-->

piątek, 26 kwietnia 2013

Biadaczew

Czajkowski 1783-84 r.
Biadaczow, parafia burzenin, dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Pstrokonscy.

Słownik Geograficzny:  
Biadaczew, kol., pow. sieradzki, gm. Majaczewice, par. Burzenin, ew. Wieluń, ma 22 dm., 150 mk.

Spis 1925:
Biadaczew, wś, pow. sieradzki, gm. Majaczewice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 24. Ludność ogółem: 178. Mężczyzn 86, kobiet 92. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 162, ewangelickiego 16. Podało narodowość: polską 178.

Wikipedia:
Biadaczew-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. Wieś leży w odległości 5 km na pd. od Burzenina. Sołectwo zajmuje pow. 177 ha, mieszka tu 97 osób. W skład sołectwa wchodzi przysiółek Jastrząb. Biadaczew sąsiaduje z następującymi sołectwami: Waszkowskie, Majaczewice, Szczawno, Grabówka, Wolnica Grabowska. Wieś posiada własną świetlicę wybudowaną na początku lat 70. Eksploatowane są dwie żwirownie.

Biadaczew (Biada na mapie Reymann'a)

1992 r.

 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1834 nr 46

Właścicielka Dóbr Burzenińskich w Obwodzie Sieradzkim położonych, Maryanna Kobierzycka zagubiła kwity Magazynowe, na odstawione produkta do Magazynu Łowickiego dla Woysk Cesarsko-Rossyiskieh w roku 1831 z rozpisu byłego Rządu Tymczasowego w Łowiczu, a mianowicie:
I. z Dominium Majaczewice: na przenicy korzec 1. garcy 2. na żyta korcy 5. garcy 8. na grochu garcy 19. worków 2. — 2. z Dominium Witowa: na przenicy korzec l garcy 3. żyta korcy 5 garcy 18. grochu garcy 18. Worków 2. — 3. z Dominium Burzenina na przenicy korzec I. garcy 6. żyta korcy 5 garcy 30. grochu garcy 20. worków 2.—4. z Dominium Wola Szczawińska: na przenicy garcy 18. żyta korcy 2 garcy 28. grochu garcy 10. worek I. — 5. z Dominium Biadaczewa: na Pszenicy garcy 10. żyta korcy 2 garcy 16. grochu garcy 9. worek I. — 6. z Dominium Szczawno: na przenicy korzec I. garcy 2. żyta korcy 5. garcy 13. grochu garcy 19. worków 2. 7. z Dominium Strzałki: na pszenicy korzec I, garcy I. żyta korcy 5 garcy 8. grochu garcy 19. worków 2.
Kommissya Woiewódzka podaiąc o tem do wiadomości powszechney wzywa każdego, któby rzeczone kwity znalazł, aby ie naydaley w ciągu 6 tygodni Kommissyi Woiewódzkiey nadesłał, lub też na ręce dziedziczki Maryanny Kobierzyckiey złożył, żaden bowiem obcy z tych kwitów korzystać nie będzie i mógł, chociażby kiedykolwiek z niemi produkował się.
w Kaliszu dnia 23 Października 1834 r.
Prezes SZMIDECKI. Sek. Jlny Przedpełski.
 
Kurjer Warszawski 1872 nr 141

Dnia 17-go i 18 go maja burza z gradem zniszczyła zasiewy w kilku wsiach powiatu Sieradzkiego:
Biadaczewie, Wolnicy Grabowskiej, Szczawnie, Tworkowiźnie i Rakowicach, zrządziwszy szkód na summę przeszło 7,500 rubli.  

Gazeta Kaliska 1907 nr 193 Nagłe zgony.

We wsi Biadaczew, w pow. sieradzkim, zmarł nagle Michał Krysiński, lat 69.  

 Ziemia Sieradzka 1925 luty

Założenie Kółka Rolniczego w Biadaczewie. Na apel skierowany przez p. Starostę jak również przezemnie do nauczycielstwa na konferencji w listopadzie roku ubiegłego w sprawie zajęcia się pracą oświatowo-społeczną, poza szkołą otrzymałem dn. 15. XII. r. ub. od p. Stan. Majewskiego nauczyciela z Biadaczewa, gminy Majaczewice list z zaproszeniem przyjazdu do Biadaczewa w celu założenia Kółka Rolniczego. W dniu 11 stycznia 1925 r. wybrałem się do tej odległej wsi, aby formalnie założyć Kółko Rolnicze, którego potrzebę i wartość zrozumieli tamtejsi gospodarze. Po powrocie z kościoła zebrali się gospodarze w sali szkolnej, gdzie po wyjaśnieniu celu i zadania Kółka wybrano zarząd w osobie p. Krysińskiego jako prezesa i p. St. Majewskiego nauczyciela jako sekretarza. Następnie wygłosiłem referat na temat — Rasy bydła a mleczność — ilustrując słowa obrazami świetlnymi. Instruktorat Kółek Roln. Instr. Ant. Baranowski.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1930 nr 8

PISMO OKÓLNE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 24. III. 1930 r. L. AA. 1365/2/K.
o poszukiwaniach za Józefem Krysińskim — do wszystkich Panów Starostów na obszarze województwa łódzkiego.
Starostwo Sieradzkie
L. I. S. 79.
Ignacy Krysiński, zamieszkały we wsi Biadaczew, gm. Majaczewice, powiatu Sieradzkiego zwrócił się z prośbą o poszukiwanie jego syna Józefa Krysińskiego, urodzonego 28 listopada 1911 roku we wsi Jastrząb, który przed trzema laty wyszedł z domu i dotychczas nie wrócił.
Rysopis: wzrost średni, włosy ciemnoblond, twarz wydłużna, oczy jasne, znaków szczególnych niema.
Proszę o zarządzenie poszukiwań na terenie Województwa wymienionego Krysińskiego.
Starosta Powiatowy:
(—) E. Ejchblat Zastępca Starosty.
Podaję powyższe do wiadomości z poleceniem wydania dalszych stosowanych zarządzeń, mających na celu odnalezienie zaginionego. O rezultacie pozytywnym należy powiadomić mnie w terminie do dnia 1. VI. r. b.
Za Wojewodę:
(—) A. Tymieniecki
Naczelnik Wydz. Adm.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
X. Obszar gminy wiejskiej Majaczewice dzieli się na gromady:
20. Wolnica - Grabowska, obejmującą: wieś Biadaczew, wieś Wolnica-Grabowska.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Obwieszczenia Publiczne 1938 nr 21

Sąd Okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1777-6 U. P. C., obwiesz­cza, iż na skutek postanowienia Sądu z dnia 22 października 1937 r., zostało wszczęte postępowanie o uznanie za zmarłych: Franciszka Struka, syna Marianny Struk ur. 21 sierpnia (2 września) 1883 r. we wsi Jarocice, pow. Sieradz; 2) Heleny-Zofii Bladowskiej, córki Walentego i Marcjanny ze Strugów, ur. 14 grudnia (26 grudnia) 1893 r. we wsi Ja­strząb, pow. Sieradz; 3) Walentyny Bladowskiej, córki Walentego i Marcjanny ze Strugów ur. 10 listopada (22 listopada) 1899 r. we wsi Biadaczew, pow. Sieradz, wobec czego Sąd wzywa ich, aby w terminie 6 miesięcznym od dnia wydrukowania niniejszego zgłosili się do Sądu, gdyż w przeciwnym razie, po upływie tego terminu zostaną przez Sąd uznani za zmarłych.
Wzywa się wszystkich, którzyby wiedzieli o życiu lub śmierci Franciszka Struka, Heleny-Zofii Bladowskiej i Walentyny Bladowskiej aby o znanych sobie faktach zawiadomili Sąd Okręgowy w Kaliszu w po­wyższym terminie.

Nadto Sąd nadmienia, że wyżej wymienieni byli stałymi mieszkań­cami wsi Burzenin, gm. Majaczewice, pow. sieradzkiego, nr spr. Co. 765/37.




6 komentarzy:

  1. Panie Piotrze, raczej nie zgadzam się z Panem,że Biedaczew i Nędzarzew (Nędzerzew) to to samo.
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. To tylko hipoteza, jeżeli znajdę potwierdzenie w źródłach, to dokonam zmiany. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam, jest potwierdzenie w źródłach, że Nędzarzew był to tylko folwark,
    pozdrawiam,
    Krzysztof Wysota

    OdpowiedzUsuń
  4. Panie Piotrze interesuje mnie wszystko co dotyczy "Niechmirowa z przyległościami" czyli Kamionki, Nieczuja, Waszkowskie, Jarocice, Wolnica, Stolec, jak również wszelkie inf. o Niechmirowskich i Olszowskich.
    pozdrawiam
    Krzysztof Wysota

    OdpowiedzUsuń
  5. Skąd pochodzi informacja, że Nędzarzew był folwarkiem?

    OdpowiedzUsuń