-->

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Dymki

Czajkowski 1783-84 r.
Dymki, parafia lututow (lututów), dekanat wieruszowski, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, ziemia wieluńska, własność: Brzostowski.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Dymki, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Ostrzeszowski, parafia Lututów, własność prywatna. Ilość domów 13, ludność 105, odległość od miasta obwodowego 2 1/2.

Słownik Geograficzny:  
Dymki,  przysiołek dóbr czarnożylskich, pow. wieluński, gm. i par. Lututów; o 3 mile od Wielunia, o 4 w. od Lututowa, na pograniczu pow. sieradzkiego. Ma 12 dm., 100 mk., 3 m. gruntu włośc. Obszar dworski 53 włók (w tem 20 wł. roli ornej, 6 wł. łąk, 25 wł. lasu), gorzelnia czynna z aparatem dawnej konstrukcyi; wiatrak. R. 1827 było tu 13 domów, 105 mk. W...r.

Spis 1925:
Dymki Folwark, wś, pow. wieluń, gm. Lututów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 10. Ludność ogółem: 72. Mężczyzn 34, kobiet 38. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 61, ewangelickiego 11. Podało narodowość: polską 72.

Spis 1925:
Dymki-Góry, kol., pow. wieluń, gm. Lututów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 10. Ludność ogółem: 76. Mężczyzn 34, kobiet 42. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 67, ewangelickiego 9. Podało narodowość: polską 76.

Spis 1925:
Dymki-Kijanice, kol., pow. wieluń, gm. Lututów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 15. Ludność ogółem: 113. Mężczyzn 55, kobiet 58. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 113. Podało narodowość: polską 113.

Spis 1925:
Dymki-Kozub, kol., pow. wieluń, gm. Lututów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 3. Ludność ogółem: 17. Mężczyzn 10, kobiet 7. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 8, ewangelickiego 9. Podało narodowość: polską 17.

Spis 1925:
Dymki-Lesisko, kol., pow. wieluń, gm. Lututów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 8. Ludność ogółem: 46. Mężczyzn 23, kobiet 23. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 36, ewangelickiego 10. Podało narodowość: polską 46.

Wikipedia:
Dymki-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim, w gminie Lututów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1915 r.

1992 r. 
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1835 nr 38

Ogłasza się wiadomość otwarcia spadku po Xawerym Hrabi Brzostowskim na dniu 4 Sierpnia 1834 r. zmarłym; celem zgłoszenia się osób prawo do spadku po tymże maiących a mianowicie: co do tytułu własności dóbr Czarnożyły, Nietuszyn, Choyna, Niemierzyn, i Dymki z przyległościami w Pcie Wieluńskim Woiewództwie Kaliskiem położonych z wyznaczeniem półrocznego terminu na dzień 19/31 Grudnia 1835 r. godzinę 9 zrana tu do Kancellaryi podpisanego Reienta.
Kalisz dnia 30 Maia (11 Czerwca) 1835 r. M. Basiński Rei. K Z 
 
Warszawska Gazeta Policyjna 1848 nr 361

Biuro Warszawskiego Ober-Policmajstra. — PP. właściciele i rządzcy domów zwrócą baczną uwagę na poniżej wymienionych zbiegłych spisowych z gub. Warszawskiej: z pow. Wieluńskiego; Cyganek Franciszek syn Wojciecha lat 29 z gm. Krzeczów, Więckowski Karol syn Antoniego lat 26 z gm. Dymki,(...).

Warszawska Gazeta Policyjna 1852 nr 75

Ważniejsze zdarzeniu zaszłe w Królestwie.
W nocy z dnia 18 na 19 z. m., w gm. Dymki pow. Wieluńskim, dziewka wiejska, lat 27 licząca, własne dziecko płci żeńskiej, zaraz po urodzeniu, przez wrzucenie do studni, zamordowała.  

Roczniki Gospodarstwa Krajowego 1860 tom 40 zeszyt 1

SPRAWOZDANIE Z KONKURSÓW ODDZIAŁOWYCH TOWARZYSTWA ROLNICZEGO w roku 1860. A. Konkurs do medali największych dla Dzierżawców. Wzywany wreszcie przez Delegacyę okręgu Wieluńskiego do współubiegania się o medal największy pan Józef Bojanowski, dzierżawca dóbr Dymki, uważał się być już przez samo wezwanie takowe dostatecznie zaszczyconym i od konkurencyi usunął się.

Kurjer Warszawski 1863 nr 258

Z Wieluńskiego. Na zasadzie otrzymanych wiadomości, że banda powstańców zamierza napaść na secinę kozaków rozlokowaną w mieście Krzepicach, wysłano wieczorem z Wielunia w dniu 2 (14) Października oddział pod dowództwem Sztabs-Kapitana Wendorfa (dwie kompanje strzelców z pułku Białozierskiego piechoty i 40tu kozaków z pułku Dońskiego Nr 31). O godzinie 2ej w nocy, oddział ten wynalazł bandy Słupskiego i Matuszewicza we wsi Rudniki (10 wiorst od Krzepic w kierunku północno-zachodnim), lecz nie będąc w możności rozpoczęcia działań wśród nocy, ograniczył się na krótko-trwałej zamianie strzałów, poczem rozlokował się dla wypoczynku w pobliżu Rudnika. Przed świtem 3 (15) Października SztabsKapitan Wendorf, przyłączywszy do oddziału swego przybyłą na odgłos strzałów secinę Dońskiego pułku Nr 31, wyruszył w celu ścigania powstańców, cofających się na Strojec ku Kowalom (w okolicach miasta Praszki). Tu przyłączywszy jeszcze 20tu objeszczyków oddział ciągnął dalej za bandą ku północy przez wsie: Mokrsko, Piaski, Brzozę i Naramice, zkąd z powodu znużenia wojska, wysłani zostali naprzód sami kozacy, kompanja zaś zdążała za nimi na podwodach. Gdy ścigano powstańców do Naramic, ciż kilkakrotnie zatrzymywali się na stanowiskach, lecz zawsze byli z nich wypierani przez wojsko. Za Naramicami kozacy jeszcze raz atakowali powstańców pod Świętkowicami i ścigali ich do wsi Dymki, w której to wsi Sztabs-Kapitan Wendorf zszedł się z oddziałem Podpułkownika Pisanko. W bitwie pod Rudnikami, i podczas ścigania powstańców, w oddziale Wendorfa, zabito 1 kozaka. Strata powstańców w zabitych i ranionych była bardzo wielka, zabrano jeńców 18, koni 42, sztućców 45 i wiele innej broni. Wyprawiwszy ze wsi Dymek oddział Wendorfa, (który w jednej dobie odbył marsz 90 wiorst), na powrót do Wielunia, Podpułkownik Pisanko pociągnął dalej za bandą z lszą kompanją strzelców i częścią 7ej seciny kozaków. We wsi Starce (6 wiorst na północo-zachód od Złoczowa), kozacy pod dowództwem Podporucznika artylerji Dudzickiego-Liszyna, dognali i zaatakowali powstańców, odebrawszy im 23 konie. Po noclegu w Starcu, Pisanko pędził bandę przez wieś Sodokszyce do m. Warty, nie dochodząc zaś 6 wiorst do tego punktu, zwrócił się na Sieradz w celu dania możności wypoczynku znużonym ludziom i koniom, tudzież dla ukompletowania nabojów. Natychmiast po przybyciu Podpułkownika Pisanko do Sieradza, wysłany został ztamtąd świeży oddział pod dowództwem Majora Eśmana. Oddział ten na noclegu we wsi Dobre miał utarczkę z powstańcami, którzy odstąpili straciwszy kilku ludzi w zabitych i ranionych. Wojsko nie poniosło żadnych strat. Podczas pobytu w Sieradzu oddziału Podpułkownika Pisanko, chorąży Awramow z 30 kozakami z tegoż oddziału, zniósł w okolicach Sieradza, niedaleko Nowej-wsi bandę żandarmów wieszających, składającą się z 23 ludzi.

Kurjer Warszawski 1866 nr 132

Komisja Likwidacyjna w Królestwie Polskiem, podaje do powszechnej wiadomości, iż wynagrodzenia likwidacyjne: w ilości rs. 7,227 kop. 76, przypadające na mocy rozporządzenia Komisji z dnia 31 Maja (12 Czerwca) r. b., Izabeli Mycielskiej, właścicielce dóbr Dymki, położonych w Gubernji Warszawskiej, Powiecie Wieluńskim, Gminie Lututów, wysłane zostało do Kassy Powiatu Kaliskiego, celem wypłaty komu należy.

Dziennik Warszawski 1867 nr 9

(N. D. 192). Sąd Policji Prostej Okręgu Wieluńskiego.
Zapozywa Piotra Murlińskiego, ostatnio we wsi Dymkach w gminie Lututów zamieszkałego, a obecnie z pobytu niewiadomego, iżby w ciągu jednego miesiąca uważając od ogłoszenia obwieszczenia stawił się w Sądzie tutejszym dla wysłuchania wyroku w sprawie jego własnej wydanego, a to pod skutkiem prawa.
Wieluń d. 10 (22) Listopada 1866 r.
za Podsędka, Dębski, Pisarz.

Dziennik Warszawski 1873 nr 32

N. D. 308. Sąd Policji Poprawczej w Petrokowie, wzywa Wojciecha Karońskiego, lat 26 mającego, katolika, wyrobnika stale we wsi Dymki gminie Lututów, w powiecie Wieluńskim zamieszkałego, obecnie z pobytu niewiadomego, aby się stawił w Sądzie tutejszym w ciągu dni 30, lub doniósł o miejscu teraźniejszego swego zamieszkania pod skutkami prawa.
Petrokow d. 19 (31) Grudnia 1872 r.

Kaliszanin 1875 nr 64

Ważniejsze wypadki w Gubernji Kaliskiej.
Pożary: D. 1 (13) lipca we wsi Dymki, gm. Lututów pow. wieluńskiego, z przyczyn niewyśledzonych powstał pożar, i zniszczył kuchnię należącą do hrabiny Micielskiej.
 
Kaliszanin 1877 nr 64

W lasach dóbr Bolkowa i Dymki, odległych o sześć wiorst od osady Lututów, dziesięć od miasta Wielunia, sześć od miasta Złoczewa, a dwie od folwarku Dymki, są przy zakładzie parowego tartaku szkudły maszynowe w znacznych zawsze zapasach do nabycia po cenie za kopę kop. 24.     

Kaliszanin 1885 nr. 101

Na folwarku Dymki, w powiecie wieluńskim, spaliła się stodoła właściciela majątku p. Kokczyńskiego, ubezpieczona na 1000 rs. Oprócz tego straty w nieubezpieczonych ruchomościach wynoszą przeszło 12.000 rs.

Gazeta Kaliska 1904 nr 171

Folwarczek 30 i pół mórg, ziemia pszenna, położenie bardzo piękne,w około lasy, dwór murowany, budynki gospodarskie, ogród owocowy— spacerowy, dwa wielkie zarybione stawy, inwentarz żywy i martwy, zasiewy, na Bank Włościański, sprzedam za 5,000 rb. Wiadomość w Dymkach, poczta Lututów, gub. kaliska. Nowicka.

Gazeta Kaliska 1906 nr 253

Od pioruna zostali zabici: w Dymkach, pow. wieluńskiego, 2-letnia Janina Karczmarek.

Gazeta Świąteczna 1908 nr 1414

Gospodarstwo rolne do sprzedania na działy przez bank włościański, 30 1/2 morgów, ziemia pszenna, dwór murowany, budynki gospodarskie, sprzęt, zasiewy, ogród owocowy, stawy, łąki, dobytek żywy i martwy i t. p. Zgłaszać się pod adresem: Władysław Wyrwa w Dymkach, poczta Lututów, gub. kaliska.

Obwieszczenia Publiczne 1921 nr 96


Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza,, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
2) Janie Henke, właśc. 20 mórg gruntu z kol. Dymki Nr. I i II, pow. Wieluńskiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został w kancelarji hip. w Kaliszu, na d. 12 czerwca 1922 r.

Obwieszczenia Publiczne 1924 nr 33

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu, obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
2) Janie Gajda, właścic. 8 dzies. 1390 sąż. z kol. Dymki II i V, pow. Wieluńskiego.

Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na dn. 13 października 1924 r., w którym to dniu osoby interesowane winny zgłosić swoje prawa w tymże wydziale hipotecznym, pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 72

Postępowania spadkowe.
Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwiesz­cza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
9. Jakubie Cabanie, współwłaśc. 7 morg. 18 1/2 pręt, z kol. Dymki Nr. III, pow. wieluńskiego.
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dz. 20 marca 1928 r., w którym to dniu osoby interesowane win­ny zgłosić swoje prawa w tymże wydziale hipotecznym pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 52

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu, I sekcja, obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
4) Adamie Walaszczyku, współwłaśc. 3 morg. w kol. Dymki Nr. III. powiatu wieluńskiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 12 stycznia 1931 roku w którym to dniu osoby interesowane winny zgłosić swoje prawa w powołanym wyżej wydziale hipotecznym. pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 25

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu, sekcji I obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
8) Marjannie Górskiej, właścicielce 1/8 części 5 dzies. 300 sąż. z kol. Dymki Nr. V i 3 dzies. 1090 sąż. z kol. Dymki Nr. II, powiatu wieluńskiego.

Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 12 października 1931 roku. W powołanym terminie oso­by zainteresowane winny zgłosić swoje prawa w wyżej wskazanym wy­dziale hipotecznym, pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 36

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu, I sekcja obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych.
3) Kazimierzu Stępieniu, właścicielu 3 dz. 2145 sąż. z kol. Dymki Nr. II, pow. wieluńskiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 16 listopada 1931 roku.
W powyższym terminie osoby interesowane winny zgłosić swoje prawa w wydziale hipotecznym w Kaliszu, pod skutkami prekluzji.

Echo Sieradzkie 1931 3 sierpień

PILNUJCIE SWYCH OBÓR!
We wsi Dymki gm. Lututów, jacyś narazie niewykryci sprawcy, skradli nocą* z obory krowę, maści czarnej (białe* łaty) na szkodę St. Węgierskiego.

*nieczytelne, przypis autora bloga

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Wieluńskiego na gromady.
Po zasiągnięciu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XII. Obszar gminy wiejskiej Lututów dzieli się na gromady:
5. Dymki-Góry, obejmującą: folw. Dymki-Góry, folw. Dymki-Kijanice, folw. Dymki.
6. Dymki-Kozub, obejmującą folw. Dymki-Kozub.
7. Dymki-Lesisko, obejmującą folw. Dymki-Lesisko.
8. Huta, obejmującą: kol. Dymki, wieś Hutę.
§2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Wieluńskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(-) Hauke - Nowak
Wojewoda.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 22

OBWIESZCZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 31 października 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o sprostowaniu błędów, powstałych przy ogłoszeniu w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 19 z dnia 16. IX. 1933 r. poz. 242, str. 473 rozporządzenia Wojewody Łódzkiego z dnia 16. IX. 1933 r. L. SA. II. 12/15/33 o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu wieluńskiego na gromady.
Na podstawie § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1928 r. w sprawie dzienników wojewódzkich (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 648) zarządzam co następuje:
Rozporządzenie Wojewody Łódzkiego z dnia 16. IX. 1933 r. L. SA. II. 12/15/33 o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu wieluńskiego na gromady (Łódzki Dziennik Wojewódzki Nr. 19 z dnia 16. IX. 1933 r. poz. 242, str. 473) ulega następującym zmianom:
22) w § 1 p. XII. w gromadzie Dymki-Góry, oznaczonej liczbą 5, po słowach: „folw. Dymki" dodaje się „folw. Dymki-torfowiska".
(—) Hauke-Nowak
Wojewoda.

Echo Łódzkie 1935 lipiec

Trzy ofiary zbrodniczego temperamentu.
8-letni wyrostek zranił ciężko kamieniem przeciwnika.
WIELUŃ, 23. 7. — Pomiędzy Golcem dw., lat 23, a jego rówieśnikiem Nowakiem, zam. we wsi Dymki. gm. Lututów, doszło w czasie zabawy do kłótni.
Po zabawie, Nowak doszedłszy do Golca, po ostrej wymianie zdań, zadał mu trzy uderzenia nożem w piersi, po których Golc padł zakrwawiony na ziemię.
Nieprzytomnego G., który doznał przebicia płuca oraz niebezpiecznych ran w boki, przewieziono w stanie bardzo groźym do szpitala W. W. św. w Wieluniu.

Obwieszczenia Publiczne 1936 nr 54

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu, sekcja I-sza obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
6) Stanisławie Bijaku, wierzycielu sumy 4.770 zł. zabezp. na kol. Dymki Nr. II oraz na kol. Dymki Nr. V, pow. wieluńskiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 26 stycznia 1937 roku.

W powołanym terminie osoby zainteresowane winne zgłosić swoje prawa w powyżej wskazanym wydziale hipotecznym pod skutkami prekluzji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz