Źródło inwentarza:
Akta notariusza Józefa Stokowskiego z Zgierza z roku 1839. (Archiwum Państwowe w Łodzi, sygn. 438/103, akt nr. 6205)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
"Działo się na gróncie Dóbr Gostkowa w powiecie Zgierskim Gubernii Mazowieckiey leżących dnia trzeciego piętnastego Mca Kwietnia roku Tysiąc Ośmset trzydziestego Dziewiątego."
W
tym dniu w Gostkowie oprócz przybyłego Rejenta znajdowały się
następujące osoby: zamieszkała w Gostkowie Tekla z Załuskich
Wierzchlejska wdowa po Józefie Garszyn Wierzchlejskim, a zarazem matka i
opiekunka pozostałych z tego związku nieletnich dzieci (Tekla, Józefa,
Antonina, Agnieszka, Paulina), Wincenty Prądzyński, Komisarz Rządowy
Demarkacyjny, dziedzic dóbr Leźnica tamże zamieszkały, opiekun
nieletnich dzieci z wyżej wymienionego związku, oraz zmieszkała w swoich
dobrach w Zelgoszczy córka zmarłego Józefa Wierzchlejskiego Marcjanna z
Wierzchlejskich Zakrzewska w asystencji męża Antoniego Zakrzewskiego.
Józef
Wierzchlejski zmarł 27 marca 1839 roku. Nie pozostawił po sobie żadnego
testamentu, wobec czego stawający zażądali od Rejenta dokonania spisu
pozostałych po zmarłym ruchomości i nieruchomości.
Wieś Ner.
Tytuł I Zabudowania Dworskie.
1. Dwór massiw murowany z facyatą od frontu gontami kryty, kuminy dwa murowane, mięści w sobie pokoi pięć, dwa schowania i kuchnię i sklep murowany, do którego wchod z sieni w czterech pokoiach, podłoga z tarcic ułożona, a w piątym posadzka z cegły, sufity z gliny lepione, okien znayduie się dziewięć, drzwi dziewięć, wszystkie na zawiasach, u troyga tylko zamki z kluczami znayduią się, okiennic tylko do sześciu okien znayduią się, na facyacie znayduie się pokoik o iednych drzwiach na zawiasach żelaznych, z zamkiem, i kluczem, w tey facyacie okno iedno, podłoga z tarcic. W całem dworze kominów iest trzy i pieców z cegły takoż trzy w dobrem stanie znayduie się cały dwór.
2. Gorzelnia z bali rzniętych w węgieł budowana, gątami kryta, w którey znayduie się izba pierwsza, dwie izby mieszkalne, dwa schowania, i izba w którey fabryka wódki się prowadzi, okien dwanaście, drzwi na zawiasach żelaznych, z klamkami, haczykami, ryglami, żelaznemi, i studnia z pompą okuta prętem żelaznem, komin massiw murowany, kominków dwa i piec ieden z cegły, kotliny do garców dwie, sufit nad całą gorzelnią, prócz izby piwnej nad którą nie masz iest z tarcic cała budowa w dobrem stanie.
Utensylia w gorzelni będące.
1. Wanien do zacieru cztery, każda dwoma obręczami okuta. 2. Parufka trzema żelaznemi obręczami okuta. 3. Lagierki dwie na każdey trzy obręcze żelazne. 4. Drybusów trzy z obręczami drewnianemi. 5. Młynik do kartofli mielenia żelazem obkuty. 6. Rozerwatur do roboty w którym iest pompa z prętem żelaznym i sworzniem do trzech wanien znayduią się wieka z tarcic do kotlin znayduie się dwoie drzwi żelaznych z zamknięciem, rynien różnych iest sztuk ośm, drabina iedna, studn[i]a do wywaru z bali iedna.
3. Uzd do suszenia słodu z bali rzniętych w węgieł stawiany, gątami kryty, w którey znayduie się dwie izby mieszkalne, w iedney znayduią się lasy i piec do suszenia słodu, komin murowany, kominków dwa, piec ieden z cegły, okien trzy, posowa z tarcic, drzwi cztery na zawiasach, iedne z klamką żelazną i ryglem, reszte z drewnianemi klamkami, drabina na dachu, cały ten budynek w dobrym stanie.
4. Chlewy z bali rzniętych w słupy stawiane, gątami kryte w połowie, a w połowie słomą, drzwi dziewięć na biegunach, w dobrem stanie.
5. Stodoła massiw murowana, słomą kryta, o dwóch klepiskach, drzwi czyli wrota na zawiasach żelaznych z ryglami i wrzeciążami, w dobrym stanie.
6. Owczarnia massiw murowana w połowie słomą, a w połowie gątami kryta, w którey znayduie się na górze spichrz z pułapem z tarcic, iedne drzwi w szczycie na zawiasach z haczykiem żelaznym. Wchodząc na góre schody z bali, drzwi na zawiasach z żelaznem ryglem, do owczarni wrót pięć na zawiasach żelaznych, z zasuwami drewnianemi a u dwoyga są szkoble żelazne, żłobów iedenaście dla bydła, drabin dwanaście w dobrem stanie.
7. Staynia i wozownia pod iednem dachem z bali rzniętych w słupy stawiane, słomą kryte, do wozowni drzwi wielkie na biegunach, ze szkoblem żelaznem, drzwi mnieyszych troie na biegunach drewnianych ze szkoblami żelaznemi, w średniem stanie.
8. Studnia ocembrowana z bali rzniętych, w którey znayduie się pompa u góry z obręczami żelaznemi z prętem żelaznym i ze szlagą żelazną do ciągnięcia.
9. Ogród fruchtowy w którym znayduie się drzewa urodzaynego, iako to: 1. Jabłek sztuk ośmdziesiąt siedem. 2. Gruszek sztuk sześćdziesiąt pięć. 3. Śliwek sztuk dwadzieścia cztery. 4. Tereśni sztuk szesnaście. 5. Wiśni sztuk dwadzieścia dwa.
Oprócz tego znayduie się sztuk czterysta drzewa młodego łącznie ze szkółką i topoli młodych sztuk czterysta sześćdziesiąt. W ogrodzie tem znayduią się dwie sadzawki, w ogrodzie warzywnem iedna i w podwórzu iedna.
Zabudowania dworskie ogrodzone są płotem z płaci ciesanych w słupy.
Tytuł IIgi Zabudowania Wieyskie.
1. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, mieści w sobie izb dwie i komore, okien dwa, drzwi na biegunach, komin w brożynę murowany, w dobrym stanie, do tego należy.
a. Stodoła łącznie z oborą pod iednem dachem, słomą kryte, stodoła o iednym klepisku, wrota i drzwi na biegunach ze szkoblami żelaznemi.
b. Chliw z bali ciesanych w słupy stawiany, słomą kryty, drzwi na biegunach, w średniem stanie.
2. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, izba iedna i komora, troie drzwi na zawiasach, a reszta na biegunach, okno iedno, posowa z bali, w złem stanie, do tego należy.
a. Chlew z bali ciesanych w słupy stawiany, słomą kryty, drzwi na biegunach, w złem stanie.
3. Chałupa z bali rzniętych w słupy stawiana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, izb dwie, okien dwa, drzwi na biegunach ze stodołą i oborą pod iednem dachem, stodoła o iednem klepisku, wrota i drzwi na biegunach w średniem stanie.
4. Chałupa z bali rzniętych w słupy stawiana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, izby dwie i komora, drzwi na biegunach drewnianych, okien dwa, posowa z bali, drabina na dachu, w dobrem stanie.
5. Chałupa z bali rzniętych w słupy stawiana, komin w brożynę murowany, słomą kryta, izby dwie i komora, okna dwa, drzwi na biegunach, w dobrem stanie.
6. Chałupa z bali rzniętych w słupy postawiona, słomą kryta, komin w brożynę murowany, izby dwie i komora, okien dwa, drzwi na biegunach, w dobrem stanie, do tey należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, stodoła o iednem klepisku, wrota i drzwi na biegunach, w dobrem stanie.
7. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, komin murowany, izby dwie i iednę komorę iednę mieści w sobie, okna dwa, drzwi na biegunach, posowa z bali, drabina na dachu, w dobrem stanie, do tego należy.
a. Obora z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, drzwi na biegunach, w dobrem stanie.
8. Chałupa z bali rzniętych w słupy stawiana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, izba iedna i komora, okno iedno, drzwi na biegunach, okien dwa, drabina na dachu, w średniem stanie, do tey należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy stawiane, słomą kryte, i drzwi na biegunach, w średniem stanie.
9. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, mieści w sobie izby dwie i komorę, okna dwa, drzwi na biegunach, drabina na dachu, w dobrem stanie, do tey należy.
a. Stodoła i obora pod iednem dachem, słomą krytem, stodoła o iednem klepisku, wrota i drzwi na biegunach, w średniem stanie.
10. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, izb dwie, komora iedna, okna dwa, drzwi na biegunach, posowa z bali, w dobrem stanie, do tego należy.
a. Stodoła wraz z oborą pod iednem dachem słomą krytem, stodoła o iednem klepisku, wrota i drzwi na biegunach, w średniem stanie.
11. Chałupa z bali ciesanych w węgieł budowana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, izb dwie, komora iedna, okna dwa, drzwi na biegunach, drabina na dachu, w złem stanie, do tey należy.
a. Stodoła z bali ciesanych stawiana, słomą kryta, o iednem klepisku, wrota na biegunach, w złem stanie.
12. Chałupa z bali w węgieł budowana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, izb dwie i komora, okien dwa, drzwi na biegunach, posowa z bali rzniętych, drabina na dachu, w średniem stanie, do tego należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy postawiona, słomą kryta, stodoła o iednem klepisku, wrota i drzwi na biegunach, w złem stanie.
13. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, izba iedna i komora, okno iedno, drzwi na biegunach, drabina na dachu, w średniem stanie, do tey należy.
a. Stodoła z bali ciesanych łącznie z oborą w słupy stawiana, słomą kryta, stodoła o iednem klepisku, wrota na biegunach, w średniem stanie.
b. Obórka z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, drzwi na biegunach, w średniem stanie.
W podwórzu znayduie się studnia bez ocembrowania.
14. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana, słomą kryta, komin murowany, o iedney izbie i komorze, okno iedno, drzwi na biegunach, posowa z bali, drabina na dachu, w średniem stanie, do tey należy.
a. Stodoła z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, o iednem klepisku, wrota na biegunach, w złem stanie.
b. Obora z bali ciesanych w słupy postawiona, słomą kryta, drzwi na biegunach, w średniem stanie.
Zabudowania wieyskie wygrodzone są płotem z płaci z chrustu.
Potem opisano gospodarzy z wsi Ner, ich inwentarze żywe, sprzęty rolnicze, daniny i powinności. Wymieniono następujących włościan: Paweł Kasprzak, Kazimierz Sołtys, Jakub Sak, Tomasz Boniewski, Mateusz Augustyniak, Filip Bieżyński, Woyciech Solecki, Marcin Radwaniak, Adam Filipiak.
Wieś Zarobna Zawada
Tytuł IIIci Zabudowania Dworskie.
1. Karczma z bali rzniętych w słupy stawiana, słomą kryta, komin w brożynę nadmurowany, mieści w sobie dwie izby, komore iedne, drzwi na biegunach, okien dwa, posowa z tarcic rzniętych, drabina na dachu, w dobrem stanie.
2. Obora z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, drzwi na biegunach, w średniem stanie.
Tytuł IV Zabudowania Wieyskie.
1. Chałupa z bali rzniętych w słupy stawiana, słomą kryta, komin w brożynę nadmurowany, mieści w sobie iednę izbę i komorę iednę, okno iedno, posowa z bali rzniętych, drzwi na biegunach, drabina na dachu, w dobrem stanie, do tey chałupy należy.
a. Stodoła z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, o iednem klepisku, wrota na biegunach drewnianych ze szkoblem żelaznem, w średniem stanie.
b. Obora z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, drzwi na biegunach, w złem stanie.
2. Chałupa z bali rzniętych w słupy stawiana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, o iedney izbie i sieni, okno iedno, drzwi na biegunach drewnianych, posowa z bali, drabina na dachu, w złem stanie, do niey należy.
a. Stodoła z bali ciesanych łącznie z oborą w słupy stawiana pod iednem dachem słomą krytem, stodoła o iednem klepisku, wrota na biegunach ze szkoblem żelaznem, u obory drzwi na biegunach, w złem stanie.
3. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, komin w brożynę nadmurowany, o iedney izbie, okno iedno, drzwi na biegunach, zupełnie w złem stanie, i nie iest wcale nawet zamieszkałą.
4. Chałupa z bali rzniętych w słupy stawiana, słomą kryta, komin w brożynę nadmurowany, o iedney izbie i komorze iedney, okno iedno, drzwi na biegunach, posowa z bali rzniętych, drabina na dachu, w średniem stanie, do tey należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, stodoła o iednem klepisku, wrota i drzwi na biegunach, w złem stanie.
b. Studnia bez cembrowiny.
5. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, o iedney izbie i komorze, okna dwa, drzwi na biegunach, posowa z bali, drabina na dachu, w średniem stanie, do tey należy.
a. Obora i stodoła o iednem klepisku z bali ciesanych w słupy stawiane, słomą kryte, wrota i drzwi na biegunach, w średniem stanie.
b. chlew z bali ciesanych w słupy postawiony, słomą kryty, drzwi na biegunach, w średniem stanie.
6. Budy trzy z bali ciesanych w ziemi ziemią kryte, kominy w brożynę nadmurowane, każda o iednych drzwiach na biegunach, w złem stanie.
7. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, o dwóch izbach i komorze iedney, drzwi siedem na biegunach. Chałupa ta iest nowa i ieszcze nie ukończona, brak komina, posowy, okien, do niey należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy stawiane, słomą kryte, stodoła o iednem klepisku, wrota na biegunach iako też i drzwi, w średniem stanie.
b. Studnia ocembrowana z sochą i kulką, w dobrem stanie.
8. Chałupa z bali rzniętych w słupy stawiana, słomą kryta, z wystawą, komin massiw murowany, o iedney izbie i komorze, okno iedno, drzwi na biegunach, posowa z tarcic, drabina na dachu, w dobrem stanie, do tego należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy budowane, pod iednem dachem słomą krytem, stodoła o iednem klepisku, wrota i drzwi na biegunach drewnianych. Oba te budynki są w złem stanie.
Zabudowania całe wieyskie są wygrodzone płotami częścią z płaci ciesanych, a częścią z chrustu, a w części takowych zupełnie brakuie.
Potem opisano gospodarzy z wsi Zawada, ich inwentarze żywe, sprzęty rolnicze, daniny i powinności. Wymieniono następujących włościan: Mateusz Oleynik, Maciey Orzełek, Jan Augustyniak, Walenty Błaszczak, Stanisław Modrzyński, Floryan Janicki, Ignacy Strzelczyk.
Wieś Zarobna Wartkowice Kościelna.
Tytuł Vty Zabudowania Dworskie.
1. Austerya w ryglówkę z cegły paloney murowana, z frontu z facyatą, u facyaty są rury blaszane do ścieku wody, gontami kryta, komin massiw murowany, mieści w sobie izbę wielką szynkowną, w którey iest szynkwas w kratę na zawiasach żelaznych, z haczykiem, stołów dwa, ławek pięć, szafa iedna, szafeczka do szynku na ścianie przybita. Z tey izby wchód do sklepu, drzwi na zawiasach żelaznych z zamkiem bez klucza, schody z bali zdezelowane, w sklepie okien trzy, w których są kraty drewniane, dwa pokoiki, i schowanie się znayduią, do któych są drzwi na zawiasach z zamkami bez kluczów. W tey austeryi okien dużych iest siedem, posowa z tarcic rzniętych. W izbie szynkowney i w pokoiku małem znayduie się podłoga a w innych posadzka z cegły, dwa piece moskiewskie, ieden z cegły, a drugi z kafli, piec wielki do chleba. Obok austeryi exystuie zaiezdna staynia w ryglówkę z paloney cegły murowana, gontami kryta, dwoie drzwi podwóynych na zawiasach żelaznych z ryglami, wewnątrz na drągi i pałąki żelazne zakładzne, z tey wychodzą schody na góre z drzwiami na zawiasach żelaznych. W stayni okienek małych sztuk dwanaście nie oszklonych, żłobów siedem, drabin cztery. Cała austerya z staynią zaiezdną iest w dobrem stanie.
2. Slachtuz obok austeryi się znayduie z bali rzniętych w słupy stawiany, gontami kryty na podłodze, o iednych drzwiach na zawiasach z szkoblami żelaznemi, okiennik z haczykami na zawiasach żelaznych, w dobrem stanie.
3. Studnia przy austeryi z dachem gontami krytym, na czterech słupach, do którey znayduie się koło z wałem na czapach żelaznych, studnia ocembrowana balami, zawalona, bez użytku.
Tytuł VI Zabudowania Wieyskie.
1. Chałupa z drzewa rzniętego w słupy stawiana, słomą kryta, komin w brożynę nadmurowany, w tey izbie znayduią się dwie izby, dwie komory, iedna sień, drzwi na biegunach, posowa nad izbami z bali, nad komorami w części brak, okien dwa, w dobrem stanie, do tey należy.
a. Stodoła z bali ciesanych w słupy, słomą kryta, o iednym klepisku, wrota na biegunach drewnianych, w średniem stanie.
b. Chliwik z bali ciesanych w słupy stawiany, słomą kryty, drzwi na biegunach, w średniem stanie.
2. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, komin w brożynę nadmurowany, mieści w sobie izb dwie, komory dwie, drzwi na biegunach, posowa z bali, okien dwa, w dobrem stanie, do tego należy.
a. Stodoły dwie z bali ciesanych w słupy stawiane, słomą kryte, o dwóch klepiskach, wrota na biegunach, w średniem stanie.
b. Obory dwie z bali ciesanych w słupy stawiane, słomą kryte, drzwi na biegunach, w średniem stanie.
3. Chałupa z bali rzniętych w słupy stawiana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, mieści w sobie dwie izby, iednę komorę, drzwi na biegunach, posowa z bali, okien trzy, w dobrem stanie, do niey należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryte, stodoła o iednem klepisku, wrota i drzwi na biegunach, w średniem stanie.
4. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, komin massiw murowany, o iedney izbie i komorze, drzwi na biegunach, okno iedno, posowa z bali, w złem stanie, do tego należy.
a. Stodoła z bali ciesanych w słupy stawiana, o iednem klepisku, słomą kryta, wrota na biegunach, w dobrem stanie.
b. Obora z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, drzwi na biegunach, w dobrem stanie.
c. Szopa z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, w dobrem stanie.
d. Chliwik z bali ciesanych w słupy stawiany, słomą kryty, drzwi na biegunach, w dobrem stanie.
e. Studnia bez cembrowiny.
5. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana, słomą kryta, komin massiw murowany, mieści w sobie izb dwie, komory dwie, drzwi na biegunach, okien dwa, posowa z bali, w dobrem stanie, do tey należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w węgieł budowana, stodoła o iednem klepisku, słomą kryta, wrota i drzwi na biegunach, w średniem stanie.
b. Studnia nieocembrowana, w złym stanie.
6. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, komin w brożynę murowany, słomą kryta, o iedney izbie, drzwi na biegunach, posowa z bali, okno iedno, zupełnie w złym stanie, do tego należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy stawiane, słomą kryte, stodoła o iednem klepisku, wrota i drzwi na biegunach, w złem stanie.
7. Chałupa z bali rzniętych w węgieł postawiona, komin w brożynę nadmurowany, mieści w sobie izbę iednę i komorę, drzwi na biegunach drewnianych, okno iedno, posowa z bali, reperacyi wymaga.
8. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana z wystawą od frontu, komin massiw murowany, w tey znayduie się dwie izby, dwie komory, okna dwa, drzwi na biegunach drewnianych, słomą kryta, w dobrym stanie, do tey chałupy należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy stawiane, stodoła o iednem klepisku, słomą kryte, wrota na biegunach, w dobrym stanie.
9. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana [z] wystawą od frontu, komin massiw murowany, słomą kryta, okna dwa, drzwi na biegunach, izb dwie, komory dwie, posowa z bali, w złym stanie.
10. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana, słomą kryta, komin massiw murowany, mieści w sobie izb cztery, i komór cztery, okien ośm, drzwi na zawiasach żelaznych z klamkami żelaznemi, posowa z tarcic, w dobrem stanie, do tey należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryte, stodoła o iednem klepisku, wrota i biegunach, w dobrym stanie.
11. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana z wystawą od frontu, komin massiw murowany, o dwóch izbach i dwóch komorach, okien dwa, drzwi na biegunach, słomą kryta, w dobrem stanie.
12. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, o dwóch izbach i komorze, drzwi na biegunach, okna dwa, w naygorszem stanie.
13. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, dwie izby, dwie komory, dwa okna, drzwi na biegunach, w złym stanie, do tego należy.
a. Stodoła z bali w słupy stawiana, słomą kryta, o iednem klepisku, wrota na biegunach, w złym stanie.
14. Chałupa z bali ciesanych w węgieł stawiana, komin w brożynę murowany, o iedney izbie i komorze, okno iedno, drzwi na biegunach, słomą kryta, w dobrym stanie.
15. Kuźnia z bali rzniętych w węgieł stawiana, komin massiw murowany, gontami kryta, o iedney izbie, komorze i izbie, do roboty kowalskiey, i węglownia, drzwi na zawiasach z klamkami, okien trzy, w dobrem stanie, do tego należy.
a. Stodoła, obora, i chlew z bali rzniętych w słupy stawiane pod iednem dachem słomą krytym, wrota i drzwi iakie się znayduią są na biegunach. Budowa ta iest w średniem stanie.
Oprócz tego cała wieś iest wygrodzona płotem częścią z płaci, a częścią z hrustu.
Potem opisano gospodarzy z wsi Wartkowic, ich inwentarze żywe, sprzęty rolnicze, daniny i powinności. Wymieniono następujących włościan: Wawrzeniec Matus, Maciey Kruk, Filip Wawrzeniak, Jan Miszczak, Walenty Szymczak, Konstanty Wasiak.
Wieś Kłodna.
Tytuł VIII Zabudowania Dworskie.
1. Dwór z bali rzniętych w węgieł stawiany, gontami kryty, kominy dwa massiw murowane, mieści w sobie pokoi cztery, schowanie iedno, kuchnią, przy niey spiżarnią, sklepów pod tem dworem dwa murowanych, drzwi dwoie do piwnicy na zawiasach ze szkoblami do zamykania drzwi, wszystkie na zawiasach, z tych pięć z zamkami i kluczami, a inne z klamkami żelaznemi, okien osiem z zasuwami, okiennicami, podłoga z desek we wszystkich pokoikach, pieców moskiewskich dwa, kominków dwa, posowa w całem dworze z tarcic rzniętych na szpont ułożona, na góre schody z bali rzniętych, znayduią się drabiny przy kominach dwie, cały ten dwór w dobrem stanie.
2. Staynia, wozownia, i spichlerz, z bali rzniętych w słupy stawiane, pod iednem dachem, słomą kryte, na poddaszu są dwa dymniki z drzwiczkami, zawiasami, haczykami do zamknięcia opatrzona, drzwi iakie są te na zawiasach, w spichrzu znayduie się podłoga z tarcic rzniętych, ze spichrzu idą schody na góre z bali rzniętych, posowa na spichrzu z tarcic iako też na wozowni i stayni, w środku zaś znayduią się przeforsztowania trzy, w których są kurniki, drzwi na zawiasach.
3. Chlewy z bali rzniętych na słupy budowane, słomą kryte, o troygu drzwiach na zawiasach ze szkoblami żelaznemi, powyższe zabudowania są wszystkie w dobrem stanie.
4. Stodoła w słupy murowane, ściany z bali rzniętych, słomą kryta, o dwóch klepiskach, wrota na zawiasach ze szkoblami żelaznemi, w dobrem stanie.
5. Sklep do kartofli z bali rzniętych, ziemią kryty, drzwi na zawiasach iedne, ze szkoblem żelaznem, w dobrem stanie.
5. Officyna z bali rzniętych w słupy stawiana, słomą kryta, komin massiw murowany, mieści w sobie dwie izby, komorę iednę, drzwi na biegunach, okien dwa, posowa z bali, w średniem stanie.
6. Ogród fruchtowy w którym znayduie się drzewa urodzaynego iako to: jabłek młodych trzydzieści, gruszek sto, śliwek sto, wisien pięćdziesiąt, w szkółce do zaszczypienia pinków sztuk trzysta, sadzawka w podwórzu iedna, studnie dwie ocembrowane z sochami i kulkami.
Tytuł VIII Zabudowania Wieyskie
1. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, mieści w sobie dwie izby, i komorę, drzwi na biegunach, okien dwa, w średniem stanie, do tego należy
a. Obora z bali ciesanych w słupy stawiana, słomą kryta, drzwi na biegunach, w średniem stanie.
2. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, o trzech izbach, okien trzy, drzwi na biegunach, w średniem stanie.
3. Chałupa z bali rzniętych w węgieł budowana, słomą kryta, o dwóch izbach i komorze, komin massyf murowany, okna dwa, drzwi na biegunach, w dobrem stanie, do tego należy,
a. Stodoła, obora i chlewy z bali ciesanych w słupy stawiane, słomą kryta, stodoła o iednem klepisku, wrota i drzwi iakie są na biegunach, w średniem stanie.
4. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, w tey są dwie izby i komora, drzwi na biegunach, okna dwa, w dobrym stanie, do tey należy.
a. Stodoła z bali ciesanych w słupy budowana, słomą kryta, wrota na biegunach, w złem stanie.
5. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, o dwóch izbach i komorze, drzwi na biegunach, okna dwa, w dobrem stanie, do tego należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy budowane, słomą kryte, wrot i drzwi na zawiasach, w średniem stanie.
b. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy postawione, słomą kryte, drzwi na biegunach, w średniem stanie.
6. Chałupa z bali rzniętych w węgieł stawiana, słomą kryta, komin w brożynę murowany, o dwóch izbach i komorze, okna dwa, posowa z bali, drzwi na biegunach, w dobrem stanie, do niey należy.
a. Stodoła i obora z bali ciesanych w słupy budowane, słomą kryte, stodoła o iednem klepisku, w średniem stanie.
7. Karczma zwana Syberya z cegły w ryglówkę murowana, gontami kryta, komin massiw murowany, izby dwie i komora, drzwi na zawiasach, okien trzy, posowa z tarcic, w dobrem stanie.
Na każdem dachu znayduie się drabina, i wieś cała wygrodzona płotami z płaci w słupy i kulki.
Potem opisano gospodarzy z wsi Kłudny, ich inwentarze żywe, sprzęty rolnicze, daniny i powinności. Wymieniono następujących włościan: Jan Bałabon, Walenty Smolarczyk, Marcin Ciesielski, Franciszek Nalbrzak, Klemens Woytczak, Józef Owczarek, Franciszek Owczarek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz