-->

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Antoniew

Słownik Geograficzny:
Antonin,  por. Czołczyn.

Spis 1925:
Antoniew, wś, pow. łaski, gm. Lutomiersk. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 8. Ludność ogółem: 60. Mężczyzn 27, kobiet 33. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 60. Podało narodowość: polską 60.

Wikipedia:
Antoniew-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Lutomiersk. Miejscowość położona jest na Wysoczyźnie Łaskiej. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Echo Łódzkie 1932 luty

Pijak złamał nogę.
Łódź, 11 lutego. W dniu wczorajszym przybył do Łodzi z transportem drobiu 52-letni Adam Wejman, zamieszkały we wsi Antoniew, w powiecie łaskim. Po sprzedaży Wejman upił się, poczem, pełen jak najlepszych nadziei, wyruszył w powrotną drogę. Pod Pabianicami Wejman zasnął na wozie. Skutek był taki, że pijany wieśniak wpadł pod wóz tak nieszczęśliwie, iż koła złamały mu nogę. Przejeżdżający pośpieszyli ofierze wypadku z pomocą i przewieźli do Pabjanic, gdzie Wejman umieszczony został w szpitalu. 

Dziennik Łódzki 1967 nr 9

Lutomierskie ciekawostki
W Lutomiersku panuje dobry zwyczaj podejmowania różnych inicjatyw w czynie społecznym. I tak w roku ubiegłym mieszkańcy Lutomierska pracowali przy budowie kąpieliska. Na stawie spiętrzono wodę, postawiono kiosk, zorganizowano kajaki. Wartość tych czynów wyniosła 155 tys. zł.
Jednak na tym się nie poprzestanie. W najbliższym roku projektuje się uporządkowanie drogi do stawu, zrobienie parkingu i podjazdu. Myśli się o zbudowaniu kawiarenki. Tak więc mieszkańcy Łodzi winni otrzymać jeszcze jeden ośrodek wypoczynku świątecznego.
Koszty elegancji w Lutomiersku są bardzo drogie. Panie zamieszkujące to osiedle chcąc wyglądać elegancko muszą jeździć do Łodzi, gdyż na miejscu nie ma żadnego punktu fryzjerstwa damskiego ani punktu kosmetycznego. Nie ma również drogerii i potrzebny jest punkt krawiecki. Sądzimy, że ten stan rzeczy winien być jak najszybciej zlikwidowany.
Piękna szkoła w Lutomiersku nie posiada, niestety, centralnego ogrzewania i sali gimnastycznej. Władze GRN chcą doprowadzić do budowy sali gimnastycznej oraz korzystając z tego, że w budowanym Domu Nauczyciela będzie c.o., podłączyć je do szkoły. Budowa Domu Nauczyciela jest już na ukończeniu i zamieszka w nim około 30 rodzin.

W planach inwestycyjnych GRN przewidziana jest jeszcze budowa remizy w Czołczynie i w Prusinowicach. Grunta we wsiach Czołczyn i Antoniew zostaną zmeliorowane. Projektuje się także elektryfikację Wygody, Mikołajewic i Prusinowic.

Dziennik Łódzki 1967 nr 15

Czyny społecznej mieszkańców GRN Lutomiersk
Z nowym rokiem mieszkańcy kilku wsi GRN Lutomiersk podjęli czyny społeczne wartości około 1 mln. 200 tys. zł.
Rolnicy wsi Bechcice wystąpili z inicjatywą zbudowania w czynie społecznym drogi na odcinku 3 km. Podobne zobowiązanie zrealizują mieszkańcy wsi Antoniew.
Rozpoczęto także w czynie społecznym budowę szkoły w Czołczynie.

(ms)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza