgow, w Powiecie i Obwodzie Piotrkowskim, z młyna Laskowice i Talar, z osad wieczno-dzierżawnych, iako to: Kolonii Chechło, Pawlikowie i Wymysłowo, z folwarku Wymysłow, osad wieczno-dzierżawnych Markowka, Dąbrowa, Xawerów i Olechów, z młynów Biesaga, Pliszka, Jachim, Bruss, Rokine, Charzeń, Chachuła, Cyryczyn i Wiskitno, w Powiecie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim; z Kolonii Starowa Góra, Modlica i Bakowice, z młynów Gospodarz, Rydzyn, Cieplucha, Karpin, Kotliny, Kozica, Pułtalarek, Molenda, Lipniec, Depcik i Grodziska w Powiecie i Obwodzie Piotrkowskim; z 1go domu Czworaki, z młyna w Pabianicach, z domu w Pabianicach, z Kolonii Maiewka i Rydzyny i z młyna Świątniki, w Powiecie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim położonych.
(...) W moc Art: 3 postanowienia powyższego Nayiaśnieyszego Pana, oznaymia Trybunał, iż ktokolwiek sądziłby mieć prawo do własności Dóbr wyżey wymienionych, lub iakie prawo rzeczowe ściągaiące się do tychże Dóbr, może i powinien się zgłosić w terminach oznaczonych, a naypóźniey do dnia 14 Cztrwca r. b., który się w skutek Art: z tegoż postanowienia, ze względu na czas do obwieszczeń potrzebny, iako ostateczny i prekluzyyny oznacza.
Nadto dodaie Trybunał wskutek Art: 4 postanowienia Nayiaśnieyszego Pana, iż żadne reklamacyie przeciw Inkameracyi Dóbr na mocy urządzeń, iakie nastąpiły za Rządu Pruskiego, Austryiackiego, oraz na mocy Prawa na Seymie Xięztwa Warszawskiego dnia 23 Grudnia 1811 roku uchwalonego, ani też kompetencyie do Hypoteki przyiętemi nie będą, rozpoznawaniu Sądowemu nie ulegaią, niemniey żadne inne pretensyie prócz wymienionych powyżey w Artykule 3 do Hypoteki przyymowanemi bydź nie maią.
Regulacyia takowa odbywać się będzie w Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny położonym, przed delegowanemi przez Trybunał wyznaczonemi, o których w Kancellaryi Hypoteczney dowiedzieć się będzie można. — Kalisz d. 4 Marca 1826 r.
Rembowski Prezes.
Karnecki Sekretarz.

Dziennik Łódzki, 1890 nr. 144

Sprzedaże publiczne. W zjeździe sędziów pokoju III okręgu guberni piotrkowskiej w Łodzi, wyznaczono następujące sprzedaże:
2) Osady włościańskiej pod nr. 5 tabeli likwidacyjnej wsi Markówka, gminy Wymysłów powiatu łaskiego, składającej się z 21 morgów 99 kw. prętów gruntu wraz z zabudowaniami, należącej do wdowy Krystyny Heineman; licytacya rozpocznie się od sumy rs. 1,500. 

Goniec Łódzki 1903 nr 331

Zebranie gromadzkie. Onegdaj
w gm. Wymysłów w pow. łaskim odbyło się zebranie gromadzkie kolonii niemieckich Markówka (nazwanej przez niemców Hochweiler) Wymysłowa Francuskiego i innych, w celu uchwalenia założenia szkoły wraz z kantoratem.
Postanowiono szkołę i kantorat otworzyć na koszt składki z morgi, do której podciągnięto grunta majątku Wymysłów, należącego do p. Kokieli.
Ponieważ w takim razie na p. Kokieli przypadłoby płacić składki, przeto zaprotestował przeciw uchwale i zakłada apelacyę do komisyi włościańskiej.

Goniec Łódzki 1904 nr 20

Uchwała gminna. W swoim czasie pisaliśmy, że koloniści niemcy w kolonii Markówka, w powiecie łaskim, na zebraniu kilku wsi uchwalili założyć w Markówce kantorat i koszt założenia, oraz utrzymania postanowili nałożyć na starające się o kantorat kolonie, oraz na obywateli ziemskich p. Kokieli z Wymysłowa i p. Błociszewskiego z Wymysłowa Francuskiego pobierając z morgi w ten sposób trzy czwarte kosztów przypadło na obywateli, którzy utworzem kantoratu bynajmniej zainteresowani nie byli.
Od uchwały tej p. Kokieli apelował, na skutek czego w tych dniach odbyła się powtórna uchwała gminna, na której postanowiono koszt założenia i utrzymania kantoratu włożyć na obowiązek kolonistów, właścicieli zaś Wymysłowa i Wymysłowa Francuskiego prosić o jednorazową zapomogę.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 67

Wydział hipoteczny, powiatowy, w Łasku obwieszcza, iż na d. 30 listopada 1920 r. wyznaczony został termin do pierwiastkowej regulacji hipotek dla:
2) osady włośc. we wsi Markówka, gm. Wymysłów, — zapisanej w tabeli likw. pod Nr 6, przestrzeni 21 mórg 192 pręt., czyli 12 hekt. 152 metr. a należącej do Władysława i Marjanny małż Skibińskich.

W oznaczonym przeto terminie osoby interesowane winny zgłosić swoje prawa do tegoż wydziału hipot. z należytemi dowodami i prawa swe ujawnić, pod skutkami prekluzji.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1927 nr 25

WYKAZ
wydanych odpisów kart ewidencyjnych w kwartale III. 1927 r. w Starostwie Łaskim.
Karta ewidencyjna za Nr. 22039-IV, wystawiona dnia 23.7 1924 r. Skibińskiemu Władysławowi, zam. we wsi Markówka, gm. Wymysłów.—Duplikat wyst. dnia 2.7 1927 r.

Kierownik Starostwa: (—) Wallas Jan.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1930 nr 17

WYKAZ
STOWARZYSZEŃ I ZWIĄZKÓW
za I-sze półrocze 1930 r., które decyzją Wojewody Łódzkiego w dniach i przy liczbach niżej wyszczególnionych zarejestrowane zostały.
L. p. rej. 2354 T-wo Ochotniczej Straży Pożarnej w Markówce, pow. Łaski, z dn. 13. III. 1930 r. L. II. AR 1946.


Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 71

Wydział cywilny sądu okręgowego w Łodzi, na zasadzie art. 1777-3 U. P. C., oraz zgodnie z decyzją z dnia 25 listopada 1929 r., obwieszcza, że na skutek podania Oskara Wildemana, zamieszkałego we wsi Markówka, gminy Wymysłów, powiatu łaskiego, wdrożone zostało postępowanie celem uznania Adolfa Wildemana za zmarłego i z mocy art. 1777-8 U. P. C., wzywa tegoż Adolfa Wildemana, ojca petenta, a syna Marcina i Wilhelminy z Szpeilgerberów, urodzonego w Markówce, pow. łaskim, gm. Wymysłów w dniu 6 sierpnia 1870 roku, ostatnio zamieszkałego we wsi Markówka, pow. łaskim, gm. Wymysłów, obecnie nie wiadomego z miejsca pobytu, aby w terminie 6-miesięcznym, od daty opublikowania niniejszego, stawił się w kancelarji wydziału cywilnego sądu okręgowego w Łodzi, przy PI. Dąbrowskiego Nr. 5, albowiem po tym czasie nastąpi uznanie go za zmarłego.

Nadto wydział cywilny sądu okręgowego w Łodzi, wzywa wszystkich, którzy o życiu lub śmierci pomienionego Adolfa Wildemana posiadają wiadomości, by o znanych sobie faktach zawiadomili sąd najpóźniej w oznaczonym wyżej terminie do sprawy Z. 253/29.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 20

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 28 września 1933 r. L. SA. II. 12/13/33.
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu łaskiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
VI. Obszar gminy wiejskiej Dobroń dzieli się na gromady:
8. Markówka, obejmującą: osadę Jesień, wieś Markówka.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łaskiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(—) Hauke-Nowak
Wojewoda.

Obwieszczenia Publiczne 1934 nr 39

Wydział hipoteczny sądu okręgowego w Łodzi, sekcja ziemska, niniejszem obwieszcza, że po niżej wymienionych zmarłych toczą się postępowania spadkowe:
9) Ignacym Jeske, synu Marcina, zmarłym w dniu 10 marca 1901 roku w Markówce, pow. łaskiego, właścicielu działki gruntu Nr. 10, obejmującej 3 dziesięciny 190 sążni kw., w kolonji Dobroń, Nr. VI, pow. łaskiego;
Termin zamknięcia powyższych postępowań spadkowych wyzna­czony został na dzień 22 listopada 1934 roku, w tutejszym wydziale hi­potecznym.

We wskazanym terminie osoby zainteresowane, osobiście lub przez pełnomocników, winne zgłosić swoje prawa, pod skutkami prekluzji. Nr. 192/34.

Dziennik Łódzki 1953 nr 54

Na polach woj. łódzkiego rozpoczęła się orka
W wielu gromadach woj. łódzkiego, posiadających grunty o glebach piaszczystych, chłopi już w końcu lutego przystąpili do przyorywania obornika czy to pod ziemniaki, czy pod zboża jare.
— Pod ziemniaki najlepiej przyorać obornik jesienią — mówi pracujący w polu Józef Górczyński z Brzykowa (gm. Widawa, pow. łaski) — no, ale ubiegła jesień z powodu ulewnych deszczów nie pozwoliła na to. A więc ponieważ luty uśmiechnął się do nas rolników, łapię czas za nogi i przygotowuję glebę pod wiosenne uprawy.
Z bułanka unosi się raz po raz kłąb pary. Mimo że słońce jasno przyświeca, dmie porywisty, chłodny wiatr. Górczyński cmoka na konia i dodaje z uśmiechem:
— Jak tak dalej będzie, pod koniec tygodnia zaczniemy siać mieszanki motylkowe na paszę dla bydła. Nasz instruktor rolny Józef Owczarek wystarał się dla gminy o odporne na zimno nasiona.
Na 18 istniejących w pow. łaskim GOM-ów całkowicie do wiosennej akcji siewnej są już gotowe: Ksawerów, Górka Pabianicka, Dobroń, Buczek, Wygiełzów, Zelów, Pruszków, Sędziejowice, Zapolice, Wodzierady, Bałucz, Lutomiersk.
GOM-y Dłutów, Łask, Chociw, Szczerców, Widawa i Rusiec, po otrzymaniu brakujących części wymiennych, kończą remonty ostatnich siewników.
Akcja podpisywania umów z chłopami na siew rzędowy znajduje się dopiero w fazie początkowej i wykonana została zaledwie w 30 proc.
***
POM Gorczyn, ukończywszy już 19 stycznia remonty pługów. kultywatorów, bron, wałów i siewników rozplanował wspólnie z zarządami 11 spółdzielni produkcyjnych zasiew kultur wiosennych i zawarł umowy na przeprowadzenie orek głębokich oraz kultywacji.
W dniach najbliższych, po otrzymaniu z Ekspozytury POM w Łodzi nowego cennika, wyruszą do gromad kilkuosobowe ekipy w celu zawierania umów z mało i średniorolnymi chłopami na przeprowadzenie traktorami orek głębokich i kultywatorowania
Należy się spodziewać, że Wydział Polityczny POM Gorczyn oraz Agronomowie jeszcze przed rozpoczęciem wiosennej kampanii siewnej udzielą szerokiej pomocy fachowej nowopowstałym spółdzielniom produkcyjnym w Markówce, Zielencicach, Nowej Woli, Szynkielewie i Okupie Małym.

C. M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz