Źródło inwentarza:
Akta notariusza Kajetana Szczawińskiego w Szadku z roku 1843, akt nr 366. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.
"Działo się na gruncie Młyna Kempa zwanego pod wsią Woźniki, Okręgu Szadkowskim sytuowanego, dnia trzynastego / dwudziestego piątego listopada, roku tysiąc ośmset czterdziestego trzeciego."
Rejent Kancelarji Okręgu Szadkowskiego Kajetan Szczawiński został wezwany przez Katarzynę z Kotewskich? Toporską do spisania inwentarzy po zmarłym mężu Augustynie Karolu Toporskim.
Najpierw notariusz przystąpił do opisania nieruchomości.
Tytuł I Nieruchomości
1. Młyn wodny na rzece Warcie w wsi Woźnikach, z iednego koła, iednego jagielnika, o iednym kole, dom drewniany, stodoła, obora, dwa ogrody rolą rybacką zwaną w czterech mieyscach, ogród na zarzeczu, plac na którym młyn z zabudowaniami stoyi, ogród za wsią Woźnikami między rzekami obuch zamełków z ogrodem na Kępie, w wsi Woźnikach, Okręgu Szadkowskim, Powiecie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiey położone, posiadał niegdy Augustyn Karol Toporski prawem własności, które okupiwszy od poprzednich sukcessorów Brzeskich, przez kontrakt kupna na dniu trzeciem / piętnastym lipca, tysiąc ośmset czterdziestego drugiego roku, przedemną Rejentem zeznanym za summę rubli srebrem pięćsetsześćdziesiątcztery kopiejek trydzieści nabył.
Tytuł II Ruchomości
Notariusz spisał następujące ruchomości: komoda o trzech szufladach wiśniowo politurowana, łóżko iedno takiej politury [wiśniowej], kanapa i cztery krzesełka czerwono politurowane, bazcikiem na kratki pokryte, stół ..... ordynaryiny ieden, kuferek bez zamku malowany stary, kolebka ordynaryina czerwono malowana, lusterko ścienne średnie, kopersztychów różnych sztuk jedynaście, bitka ręczna, lina do podnoszenia kamieni stara, przysiek ieden, siekiera iedna, wóz kuty ieden stary, oskardów do kucia kamieni sztuk pięć, pytli cztery starych, drąg żelazny do ważenia kamieni ieden, lada z koszem do sieczki i iedna trawna, bryczka okuta stara, garki żelazne sztuk pięć, cebratka, wanienka, konewka i okapek, kłodów dwie od kapusty, cwierci dwie ordynaryine, fasa do zboża, spiżarnia czerwono malowana druga, kredens ordynaryiny, ławka z poręczami czerwono malowane.
Tytuł III Inwentarz
klacz gniada łysa lat 9 maiąca, klacz gniada łysa lat 9 maiąca, krowa siwa lat pięć, krowa czerwona łysa lat sześć, cieląt byczków roczniaków sztuk trzy, cieląt jałoszek tego rocznych sztuk dwoie, wieprzek roczniak, świn trzy po roku maiących, proszczaków tego rocznych sztuk dziesięć, z garderoby i bielizny nie ma nic gdyż to rozdane zostało ubogim i familii, tylko płaszcz saraczkowego sukna stary podarty i kapelusz z białey wełny.
Następnie opisano masę bierną. Zmarły młynarz miał nieuregulowane zobowiązania wobec swojej żony oraz Brygidy z Pstrokońskich, żony Rocha Nawrockiego, dwóch starozakonnych z Sieradza, Kazimierza Włodarczyka gospodarza z Woźnik, Kazimierza Toporskiego swojego ojca za restauracje młynów w Ligocie i w Woźnikach (k. Sieradza) i Łukasza Berkowskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz