-->

piątek, 4 kwietnia 2025

Wizja Sycanów (1792)

Źródło:
Agad, Zespół: 56 / Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie
Jednostka: 235 / Protokóły ziemiańskie Szadkowskie wieczystych tranzakcji, plenipotencji, relacji, wizyt, wyroków zjazdowych i oblat, karty
221-222
Lata: 1792
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.

 


Wizja na gruncie dóbr wsi części Sycanowa w Województwie Sieradzkim a Powiecie Szadkowskim sytuowanej, urodzonych Dominika i Antoniny z Karsznickich małżonków Zyrzyńskich dziedzicznej, w possessji zastawnej WJmć pana Jana Nepomucena Sulimierskiego Cześnikiewicza Inowłodzkiego zostającej, dnia 28 miesiąca września roku pańskiego 1792 uczynione.


My niżej na podpisach wyrażeni, na żądanie Wielmożnego Jana Nepomucena Sulimierskiego części wsi Sycanowa zastawnego possessora na grunt tejże części wsi Sycanowa urodzonych Dominika i Antoniny z Karsznickich małżonków Zyrzyńskich dziedziczny, wraz z opatrznym Woźnym Walentym Sobańskim przysięgłymi, dla opisania budynków dworskich i pól przybyliśmy. Gdzie do opisu dworu w przytomności samej Imć pani Antoniny z Karsznickich Zyrzyńskich dziedziczki przystąpieliśmy, i widzieliśmy najprzód dwór, w którym na jednej stronie są dwie izdebki, w pierwszej okien dwa, w jednym czterech tafli brakuje tylko deseczkami pozatykane, a trzy przetrącone, w drugim oknie także jednej tafli nie masz, to zaś potłuczenie okna /:jak nam gruntowi ludzie powiadali:/ że przed objęciem possessji Wo Sulimierskiego jest uczynione, w tej izbie jest kredens nowy, stół z szufladą stary, inwentarski, w drugim pokoiku, w jednym oknie tafli jednej brakuje, na drugiej stronie izba czeladna, w tym oknie dwóch tafli nie masz. Drzwi u tego dworku wszystkie dobre, czworo z tych jest na biegunach, reszta na zawiasach, z klamkami i chaczykami, kominy i piece dobre. Poszywka na całym dworku dobra, lecz kozły się pospuszczały, gdyż obwierki zupełnie puścieły, tylko patrzeć, rychło dach spadnie, w tyle dworu jest karmnik dobry. Na przeciwko dworku oborka poszyta dobra, wedle podwórza żadnego ogrodzenia nie masz.
Obok stodołka dworska o jednym klepisku, jedenastu podporami podparta, słomą okryta, lecz szczyty obydwa chojną pozatykane. Dalej jest browarek, nowy, niedokończony, ten kawałkiem jest dawniej, a kawałkiem teraz poszyty, okien nie masz, drzwi tylko jedne na biegunach, nad sienią poszywki jeszcze nie masz. Komin i piec nowo wylepiony, który, jak nam powiadali gruntowi ludzie, /:że jest kosztem Wo possessora wylepiony, oraz i kawałek nowej poszywki przez tegoż Wo possessora dany.


Za dworem jest ogród, w którym kapusty zagonów czternaście, brukwi zagonów cztery, marchwi kawałków dziesięć, grochu białego kawałków trzy, buraków zagonów trzy, pietruszki zagon jeden, perków zagonów sześć. Za tym ogrodem żyta było składów trzynaście, od ogrodu na pierwszym staju składów trzydzieści dziewięć, na srzednim staju składów trzydzieści siedem, pod lasem na trzecim staju składów trzydzieści siedem, na starym składów trzydzieści dziewięć, za starym na niwie składów osiem. Dalej widzieliśmy rżyska, czyli ściernia, gdyż już w ten czas wszystko zboże sprzątnięto, jako to z owsa na działku za Bociańcem składów dwadzieścia pięć, jarki tamże składów trzynaście, ku Dobry zaś czworgiem staj składów piętnaście, to jest na 3ch był całkiem jęczmień, a na czwartym wmieszano prosa składów dwa. Ku Dąbrowie za spichrzem dwojgiem staj owsa i grocha składów dziewięć, to jest na jednym staju był groch a na drugim owies. Za kurnikami dział dwojgiem staj, na jednym była jarka, na drugim owsa składów trzynaście, lnu składów trzy, rzepaku składów dwa, pszenicy, jarej składów dwa. Reszta tego działu zasiana była jęczmieniem. Na starym było tatarki staj dwojgiem składów pięć, trzecim zaś stajem składów trzy, które to tak pola widząc i opisując powiadali nam ludzie gruntowi, że tak z nich jakoli też i ogrodów Ichm państwo Zyrzyńscy dziedzicy, wszystkiego zboża na swoją stronę podług opisu kontraktu czwartą część sprzątali i zabrali.
Te zaś tak wizją rzetelnie uczynioną, w czasie przysięgą gdyby tego potrzeba wymagała stwierdzamy, a teraz podpisami rąk własnych one już utwierdzamy. Działo się w Sycanowie dnia 28 miesiąca września roku pańskiego 1792
Mikołaj Sulimierski
Antoni Płaska
Walenty Sobański woźny przysięgły piórem trzymanym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz